Sari la conținut

Accident Soseaua Ferentari - 22.06.2012 - orele 16:00


hashu
 Share

Postări Recomandate

Speram sa nu postez vreodata aici dar ...in fine accidentul sa petrecut cam asa :

 

Eu mergema cu mobra pe banda 1 banda 2 si 3 erau pline cu masini care se strangeau la semafor am mers aproximativ 100 metri fara probleme si deodata o cucoana cu masina de pe banda 2 se gandeste sa lase alta cucoana din aceeasi masina (persoana din dreapta)sa coboare si mia deschis usa in lateral sa zic asa gen mia dat cu usa in ghidon si pe urma mia raschetat toata partea stanga (carena varza maneta varza scarita varza )dupa care ma proiectat pe jos si in alta masina.

Eu ma simt ok am avut toate cele pe mine ma doare doar umarul si genunchiul stang . Luni trebuie sa ma duc sa dau declaratie la udriste .

 

Acum asi ruga si eu pe cineva patit sa imi explice si mie ce trebuie sa fac ma duc la constatare unde, cAND , cum si cum trebuie sa procedez sa o dau in judecata.

Si cum trebuie sa procedez sa imi faca mobra care este sparta bine pe standa si rupte mai toate si dreapta julita toata sper sa nu am si la furca ceva ca este plesnita si fata si pe la bascula un pic ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine ca nu ai patit nimic rau. Stiam ca accidentul se declara in maxim 24 ore. De ce astepti pana luni ? Eu cred ca trebuia din start sa chemi salvarea (daca aveai dureri) sau sa va duceti la politie sau asigurare (pt amiabila) daca consideri ca sunt doar pagube materiale. Si de ce vrei sa o dai in judecata ? Pe ce motiv ? Probabil ca doar cu durerea de umar si genunchi (si ca nu ai chemat salvarea) nu o sa ti dea niciun doctor de la IML multe zile de spitalizare. In cel mai rau caz 2-3 zile. Daca depui plangere si ai si certificat medico-legal o sa i deschida dosar de cercetare penala care sigur se termina cu NUP... Motorul o sa l repari oricum pe asigurare. Nu stiu cat e de corect, dar o poti speria pe mandra cu plangerea si daca vrea sa o retragi sa-ti dea niste bani...Daca e sigura pe ea (pile, relatii. cunostiinte la avocati) nu o sa-ti dea nimic si asteapta rezultatul politiei si in vreo 3 luni ii vine acasa scrisoare de la procuratura cu NUP.

 

Nu uita la asigurator sa specifici si echipamentul (casca si costum)

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speram sa nu postez vreodata aici dar ...in fine accidentul sa petrecut cam asa :

 

Eu mergema cu mobra pe banda 1 banda 2 si 3 erau pline cu masini care se strangeau la semafor am mers aproximativ 100 metri fara probleme si deodata o cucoana cu masina de pe banda 2 se gandeste sa lase alta cucoana din aceeasi masina (persoana din dreapta)sa coboare si mia deschis usa in lateral sa zic asa gen mia dat cu usa in ghidon si pe urma mia raschetat toata partea stanga (carena varza maneta varza scarita varza )dupa care ma proiectat pe jos si in alta masina.

Eu ma simt ok am avut toate cele pe mine ma doare doar umarul si genunchiul stang . Luni trebuie sa ma duc sa dau declaratie la udriste .

 

Acum asi ruga si eu pe cineva patit sa imi explice si mie ce trebuie sa fac ma duc la constatare unde, cAND , cum si cum trebuie sa procedez sa o dau in judecata.

Si cum trebuie sa procedez sa imi faca mobra care este sparta bine pe standa si rupte mai toate si dreapta julita toata sper sa nu am si la furca ceva ca este plesnita si fata si pe la bascula un pic ..

 

 

Da a fost declarat si am chemat salvarea si am fost pentru investigatii si gaborii au zis sa ma duc aseara pana 10 am fost si nu mai avea timp de mine si a zis sa revin luni la 7 .. sau facut masuratori ..

