Sari la conținut

Aprindere mobra


Marian96
 Share

Postări Recomandate

Salut:) am o mobra s50.... in mod normal motorul se oprea de la intrerupator dar nu se opreste...nu are nici un fel de contact :scratch: ca sa opresc motorul trebuie sa scot fisa:| acuma...intrebarea mea este:D cum sa fac un intrerupator fire sa intrerup ca sa opresc motorul fara sa mai scot fisa de la bujie:|

Editat de Marian96
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă scoți fiÂşa tensiunea din circuitul primar creÂşte,se poate împuÂşca bobina sau condensatorul.

Chiar Âşi când testezi dacă are scânteie cu fiÂşa la masă e bine ca distanța să fie mică,sub 5 mm.

Din ce-mi aduc aminte (sunt 30 de ani de atunci) cel mai uÂşor lucru la Mobra era să opreÂşti motorul,pentru cei ce nu Âştiu spun aici,după debreiere trebuia să turezi motorul pentru că la cuplarea treptei 1 uleiul din ambreiaj frâna motorul Âşi-l oprea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toate moto cu magnetou se opresc "punand curentul la masa". Mobra Hoinar nici nu mai are contact,ci doar un buton ca si cel de claxon care se pune in "scurt", de fapt cum s-a spus mai sus. Daca scoti pipa ai sa simti cum isi face treaba bobina de inductie :).

Firul care alimenteaza bobina de inductie il duci si pana la un buton ca de claxon....la care celalalt fir e la masa....si vei tine butonul apasat pana se opreste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...