Sari la conținut

Excursie pana la Portile de Fier


Pravale baba
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Am anulat rezervarea la Hotel Meridian, ramane sa vad maine la Casa Tineretului.

 

Am sunat cam la toate optiunile de pe Booking.com, turistinfo.ro si ce am gasit pe net.

Am incercat in Orsova, Dubova, Ieselnita (Eselnita) si Drobeta.

 

Cei mai multi fie nu aveau asa multe camere, fie nu erau incantati de o singura noapte (in special pensiunile), fie nu aveau deloc.

 

Daca mergem fara rezervare, probabil va trebui sa ne impartim. E si asta o varianta acceptabila.

 

Eventual isi face fiecare cazare din timp si asa poate gasim mai usor.

 

Mai discutam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 216
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

este nasol cu cazarea asta sa nu gasesti camere decat pentru cativa, si restul pe unde apuca, acum ne impartim pe grupulete ,uni in Drobeta alti in alte locuri la vreo pensiune, era mai ok sa fi toti la un loc,

dupa cum a spus si ......grip2die.....ar trebui o intalnire cu toti care vor merge in aceasta excursie, eu unul ma bag dar mai asteptam sa vad daca tovarasa mea vrea sa vina sau iau pe un preten de al meu care ma bate la cap ca vrea sa vina. dar si sa vad ce se mai discuta de cazare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ma gandeam si eu, parca sunt prea multe calcule si planuri pentru niste motociclisti...

 

like, om gasi noi unde sa punem capu o noapte :P

 

so, arc maine??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, se gaseste acolo o pensiune fara curent, ceva...

 

Nu promit nimic cu arcul, s-ar putea sa trebuiasca sa fiu undeva. Fac tot posibilul sa vin.

 

 

hmm.... ai fost cumva si tura asta, de zici de pensiuni fara curent? :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

like, om gasi noi unde sa punem capu o noapte :P

 

Nu mizati pe asta, incepatorii merg incet, ajungeti tarziu si dupa 9-10 seara nu mai gasesti pe nimeni pe la receptii.

 

Prin zona aia alergam ca nebunii anul trecut vreo 5 motoare, cu fulgere si tunete in spate, bezna totala, miezul noptii, cautam ca nebunii de pe un laptop si sunam la toate de pe turistinfo, si abia am gasit cazare intr-o cabana infecta din Baile Herculane.

 

In Romania, daca n-ai cortul la tine, atunci e bine sa ai rezervare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mizati pe asta, incepatorii merg incet, ajungeti tarziu si dupa 9-10 seara nu mai gasesti pe nimeni pe la receptii.

 

Prin zona aia alergam ca nebunii anul trecut vreo 5 motoare, cu fulgere si tunete in spate, bezna totala, miezul noptii, cautam ca nebunii de pe un laptop si sunam la toate de pe turistinfo, si abia am gasit cazare intr-o cabana infecta din Baile Herculane.

 

In Romania, daca n-ai cortul la tine, atunci e bine sa ai rezervare.

 

auch... sper totusi sa ajungem inainte de 9-10 seara :)))) noroc k am cort :))) o sa stiu sa-l iau sa nu ma mai duc ca tura asta ca o floricica, fara nimic la mine :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Hai sa ne vdm la Arc miercuri la ora 22. Voi aduce ceva poze si de la iesirea de incalzire... Sau racire ? :))

 

ca tot veni vorba, cand ne dai si noua pozele ? :D

 

nu prea se inghesuie lumea la intalnirea asta. :-L

 

:what:

 

ramane pe maine la 19:00 la arc, am vorbit acum cu grip2die si el vine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezervarea de cazare este optionala . Cred ca cel mai bine ar fi sa va exprimati optiunea clara daca doriti rezervare de cazare ASTAZI

Fiecare din noi are idee cu 3 zile inainte daca poate veni sau nu in excursie , exceptand problemele tehnice la moto.

Se va face rezervare pentru cine doreste sa stie sigur ca nu umbla din pensiune in pensiune in loc sa profite de timp altfel.

Spiritul de aventura nu inseamna sa cauti un loc de campat pe intuneric ci mai degraba sa ai activitati placute si sa profitam de excursie

Eu una as prefera sa vad apusul linistita

Cine nu doreste cazare nu este nicio problema. Isi asuma "distractia" cu cautatul la fata locului.

Zona este una frumoasa si destul de cautata in perioada asta a anului. Pravale Baba s-a oferit sa ne ajute , but feel free to sleep in the woods ::burnout:

So.. cine vrea sigur cazare si stie ca vine sa se anunte ptr ca suntem cativa care ne vom face rezervare.

Thanks

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezervarea de cazare este optionala . Cred ca cel mai bine ar fi sa va exprimati optiunea clara daca doriti rezervare de cazare ASTAZI

Fiecare din noi are idee cu 3 zile inainte daca poate veni sau nu in excursie , exceptand problemele tehnice la moto.

