Sari la conținut

Atentie!


kemsis
 Share

Postări Recomandate

Am zis sa postez aici deoarece multi dau navala sa plece la cate o plimbarica asa ca luati de cititi 30 de sec.

Eu unul nu am auzit de asa ceva pana acum sau in fine stiam de existenta ei dar doar pentru MASINI.

NUMARUL DE INMATRICULARE ESTE DE LA MOTOCICLETA

post-26152-0-64094100-1333474755_thumb.jpg

Editat de kemsis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu cumva ma insel eu, vehicul categoria A nu se refera la aceeasi categorie A si de pe permis...

 

PS: e posibil totusi sa ma insel...imi aduceam aminte ceva de anul trecut de cand am facut rovigneta la niste masini pe la munca, dar cred ca am gresit aici...

 

PS2: deci se pare ca nu m-am inselat. :rusinica:

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis sa postez aici deoarece multi dau navala sa plece la cate o plimbarica asa ca luati de cititi 30 de sec.

Eu unul nu am auzit de asa ceva pana acum sau in fine stiam de existenta ei dar doar pentru MASINI

 

A reprezinta tipul categoriei in care sunt incadrate AUTOTURISMELE

 

pentru motociclete NU se plateste deocamdata rovinieta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe rovigneta mea de la masina scrie Tip/Type A- autoturisme. Asta inseamna pentru aia vehicul categoria A. Daca au dat amenda unei motociclete atunci e inca un caz de incompetenta.

Asa cum se stie, motocicletele nu platesc taxa de drum.

Editat de cristidb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe rovigneta mea de la masina scrie Tip/Type A- autoturisme. Asta inseamna pentru aia vehicul categoria A. Daca au dat amenda unei motociclete atunci e inca un caz de incompetenta.

Asa cum se stie, motocicletele nu platesc taxa de drum.

 

Hai bre nea Cristi ca nu incerc sa agit spiritele am zis sa va arat si voua daca nu va place ignore this post sau mai bine rog un moderator sa il stearga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e primul caz de amenda trimisa aiurea. Probabil vreo masina a avut numar asemanator. Sigur castigi daca faci contestatie, dar tot nu e normal sa-ti pierzi vremea din cauza incompetentei lor. Trimite prin posta actele necesare la judecatorie si asteapta rezultatul. N-are rost sa pierzi timpul pe acolo, e clar rezultatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietena mea a primit amenda cum ca in ziua de 12 decembrie a umblat pe langa alexandria fara rovigneta. a depus contestatie prin posta, ca nu avea cum sa mearga la judecatoria alexandria, si a primit raspuns dupa ceva timp ca s-au uitat aia mai bine pe poza si au vazut ca intr-adevar au gresit numarul, au confundat 46 cu 66, si ca s-a anulat amenda. am auzit de multe cazuri asemanatoare...

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o ineptie. A luat si tata amenda aiurea cum ca n-ar fi avut rovigneta pe masina, dar o avea de 3 zile. sunt niste incompetenti. Acum pierdere de timp pentru contestatie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui sa platim, din cauza asta nu au suficienti bani sa faca strazi, m-am simtit vinovat cand mi-am adus motocicleta in tara fara taxe si ma simt vinovat in fiecare dimineata cand plec la servici fara sa pun un leu la asfalt (pe langa taxa din benzina). Mai faceti mult tam-tam pe tema asta si sigur visul mi se va implini (ba chiar hai la miting dom'le cu tot cu "comunitate").

Editat de mihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis sa postez aici deoarece multi dau navala sa plece la cate o plimbarica asa ca luati de cititi 30 de sec.

Eu unul nu am auzit de asa ceva pana acum sau in fine stiam de existenta ei dar doar pentru MASINI.

NUMARUL DE INMATRICULARE ESTE DE LA MOTOCICLETA

 

Incearca ceva mai elegant:

Suna la CNADe_KAKAT_DR si inearca sa vorbesti cu Dl Constatator Raduca Viorel

 

Spune-i ca a constatat o motocicleta.

 

Si -i transmiti multa carne !

 

~~~~~~~~~~~~~~

In alta ordine de idei ,..o sa-ti futzi creierii ,,judeca-te cu ei,..dar cere-le si tu niste mii de coco ,..uzura morala de cap.

Bafta !

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Categoria A la vehicule se refera la autoturism. Motocicletele sunt la categoria B. Aveti inscrisa semnificatia codurilor la vehicule pe cartea verde de la polita RCA. Trebuie contestat procesul verbal.

Editat de ggabriel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba in mod cert de o gresala.

Se completeaza o contestatie, se anexeaza copie dupa : proces verbal, talon, C.I. Se pune intr-un plic cu timbru de 1,8 lei si se expediaza la judecatoria sectorului in care a fost emis procesul verbal. Nu este necesar sa te prezinti la termenul stabilit de instanta daca in contestatie soliciti judecare in lipsa (recomandat). Este posibil ca sa se dea termen la o data indepartata (nu are importanta)...atata timp cat cauza este in litigiu, administratia economica la care ai ROL-ul, nu-ti poate restrictiona nimic (plati de impozite, certificate fiscale, vanzari, cumparari, etc.) Nu costa nimic in plus, decat 1,8 lei. Aceasta este singura rezolvare a problemei tale. Restul sunt :polemici, "vorbim vorbire", barfa de cofetarie si fantezii.

Succes !!!

Editat de SorinSenior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu se mai bata campii cu RCA-uri sau alte traznai:

A - Autoturisme

B - Vehicule de transport marfă cu 0,0 t mai mic decât MTMA mai mic sau egal cu 3,5 t

si tot asa...

 

De curiozitate, ce tabla de numar aveai pe motor? D'aia patrata pentru motociclete, mare de Jeep-uri sau dreptunghiulara de autoturisme? Pentru ca PV-urile alea se completeaza total automat, camera de la podul de unde incepe A1 (pana la Carfur sau Centura) recunoaste numarul, il verifica pe calculator in baza de date si daca nu exista printeaza amenda. Daca aveai tabla de Jeep sau de auto, atunci se intelege eroarea. Daca nu, softul lor sux.

 

Contestatia ramane singura solutie. Si daca as fi in locul tau as solicita si despagubiri de judecata, mici ca altfel nu vezi nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...