Sari la conținut

StreetFighterul meu


tyby_90
 Share

Postări Recomandate

In urma cu un an am achizitionat o yamaha FZR600R din 95, la un pret mai mult decat convenabil. Fiind iarna, m-am apucat sa o bibilesc:

--In primul rand am dezbracato de carene, si i-am mutat bordul

--Motor de yzf 600 din 1999 de 98 de cai ( adaugate seriile in carte si talon)

--Codita de kawasaki 636 din 2004 ( cu tot cu cadru codita, MUUULT DE MUNCA)

--Masca de yamaha Wr450 f (cross)

--Vopsita in intregime ( albastru "ottoman" iar jantele alb perlat )

--Placute frana fata spate TRW LUCAS

--Lichid frana TRW

--Filtru aer

--Bujii Ngk

--Carburatoare sincronizate/curatate

--Kit lant DID( pinioane+ lant )

--Ulei carstol power 1 full synthetic 10W50 ( din cate am inteles nu o alegere prea buna)

--Antigel

--Filtru ulei

--Ghidon LSL Streetfighter 22mm ( prinderile le-am facut la freza )

--Capete ghidon carbon look

--Kilometraj sigma ( de bicicleta dar functioneaza impecabil )

--Baterie noua luata in septembrie 2011

--Compresie verificata ( in parametrii )

--Si cea mai recenta imbunatatire Toba Arrow carbon scurta... care consider eu Ii schimba total prezenta... AM adaugat cateva poze si filmulete facute astazi 29.01.2012.

ASTEPT PARERI

SI DA SUNT CONSTIENT CA NU IMI VOI MAI RECUPERA NICIODATA BANII INVESTITI DAR, MA FACE SA AM UN RANJET DE SATISFACTIE DE FIECARE DACA CAND MA DUCE UNDEVA SI CRED CA NOI ASTA CAUTAM. INVESTITIA A FOST FACUTA IN TIMP PE PERIOADA DE 1 AN.

http://www.youtube.com/watch?v=IhQnGDCzdWY

post-58686-0-42736900-1327858597_thumb.jpg

post-58686-0-80879800-1327858725_thumb.jpg

post-58686-0-92604000-1327859142_thumb.jpg

post-58686-0-57435900-1327859178_thumb.jpg

Editat de tyby_90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

felicitari... frumoasa jucarie ti'ai facut. as face si eu una dar nu am nici bani si nici timp indeajuns... s'o stapanesti sanatos !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari... frumoasa jucarie ti'ai facut. as face si eu una dar nu am nici bani si nici timp indeajuns... s'o stapanesti sanatos !!!

Mercy... timpul e cheia... dar daca vrei intr-adevar renunti la altele si muncesti la ea... cat despre bani as zice garantat ca aproape i-am triplat valoarea de achizitie.

Dar daca le faci in timp si nu te grabesti.... apar si rezultatele

 

Foarte frumos!! Sa-l stapanesti sanatos!!! :cheers: Si asfalt uscat :peace:

Ms frumos

 

Like!

 

un belly pan ar fi super

e pe teava ma ajuta Alex stiu eu ( mi-a promis ) :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte faina culoarea,imi place ideea,a dat bine-bine coditza aceea,da,probabil cu ceva jos merea si mai bine,dar adaugiri poti sa faci cat vrei tu.

Personal nu ma prea omoara masca aceea in fata,dar e o opinie personala.

Per total faina lucrare,s-o stapanesti sanatos,si la mai multe :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte faina culoarea,imi place ideea,a dat bine-bine coditza aceea,da,probabil cu ceva jos merea si mai bine,dar adaugiri poti sa faci cat vrei tu.

Personal nu ma prea omoara masca aceea in fata,dar e o opinie personala.

Per total faina lucrare,s-o stapanesti sanatos,si la mai multe :cheers:

mercy mult de aprecieri, belly pan urmeaza sa fac rost sper... iar cu masca sa ivit ocazia sa vad cum cade pe furca, si mi-a placut, ceva simplu si fara sa implice costuri astronomice. Ca nu am modificat vreun r6 din 2009 :))

 

Ai pus suflet, bani, munca si timp si pentru asta meriti felicitari!