Se va face rezervare pentru cine doreste sa stie sigur ca nu umbla din pensiune in pensiune in loc sa profite de timp altfel.

Spiritul de aventura nu inseamna sa cauti un loc de campat pe intuneric ci mai degraba sa ai activitati placute si sa profitam de excursie

Eu una as prefera sa vad apusul linistita

Cine nu doreste cazare nu este nicio problema. Isi asuma "distractia" cu cautatul la fata locului.

Zona este una frumoasa si destul de cautata in perioada asta a anului. Pravale Baba s-a oferit sa ne ajute , but feel free to sleep in the woods ::burnout:

So.. cine vrea sigur cazare si stie ca vine sa se anunte ptr ca suntem cativa care ne vom face rezervare.

Thanks

se va gasi cazare...nu va faceti probelme...sunati-ma si gasim. Ideea este de a fi si ieftina...pt mine o cazare ieftina inseamna 80-100 ron...

Hotel continental este gol,este in mijlocul orasului,deci v-ar avatnaja ca stati toti in aceeasi locatie,doar ca este ceva mai scump de 100 ron.In centru mai este si Hotel HIP-HOP,exact langa Continental..ff ieftin(60 camera dubla),dar acolo nu se poate face rezervare decat cu avans cash.Sunati-ma si mergem impreuna fara probleme.

Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, pe tronsonul Orsova - Moldova Noua nu exista nici o locatie amenajata unde se poate sta cu cortul?

Sal!

Cred ca e mai indicat sa faci free camp..ceva organizat nu am auzit sa fie..poate doar daca te abati din drum.

Poti sta linistit pe malul dunarii...sunt multi care fac asta

Editat de tuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu la arc la 19.

 

Parca vad cu cazarea asta ca se va pleca la plesneala fara vreo rezervare, eu daca mai este valabil cu raspunsul la rezervare vin dar sper sa nu se iveasca vreo problema la serviciu sa ma retina pe wikend ca mor, acum si cu rezervatul mai multor camere este dificil din cauza ca nu poate sa gasesti intr-un loc multe camere, dar cine stie, dar ar fi bine pe diseara sa se mai retuseze acest aspect cu cazarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-a venit si mie piesa de la Suzuki :banana: deci daca nu mai apare ceva neprevazut vin sigur. acum legat de cazare, daca a gasit cineva mai multe camere pe la vreo pensiune (care sa nu ceara bani in avans, pe cat posibil) ma bag si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar o parere, daca-mi e permis.

Daca unora dintre voi v-a luat 6-7 ore sa faceti cei 180 de km pana la Vidraru (dintre care 110 pe autostrada), atunci drumul pana la Cazane va va lua o zi intreaga. Veti ajunge obositi, iar a doua zi va trebui sa va si intoarceti, ceea ce inseamna din nou sa mergeti pana la lasarea intunericului.

Va recomand ori sa gasiti un pat in care sa va odihniti in tihna, fie in Drobeta sau Orsova, ori sa faceti tura asta in trei zile.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai foarte mare dreptate. Trebuie sa stim sigur unde ramanem peste noapte si sa avem rezervare.

Fiind incepatori va fi destul de greu sa conducem 400 de km. E obositor cu masina, iar pe doua roti va fi mult mai greu. Dar se pare ca destul de multe persoane nu constientizeaza asta si mizeaza pe traieste clipa.

In plus Orsova e un loc foarte frumos si merita sa-i acordam un moment de contemplare. O sa plecam foarte de dimineata. si sper sa ajungem la o ora rezonabila cu tot cu opririle de pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar o parere, daca-mi e permis.Daca unora dintre voi v-a luat 6-7 ore sa faceti cei 180 de km pana la Vidraru (dintre care 110 pe autostrada), atunci drumul pana la Cazane va va lua o zi intreaga. Veti ajunge obositi, iar a doua zi va trebui sa va si intoarceti, ceea ce inseamna din nou sa mergeti pana la lasarea intunericului.Va recomand ori sa gasiti un pat in care sa va odihniti in tihna, fie in Drobeta sau Orsova, ori sa faceti tura asta in trei zile.Bafta!

 

nu am mers pe autostrada, am mers pe langa autostrada (prin comune etc)... but the point stands... adica autostrada are 110km... restu de ~300km ramasi vor pe drumuri ce nu permit viteze de autostrada.. oricum cred ca daca se merge vioi (si fara popasuri la fiecare 30km, cum am facut noi)... in vreo 9-10 ore se anjunge.. daca se pleaca la cel mult 9 din Bucuresti pe la 19:00 ar trebui sa fi la destinatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Cateva puncte de interes unde putem sa facem cate o mica oprire: Dedulesti sa servim faimosii mici, Horezu la ceramica, Tg. Jiu Brancusi. Apoi depinde pe unde o luam mai facem maxim 1-2 opriri de masa si hidratare scurta. Astept si eu sa stiu ce altceva ati mai hotarat de cazare si traseul de intoarcere care daca se poate sa fie total altul.  

Editat de ray2007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...