Sari la conținut

Am ajuns la conluzia....


radujupi
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

DE LUNI APARE NOUL TOPIC, CARE RASPUNDE LA TOATE INTREBARILE. CINE E CU MINE? CINE E CU MINE ACUM , NU CIND O SA FIE TOATE REZOLVATE? FRATII SA FIE PE FAZA, CA VREMURILE NOI BAT LA USA.

post-8-1120255107_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avetzi tot respectul shi toata sutzinerea din partea mea pentru ca vretzi sa facetzi ceva....dar nu cred vetzi putea sa facetzi ceva pana nu va disparea acea boala care se numeshte "shpaga", din interiorul acestei institutzii.

Imi vine greu a crede ca o mana de motociclishti pot schimba ce nu a putut o tzara intreaga, faptul ca marea majoritate a lucratorilor rar sunt nishte autosuficientzi shpagangii care, daca le-ai da shpaga suficienta ar fi in stare sa itzi faca actele necesare inmatricularii shi canapele de acasa din sufragerie chit ca aia nici macar nu are rotzi.....am vazut (shi am auzit) cazuri in cazuri in care pur shi simplu au refuzat mashini noi noutze la ITP pe motiv ca bate nu shtiu ce pivot sau ca i s-a parut lui ca troncane cutare planetara (va reamintesc ca acele mashini erau noi abia luate din magazin, shi aici ma refer la marci de renume, nu la dacii).....asha ca "ban la ban shi paduche la tzigan!"

 

:drink: sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MAI FRATILOR, VOI NU INTELEGETI CA TOATE AU O LIMITA? PE R.A.R. NOI L-AM FACUT ASA, DA S-A TERMINAT. E VORBA NU DE CE VREM NOI SAU EI, CI DE O NOUA ETEPA ISTORICA FIREASCA. CREDETI CA EU BAT CIMPII, DA NU V-A CERUT NIMENI BANI SAU SA FACETI REVOLUTIE. DE CE VA FERITI SA SPUNETI: DA,M-AM SATURAT, SI SA SUSTINETI IDEEA? EU SINT CONVINS CA AVETI INTENTII BUNE, DA TREBUIE SI O ATITUDINE POZITIVA. E CA SI CUM AI SPUNE: DA ,IMI IAU MOTOR,MA DAU CU EL SI SINT FERM CONVINS CA NU MAI APUC ANU". PAI DE CE SA TE MAI RISTI? ASA NU MAI AJUNGEM NICAIERI. VENITI SI VOI CU NISTE IDEEI CONSTRUCTIVE, CA DOAR MAI CUNOASTETI SI VOI OAMENI, IA VEDETI, CITI AR SEMNA O LISTA DE ADEZIUNI PE IDEEA ASTA? CU RESPECT SI SCUZE.

post-8-1120294564.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MAI FRATILOR, VOI NU INTELEGETI CA TOATE AU O LIMITA? PE R.A.R. NOI L-AM FACUT ASA, DA S-A TERMINAT.

din pacate ai foarte mare dreptate.....noi l-am facut asha.....dar tot din pacate nu s-a terminat nimic....din simplul motiv ca atunci cand ai un motor care trebuie inmatriculat(omologat, verificat, etc) shi te mananca in palma sa fie cu actele in regula ca sa potzi sa "te dai" cu el, iar un kknar de la rar nu itzi da omologarea,verificarea, etc-rea, pentru ca asha i s-a sculat organului ca el e mai mare shi mai tare decat tine, un amarat de motociclist pletos si imbracat in piele. Atunci ca sa potzi sa fi in regula trebuie sa ii dai domnului subinginer, inginer sau ce mama lui de labagiu o fi pe acolo pe la rar o mica SHPAGA ca sa itzi dea omologarea/verificarea, kit ca motoru' tau este super in regula shi are tot ce ii trebuie.

Acea SHPAGA a devenit un obicei, daca nu o dai rishti sa alergi saptamani intregi pe la rar sau pe la politzie sau pe unde mai vrei tu pentru nishte amarate de acte, care in tzarile civilizate se fac la coltzul strazii, la chioshcul de ziare.

