Sari la conținut

Nivel ulei


defcon
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 saptamani am facut schimbul de ulei + filtru. Am pus 3,7 l . Nu m-am documentat inainte , am pus cat scrie pe capac ( vezi foto) . In primele 2 zile se simtea un miros intepator ,de parca l-ar fi ars. Am citit undeva ca trebuie pus doar 3,2 l . Sub sa am gasit un stiker pe care scrie tot la fel 3,2 l. Am pus prea mult , trebuie sa scot din el si sa pun 3,2 ?Motoreta nu are joja , are doar gemuletul de nivel , dar nu se distinge nimic prin el motoreta este un kawa zzr 600 din 91.

post-51540-0-36325300-1333214515_thumb.jpg

Editat de defcon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai scos filtru, nu cumva a curs pe cadru, evacuare? De acolo mirosul. La fel am patit-o si eu la kawa zxr. Totusi la mine se vedea bine nivelul prin gemuletul ala. Ala e pe post de joja: vei vedea ca are 2 proeminente in partea dreapta. La mine statea cam la 3/4. Aaa...e posibil sa nu se vada nimic prin el ca e plin tot cu ulei?

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand am facut schimbul , a curs ulei pe galerii, Gemuletul parca e "afumat", credeam ca se va curata daca am schimbat uleiul.Se poate da jos si curata sau fac vreo dracovenie daca umblu la capac?

Editat de defcon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebe scos cu o seringa cu un furtun subtire D:

Dimineata pe racoare, scoti busonul de umplere si tragi de acolo cei 500 ml care sunt in plus, pana cand observi ca incepe sa scada nivelul pe gemulet. Dupa aceea dai o cheie, o lasi sa mearga vreo 3-4 minute dupa care o opresti. Dupa alte cateva minute citesti din nou nivelul de ulei (5- 10 minute dupa ce ai oprit-o sau o tigara fumata, dupa caz)

Gemuletul il poti curata daca demontezi capacul de la baia de ulei!

Ce e prea mult strica, asa e si in viata!

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca incerci sa scoti cu seinga 500ml, poate imbatranesti inainte

poza e irelevanta,gemuletul e in partea de jos, deci nu se vede bine

daca vrei sa scoti 500ml, desurubezi busonul cu grija sa nu il scapi si il pui la loc(apreciezi ochiometric sau cu un pahar gradat)

spor

oricum prima data verifica in carte sa vezi ce spune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa precizez cat de mare e seringa!

Tata, cea mai mare seringa aia de vaci sau ce naiba care are 200 ml! Nu iti ia mult, mai ales daca e ulei subtire, cum cred ca ai bagat tu (10 w 40). Dupa cateva pompe ai terminat! Faza cu bbusonul nu o recomand, nu ai control bun si te spoiesti tot de ulei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cu grija, nivelul se masoara cu motocicleta DREAPTA, nu pe cric sau pe-o roata.

 

Cand l-am schimbat m-am speriat de-a binelea pentru o secunda cand a inceput sa fumege nasol pana mi-am dat seama despre ce e vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit manualul , sa vad ce zice . Chestia cu 3,7 l pe capac si 3,2 l sub sa e ciudata , Sa vedem ce zice cartea. Ulei am bagat 15-50 ca e batran motorul .

Editat de defcon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de capacitatea baii de ulei. O sa trebuiasca sa bagi 3.7 litri dupa ce ai desfacut motorul si s-a scurs tot uleiul din el.Informatia aia e pentru mecanici si nu e ciudata, e chiar utila!

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si ce zice manualul

totus sunt curios cum o ajunge furtunul legat la serinaga printre placile de ambreiaj :scratch: , a mai incercat cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si ce zice manualul

totus sunt curios cum o ajunge furtunul legat la serinaga printre placile de ambreiaj :scratch: , a mai incercat cineva?

 

Intra, intra!