 

partea cu judecata nu stiu dar asi dao in judecata ca era nesimtita ... ma luat ca domne eu vroiam sa depasesc pe dreapta ca e vina mea

Editat de hashu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc prea mult procedurile si nush cat e de corect sa te duci dupa nush cate zile ca n-au avut ei timp ... asta le e serviciu si consider ca tre sa faca actele atunci ... Vina o stabileste politia nu o nesimtita... Cam ciudata treaba .. tare mi-e ca gagica asta are pe cineva in spate la politie... Oricum sper ca nu ai nimic grav si sa repari motorul repede si bine. Repet cu echipamentul ... Sunt multe cazuri pe forum in care au luat mult de la asigurare pe echipament (casca si costum). Iti mai scoti de acolo ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc! E bine ca esti bine si ca te-ai ales doar cu o sperietura. Daca esti in masura sa ii ceri ei despagubiri atata timp cat tu te-ai bagat printre masini (si cum spunea ea... o depaseai pe dreapta) as vrea si eu sa stiu. Probabil toti facem asta ca de-aia are 2 roti sa te strecori mai usor, dar cat suntem de acoperiti legal in astfel de situatii?

 

Pentru cei care au mai fost in situatii de genul asta, exista sansa de a fi gasit vinovat?

 

Si a 2-a masina, cea in care ai fost proiectat cine o repara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai voie sa mergi printre masini doar daca acestea Nu sunt in miscare si orice ti se intampla, de exemplu cineva iti deschide usa in fata, se considera ca nu s-a asigurat la iesirea din masina, chiar daca e pasager in masina si este tras la raspundere. Daca mergi printre masini in miscare...e pe barba ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok eu la ora 16 fara 5 minute o sa fiu acolo sa vad exact cum s-a produs accidentul.

 

Pff... mi-ai luat-o inainte ... ne intalnim acolo sa vedem si noi ..

On : nasoale chestile astea, eu intodeauna cand merg printre masini ( adica mereu ) sunt atent si la oamenii din masina ( asta daca nu au geamuri fumurii ) sa le vad intentile !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform raspunsului de mai sus al lui Dinita si conform CR depasirea se face numai pe partea stanga, cu exceptia cazului in care vehiculul din fata vrea sa faca stanga.

 

Acum intrebarea e unde erai incadrat tu? Daca erai pe mijlocul benzii 1 atunci clar ceea ce faceai tu nu se poate considera depasire, vina e in partea cealalta. Totusi mi se pare putin probabil pt ca daca erai pe mijlocul benzii nu prea avea cum sa te loveasca cu usa.

 

Daca erau masini pe ambele benzi si tu treceai printre ele e mai complicat. Teoretic cred ca ar trebui sa se stabileasca daca erai pe banda 1, caz in care depaseai legal masina de pe banda 1, sau erai pe banda 2, caz in care se incadreaza la depasire pe dreapta si esti bun plata. Dar nu prea imi vine sa cred ca politistul va sta sa despice firul in patru, cel mai probabil daca tipa are pile.....

 

Bafta!

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vinovat soferul masinii care a deschis usa. Am patit ceva similar, doar ca am reusit sa franez si doar sa zgarii muchia portierei.Am fost la politie direct si am declarat accidentul (l-a scos vinovat pe sofer imediat) - in cazul meu era un taxi si persoana care a deschis usa era un client.

 

Dupa cum a spus si cineva mai sus, sa treci si echipamentul pe Proces verbal (de amiabila sa inteleg ca nu se mai pune problema ca ai fost la spital deci ai fost si victima).

Vezi unde are cucoana rca, daca e vreo Carpatica incearca sa scoti de la ea niste bani ca o sa dureze in draci pana te despagubesc aia.

 

Succes si Doamne ajuta ca esti bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am modoficat o poza cat mam priceput. deci facem abstractie de masini ne uitam la benzi ..eu nu depaseam ma deplasam pe banda mea de mers care era libera pentru ca masinile nau loc

 

 

 

A doua masina nu a fost avaria mam lovit eu de roata si bara si mobra a venit peste mine si am oprito ...

