Sari la conținut

Bricheta - Priza 12v


Smokey
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Vreau sa montez o bricheta/priza de 12V pe motor. Voi monta o siguranta dedicata si fire separate.

 

Problema e ca vreau sa fie montata undeva la bord, sa pot cupla GPS-ul, eventual si alte gizmouri.

 

Intrebarea este: cum reactioneaza bricheta asta la ploaie? Cand are bricheta in ea sau o mufa oarecare? Ceva idei de protectie sau montaj?

 

Montajul il fac cu dispozitive gasite pe la noi prin comert, nu vreau sa comand de la Louis priza in format mic sau de la Touratech chestii mai izolate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa montez o bricheta/priza de 12V pe motor. Voi monta o siguranta dedicata si fire separate.

 

Problema e ca vreau sa fie montata undeva la bord, sa pot cupla GPS-ul, eventual si alte gizmouri.

 

Intrebarea este: cum reactioneaza bricheta asta la ploaie? Cand are bricheta in ea sau o mufa oarecare? Ceva idei de protectie sau montaj?

 

 

Iti recomand sa ti pui una din aia cu capac ( unele masini mai "utilitare" au bricheta "normala" si inca una dar cu capac si fara bricheta in ea - are rol de priza suplimentara si uneori suporta si putere mai mare decat cea normala - ei , asta are un capac si se preteaza la ce vrei tu sa faci.

Eu as recomanda sa o pui intr o pozitie in care sa nu intrea apa direct in ea sau sub ceva ( GPS urile pt mot sunt protejate de un fel de streasina si stau intr o pozitie in care nu are cum sa intre apa ca in mod cert daca le imersezi intra apa in ele.

 

spor si ..dupa ce o faci da mi o poza ca ma bate gandul :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am luat de vreo 2 saptamini una de pus aplicata pe un 'perete' (nu din cea strapunsa) de montat in portbagaj la masina pentru frigider de masina (si alte alea). nu i-am gasit insa un loc bun ca sa o montez. in we asta ma gindeam insa sa o adaptez sa o pun 'strapunsa' (aplicata pe un cornier si cornierul lipit pe un 'perete').

o alta problema e ca modelul e cel mic si a fost nevoie sa imi iau un adaptor (de la mufa moto la mufa auto). priza a costat 130mii de la Ausburg si adaptorul vreo 350mii de la Louis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu m-as complica cu o priza de bricheta, e prea mare pt moto. Mai degraba o mufa RCA sau ceva de genul asta. Inconvenientu e ca trebuie sa pui la fel si pe GPS sau ce vrei sa mai bagi in "priza". Eventual consulta-te cu un electronist.

E doar o parere, nu dati cu pietre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Baga una auto sub carena frontala undeva unde nu ploua si sa nu fie la vedere .

Zici tu ceva acolo.... trebuie sa investighez punctele de prindere

 

 

Eu nu m-as complica cu o priza de bricheta, e prea mare pt moto. Mai degraba o mufa RCA sau ceva de genul asta. Inconvenientu e ca trebuie sa pui la fel si pe GPS sau ce vrei sa mai bagi in "priza". Eventual consulta-te cu un electronist.

E doar o parere, nu dati cu pietre!

Daca era vorba de alte mufe... solutii sunt f. multe, dar vreau sa fie o solutie universala.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ai loc pe undeva sub carena, de prins o legi cu arici de-aia de plastic sau izoler-band de cadrul care sustine carena :cheers: Un prieten si-a pus pe bmw F una sub sha, pentru incarcat telefon sau alimentat un compresor d-ala mic de roti ( btw, foarte util unul d-ala in topcase mai ales cand plecam mai multi la drum ...unul tot face pana :) ) ....nu are gps asa ca nu trebuie sa alimenteze nimic in mers :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...