Sari la conținut

Lant distributie Honda CBR


cezarzanf
 Share

Postări Recomandate

Salut. Ma intereseaza si pe mine sa stiu :

 

- lantul de distributie la CBR 600 PC31 an 1996 este in lateral nu pe mijloc

- automat lantul si patinele se schimba mult mai usor decat daca era le mijloc ( adica nu se mai "rupe" motorul in doua, nu se mai face bucati ca sa zic asa) si dureaza relativ mai putin ca timp de schimbare.

- lantul este fara za. Este inchis.

 

In manual si pe net arata ca e in lateral si ca se schimba destul de usor dar poate cineva a lucrat sau a vazut live si stie sa confirme sau sa infirme.

 

Multumesc frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult.

 

Nu il schimb eu ca imi este teama. Il schimba mecanicul meu care e bun dar nu a facut distributie pana acum si mi-a zis ca trebuie sa vada despre ce e vorba inainte sa se bage si am zis ca ma documentez eu ce si cum apoi il las sa imi schimbe el distributia. Si in manual arata ca nu se da motorul jos, doar capacul de deasupra din ce mi-am dat eu seama si atat. Arata si de semn cum se pune dar mai mult nu ma intereseaza. Am sa ii dau lui manualul sa il studieze sa imi poata schimba lantul si patinele.

Bucurie mare ca nu e asa complicat si nu e risc mare cand se schimba daca esti atent la manual! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti sa aveti grija sa fie "la punct" dupa ce schimbati lantul. Ca am mai vazut eu cazuri cu mari meseriasi carora "le-a scapat" amanuntul asta. Are semne destule. Verificati si rasverificati.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. O sa fie exact cum este in manualul de service. Piatra a fost aia de era compus adin lantul intreg care nu stiam ca asa trebuie sa fie si pozitionarea lui. Dar acum stiind ca este pe exterior si ca nu trebuie sa dau motorul jos este foarte bine.

 

Seara buna va doresc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Habar nu am . Dar daca schimbi lantul automat schimbi si patinele sa fie ok treaba. Si avand acces la lant usor e clar ca si la patine e la fel ca sunt in acelasi loc si se schimba si ele usor. Asa deduc eu. Nu am schimbat niciodata si nu sunt mecanic. Doar ma interesam sa stiu caci se va schimba de catre mecanicul meu. Vezi ca in manualul de la cbr arata o schima cum vine lantul si cum vin patinele. Descarca manualul si arata acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acolo.

sa nu o "comiteti" dupa ce pui la semn invarti motorul la mina cu o cheie.atunci vei fi sigur ca nu ramane vreo supapa deschisa

sfatul asta l am primit de la George anul trecut cand am schimbat singur distributia .pe linga manual am beneficiat de sfaturile lui @tng care au fost mai mult decat benefice :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Ai schimbat singur distributia? Adica acasa fara ajutor de la mecanic sau lucrezi pe parte de service si stii bine cu ce se mananca motoarele?

nu sunt mecanic.tipograf de meserie ;)

distributia am schimbat o singur cu manualu in fata si cu tng la tel :D .in iarna aia am schimbat si semeringurile la supape (sa vezi plins)

cum zicea George mai sus "daca stii ce sa faci e usor"

oricum am avut un morcov cand am dat la automat dupa ce am inchis motorullll :D

post-29454-0-34859300-1328089303_thumb.jpg

post-29454-0-42397100-1328089317_thumb.jpg

post-29454-0-19043500-1328089341_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

la 636 tot in lateral se afla,tot lant inchis.eu am demontat chiuloasa pt schimbare de semeringuri ,distributia se schimba mult mai simplu.

urmati pasii din manual si nu aveti cum sa gresiti.

succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 636 tot in lateral se afla,tot lant inchis.eu am demontat chiuloasa pt schimbare de semeringuri ,distributia se schimba mult mai simplu.

urmati pasii din manual si nu aveti cum sa gresiti.

succes.

Cui ii mai trebuie mecanici ? Da-i drequ ...

 

Eu sunt poet ...

 

Oare m-as descurca ? :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai stiu exact dar din cate imi amintesc contrapatina nu o poti schimba decat daca demontezi chiuloasa!!!

90% asa este...la honda

Cauta pe siteul meu: tngperformance.ro la honda..este acolo um f2 repsol cu schimbare de distributie.. te mai documentezi cu imagini...sunt pe mobol ca-ti puneam link-ul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnul Cezar,decat sa te bagi la distributie cu mecanicul tau care nu a mai facut pana acum asa ceva,mai bine tragi o fuga pana in Ciolpani la TNG si o faci ca la carte.Daca tot vrei sa te bagi,desi nu cred ca este cazul,mai bine s-o faci ca la carte.Ai putea totusi la primavara sa opresti prin Ciolpani si sa ceri o parere (daca e cazul sa schimbi distributia) si poate sa o si reglezi.Ne auzim oricum pana la primavara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...