Sari la conținut

Excursie pana la Portile de Fier


Pravale baba
 Share

Postări Recomandate

Ziua buna!

 

In perioada 30 iunie - 01 iulie noi vom merge intr-o miniexcursie pana la Portile de Fier.

Pana acum suntem 3 moto si 4 oameni, toti incepatori.

Doi dintre noi avem cam 1.500 de km sub sa, dintre care unul inclusiv cu cazatura de invatat minte. A treia, praslea, e la inceput

 

Vom merge incet (70-80 km/h), cu opriri cam la fiecare 80-100 de km.

Drumul are ~ 350 de km, pe care ii vom face cam in 8 ore, cu tot cu pauze.

 

Vom dormi la un hotel/motel din zona Drobeta - inca nu am stabilit unde.

 

Daca sunt amatori de iesit, indiferent de experienta/moto, sunt bineveniti.

 

Numai bine & asfalt uscat!

 

Suzuki SV650S

Honda CB500

Honda CBF125

Editat de Pravale baba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 216
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ziua buna!

 

In perioada 30 iunie - 01 iulie noi vom merge intr-o miniexcursie pana la Portile de Fier.

Pana acum suntem 3 moto si 4 oameni, toti incepatori.

Doi dintre noi avem cam 1.500 de km sub sa, dintre care unul inclusiv cu cazatura de invatat minte. A treia, praslea, e la inceput

 

Vom merge incet (70-80 km/h), cu opriri cam la fiecare 80-100 de km.

Drumul are ~ 350 de km, pe care ii vom face cam in 8 ore, cu tot cu pauze.

 

Vom dormi la un hotel/motel din zona Drobeta - inca nu am stabilit unde.

 

Daca sunt amatori de iesit, indiferent de experienta/moto, sunt bineveniti.

 

Numai bine & asfalt uscat!

 

Suzuki SV650S

Honda CB500

Honda CBR125

Daca va pot ajuta cu ceva,as fi bucuros s-o fac.

Daca nu aveti cazare va pot indruma spre locuri ieftine (50 ron camera) dar fara prea mari pretentii,decat curatenie,un dus si tv,dar este exact in centrul si e pacat sa nu vizitati cate ceva si in oras.

tel.0726174764 (daca nu raspund lasati va rog un mesaj)

Editat de tuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant.. sa vad ce bani strang si poate vin si eu

 

o simpla propunere: mai adaugati vreo 20km la calatorie si prelungiti traseul pana la Dubova (la cazanele mici) acolo e si cazare ieftina si daca e cald se poate face o baie in dunare (si chiar e placuta o baie acolo, si e curata dunarea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant.. sa vad ce bani strang si poate vin si eu

 

o simpla propunere: mai adaugati vreo 20km la calatorie si prelungiti traseul pana la Dubova (la cazanele mici) acolo e si cazare ieftina si daca e cald se poate face o baie in dunare (si chiar e placuta o baie acolo, si e curata dunarea)

sa tot fie 30~35km de la Severin la Dubova ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ tuning: Multumesc frumos pentru oferta; tinem legatura!

@ brian: Multumesc pentru interes. Sper sa ni te alaturi.

@ Sharky66: Asijderea, multumesc pentru interes si propunere. Traseul e orientativ, in functie de timp, oboseala, etc. Vedem la fata locului.

 

 

Referitor la costuri, pentru 750 km dus-intors, cu consum de 5l/100 km (repet ca vom merge linistit), ar trebui sa fie cam 225 RON.

Cazarea ar fi cam 50-75 RON pe camera. Mancarea sa zicem ca 100 RON pe doua zile.

As zice ca in 400 RON ne incadram suficient.

 

Nu e putin dar nu e nici mult. Eu zic ca merita.

Eu luna asta merg cu metroul si nu cu masina la servici si strang 200 RON :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu luna asta merg cu metroul si nu cu masina la servici si strang 200 RON :)

Aici esti de invidiat. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu la celelalte, dar sv-ul la un regim de 70-80, mai ales daca il tii pe la 4000 rpm, consuma in jur de 4 litri/100 (daca nu chiar ceva mai putin. Mie cam asa imi iese cand merg cu 90-100 si 4000-4500 treapta a 6-a). Oricum banuiesc ca acel 5 e pus preventiv :).

 

Fain, e bine ca v-ati grupat incepatori si ca mergeti linistiti. Ar trebui sa iasa frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gmaps imi indica cel mai bun traseu Bucuresti - Pitesti - Dr. Tr. Severin = 350km + ~16km Portile de Fier.

Deci dus-intors zic cam 800km. Costul meu estimat la benzina ar fi de 150Ron. :banana:

Toti trei stati in sectorul 3? Daca da, suntem vecini.

Va anunt intre timp aici daca pot veni sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va recomand traseul: Bucuresti ~ Pitesti ~ Ramnicu Valcea ~ Horezu ~ TarguJiu ~ Motru ~ Turnu Severin

asfatul e decent, drumul in sine cu exceptia Pitesti-Valcea e liber, peisaje faine si nu e monoton. In plus Cheile Oltetului, ateliere de ceramica, vecinatatea muntilor, coloana infinitului si alte cateva dracovenii fac traseul mult mai placut decat pitesti-slatina-craiova :friends: :cheers:

Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi chiar pacat sa nu ajungeti pana la cazane

 

Video de acu 2 sapt de la intrunirea Moto Sapiens

 

o simpla propunere: mai adaugati vreo 20km la calatorie si prelungiti traseul pana la Dubova (la cazanele mici) acolo e si cazare ieftina si daca e cald se poate face o baie in dunare (si chiar e placuta o baie acolo, si e curata dunarea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va recomand traseul: Bucuresti ~ Pitesti ~ Ramnicu Valcea ~ Horezu ~ TarguJiu ~ Motru ~ Turnu Severin

asfatul e decent, drumul in sine cu exceptia Pitesti-Valcea e liber, peisaje faine si nu e monoton. In plus Cheile Oltetului, ateliere de ceramica, vecinatatea muntilor, coloana infinitului si alte cateva dracovenii fac traseul mult mai placut decat pitesti-slatina-craiova :friends: :cheers:

 

 

atentie pe pitesti-valcea.....frumos ca si locuri dar cam cam nasol ca si circulatie.....:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti drum pentru bun de motociclete treceti la sarbi si plimbati-va pe partea sarbeasca, drumul urmareste tot timpul malul Dunarii si e pustiu, La Golubac e o fortareasa semi scufundata samd.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti drum pentru bun de motociclete treceti la sarbi si plimbati-va pe partea sarbeasca, drumul urmareste tot timpul malul Dunarii si e pustiu, La Golubac e o fortareasa semi scufundata samd.

 

sarbii sunt in uniunea europeana ca sa poti trece doar cu buletinul? .. ca din cate stiu eu iti trebuie viza (posibil sa stiu prost)

in al II-lea rand, avand un vedere ca se merge in grup de incepatori posibil ca nu fie legal sa iesi din tara daca nu ai minim 1 an de carnet (daca este cineva in situatia asta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...