Sari la conținut

Postări Recomandate

Neavand ce face intr-o zi ce face, m-am apucat de facut un indicator al treptei de viteza pentr V-strom-ul meu.In acest moment am facut montajul pe o placa de test si pare ca functioneaza corect. In cateva zile cred ca o sa-l testez pe motocicleta sa vad cum se comporta. Daca o sa reusesc sa finalizez montajul, ar fi cineva interesat de el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gratis?

Nu cred ca gratis dar nici nu o sa fie exagerat..sa ramana de o bere :cheers: ..deocamdata fac pt V-strom.Daca alte motociclete au senzor in cutia de viteze,cred ca as putea sa realizez indicatorul de treapta.

Editat de Talpa_mare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pretul este in regula (defapt in regula pentru saracia de aici) cred ca am fi multi interesati de el. Poze poti pune? :cheers:

deocamdata e prototip..pot sa pun poze cu el dar in prezent fac teste si programez microcontrolerul; nu prea ai ce vedea decat o incalceala de fire si afisajul, dar este functional. Am facut un filmulet cu telefonul care cred ca o sa-l pun pe youtube.

 

Editat de Talpa_mare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deocamdata e prototip..pot sa pun poze cu el dar in prezent fac teste si programez microcontrolerul; nu prea ai ce vedea decat o incalceala de fire si afisajul, dar este functional. Am facut un filmulet cu telefonul care cred ca o sa-l pun pe youtube.

 

 

Arata bine! :) Spor la treaba si cand e gata da-mi te rog o oferta de pret pe pm.

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deocamdata e prototip..pot sa pun poze cu el dar in prezent fac teste si programez microcontrolerul; nu prea ai ce vedea decat o incalceala de fire si afisajul, dar este functional. Am facut un filmulet cu telefonul care cred ca o sa-l pun pe youtube.

 

 

 

Sunt curios daca o sa iti iasa pana la sfarsit ca multi s-au chinuit sa faca .........

 

electronica cu programarea microcontrolerului am facut-o, mai naspa e cu cu cutia unde o sa stea afisajul; trebuie sa fie inpermeabila sa pooata ploua pe ea,sau sa speli fara probleme.Probabil cutia cu montajul o sa fie undeva sub sea in partea stanga; o sa fie cablul care o sa duca pana la afisaj undeva pe la bord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Afisajul(ecranul) cred ca se gaseste de cumparat deja "impermeabil",doar ca trebuie cautat ca sa se potriveasca la ce vrei sa faci tu.Mai bine cumperi afisajul cu tot cu cutie din magazin ca tot timpul o sa fie la vedere si mai conteaza si aspectul.

Si eu sunt interesat de cumparare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

electronica cu programarea microcontrolerului am facut-o, mai naspa e cu cu cutia unde o sa stea afisajul; trebuie sa fie inpermeabila sa pooata ploua pe ea,sau sa speli fara probleme.Probabil cutia cu montajul o sa fie undeva sub sea in partea stanga; o sa fie cablul care o sa duca pana la afisaj undeva pe la bord.

Atw@ a facut pt multi V-stromisti indicator de treapta. Afisajul cam de 12x8 mm intra direct in bord. Acesta se desface din suruburi si in interior se pune cifra, firicelele pamgica, care duc la cutia cu maimute, trec prin garnitura de burete care etansaza cele doua jumatati de bord. La mine functioneaza fara probleme de cativa ani si sunt cam maniac cu spalatul si am mers mult pe ploaie fara incidente.Cutiuta cu electronica poate sta sub sa unde este max de protejata.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1335644085[/url]' post='3115460']

Pare ok si felicitari pt ceea ce ai facut, dar sincer eu nu prea ii vad utilitatea, m-ar ajuta doar cand din a 5-a tot incerc in zadar sa-i dau in gol a 6-a :laugh:

 

Este foarte util. Stii cand esti in 6, nu ajungi la stop sa opresti in 3 , iar pe serpentine stranse in urcare,cu pasager si bagaje, stii exact in ce treapta esti ca sa ai rezerva de cuplu sa nu te imprastii. M-am obisnuit atat de mult cu indicatorul de treapta si regret ca la motorul actual lipseste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte util. Stii cand esti in 6, nu ajungi la stop sa opresti in 3 , iar pe serpentine stranse in urcare,cu pasager si bagaje, stii exact in ce treapta esti ca sa ai rezerva de cuplu sa nu te imprastii. M-am obisnuit atat de mult cu indicatorul de treapta si regret ca la motorul actual lipseste.

La semafor dintr-a 6-a ii dau in jos pana vad ca clipeste o fractiune de secunda neutralul si stiu ca sunt in viteza intai. Iar pe serpentine merg intr-o treapta mai inferioara pt a fi motorul mai turat pt forta si totodata si frana de motor mai buna. Trebuie sa simti motorul, nu sa stii mecanic ca serpentinele se iau cu viteza a 2-a sau whatever :smoke: (vorbesc generic, nu ma refer la tine :bigstar: ) il vad doar ca pe un gaget, ca si un termometru sau ceas. Si da, intr-adevar daca il ai te obisnuiesti cu el, la fel si eu daca nu am ceasul pe bord sa stiu mereu cat e ora, parca nu ma simt la fel de bine :D

Vazusem parca si pe Louis. Mda, Gear Shift Indicator, la un pret nesimtit de mare, sper ca nu i-am dat idei producatorului. Probabil ca o sa-mi iau si eu daca ii reuseste lui @Talpa Mare si va avea un pret sub 50 de euro.

 

P.S. Mi-ar placea sa va cunosc, poate la BMW Camp :cheers:

 

L.E. Unde se leaga pana la urma, la cutia de viteze sau?

Editat de Dane_Bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...