Sari la conținut

km rekord pt maxiscutere


gasgas
 Share

Postări Recomandate

Am scris topicul asta in dorinta de a cunoaste cat duce un motor de maxi scuter pana necesita reparatii ,set motor sau segmentare,ma intereseaza pt ca fac multi km cu scuterul si eram curios,spre axemplu acum am un majesty din 99,250cc si 12000km,nu da nici un semn de oboseala si merg numai eu cu el de la 2000km ,sunt curios firme ca honda ,yamaha ,piagio,aprilia motoare strict intre 200si 250cc cat pot duce motoarele,nu de alta dar am vazut un majesty din 99 in grecia care avea 75000km iar propriatarul se jura ca nu a umblat niciodata in motor,daca duc chiar atat de mult nu mai imi trebuie vitezana....:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta pe youtube si o sa gasesti ceva filmulete cu "batrane" care inca mai duc... eu m am uitat pentru motorete si am vazut ca unele modele trec de 100 000 lejer, probabil asa si maxi scuterele... daca nu mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal.. maxiscuterele duc mult dar nu setul motor este problema daca are ulei bun si este schibat la timp te tine o viata ci trasmisia ai avut curiozitateasa dai capacul de la curea sa vezi an ce stadiu se afla dupe atatia ani isi rolele de la variator astea sant chesti care se uzeaza si moral si fizic pentru ca sant din cauciuc si plastic deci nau cum sa ajunga la 70de mii km,oricum sant fiabile dar le omoara gropile,penzina proasta si praful ca romanul o baga si pe camp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Si eu am un Yamaha Majesty de 250cc din anul 2003, de fapt e acelasi motor ca al Majesty-ului din 1999 numai ca difera partea estetica si bordul. Eu l-am achizitionat in martie anul trecut la 41500 km pe bord, acum am pe bord 51400 km. Functioneaza foarte bine fara sa consume ulei sau alte probleme. Cum spunea si cineva mai sus, transmisia trebuie verificata destul de des la aceste tipuri de maxi-scutere si trebuie bagate piese originale sau aftermarket de la firme consacrate. Eu am bagat role noi la variator anul trecut in iulie 8 buc. x 14 g/buc. de la o firma austriaca JMT iar anul asta cand le-am schimbat cu slidere Dr. Pulley aveau deja uzura foarte mare (atentie, rolele la variator la Majesty se monteaza cu vaselina speciala, deci nu pe uscat). Tot atunci am bagat si curea transmisie Malossi iar cand am schimbat rolele se prezenta in stare "noua". Deci daca instalezi piese bune, o sa te tina multi km. Si uleiurile care le bagi la motor conteaza mult dar inconvenientul este ca trebuie schimbate destul de des, la 3000 km parcursi (pentru ca nu are filtru de ulei). Alte detalii despre Majesty in general gasesti aici: http://www.scuteristi.ro/scuter-ul-meu/19147-yamaha-majesty-250cc-2003-a.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vittore, tu esti singurul cu km reali, ceilalti au scutere de 10 ani cu 10k in bord. dar in realitate....

P.S. eu nu stiu cati km are motorul,e luat de la dezmembrari, apoi s-a dus melcul km...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era prin bucuresti un om "italianu" avea un x9 motor piaggio sarise bine de 1oo.ooo km parca zicea ca a fost cu el si in Italia.

Motoru de foresight stiu ca mai merge si ala mult si bine dar nu am vazut prea multe.

Daca am vazut si kymco de 50 cu 75.ooo .. treaba e ca ele ar tine mult numai ca majoritatea propietarilor care le prind pe mana le ard , ca domle e scuter are demaraj , trage nustiuce :burnout: ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scris topicul asta in dorinta de a cunoaste cat duce un motor de maxi scuter pana necesita reparatii ,set motor sau segmentare,ma intereseaza pt ca fac multi km cu scuterul si eram curios,spre axemplu acum am un majesty din 99,250cc si 12000km,nu da nici un semn de oboseala si merg numai eu cu el de la 2000km ,sunt curios firme ca honda ,yamaha ,piagio,aprilia motoare strict intre 200si 250cc cat pot duce motoarele,nu de alta dar am vazut un majesty din 99 in grecia care avea 75000km iar propriatarul se jura ca nu a umblat niciodata in motor,daca duc chiar atat de mult nu mai imi trebuie vitezana....:friends:

 

tu glumesti, nu ?

eu am "Calarit" honda dylan...si sunt de ex pe unul la 40.000 km , frecat in bucruesti cat cuprinde, n are nici o treaba, cu 1 l ulei / 3000 km ( Asta e schimbul normal ).

si vorbesc de 125 cmc .la maxi scutere daca nu s " chinezarii' ar trebui sa te doara la basca. gaz, ulei si ..km

 

Suzuki Burgman 400/2003 : 76000km ! inlocuit ambreiaj , role , curea , disc frana spate , in rest apa , paie si bataie !

 

tocmai ce ai terminat rodajul

umatorul nivel - 150.000.

bravo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piaggio x9 cred ca este cel mai bun maxiscuter .. daca pui ulei bun si il folosesti in parametri normali adik nui dai gusa cu 140kh eu zic ca tine peste 70.000km.. am vazut x9 cu 60.000km si 75.000 ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piaggio x9 cred ca este cel mai bun maxiscuter .. daca pui ulei bun si il folosesti in parametri normali adik nui dai gusa cu 140kh eu zic ca tine peste 70.000km.. am vazut x9 cu 60.000km si 75.000 ..

Putin, alte marci trec de 100k lejer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...