Sari la conținut

Gheorgheni - Borsec


Postări Recomandate

Ahoi!

Intamplator sunt din judetul Harghita din localitatea Gheorgheni si aici suntem cativa motociclisti care se suie pe motoare si se duc incolo si incoace.

Dar ieri 6 mai 2012 am facut o calatorie in Borsec (o localitate de interese national din punctul meu de vedere) si am descoperit multe minunatii pe care poate careva dintre voi o sa le vizitati.

Eu doar vreau sa va spun ca aveti ce face aici:

1. Pestera de gheata

2. Pestera ursilor

3. Poiana Zanelor

4. Baie in apa minerala

5. Baie in gaze de la apa mineral

6. Si desigur renumitele izvoare de apa minerala

 

Eu va incat cu cateva poze:

Poiana Zanelor :

post-25613-0-44383900-1336383580_thumb.jpg

post-25613-0-24344400-1336383585_thumb.jpg

post-25613-0-56086400-1336383607_thumb.jpg

Pestera de gheata:

post-25613-0-64614800-1336383622_thumb.jpg

Pestera ursilor si canionul de acolo:

post-25613-0-32152800-1336383660_thumb.jpg

post-25613-0-68232300-1336383669_thumb.jpg

 

O poza pe valea superioara a raului Mures care e pe drumul dintre Gheorgheni - Borsec:

post-25613-0-87399200-1336383685_thumb.jpg

 

Numai bine tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acum cativa ani pe acolo si era cam o ruina, zonele frumoase, izvoarele, linistea... astea chiar merita! Si o mica corectura nu este pestera ursilor acolo ci grota ursilor. Sper sa nu gresesc si eu :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah ce frumos, am fost in zona weekendul trecut, dar din Gheorgheni am luat-o spre Lacu Rosu, Bicaz... Fusesem pe la Borsec in copilarie si imi aduc aminte ca era totul in paragina.

Oricum, zona este extraordinara; bazinele si izvoarele cu apa minerala sunt ok? Adica se poate face o baie acolo?

Intreb pentru ca de Paste am fost pe la Herculane si am plecat deprimat pentru cateva zile - cred ca "post-apocaliptic" este expresia ce descrie cel mai bine ce se intampla pe acolo.

Editat de stokerel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Borsecul isi revine incetul cu incetul. Ultima oara am fost vara trecuta, si am vazut ca s-a mai construit/reparat pe ici pe colo (centrul statiunii de ex.) fata de anii trecuti.

De altfel, zona Borsec - Gheorghieni - Sovata - Praid este foarte pitoreasca, cu drumuri numa' bune de colindat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acum cativa ani pe acolo si era cam o ruina, zonele frumoase, izvoarele, linistea... astea chiar merita! Si o mica corectura nu este pestera ursilor acolo ci grota ursilor. Sper sa nu gresesc si eu :smoke:

Apoi nu mai e in ruina, chiar s-au apucat de renovare si chiar au facut treaba faina!

 

+ racetrack intre gheorgheni si toplita :D

Apoi pana la Reghin asa e, adevarata pista moto!

 

Ah ce frumos, am fost in zona weekendul trecut, dar din Gheorgheni am luat-o spre Lacu Rosu, Bicaz... Fusesem pe la Borsec in copilarie si imi aduc aminte ca era totul in paragina.

Oricum, zona este extraordinara; bazinele si izvoarele cu apa minerala sunt ok? Adica se poate face o baie acolo?

Intreb pentru ca de Paste am fost pe la Herculane si am plecat deprimat pentru cateva zile - cred ca "post-apocaliptic" este expresia ce descrie cel mai bine ce se intampla pe acolo.

Da au renovat izvoarele si baile, chiar e uimitor de fain. Am zis ca in vara ma duc sa fac o cura!

 

Borsecul isi revine incetul cu incetul. Ultima oara am fost vara trecuta, si am vazut ca s-a mai construit/reparat pe ici pe colo (centrul statiunii de ex.) fata de anii trecuti.

De altfel, zona Borsec - Gheorghieni - Sovata - Praid este foarte pitoreasca, cu drumuri numa' bune de colindat...

Pai chiar puternic au renovat, dar desigur e mult de munca in continuare plus de lucru cu nesimtitii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa zona. Am fost si noi in zona sambata. Chiar nu ma asteptam sa fie drumul atat de frumos si bun. Pacat ca pentru a ajunge in zona trebuie sa parcurg Lacu Rosu-Gheorgheni sau Bicaz-Poiana Largului care este un calvar pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa zona. Am fost si noi in zona sambata. Chiar nu ma asteptam sa fie drumul atat de frumos si bun. Pacat ca pentru a ajunge in zona trebuie sa parcurg Lacu Rosu-Gheorgheni sau Bicaz-Poiana Largului care este un calvar pentru mine.

Am inteles ca in sfarsit se apuca Umbrarescu de Gheorgheni - Lacu Rosu (ceeace e bine mai ales ca e o zona cu potential turistic EXTRAORDINAR...Lacu Rosu, Cheile Bicazului sunt ceva de vis, pentru ca drumul de la Reghin - Toplita - Gheorgheni - Ciuc - Tusnad - Sf.Gheorghe - Brasov la facut Umbrarescu si crede-ma ca e unul dintre cele mai faine drumuri din Romania pe care le-am vazut eu, de la marcaje, indicatoare totul e lux, si chiar am umblat prin tara destul de mult cu moto si cu auto).

Oricum sper ca in vara sau cel tarziu toamna sa fie gata, ca imi place sa merg mult si cu bicicleta si ar fii de vis sa fie gata cat mai curand! :rolleyes:

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi prea frumos :D

Cu siguranta nu o sa ma satur de traseul ala veci....Cu privire la drumul ce leaga Bicaz de Poiana Largului, ala e chiar teroare.Pacat de peisaj!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost pana la Gheorgheni. Au inceput sa consolideze drumul dintre Gheorgheni si Lacu Rosu (sapaturi, betoane, drum blocat pe o banda etc.).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost pana la Gheorgheni. Au inceput sa consolideze drumul dintre Gheorgheni si Lacu Rosu (sapaturi, betoane, drum blocat pe o banda etc.).

Era si timpul ca are zeci de ani de cand a avut o revizie generala.Oricum daca il fac cum trebuie o sa fie o placere sa mergi pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost pana la Gheorgheni. Au inceput sa consolideze drumul dintre Gheorgheni si Lacu Rosu (sapaturi, betoane, drum blocat pe o banda etc.).

 

cred ca ai fost in lumi paralele...drumul este praf; mai grav, dupa gheorghieni iti rupi gatul chiar de la iesire, e decopertat pe patratele, daca nu belesti ochii belesti...

sus pe curbe e crancen, 'circula' (adica distrug masini) retarzi cu mare viteza, po sa sari cu mobra'n santz. Mare grija!

 

P.S. in fine drumul dintre BV, SFGheo, MCiuc si Gheorghieni este practicabil! Dupa ani buni de munca! Sa vedem cum rezista la iarna. Totusi idiotii nu s-au gandit la o centura pentru M. Ciuc....deh romaniq-ungariqa

Editat de vladdygo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...