SHPAGA devine un rau necesar. Cine nu are timp de alergat saptamani intregi da shi shpaga ca sa scape de calvarul actelor.

Eu ash vrea sa se schimbe ceva in tzara asta de cacao (cei care sunt patriotzi convinshi va rog sa ma scuzatzi, nu tzara e de vina, ci locuitorii ei "avem o tzara frumoasa, pacat ca e locuita"), dar din pacate nu am ce sa fac in aceasta privintza :drink:

 

respect

 

P.S. cand am zis "amarat de motociclist pletos si imbracat in piele" nu m-am referit la cineva anume, m-am referit la oricare nefericit se afla in aceasta situatzie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN
....dar nu cred vetzi putea sa facetzi ceva pana nu va disparea acea boala care se numeshte "shpaga", din interiorul acestei institutzii.

Pai daca mita este cea care impiedica inregistrarea a vehicole demne si capabile pe carosabil atunci da cazuri concrete si nume de persoane care lucreaza necinstit si doar pt mita. Le voi face public sa-i stie toti.

Cumva parinti, rude sau prieteni fac parte din acest grup?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din fericire nu am rude care lucreaza in acest sistem corupt, cu toate ca la un moment dat am fost nevoit sa ma folosesc de el.....da, am dat shi shpaga, pentru o gresheala a RARului, din cauza ca una din seriile motorului era batuta greshit pe cartea de identitate, iar apoi a fost aplicata folia de securizare.....pentru kestia asta a trebuit schimbata cartea de identitate, treaba care de altfel este de datoria lor, dar pentru care eu a trebuit sa cotizez. Nu shtiu daca a face publice anumite nume este o solutzie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:drink: oricum..... ne-am cam dus rau in off topic...problema e ca daca vrei sa omologhezi un custom trebuie omologat dupa o anumita metodologie, metodologie care exista, dar pe care RAR-ul refuza cu obstinatzie sa o puna la dispozitzia publicului.

Primul lucru care trebuie facut este ca cineva care o are sau care poate face rost de ea este sa o puna la dispozitzia poporului....acolo scrie exact ce shi cum trebuie facut ca sa potzi omologa un vehicul artizanal...eu cred ca daca faci totul conform acelor norme practic ar trebui omologat... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LIL DEBUL S REVENIT.PINA ACUM N-AM AVUT NET SI NICI ACUM NU AM CA S-A STRICAT RETEAUA.O SA SCRIU DE DUMINICA DIN NOU DE PE ALTE CALCULATOARE.IMI CER SCUZE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN
metodologie care exista, dar pe care RAR-ul refuza cu obstinatzie sa o puna la dispozitzia publicului.

195385[/snapback]

 

Cum adica refuza sa face public cerintele?

Dar pe ei nu publicul ii plateste?

Stie careva cerintele technice o omologare a unei motociclete custom?

Daca da, imparte cu toti ca sa stim ce si cum sa schimbam.

Daca nu, pe cine ungem sa punem mina pe legislatia necesara?

Actiune. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva trebuie schimbat dar noi nici nu stim ce vrem .Ar trebui facut rost de legislatia europeana in domeniu si atunci daca vom cere doar alinierea la legislatia europeana va suna si pentru ei mai frumos si poate avem noroc sa puna botu vreun parlamentar si sa propuna legea in speranta ca se face si el auzit si bagat in seama .Din partea RAR-ului nu avem ce astepta ca ei nu au nici un interes sa isi strice sursa de cascaval

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa ma bag in seama si yo decit sa plingem ce ne face rar-ul mai bine adesativa cind e cazul constructorului ca va mintit cin a scos pe piata masina sau moto ca asa au spus aia la rar DAC MOTORS are planuri mari de viitor si dorim sa aducem alaturi de noi si unele reprezentante moto dar numai noi nu putem face treaba asta si voi restu tre sa sariti nu cu gura ci cu fapta :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze pentru absentza dar nu am mai avut net in ultima vreme....uitatzi o parte din metodologia de care va vorbeam....asta nu e tot....e doar ceea ce a scapat pe net....mai exista dar e tzinuta sub regimul de secretomanie

