Sari la conținut

cu Harley-ul la Madrid


Postări Recomandate

Salutare tuturor,

Azi am dat o tura cu motorul prin imprejurimile Madridului, impreuna cu gasca de aici. Ma stiu cu cativa dintre ei din 2010 cand am facut primele iesiri in wend, fara sa leg nici o prietenie (deh, problema la inceput a fost limba, ca nu vorbeam iota de spaniola, nu ca acum as vorbi prea bine). I-am gasit pe forumul Harley din Spania, am vazut ca se intalnesc in parcarea de la Bernabeu, m-am dus si eu duminica la 10. Hola! Hola!, ce au pus ei la care habar nu aveam, m-am luat dupa ei si gata. Am iesit de cateva ori, nu mi-a prea placut ca mergeau cam agale si cam dezordonat (si V-Rodul cerea forja) si am lasat-o mai moale cu iesirile in grup, m-am dat mai mult singur.

Zilele trecute m-am uitat pe forum sa vad ce pun la cale. Ca regula, se fac grupuri pentru iesiri sambata si duminica si orice alte ocazii le mai vin in minte; unul propune ceva traseu si eventual loc de oprire si mancare, mai fac altii alte propuneri, ajung repede la consens si e gata ruta. Duminica se intalnesc la 10.30 si pe la 11 se pune trupa in miscare. Fata de acum 2 ani, de cand nu am mai fost cu ei, s-au organizat, stiu cine inchide si deschide (cu radio intre ei), cu reguli clare de mers pe care le respecta, una peste alta azi am fost surprins ce bine s-au organizat. In 2010, la prima iesire erau la inceput, am fost vreo 20 de motoare si a fost un haos total. Azi, peste 40 de bucati, s-au spart imediat in 2 grupuri, totul ordonat. Nu stiu cat de lunga a fost tura, am mers destul de relaxat cam 2 ore si jumate fara oprire, ceva peste 100 km, pe drumuri nationale. Cine a facut traseul a fost inspirat, traseul a fost fain si cu drumuri fara trafic, multe curbe; la intoarcere am plecat singur (aveam chef sa o alerg putin) si prostul asta de GPS m-a intors direct spre autostrada si am ajuns la Madrid glont, mai putin de 1 ora.

In afara faptului ca nu prea avem subiecte comune de povesti, e placuta compania la drum. Toti merg efectiv sa se plimbe, nu are nici unul talente, ceva de demonstrat. Am mers incolonati peste 2 ore si toti am ajuns la destinatie exact in aceeasi pozitie in coloana ca la plecare. Iesiri in grup am mai facut in tara, pot sa spun ca nici cel mai bine organizat grup de la noi nu merge asa fluid. Asta in conditiile in care sunt oameni care se strang de pe forum, tot timpul apar figuri noi, nu ies aceeasi in fiecare wend. Drept ca in general pe strada toti merg elegant, fara claxoane si degete ridicate.

Am facut cateva poze la plecare si cateva la locul de destinatie, pe traseu daca nu au oprit deloc...

 

post-19213-0-02078900-1331508787_thumb.jpg

post-19213-0-38344100-1331508795_thumb.jpg

post-19213-0-19090700-1331508804_thumb.jpg

post-19213-0-74667300-1331508813_thumb.jpg

post-19213-0-64122100-1331508821_thumb.jpg

post-19213-0-20949600-1331508832_thumb.jpg

 

sa auzim de bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si prostul asta de GPS m-a intors direct spre autostrada si am ajuns la Madrid glont, mai putin de 1 ora.

Era setat pt a alege drumul cel mai rapid, de aceea te-a dus pe autostrada. In mod normal asta e setarea cea mai buna, dar cand vrei plimbare il setezi pe drumul cel mai scurt si te baga prin sate si drumuri nationale.

La mersul in grup si eu ma mai desprind cand vine un deal cu ceva serpentine, ii dau putin mai tare :)

La cat de organizat ati mers, pe atat de haotic ati parcat (in primele poze) :laugh:

E bine la voi ca e mai lung sezonul moto :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Leu'

Azi am dat o tura cu motorul prin imprejurimile Madridului

 

Ce ma enerveaza ibericii astia :angryfire: au vremea perfecta pentru mobra.

M-as muta in Spania doar pentru a ma da tot timpul cu mobra :rolleyes: mai ales vara la 50 de grade (bineinteles ca la soare, nu la umbra) sa merg doar in vesta pe coasta mediteranei sau pe colinele din centrul tarii.