Sa te dai sanatos cu ea. :friends:

ms mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ti-as da un sfat, daca tot ai modificat-o, mai investeste niste bani, scoate-i tobele si da-le sa le vopseasca termorezistent aici:

/index.php?/topic/455495-vopsire-in-camp-electrostatic/page__st__40

sau inveleste-le cu o banda termorezistenta, de aici:

/index.php?/topic/426330-banda-termoizolanta-pentru-invelit-evacuari-latime-5cm-grosime-3mm/page__p__2299188__hl__termorezistenta__fromsearch__1#entry2299188

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-as da un sfat, daca tot ai modificat-o, mai investeste niste bani, scoate-i tobele si da-le sa le vopseasca termorezistent aici:

/index.php?/topic/455495-vopsire-in-camp-electrostatic/page__st__40

sau inveleste-le cu o banda termorezistenta, de aici:

/index.php?/topic/426330-banda-termoizolanta-pentru-invelit-evacuari-latime-5cm-grosime-3mm/page__p__2299188__hl__termorezistenta__fromsearch__1#entry2299188

Momentan.... mai astept. E pe lista de prioritati. Cam cat m.ar costa banda pt toata tubulatura?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

castrol 10w50 power racing e super ulei. eu am un r1 2005 care merge de nou pe uleiul asta si motorul nu are uzura :).

ps : frumoasa jucaria !

... Eu initial cand am bagat uleiul, l-am luat de bun, dupa parerea mea. Ulterior un baiat care sa zic asa este mai vechi in bransa, mi-a spus ca este unul dintre cele mai proaste uleiuri.... acum ce sa zic. mai am un litru.... mi-as luat tot lafel dar el mi-a recomandat motul v300 sau v5100, sau eva de genul numai tin minte. Litrul ala nu as vrea sa-l pierd... Eu sunt multumit de el, nu am avut probleme. Acum ce sa zic... App tie iti mananca ulei? si daca da cat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o vinzi cu 1700 euro ? :unsure:

interesat sa o cumperi?... a fost candva de vanzare la pretul ala fara ultimele adaugari. Daca esti interesat fa-mi o oferta pe privat. salut

 

Un motor bun nu trebuie sa consume ulei atat cat sa se observe de la un schimb la altul decat daca e birjarit in ultimul hal sau daca uleiul este necorespunzator.

poate ca ai dreptate, dar de exemplu la fzr 100 r scrie in carte ca e normal sa pape 1l la fiecare 1000 de km. Ti-o pot dovedii. Nu stiu daca sumele astea astronomice sunt la vechile motoare sau, principiul se respeta si pe cele noi.

 

Un motor bun nu trebuie sa consume ulei atat cat sa se observe de la un schimb la altul decat daca e birjarit in ultimul hal sau daca uleiul este necorespunzator.

si il voi cita pe yo4hgx : "Japoneza in discutie, recte FZR1000 are un consum declarat de nou intre 400-1000gr/1000km !!! Si nu e singurul model, mai toate "japonezele" sunt mai infometate de ulei fata de "comuniste" ... si nu pentru ca sunt uzate - performantza se plateste cumva!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mdeah, eu nu vorbesc din carti ci din prisma faptului ca de cand am permis am schimbat ceva jaFoneze, la nici una nu mi-a consumat motorul 1l ulei la 5000 km, nu la 1000 ca eu la 5000 fac schimbul....dar adevarul ca pun ulei de-al scump, nu poate M40, si fara sa ma laud, dar am avut numai motociclete de alea misto, luate de la prim proprietar de afara si culmea, toate la momentul achizitiei se invarteau la 20k km, si nu km de aia 'facuti'.

Am auzit si eu ca asa era la FZR, posibil din cauza uleiurilor de atunci . Si poate ca un motor consuma ulei daca este dat pe circuit, forjat, de il are unu de scoate untu' din el. Eu nu fac asa. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...