Am scos eu dintr-a mea prin metoda asta. Nu uita ca are peste juma de litru in plus si daca inclina motoru intr-o parte (spre buson) o sa fie si mai usor de scos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor, maine ma apuc de treaba. Faza cu seringa iese din calcul , trebuie sa dau drumul la buson sa vad cat ulei a ramas , daca a " papa t" ceva din el si pun la loc 3,2 l. Stima.:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si ce zice manualul

totus sunt curios cum o ajunge furtunul legat la serinaga printre placile de ambreiaj :scratch: , a mai incercat cineva?

si eu am scapat mai mult ulei. si am scos cu seringa si cu un furtunas mic.am ajuns destul de greu printre placi dar am reusit sa scot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebe scos cu o seringa cu un furtun subtire D:

Dimineata pe racoare, scoti busonul de umplere si tragi de acolo cei 500 ml care sunt in plus, pana cand observi ca incepe sa scada nivelul pe gemulet. Dupa aceea dai o cheie, o lasi sa mearga vreo 3-4 minute dupa care o opresti. Dupa alte cateva minute citesti din nou nivelul de ulei (5- 10 minute dupa ce ai oprit-o sau o tigara fumata, dupa caz)

Gemuletul il poti curata daca demontezi capacul de la baia de ulei!

Ce e prea mult strica, asa e si in viata!

 

asa se masoara nivelul, dupa 3-4 minute, nu? :lol: ba, tu de ce (cuvant urat) nu taci? numai tampenii peste tot spui... crede-ma ca n-ai calcat nici macar pe langa un scuipat de mecanic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa se masoara nivelul, dupa 3-4 minute, nu? :lol: ba, tu de ce (cuvant urat) nu taci? numai tampenii peste tot spui... crede-ma ca n-ai calcat nici macar pe langa un scuipat de mecanic...

 

Fesu'le imi pare rau ca nu iti pot indeplini dorintele!Ma bucu ca iti produc momente neplacute!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci , azi m-am apucat de "treaba" si am desfacut busonul. A curs in jur de 700 ml , ca nu mai nimeream gaura cu surubul :) . Am completat apoi cei 200 ml din bidonul ramas de 4 litri de cand am facut schimbul. Ce culoare are uleiul se poate vedea in poza , din galben miere a rezultat un maron pamantiu :scratch:.acum parca se distinge ceva pe geamul de nivel. Am curatat si spalat bujiile care aveau calamina si ulei kklau maria-ta. Acum merge mai bine ca inainte sta la 1200 rotatii , nu mai oscileaza ca inainte .:bounce:http://youtu.be/EXylM_Qm6pE

post-51540-0-41182800-1333305474_thumb.jpg

post-51540-0-58263300-1333305514_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am scos vreo 300 ml de ulei cu un furtun de acvariu si o seringa mare.Singur :(

Nu recomand singur,deoarece trebuie aplecata mobra spre buson,pus frana fata si tras cu seringa.Sa vezi belea cand seringa e plina de ulei si tu incerci sa tragi uleiul cu ea.

In rest,daca e cineva care sa tina mobra,e usor.Trebuie avut grija sa nimeresti cu furtunul uleiul.Prin metoda asta poti sa controlezi mai usor cat ulei vrei sa scoti.

Furtunul si seringa---noi sau curate.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci , azi m-am apucat de "treaba" si am desfacut busonul. A curs in jur de 700 ml , ca nu mai nimeream gaura cu surubul :) . Am completat apoi cei 200 ml din bidonul ramas de 4 litri de cand am facut schimbul. Ce culoare are uleiul se poate vedea in poza , din galben miere a rezultat un maron pamantiu :scratch:.acum parca se distinge ceva pe geamul de nivel. Am curatat si spalat bujiile care aveau calamina si ulei kklau maria-ta. Acum merge mai bine ca inainte sta la 1200 rotatii , nu mai oscileaza ca inainte .:bounce:http://youtu.be/EXylM_Qm6pE

500 ml de ulei in plus, in motor, cand ai un geam sa vezi nivelul? :baldy:

 

Si asta la un schimb amarat de ulei?

Unii mai vor sa repare si motocicletele pe forum..... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

500 ml de ulei in plus, in motor, cand ai un geam sa vezi nivelul? :baldy:

 

Si asta la un schimb amarat de ulei?

Unii mai vor sa repare si motocicletele pe forum..... :crack:

In conditiile in care nivelul uleiului nu se putea vedea , manual nu am avut , iar pe capac scria 3,7 cat voiai sa pun ? Am cerut si eu niste pareri , na nu am dat cu paru'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...