 

Nu mai fiti rautaciosi am gresit data ..este 21-06-2012

post-52658-0-90565900-1340364635_thumb.png

Editat de hashu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ce pot sa-ti spun eu sigur e ca pentru lucruri de genul asta (accidente usoare si alte chestii care nu sunt grave) te complici mult prea mult cu judecata - am avut un prieten care a patit ceva similar si l-a dat in judecata pe celalalt sofer. Si-a recuperat banii pentru daune si cheltuieli de judecata dupa vreun an, timp in care a avut de alergat in 1000 de locuri si-a fost frecat la greu cu hartii, semnaturi, taxe, chitante, martori etc. El mi-a spus ca nu o sa mai dea in judecata niciodata pe nimeni, decat daca e ceva grav - altfel nu se justifica orele pierdute si drumurile facute din cauza birocratiei romanesti.

 

Cat despre daunele efective, sfatul meu e sa ii iei cucoanei ceea ce se cere pentru o constatare amiabila (adica copie dupa actele ei: asigurarea RCA, talon auto, permis si buletin + constatarea amiabila completata si semnata de amandoi) si sa te duci la asigurator sa te rezolve. Daca te duci la politie exista riscul sa iti iei amenda (pot sa zica ca nu aveai voie sa depasesti prin stanga - chiar daca tu circulai regulamentar pe banda ta - si sa se lege de faptul ca depasirea se face numai prin dreapta). Oricum, dupa politie tot la asigurare vei ajunge pentru despagubiri si vei face aceleasi proceduri. Eu am patit-o cu politia, in sensul in care stateam pe loc si celalalt sofer m-a atins usor, iar politistul a spus ca eu am miscat masina si de fapt eu l-am atins pe respectivul, nu invers - asta si fiindca amandoi aveam declaratii in contradictoriu iar politistul nu putea sa ma creada nici pe mine nici pe respectivul sofer.

 

Asa ca... cel mai sigur te vei complica si vei pierde timp cu politia. Mai bine du-te linistit la asigurare, fa-o pe cale amiabila si consoleaza-te ca vei avea motorul reparat si ca nu ai patit nimic. In felul asta eviti timpul pierdut fara folos.

 

Bafta!

 

P.S.: eu sunt si sofer si motociclist, iar ca sofer am experienta de vreo 8 ani. Iti recomand ca de fiecare data cand vezi o masina oprita sau care vrea sa se opreasca, sa te distantezi cat mai mult, pentru ca ceea ce ai patit tu se va mai intampla cu siguranta daca nu esti precaut.

 

Salut, ce pot sa-ti spun eu sigur e ca pentru lucruri de genul asta (accidente usoare si alte chestii care nu sunt grave) te complici mult prea mult cu judecata - am avut un prieten care a patit ceva similar si l-a dat in judecata pe celalalt sofer. Si-a recuperat banii pentru daune si cheltuieli de judecata dupa vreun an, timp in care a avut de alergat in 1000 de locuri si-a fost frecat la greu cu hartii, semnaturi, taxe, chitante, martori etc. El mi-a spus ca nu o sa mai dea in judecata niciodata pe nimeni, decat daca e ceva grav - altfel nu se justifica orele pierdute si drumurile facute din cauza birocratiei romanesti.

 

Cat despre daunele efective, sfatul meu e sa ii iei cucoanei ceea ce se cere pentru o constatare amiabila (adica copie dupa actele ei: asigurarea RCA, talon auto, permis si buletin + constatarea amiabila completata si semnata de amandoi) si sa te duci la asigurator sa te rezolve. Daca te duci la politie exista riscul sa iti iei amenda (pot sa zica ca nu aveai voie sa depasesti prin dreapta - chiar daca tu circulai regulamentar pe banda ta - si sa se lege de faptul ca depasirea se face numai prin stanga). Oricum, dupa politie tot la asigurare vei ajunge pentru despagubiri si vei face aceleasi proceduri. Eu am patit-o cu politia, in sensul in care stateam pe loc si celalalt sofer m-a atins usor, iar politistul a spus ca eu am miscat masina si de fapt eu l-am atins pe respectivul, nu invers - asta si fiindca amandoi aveam declaratii in contradictoriu iar politistul nu putea sa ma creada nici pe mine nici pe respectivul sofer.

 

Asa ca... cel mai sigur te vei complica si vei pierde timp cu politia. Mai bine du-te linistit la asigurare, fa-o pe cale amiabila si consoleaza-te ca vei avea motorul reparat si ca nu ai patit nimic. In felul asta eviti timpul pierdut fara folos.

