Sari la conținut

Excursie pana la Portile de Fier


Pravale baba
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 216
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

A variante de drum:

1 B-Pitesti-Craiova-Dr T Severin -Dubova -> + drum mai usor pentru incepatori, mai drept

2 B-Pitesti-Rm Valcea-Tg Jiu - Severin - Dubova -> + drum mai frumos & mai virajat, - mai dificil pentru incepatori

 

 

eu va recomand variata 2. drumul nu e virajat si e liber. pe variata 1 traficul e jale.

cunosc ambele variante intrucat eu merg la orsova de 4~5 ori pe an, nu vorbesc din auzite

 

 

 

in fine, daca aveti chef de tir-uri, carute, politie prin boscheti, oligofreni in trafic si asa mai departe... treaba voastra :cheers:

 

daca treceti prin curtea de arges aruncati cu un pm in mine :P

Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Vad ca tot mai multi oameni (aici dar si in particular) ne sfatuiesc sa o luam pe Rm Valcea.

Traficul ar fi mai lejer, drumul nu ar fi atat de virajat, e mult mai furmos si putin mai racoare (am inteles ca este o diferenta datoria padurii).

 

Tot asa, mi se spune ca pe Craiova e mai haotic si se merge mult mai repede, se depaseste mai agresiv si e mai rural (carute, etc).

 

Asadar, inclin sa ma razgandesc :) A2

Mai discutam si luam decizia finala de comun acord, catre sambata,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

varianta pe Rm Valcea parca includea si Dealul Negru daca am retinut eu bine, nu?

distanta intre pitesti si Ramnicu Valcea e aproape identica fie pe dealu negru fie prin Curtea de Arges.

 

 

oricum portiunea e scurta, privind in ansamblu, dar apoi scapati de griji ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar pe Pitesti-Craiova mi-a fost dat sa vad cele mai tampite depasiri, dar totusi nu-i atat de groaznic, iar asfaltul e foarte bun. Craiova se ocoleste pe centura.

Pe varianta 2 sunt cateva curbe mai dubioase inainte de Motru, iar singurele portiuni cu asfalt naspa sunt in Strehaia (varianta 1) si cativa kilometri inainte de Drobeta (varianta 2).

Per total varianta 1 e mai rapida.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te referi la cele din padure, cum urci dinspre tg jiu??

Alea cred. Chiar inainte sa treci pe sub banda transportoare de la cariera Rosiuta.

http://maps.google.ro/maps?hl=ro&ll=44.885006,22.987432&spn=0.033022,0.084543&t=h&z=14

Oricum, sunt doar cateva si daca mergi atent nu pun probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de drumuri...

portiunea pitesti-vilcea....mai mult ca sigur ca o sa fie full de camioane si tiruri...pt un motociclist "normal" nu ar fi probleme...dar daca sint si incepatori la voi in grup poate fi un pic stresant.

a mai spus cineva....craiova are centura..cum veniti dinspre pitesti (daca se alege traseul ala) dupa metro craiova se face la dreapta pt centura..e semnalizata intrarea....sa nu intrati in craiova pt ca se lucreaza de ceva vreme pe un tronson prin centru si daca nu stiti zona poate va imbirligati pe acolo (bine, nu e complicat, dar pe calduri si cu costumatia pe voi nu e prea placut sa opriti sa intrebati, sau sa mergeti incet prin oras).

alte citeva chestii..

daca alegeti sa veniti pe pitesti-vilcea-tg jiu....din tg jiu aveti spre severin (am zis severin pt ca e un fel de punct terminus pt voi, chiar daca de acolo mai e un pic de mers probabil)....aveti deci 2 rute....tg jiu-motru....drumul e bun, cu specificarea ca la intrarea in motru (cu citiva km inainte) este un drum in panta (in urcare spre motru) cu citeva curbe stinse, prim padure....e fain pe acolo,dar ochii mari incepatorii..nu e dificil, trebuie doar sa fi atent putintel, si rabdare, ca nu va impinge nimeni de la spate...mergeti in viteza care va da siguranta pe traseul ala (nu e prea lung, citiva km..pina in 10 cred).