 

Ar fi frumos daca ai pune mai multe poze. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam tuturor.

nu vreau sa va enervez mai mult decat e cazul, dar eu toata iarna am luat pranzul pe terasa cu exceptia a vreo doua zile mai friguroare :moto:

o sa fac mai multe poze la urmatoarea iesire solo fara grup. faceam si acum dar eram in coloana si am zis ca am plecat cu ei, sa continui cu grupul.

peisaje nu sunt deosebit de frumoase, in jurul madridului e cam stepa spre desert. din avion se vede un pamant rosiatic (spre caramiziu bine), iar tot ce e verde este irigat. drept ca in oras e multa verdeata, dar fara irigatie se arde in cateva zile. in toata iarna a plouat cred ca in total 4 zile, asa ca va imaginati. partea buna este ca aerul este uscat si nu ai senzatie de caldura, la 40 de grade e ok, nu transpiri (adica transpiri, dar se usuca instantaneu si nu ai camasa uda pe tine nici o secunda), mie imi place. cand ajung in aeroport in bucuresti prima senzatie e tare nasoala, la 30 de grade din cauza aerului umed am camasa fleasca in 5 minute.

 

ce sunt frumoase sunt localitatile mici, cu strazi inguste, astea sunt chiar pitoresti. o sa fac poze ca merita.

 

drumurile laterale sunt o placere, asfaltul e bun si curat (eu aici spal masina sau motorul o data la 3 luni, si asta nu ca ar fi murdare, doar putin prafuite), iar soferii merg toti in limita legala, foarte rar o depasesc si nu cu mult. astea sunt greu de gasit, ca majoritatea sunt drumuri nationale care sunt ceva gen autostrada (adica 2 benzi pe sens si separator de beton intre sensuri). am de facut ceva munca de cercetare cand aleg traseul.

 

va mai povestesc peste 2 saptamani, wendul asta fac naveta inapoi acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

gata, am ceva mai multe poze. am iesit ieri si azi cam pe aceeasi ruta, pozele sunt din ambele iesiri.

sambata am vazut ce traseu au stabilit pe forum si am dat o tura de "recunoastere", iar azi am facut aproape acelasi traseu in grup. zic aproape ca azi am fost fost pe o ruta care chiar a meritat, un traseu serpuit, prin padure, pe un drum necirculat, o splendoare. la cam 60km de madrid e o partie de schi pe munte, la 1800m. am gasit zapada alba ca in povesti (aici parca nu e praf, zapada e imaculata desi nu e proaspata). temperatura super (nu am simtit frig deloc, desi pe munte se schia)

post-19213-0-46740400-1332710134_thumb.jpg post-19213-0-70707800-1332710247_thumb.jpg

post-19213-0-46608100-1332710304_thumb.jpg post-19213-0-51094500-1332710348_thumb.jpg

 

azi m-am dus la locul de intalnire din parcarea de la Bernabeu, si am reluat in buna parte traseul facut ieri, de data asta cu trupa de duminica.

 

post-19213-0-14503800-1332710463_thumb.jpg post-19213-0-39620600-1332710593_thumb.jpg

 

... uite si o poza de la un loc de popas cu o parte din motoare frumos aliniate

 

post-19213-0-87297900-1332710725_thumb.jpg

si cateva poze de la destinatia finala (cel putin pentru mine finala, ca am plecat glont inapoi la un amic care ma astepta la masa)

 

post-19213-0-19368300-1332711001_thumb.jpg post-19213-0-43619600-1332711055_thumb.jpg

post-19213-0-01771100-1332711090_thumb.jpg

 

mai adaug poze daca apar pe forumul din madrid, au fost in grup si doi fotografi care au facut mai multe poze pe traseu si in mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru aprecieri...

nu ma prea intreaba lumea de numar, doar ma invidiaza ca nu pot primi amenzi de la radarele fixe :rolleyes:

pe de alta parte, daca o comiti si te opreste trebuie sa ai cash la tine, altfel nu te lasa sa pleci mai departe pana nu achiti amenda. drept ca nu mi sa intamplat decat o data sa o comit, cu masina (si aia tot cu numar de ro).

v-rodul e badass, dar atat. rupe asfaltul dar nu e de cursa lunga, e foarte obositor si incomod. te poti alerga pana pe la 180 pe ora cu tot ce prinzi pe strada fara sa te faci de ras, mai tare nu m-am dus ca deja imi zboara picioarele din scarite, pe curbe e greu de lasat ca are roata aia de neam prost pe spate si e de muncit sa il apleci, prea mult nu il poti apleca ca ajungi repejor jos cu scaritele si imediat urmeaza tobele, in fine e distractiv si nu prea. tot mai mult imi place Electra Glide-ul, e comoda, se conduce de vis (mai putin franele care sunt de lemn, aici V-Rodul are frane de vis plus ABS), are muzica si la propriu si la figurat.

revin la urmatoarea iesire, sper cat de curand, problema mea e ca acum nu prea am timp din pacate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...