Sari la conținut

Honda cbr 1100xx


ivus_l
 Share

Postări Recomandate

salut

sunt din iasi si am un cbr1100xx

stie careva unde pot sa-mi schimb lichidul de frana, pt ca in iasi nu am unde

Serios?

 

Acum lasand gluma la o parte, sunt destule service-uri in Iasi. Eu lucrez la Madras, mai e Minelli langa carrefour-ul din bularga, Speed zone in copou vis a vie de telem,Turbozone in podul de piatra pe Str Epsilante, Sprint motors undeva pe Metalurgiei si inca vreo 2 care nu imi vin acum in minte ...

Sau prin afirmatia "in iasi nu am unde" consideri ca nimeni de la service-urile din iasi nu e in stare sa iti schimbe lichidul de frana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fii CBR-u asta vreun OZN proiectata cu scriere cunoeiforma iar mecanicii din ziua de azi nu stiu sa lucreze la asa ceva? Interesant...

 

ON-TOPIC poti cauta aici un tip care are aceeasi problema ca si tine - vrea sa-si schimbe lichidu de frana! Iti recomand sa-ti iei de pe louis un kit de aerisire a franelor si de evacuare a lichidului! Parerea mea ca daca se schimba lichidul de frana in tot sistemul nu afecteaza performantele CBS-ului!

Aici gasesti scula necesara

 

Inca ceva de adaugat - cauta-ti manualul de service - ca iti va explica acolo ce trebuie sa faci - daca ai rabdare si sculele necesare si citesti cu atentie instructiunile vei putea sa-ti schimbi si singur lichidu de frana!

Editat de cs_05_hho
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fii CBR-u asta vreun OZN proiectata cu scriere cunoeiforma iar mecanicii din ziua de azi nu stiu sa lucreze la asa ceva? Interesant...

 

ON-TOPIC poti cauta aici un tip care are aceeasi problema ca si tine - vrea sa-si schimbe lichidu de frana! Iti recomand sa-ti iei de pe louis un kit de aerisire a franelor si de evacuare a lichidului! Parerea mea ca daca se schimba lichidul de frana in tot sistemul nu afecteaza performantele CBS-ului!

Aici gasesti scula necesara

 

Inca ceva de adaugat - cauta-ti manualul de service - ca iti va explica acolo ce trebuie sa faci - daca ai rabdare si sculele necesare si citesti cu atentie instructiunile vei putea sa-ti schimbi si singur lichidu de frana!

dragilor eu nu doresc sa schimb lichidul cu mana mea..nu am motive

deci nu doresc sa achizitionez diferite scule si sisteme pt aceasta

dar este un sistem de franare mai greu de servisat si consider ca cei din iasi nu experienta necesara

mi-am servisat toate motoarele pana acum la iasi.cunosc bine service-urile iesene

dar consider ca experienta lor la cbs-ul hondei nu este destula

eu am intrebat daca stie care un service in tara(mai aproape de iasi)..inafara de cel oficial honda de la bucuresti

intrebarea a fost pt cei ce detin 1100xx..nu pt cei ce viseaza..si stau din lipsa de activitate pe forum

 

nici eu nu vreau sa fiu nepoliticos dar ... Stii macar pe ce principiu functioneaza CBS-ul? si ... ai intrebat pe toti din iasi si nu stie niciunul? ma indoiesc.

ionut...eu nu trebuie sa stiu cum functioneaza cbs-ul

dar el trebuie sa functioneze si dupa ce se schimba lichidul de frana

Editat de ivus_l
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atatea discutii ...pentru ce ?! Omul are dreptul sa face ce-i vrea cardanul pe banii lui ! asa ca nu vad unde este supararea ...

 

 

Am un prieten in Iasi ce avea un XX. Incerc sa dau de el, poate iti da vreo idee de service/mecanic.

Editat de pantera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu visator? :)) ma faci sa rad :))

stau pe forum fiindca afara ploua si e urat!

dar te inteleg si pe tine - faci parte din acea categorie de oameni, care sunt asa saraci, raman doar cu tone de bani in buzunare!

