Sari la conținut

cum se lucreaza in Ro cu RCA Bulgaresc?


sebi_glumetu
 Share

Postări Recomandate

daca ati fost lovit de o masina cu rca pe Bulgaria poate ma ajutati si pe mine cu niste informatii : rca-ul era pe numele roman sau bulgar? s-a reapar motorul cu decontare directa sau nu? dificultati intampinate?

ms frumos!

pe scurt mi-a taiat calea si eu am intrat in el : umar + antebrat +incheietura = gips...el bmw cu nr de Bulgaria

scuze daca s-a nai discutat...eu cu o mana libera atata am putut sa fac :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ati fost lovit de o masina cu rca pe Bulgaria poate ma ajutati si pe mine cu niste informatii : rca-ul era pe numele roman sau bulgar? s-a reapar motorul cu decontare directa sau nu? dificultati intampinate?

ms frumos!

pe scurt mi-a taiat calea si eu am intrat in el : umar + antebrat +incheietura = gips...el bmw cu nr de Bulgaria

scuze daca s-a nai discutat...eu cu o mana libera atata am putut sa fac :)

 

Eu am avut o patanie similara, cu o masina inmatriculata in Bulgaria. Aici am povestit si cum s-a intamplat si cum am rezolvat: http://motociclism.ingalati.net/viewtopic.php?f=7&t=1813 . Daca masina e inmatriculata in Bulgaria, RCA-ul e obligatoriu bulgaresc. Companiile de asigurari din Bg, au firme partener in Romania, ele rezolva speta, ele platesc. Afla partenerul din Romania al firmei care a emis polita de asigurare (Google) si adreseazate acolo. In caz ca ai probleme adreseazate la BAAR (biroul asiguratorilor din romania), eu cu ajutorul celor din urma mi-am luat in doua luni jumate banii, intr-un cuvant am fost foarte multumit. Daca te mai pot ajuta cu ceva iti pot trimite nr meu de telefon.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PRITENE FII FERICIT DACA TI SE DESPAGUBESTE CEVA.RCA-UL BULGARESC NU ACOPERA IN GENERAL MARE LUCRU,TOATE CAZURILE PE CARE LE-AM INTALNIT SAU SOLUTIONAT IN INSTANTA,CU POSESORUL RCA-UL BULGARESC.SANATATE SI BINE CA NU AI PATIT NIMIC MAI MULT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sebi trimite direct toate actele la BAAR , si adauga si un certificat medico-legal pt despagubire.Eu unul asa am procedat si am mai luat niste bani si pe vatamare.Cei de la BAAR se ocupa de tot si rezolva ei mai departe cu asiguratorul din Bulgaria.Daca ai nevoie de mai multe informatii da un privat.Numai bine si sanatate maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrez in domeniu asta si stiu cum se procedeaza.

Legislatia UE prevede momentan ca o masina inmatriculata in tara X are asigurare tot in tara X. Deci o masina de BG are assigurare in BG.

Pe site-ul BAAR www.baar.ro poti identifica corespondentul in Romania al asiguratorului din Bulgaria la rubrica Identificare Corespondent http://www.baar.ro/baar/ (introdu datele cu atentie, exact cum recomanda site-ul). Pe acest site afli corespondentul din Romania numai daca evenimentul a avut loc in Romania. Daca evenimentul a avut loc in alta tara membra UE, trebuie sa te adresezi Centrului de Informare sau FPVS http://www.fpvs.ro/ .

Dupa ce afli corespondentul(gestionarul de daune), deschizi dosar la acest corespondent (neaparat completezi si cererea de despagubire pentru ca asa se considera avizar evenimentul) urmand ca dosarul sa fie solutionat conform normelor locului accidentului. Daca accidentul a avut loc in Romania, dosarul se solutioneaza, cel putin teoretic, conform normelor RCA valabile la data evenimentului, norme pe care le gasesti aici http://www.csa-isc.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=915%3Aordin-nr-142011&catid=10%3Anorme-csa&Itemid=95&lang=ro , adica exact ca un accident in care ar fi fost implicat 2 masini inmatriculate in Romania. Cel putin teoretic orice alte povesti, sunt doar povesti pentru ca normele RCA corespund cu normele carte verde.

Daca se intarzie mai mult de o luna confirmarea documentului carte verde din partea asiguratorului Bulgar, atunci te adresezi la BAAR solicitand confirmarea (nu lasa asta numai in seama corespondentului pentru ca e posibil ca si el sa intarzie din cauze diferite).