mai e un traseu un pic mai lung, dar cred ca mai placut..tg jiu-baia de arama-herculane..si de acolo spre severin..probabil nici nu ajungeti in severin, pt ca am impresia ca "tinta" voastra este dupa severin (pe directia orsova...sper sa nu ma insel). pe traseul asta aveti mai mult de urcat (de fapt urcati un munte..nu stiu care, nu eram prea bun la geografie..sa fie godeanu? :)) )....urcare prin padure, peisaje foarte faine, puteti arunca si o privire in herculane, sa va luati cu mainile cap cind o sa vedeti in ce hal a ajuns statiunea...pe traseul asta urcarile sint lungi, panta destul de marisoara, poate cam dificil pt incepatori, dar poate fi facut cu calm si atentie..iar pesisajele merita "efortul".

 

p.s. daca ati fi facut excursia in weekendul urmator (6-8 iulie) m-as fi lipit si eu de voi (eu sint din tg jiu), dar in weekendul ales de voi (29-1 iulie) nu sint in zona

 

 

am uitat ceva....este o portiune de drum, nu stiu exact unde e pusa, dar sigur sigur este intre motru si severin...de vreo citiva km...sa zicem 10..unde drumul este foarte nasol....adica valurit si cu gropi si pietris imprastiat pe drum, si praf..nu toata portiunea este asa, dar sint din loc in loc zone de genul asta..se lucreaza la el..cel putin se lucra cind mi-am facut plimbarea anuala tg jiu-baia de arama-herculane-orsova-severin-motru-tg jiu.

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

am uitat ceva....este o portiune de drum, nu stiu exact unde e pusa, dar sigur sigur este intre motru si severin...de vreo citiva km...sa zicem 10..unde drumul este foarte nasol....adica valurit si cu gropi si pietris imprastiat pe drum, si praf..nu toata portiunea este asa, dar sint din loc in loc zone de genul asta..se lucreaza la el..cel putin se lucra cind mi-am facut plimbarea anuala tg jiu-baia de arama-herculane-orsova-severin-motru-tg jiu.

te reveri la zona cocorova -malovat. de paste era in lucru, eu cu plasticata am mers destul de relaxat pe acolo ;) :cheers:

 

Alea cred. Chiar inainte sa treci pe sub banda transportoare de la cariera Rosiuta.

http://maps.google.ro/maps?hl=ro&ll=44.885006,22.987432&spn=0.033022,0.084543&t=h&z=14

Oricum, sunt doar cateva si daca mergi atent nu pun probleme.

acolo e :)

:cheers:

tot acolo e imaginea aia fantastica , cu drumul vechi acoperit de alunecarea aia mare de teren, de fiecare data ma opresc acolo si ma uit , e absolut ireal ;)

Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inclin pe varianta 2. Noi vom merge sambata cand traficul de camioane este redus daca nu chiar restrictionat nu sunt sigur. Eu cunosc traseul foarte bine si nu vad nici un pericol nici pe Dealul Negru unde in final sunt cateva curbe mai strinse, dar asfaltul este bun si destul de lat la 2 benzi urcare 1 coborare. Despre radare, doar pe la Draganu sa avem sansa sa gasim, dupa R-V si pana la drumul care se desparte spre Novaci este liber si cu asfalt bun, vorbesc ca l-am facut acum 3 saptamani cand am facut Transalpina. Am optat pentru varianta 2 deoarece este mai usor sa mergi pe DN si DJ decat pe europene unde traficul este mai intens, chiar daca trebuie sa facem un mic ocol.

 

:rock: VARIANTA 2

 

Vrem sa facem, sambata, o iesire de 1 zi ca sa ne cunoastem mai bine stilurile de mers.

 

Gasesti harta aici: https://www.facebook...31282586893883/

 

Cred ca merg si eu. Daca sunteti hotarati astept sa postati ora aproximativa cand ajungeti la Pitesti.

Editat de ray2007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! +1 cu mine.