 

Bafta!

 

P.S.: eu sunt si sofer si motociclist, iar ca sofer am experienta de vreo 8 ani. Iti recomand ca de fiecare data cand vezi o masina oprita sau care vrea sa se opreasca, sa te distantezi cat mai mult, pentru ca ceea ce ai patit tu se va mai intampla cu siguranta daca nu esti precaut.

 

Am incurcat stanga cu dreapta. Modificarea a fost facuta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ce pot sa-ti spun eu sigur e ca pentru lucruri de genul asta (accidente usoare si alte chestii care nu sunt grave) te complici mult prea mult cu judecata - am avut un prieten care a patit ceva similar si l-a dat in judecata pe celalalt sofer. Si-a recuperat banii pentru daune si cheltuieli de judecata dupa vreun an, timp in care a avut de alergat in 1000 de locuri si-a fost frecat la greu cu hartii, semnaturi, taxe, chitante, martori etc. El mi-a spus ca nu o sa mai dea in judecata niciodata pe nimeni, decat daca e ceva grav - altfel nu se justifica orele pierdute si drumurile facute din cauza birocratiei romanesti.

 

Cat despre daunele efective, sfatul meu e sa ii iei cucoanei ceea ce se cere pentru o constatare amiabila (adica copie dupa actele ei: asigurarea RCA, talon auto, permis si buletin + constatarea amiabila completata si semnata de amandoi) si sa te duci la asigurator sa te rezolve. Daca te duci la politie exista riscul sa iti iei amenda (pot sa zica ca nu aveai voie sa depasesti prin stanga - chiar daca tu circulai regulamentar pe banda ta - si sa se lege de faptul ca depasirea se face numai prin dreapta). Oricum, dupa politie tot la asigurare vei ajunge pentru despagubiri si vei face aceleasi proceduri. Eu am patit-o cu politia, in sensul in care stateam pe loc si celalalt sofer m-a atins usor, iar politistul a spus ca eu am miscat masina si de fapt eu l-am atins pe respectivul, nu invers - asta si fiindca amandoi aveam declaratii in contradictoriu iar politistul nu putea sa ma creada nici pe mine nici pe respectivul sofer.

 

Asa ca... cel mai sigur te vei complica si vei pierde timp cu politia. Mai bine du-te linistit la asigurare, fa-o pe cale amiabila si consoleaza-te ca vei avea motorul reparat si ca nu ai patit nimic. In felul asta eviti timpul pierdut fara folos.

 

Bafta!

 

P.S.: eu sunt si sofer si motociclist, iar ca sofer am experienta de vreo 8 ani. Iti recomand ca de fiecare data cand vezi o masina oprita sau care vrea sa se opreasca, sa te distantezi cat mai mult, pentru ca ceea ce ai patit tu se va mai intampla cu siguranta daca nu esti precaut.

 

 

 

Am incurcat stanga cu dreapta. Modificarea a fost facuta :)

Frate ai dreptate dar eu nu depaseam ma deplasam pe banda mea care era libera banda 1 ea era pe banda 2 cu 10 masini in fata pana la semafor eu mergeam pe banda mea sa ajung la semafor ..... daca se pune rosu nu conteaza unde sunt ma opresc la 300m de semafor ca sa pus roru nu ? nu conteaza ca eu nu am ajuns la semafor.las banda goala 30 metri doar pentru ca este rosu ? sau merg pe banda mea pana la semafor

?

 

Referitor la amiabila cum fac odata ce actele sunt la politie?

Editat de hashu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, procedura cu amiabila nu mai este valabila, pentru ca tu ai chemat salvarea si acum e de competenta politiei. Prima intrebare din constatarea amiabila este daca au fost victime (daca imi aduc bine aminte, tu ai fost victima, chiar daca nu ai fost spitalizat).

Din ce inteleg eu nu vad cum sa nu-ti dea tie castig de cauza.

O sa ai dovada de reparatie de la politie.

Mergi la asigurator pentru constatare (in caz ca e transportabila), aia iti fac poze.

Apoi iti cauti service. Poti s-o repari si in regie proprie dar nu cunosc procedura.