 

http://www.untrr.ro/acte%20normative/Regle...2011feb2003.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

sal !, ma intreb daca cei de la emisiunile de specialitate , 2 roti ...pro motor ...etc.. pot face cat de cat ceva (desigur cu sustinerea noastra ) .. pt ca daca mergem noi ca persoana sau club ...o sa facem la demersuri de or sa ne acreasca si toate astea ca dosarul (propunerile) sa zaca undeva printr-un cos dintr-un birou obscur ...pe cand atunci cand camera (de filmat) merge... e.. e... neicusorule altfel sta treaba !... parerea mea ca tot cu interventia mass media facem ceva ... ca pe astia ii doare in poponeatza chiar si daca am face greva foamei .

 

o zi buna la toata lumea :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sl. la toti. Sunt alaturi de voi si propun actiune. Cred ca in primul rand trebuie, dupa cum s-a spus, sa fim cat mai bine informati legat de legislatie si normele care tebuie respectate. Trerbuie stiut ce ai in spate cand ataci. Din cate am auzit cu mai mult timp in urma, ar exista posibilitatea sa inmatriculezi cam orice (care corespunde acelor norme) daca ai nervi si bani. Acum nu mai stiu exact pt. ca tipul cu care am discutat astfel de probleme candva, nu mai e in tara dar am sa incerc sa-l caut. El era pe vremea apusa (cred ca pot sa-i spun) inventator de tot felul de chestii si a trecut prin foarte multe faze cu brevete si chiar daca-mi amintesc bine si cu omologari. Ghinionul e ca a plecat cam dupa schimbarea din 89 si de atunci se poate ca s-au mai schimbat unele chesti. Cum aflu ceva (si am sa ma straduiesc) scriu sa vedeti, mai ales ca prin subsolurile mele asteapta o broscuta si un fiat 850 care ar trebui sa ajunga triciclete cu motor, iar planeta mea e in plin proces de customizare. Pana la noi informatii asfalt uscat la toti(toate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi colegi, acum incerc sa ma dumiresc care este modalitatea de a propune o lege pentru modificare, acum am trimis cateva mailuri.

Cand a fost vorba de asemenea initiative, au fost implicate in general ONG-urile, care au trimis propuneri concrete referitor la modificare a cutare si cutare articol.

Sunt in asteptare, o sa vedem ce spune legea si cum se fac propunerile. Daca se pot face propuneri fara un numar minim de initiative scoatem legea si vorbim pe lege. Sper ca prietenii juristi pe care i-am rugat sa-mi raspunda nu fie inca in concediu. Oricum avem punct de plecare. Sper sa fac rost si de lege cu normele ei cat mai curand.

Daca mai aflati informatii, hai sa le confruntam. Oricum e clar pentru inceput trebuie avuta in vedere procedura legala de propunere pentru modificarea legii.

 

Acum astept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MAI FRATILOR,CE ARE NAZISMU CU CE SE VORBESTE AICI? DA,SINT NAZIST,DA NU CRED CA ASTA E PROBLEMA CUIVA.SI UITE CA SINT SI NATIONALIST,CA DE AIA MA BAG IN DISCUTII DESPRE CUSTOMURI ROMANESTI.ORICUM,JEGOSII AIA DE NAZISTI AU SCOS CEA MAI COPIATE MOTO,ASA CA NU MAI FOLOSITI DNEPR,URAL,M SI TOATA GAMA DE IJ.-URI CA PUT A POPONEATE DE NAZI.

 

MAI BINE HAI SA VEDEM CUM SCHIMBAM LEGEA CU OMOLOGATU,CA ASTA NE DOARE DE FAPT. HAI SA VAD SI PAREREA UNOR JURISTI,CA AVEM DESTUI. :friends: :friends: :friends:

DAP

Ai dreptate! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...