 

Sustin varianta 2 - drum superb

 

B. participanti

1 Yamaha FZS600, Teo -> x1, sigur

2 Kawasaki ER6N, Razvan -> x1, sigur

3 Suzuki SV650S, Ciprian -> x1, probabil

4 Honda 954, Mihai ->x1, probabil

5 Kymco Quannon 125, Ana -> x1, probabil

6 Suzuki GSXR600, Andrei -> x1, sigur

7 Honda Hornet, Silviu -> x1, sigur, x2 probabil

8 Honda CBF600, Andrei ->x1, probabil

9 Honda CBF125, Andreea -> x1, sigur

10 Suzuki SV650S, Flavius -> x2, sigur

11 Honda CB500, Emanuel -> x1 sigur, x2 probabil

12 Gilera Fuoco 500, Ray -> x2 sigur

12 bis BMW F650, Achi -> 1/2 aproape sigur

 

Editat de Achi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pan la urma optez si eu Varianta 2

 

Cat despre plecarea de maine pana la vidraru si inapoi.. merg si eu... ceva detalii unde ne vedem, ora de plecare, etc?

 

lasati-ma cu FB-ul.. ziceti-mi aici (app, eu mi-am facut calculul si benzina nu ma costa 60ron.. ci 140ron-150ron (dus intors) da ma rog)

Editat de Sharky66
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pan la urma optez si eu Varianta 2

 

Cat despre plecarea de maine pana la vidraru si inapoi.. merg si eu... ceva detalii unde ne vedem, ora de plecare, etc?

 

Hai cu varianta 2, Dealul Negru sa fie :)))

 

Weeeeeeeeeeeee, superrrrrrr, vi si tu maine :P

 

detalii aici

 

din ce vad acolo, intalnire la 08:00 in Constitutiei deci plecare pe la 8 jumate probabil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci maine veniti la vidraru??

dap

 

 

pan la urma optez si eu Varianta 2

Vedeti ca este un poll facut pe grupul de facebook pentru alegerea traseului catre Porti - mi se pare ceva mai clar si chiar puteti adauga (si vota) rute noi.

Editat de grip2die
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseele sunt cam asa:

 

Bucuresti-Dubova prin Craiova ~390km

Bucuresti-Dubova prin RmValcea-Tg. Jiu ~420km

Bucuresti-Dubova prin B. de Arama-B. Herculane ~470km (idee venita de pe poll-ul din FB)

Bucuresti-Drb.Severin prin B. Herculane ~450km

Bucuresti-Drb.Severin prin RmValcea-Tg. Jiu ~380km

Bucuresti-Drb.Severin prin Craiova ~340km

 

Cel prin Baile Herculane (470km) este FOARTE lung, si ne-am apropia de tura de 1000km, ceea ce o sa creasca costurile de benzina, si o sa ne rupa in oboseala, iar avand in vedere ca mergem cu incepatori chiar ma opun la aceasta idee.

 

Acum.. diferenta de distanta intre a o lua prin RmValcea sau Craiova e oarecum mica, cea prin RmValcea o sa ne rupa, dar poate e frumos si cu pauzele aferente o sa fie bine

restul sunt informative

Editat de Sharky66
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai m-am bagat si eu pe grup, (ar trebui sa ma recunosti dupa casca/poza avatar) ce parere sa-mi mai dau.. ne vedem la 8 la P.Constitutiei (banuiec ca acolo in mijloc unde se tin concerte) cat despre ruta de Potile de fier am votat si acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai m-am bagat si eu pe grup, (ar trebui sa ma recunosti dupa casca/poza avatar) ce parere sa-mi mai dau.. ne vedem la 8 la P.Constitutiei (banuiec ca acolo in mijloc unde se tin concerte) cat despre ruta de Potile de fier am votat si acolo...

 

te-am recunoscut, te-am recunoscut :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci pana la urma ati mai plecat pana la vidraru ,ceva poze, daca citeam si eu mai devreme veneam si eu ca imi sta CB-ul de pomana, ma gandeam si eu la traseul asta din 29 dar trebuie sa mai cuget ,poate vin si cu cumnatul meu sa fim mai multi, ar fi interesant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...