Bafta la schimbat acel lichid de frana asa de special!

On-topic - doar la Bucuresti vei gasi ceea ce cauti - ori la service Honda ori la TNG! Desi in service lucreaza tot mecanici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu visator? :)) ma faci sa rad :))

stau pe forum fiindca afara ploua si e urat!

dar te inteleg si pe tine - faci parte din acea categorie de oameni, care sunt asa saraci, raman doar cu tone de bani in buzunare!

Bafta la schimbat acel lichid de frana asa de special!

On-topic - doar la Bucuresti vei gasi ceea ce cauti - ori la service Honda ori la TNG! Desi in service lucreaza tot mecanici!

peste tot lucreaza oameni

dar este unul care ii conduce si raspunde pentru ceea ce fac ceilalti

raspunsul era simplu...bucuresti...TNG

daca mai cunoaste careva ceva mai aproape de iasi ii sunt recunoscator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" mi-am servisat toate motoarele pana acum la iasi.cunosc bine service-urile iesene

dar consider ca experienta lor la cbs-ul hondei nu este destula "

 

Si cu astea fiind spuse , " v-a dat praf " . Ma refer la cei din Iasi . :lol:

 

Din partea mea a fost o gluma , din partea lui . . . se pare ca nu .

Ca si sfat , poate nu ar fi rau sa ti cont de parerea userilor de mai sus ( zic si eu ) .

Numai bine !

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" mi-am servisat toate motoarele pana acum la iasi.cunosc bine service-urile iesene

dar consider ca experienta lor la cbs-ul hondei nu este destula "

 

Si cu astea fiind spuse , " v-a dat praf " . Ma refer la cei din Iasi . :lol:

 

Din partea mea a fost o gluma , din partea lui . . . se pare ca nu .

Ca si sfat , poate nu ar fi rau sa ti cont de parerea userilor de mai sus ( zic si eu ) .

Numai bine !

"consider ca experienta lor cbs-ul hondei nu este destula"

eu stiu prea bine ce zic

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi lua postul in nume de rau .

Se prea poate sa ai dreptete , nu te-am contrazis ( sunt in necunostinta de cauza ) , mie mi s-a parut amuzant raspunsul tau .

Azi avem voie sa glumim , doar e sarbatoare si poate asa mai descretim fruntile colegilor de pe forum .:banana:

Succes in ceea ce cauti .

Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

sunt din iasi si am un cbr1100xx

stie careva unde pot sa-mi schimb lichidul de frana, pt ca in iasi nu am unde

salut,

cum a zis si thunderbyte in iasi sunt destule service-uri si chiar bune, ma indoiesc ca ai incercat la vreun service mentionat mai sus

nu esti primul proprietar de xx din Iasi si din Romania si te asigur ca ceilalti care au fost inaintea ta si sunt din Iasi care si-au schimbat lichidul in instalatie au plecat cu franele functionale, cel putin la noi (sunt sigur ca si la ceilalti)

sa mai mentionez ca NU numai xx are CBS?

 

daca mai esti in cautare poti suna de marti pentru programare 0721535377 Orestte/Sprintmotors Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ionut...eu nu trebuie sa stiu cum functioneaza cbs-ul

dar el trebuie sa functioneze si dupa ce se schimba lichidul de frana

 

 

Daca nu stii cum functioneaza cum poti pretinde ca nimeni din iasi nu e apt sa iti schimbe lichidul de frana la el ?

Am mai schimbat la CBS-uri dar niciodata la XX ... m-ai facut curios, am aruncat o privire in manual si nu e nici un OZN pe acolo ...

 

Una peste alta faci unde vrei, totusi subscriu la ce a zis orestte mai sus.

 

in iasi sunt destule service-uri si chiar bune, ma indoiesc ca ai incercat la vreun service mentionat mai sus

nu esti primul proprietar de xx din Iasi si din Romania si te asigur ca ceilalti care au fost inaintea ta si sunt din Iasi care si-au schimbat lichidul in instalatie au plecat cu franele functionale, cel putin la noi (sunt sigur ca si la ceilalti)

sa mai mentionez ca NU numai xx are CBS?