Daca cumva corespondentul care iti gestioneaza cazul intarzie sau intampina probleme, te poti adresa BAAR, CSA sau FPVS. Partea cu instanta este de durata si costisitoare. Vatamarile corporale se pot acorda pe amiabil nefiind nevoie de instanta dar daca acest corespondent refuza, atunci te poti adresa instantei.

 

Pentru orice intrebari va stau la dispozitie. Succes si rabdare

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrez in domeniu asta si stiu cum se procedeaza.

Legislatia UE prevede momentan ca o masina inmatriculata in tara X are asigurare tot in tara X. Deci o masina de BG are assigurare in BG.

Pe site-ul BAAR www.baar.ro poti identifica corespondentul in Romania al asiguratorului din Bulgaria la rubrica Identificare Corespondent http://www.baar.ro/baar/ (introdu datele cu atentie, exact cum recomanda site-ul). Pe acest site afli corespondentul din Romania numai daca evenimentul a avut loc in Romania. Daca evenimentul a avut loc in alta tara membra UE, trebuie sa te adresezi Centrului de Informare sau FPVS http://www.fpvs.ro/ .

Dupa ce afli corespondentul(gestionarul de daune), deschizi dosar la acest corespondent (neaparat completezi si cererea de despagubire pentru ca asa se considera avizar evenimentul) urmand ca dosarul sa fie solutionat conform normelor locului accidentului. Daca accidentul a avut loc in Romania, dosarul se solutioneaza, cel putin teoretic, conform normelor RCA valabile la data evenimentului, norme pe care le gasesti aici http://www.csa-isc.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=915%3Aordin-nr-142011&catid=10%3Anorme-csa&Itemid=95&lang=ro , adica exact ca un accident in care ar fi fost implicat 2 masini inmatriculate in Romania. Cel putin teoretic orice alte povesti, sunt doar povesti pentru ca normele RCA corespund cu normele carte verde.

Daca se intarzie mai mult de o luna confirmarea documentului carte verde din partea asiguratorului Bulgar, atunci te adresezi la BAAR solicitand confirmarea (nu lasa asta numai in seama corespondentului pentru ca e posibil ca si el sa intarzie din cauze diferite).

Daca cumva corespondentul care iti gestioneaza cazul intarzie sau intampina probleme, te poti adresa BAAR, CSA sau FPVS. Partea cu instanta este de durata si costisitoare. Vatamarile corporale se pot acorda pe amiabil nefiind nevoie de instanta dar daca acest corespondent refuza, atunci te poti adresa instantei.

 

Pentru orice intrebari va stau la dispozitie. Succes si rabdare

bun postul acesta , multumim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am reusit sa recuperez bani de la firma din Bulgaria. Ce e drept am avut banii dupa 3 luni dar au venit.

Ce a zis zcornel este exact ce am facut si eu si ce am fost instruit sa fac.

 

Dupa ce ai deschis dosarul de daune la corespondent sa bagi emailuri la BAAR la 2 saptamani in prima luna si apoi din saptamana in saptamana. Ei sunt obligati sa cerceteze cea ce inseamana ca la randul lor fac cerere la bulgari. Aia sunt obligati sa intrebe deci fac cerere la asigurator. Pana la urma vine cu "inca nu e rezolvat" dar nu esti uitat pe drum.

 

s-a reapar motorul cu decontare directa sau nu?

 

 

Eu am reparat masina pe banii mei si am atasat factura la dosar. Nu am putut sa stau 3 luni fara masina doar de dragul asigurarilor. Am zis ca daca vin banii sa am masina facuta iar daca nu vin oricum trebuie sa o fac asa ca nu prea e o diferenta.

Editat de Mihaif2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suni la corespondentul din romania a asiguratorului bulgar (poate ai noroc sa nu fie AVUS) si le spui sa deschida dosar, o sa trimita pe cineva sa faca poze, dupa ce a facut dosas, tot, suni la BAAR... nu mai astepti la corespondent ca te plimba degeaba si dupa 2-3 luni iti spune sa apelezi la BAAR ca nu raspund bulgarii (BAAR are termen 8 saptamani sa primeasca raspuns de la bulgari, ca primesc sau nu raspuns, dupa 8 saptamani iti dau dosarul la avizat) ... banii se primesc dar e de asteptat ... pana la 6 luni in medie!

Editat de PeDrum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sebi dupa cum ti-am zis si la telefon...o sa se rezolve dar trebuie sa ai rabdare .stiu ca e greu ...daca mai ai nevoie de vreun sfat nu ezita sa ma suni.Numai bine si sanatate maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...