 

Da un PM cu nr de tel daca vrei te sun si iti explic ce stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate ai dreptate dar eu nu depaseam ma deplasam pe banda mea care era libera banda 1 ea era pe banda 2 cu 10 masini in fata pana la semafor eu mergeam pe banda mea sa ajung la semafor ..... daca se pune rosu nu conteaza unde sunt ma opresc la 300m de semafor ca sa pus roru nu ? nu conteaza ca eu nu am ajuns la semafor.las banda goala 30 metri doar pentru ca este rosu ? sau merg pe banda mea pana la semafor

?

 

Referitor la amiabila cum fac odata ce actele sunt la politie?

 

Da, stiu ce zici si eu sunt de aceeasi parere ca si tine, ea ar trebui sa fie vinovata. Eu personal stiu 2 persoane care au avut accidente aproape identice cu al tau, dar cu masina (ei mergeau pe banda 1, iar cineva de pe banda 2 a vrut sa intre pe banda 1 fara sa se asigure, facand accident). Teoretic, cel de pe banda 2 a vinovat fiindca trebuia sa se asigure la schimbarea benzii. Practic, unul dintre prietenii mei a primit amenda de la politist pentru ca a depasit prin dreapta si nu a avut voie, iar in celalalt caz vinovat a fost soferul de pe banda 2. Asta e un exemplu real, 2 cazuri identice dar cu rezultate diferite. Asadar, asteapta-te la orice din partea politistului.

 

Plus ca, repet.... tot la asigurare o sa ajungi. Rolul politistului e DOAR sa stabileasca cine e vinovatul, sa dea amenzi si sa elibereze autorizatie de reparatie. Dar despagubirile le face doar asiguratorul.

 

Nu inteleg a doua intrebare a ta... Tu cand te duci la politie te duci cu actele respective si completezi o declaratie, atat tu cat si cucoana cu masina. Amiabila il ajuta pe politist sa inteleaga cazul mai bine, dar o sa ai nevoie de ea si la asigurare cand vrei sa-ti repari motoreta. Amiabila poti sa iei de la orice ghiseu care face asigurari RCA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amiabila il ajuta pe politist sa inteleaga cazul mai bine, dar o sa ai nevoie de ea si la asigurare cand vrei sa-ti repari motoreta. Amiabila poti sa iei de la orice ghiseu care face asigurari RCA.

 

Amiabila si politie nu au ce cauta in aceeasi fraza...ori faci amiabila, ori mergi la politie, una din doua...in cazul de fata, fiind ca a venit salvarea, e "cu victime", deci amiabila iese din discutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amiabila si politie nu au ce cauta in aceeasi fraza...ori faci amiabila, ori mergi la politie, una din doua...in cazul de fata, fiind ca a venit salvarea, e "cu victime", deci amiabila iese din discutie.

 

Repet, amiabila il ajuta pe politist. Deci nu e necesara/obligatorie. Nu am citit toate postarile de aici si nu stiam ca a venit si salvarea, in cazul asta clar iese din discutie amiabila.

 

Multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet, amiabila il ajuta pe politist. Deci nu e necesara/obligatorie. Nu am citit toate postarile de aici si nu stiam ca a venit si salvarea, in cazul asta clar iese din discutie amiabila.

 

Multa bafta!

Multumesc pentru explicatii ! Sper sa nu ma scoata vinovat oricum daca se intervine cu pile si dastea si o sa cad vinovat nu o sa semnez schitele alea si o sa cer alta expertiza sau cum so numi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mergema cu mobra pe banda 1 banda 2 si 3 erau pline cu masini care se strangeau la semafor am mers aproximativ 100 metri fara probleme si deodata o cucoana cu masina de pe banda 2 se gandeste sa lase alta cucoana din aceeasi masina (persoana din dreapta)sa coboare si mia deschis usa in lateral sa zic asa gen mia dat cu usa in ghidon si pe urma mia raschetat toata partea stanga (carena varza maneta varza scarita varza )dupa care ma proiectat pe jos si in alta masina.

 

Acum as ruga si eu pe cineva patit sa imi explice si mie ce trebuie sa fac ma duc la constatare unde, cand , cum si cum trebuie sa procedez sa o dau in judecata.

Si cum trebuie sa procedez sa imi faca mobra care este sparta bine pe standa si rupte mai toate si dreapta julita toata sper sa nu am si la furca ceva ca este plesnita si fata si pe la bascula un pic ..