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am nimic cu service-urile din iasi

toate celelalte motoare ale mele au fost servisate in iasi

si honda a fost servisata in iasi..dar la dual cbs e oleaca mai complicat....din punct de vedere tehnic....scule....mai deosbite....ma indoiesc ionut ca tu la madras le ai si nici oreste nu cred

e posibil sa ma insel...ramane sa ma convingeti voi ca eu cred gresit

 

Offtopic, ivus_l, te-ai dat acuma cateva saptamani cu motocicleta prin Tatarasi, printre blocuri pe Strada Stejar? Avea montate topcase-urile pe ea? Intreb de curiozitate :)

honda se plimba prin iasi

e posibil sa fi fost pe acolo cu case-uri montate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

e posibil sa ma insel...ramane sa ma convingeti voi ca eu cred gresit

 

 

Revenind la problema noastra

post-18053-0-94806800-1334525527_thumb.jpg - asta e sistemul de franare;

post-18053-0-56229600-1334525559_thumb.jpg - iar aici si

post-18053-0-30046800-1334525737_thumb.jpg - aici scrie si arata cum sa faci schimbarea/aerisirea lichidului de frana.

Ce vezi in imagine nu e mai mult decat un pistol de vidat care se foloseste si la oricare alta motorcicleta la schimbarea lichidului de frana, nu inteleg de ce tot incerci sa te convingi ca e o mare treaba CBS-ul de pe motorul tau ...

Cat despre sculele necesare si anume pistol de vidat ... ai dreptate, nu exista pistol de vidat, e o ditamai pompa cu o capacaitate de aproximativ 5L(in cazul in care sunt probleme cu busonul de ulei si nu se poate scoate uleiul dintr-un motor se apeleaza la asta).

 

Raman de aceeasi parere, mergi si fa-ti unde vrei schimbul de lichid de frana, oricum e defapt o treaba mai mult personala cu service-urile din iasi, decat una tehnica.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce inseamna sa fii 'afon' in mecanica si arogant pe deasupra.

 

Poti spune direct daca ai avut vreo experienta neplacuta cu vreun service din iasi,dar asta nu inseamna ca poti sa-i caci pe toti la un loc cu vasta ta experienta....

 

 

Daca voiai intr-adevar sa-ti schimbi lichidul,era deja schimbat. Tu ai vrut cu totul altceva....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce inseamna sa fii 'afon' in mecanica si arogant pe deasupra.

 

Poti spune direct daca ai avut vreo experienta neplacuta cu vreun service din iasi,dar asta nu inseamna ca poti sa-i caci pe toti la un loc cu vasta ta experienta....

 

 

Daca voiai intr-adevar sa-ti schimbi lichidul,era deja schimbat. Tu ai vrut cu totul altceva....

am scris si mai sus: nu am nimic cu service-urile din iasi

intrebarea a fost pt cei ce detin 1100xx si si-au facut acest schimb si mai ales unde l-au facut

nu inteleg ce motiv ai sa te bagi in seama

in continuare astept raspuns de la cei ce detin xx, si nu de la cei care folosesc forumul pt a pierde timpul

multumesc pentru intelegere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

intrebarea a fost pt cei ce detin 1100xx si si-au facut acest schimb si mai ales unde l-au facut

in continuare astept raspuns de la cei ce detin xx

Daca asta astepti vezi ca nu ai postat unde trebuie, este topic special pentru cei cu xx.

/index.php?/topic/175503-detinatori-de-honda-cbr-1100-xx/page__st__320

In alta ordine de idei ia de bun ceea ce ti se zice, Iasi este un oras foarte mare, cu multi motociclisti, mecanici si ateliere specializate.

Sistemul CBS similar cu ce ai tu pe xx echipeaza cam toate modelele Honda.

Mergi la cineva recomandat de cei care te-au sfatuit si rezolva-ti treaba..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...