 

Am patit acelasi lucru in 2008. Mergeam pe banda 1, un taxi pe banda 2. Cand ajung in dreptul lui, IN MERS, se deschide deodata usa iar pasagerul da sa coboare din masina. Peste mine. Usa taxiului si pasagerul ma izbesc si ma proiecteaza pe dreapta.

 

Motorul peste mine, piciorul prins sub el. Opreste taxiul de tot, coboara soferul in fuga si impreuna cu un pieton de pe strada ridica putin de motor sa pot iesi de sub el. Pasagerul din taxi nonsalant coboara de tot si vrea sa plece mai departe pe jos!!!

 

Soferul taxiului consternat striga dupa el, iar asta da din mana sictirit si-i transmite ca el se grabeste, "ca are sedinta si a intarziat". Pietonul care ajutase la ridicarea motorului fuge dupa el, il ia de guler si-l baga in taxi fortat, soferul incuie usa la taxi si suna la politie si salvare. Eu vazand mobra pleasca pe jos incerc sa o ridic singura dar ma ia cu ameteli si ma asez in c.ur langa ea.

 

Vine salvare, politie, tot tacamul. Se fac masuratori, se testeaza cu alcooltestul ambii soferi si pasagerul, apoi politistul imi spune sa merg cu salvarea ca vin si ei apoi dupa mine la spital.

 

La spital verificari, radiografii. Diagnostic: umar dislocat, entorsa la glezna si genunchi. Imi pun umarul la loc in articulatie, urlete si injuraturi.

 

Apare si politia, face copie dupa foaia de observatie, imi spune ca se duc la sediu sa deschida dosar de urmarire penala si ma intreaba daca pot veni la declaratii sau vin a doua zi. Le zic ca vin, cu umarul pus in bandaj Dessault si cu piciorul in atela.

 

La politie, declaratii, schita accidentului. Desi pasagerul sustinea ca de fapt eu am depasit taxiul pe partea dreapta politaiul n-a stat la discutii si i-a zis doar atat: "Cate benzi are bulevardul Decebal? 3 benzi. Taxiul pe ce banda se afla? Pe banda 2. In dreapta benzii doi este banda 1, unde era motocicleta. Discutia se incheie aici."

 

Procesul verbal in favoarea mea, copie dupa RCA-ul taxiului, amenda de rigoare. Mi-a fost mila de soferul taxiului, pt ca el chiar nu avusese nicio vina, apucase sa vada motorul si chiar strigase la pasager sa nu deschida usa ca trage la bordura, insa ala fiind pe locul din spate a facut ce-a vrut.

 

Cu toate acestea, n-am rezolvat nimic, iar politaiul m-a avertizat inca de atunci, deoarece erau patiti cu inca vreo 3 cazuri identice. De ce n-am rezolvat?

 

La asiguratori cand sa deschid dosarul de dauna mi s-a spus ca se va refuza despagubirea, din start, pe motiv ca nu soferul taxiului este vinovat de accident, ci pasagerul taxiului. Le-am replicat ca vina pt ce face un pasager in taxi este a soferului de taxi. Mi-au replicat ca nu ai voie sa incui usa unui taxi, asa ca nu ai cum sa te asiguri ca ala nu face tampenii, cum s-a intamplat. Plus ca am fost rasturnata cu motorul "si de pasager, nu numai de usa taxiului si ca nu se stie cu exactitate ce anume m-a daramat, usa sau pasagerul".

 

Am crezut initial ca fac misto, insa erau seriosi. Le-am spus ca fac plangere la CSA, mi-au replicat ca sa fac, ca au mai avut astfel de cazuri si nu le-au pierdut. Am facut plangere, iar peste 1 luna am primit raspunsul "cum politia nu a facut expertiza exacta pt a stabili ce anume a dus la producerea accidentului, usa taxiului sau pasagerul (nu aveam urme pe mobra, ma lovise cu usa exact in piciorul stang) nu se poate considera ca partea asigurata (taxiul) se face raspunzatoare de producerea accidentului, astfel ca despagubirea nu este justificata". Si ca daca vreau despagubiri, sa cer pe civil, de la pasagerul taxiului.

 

Am crezut ca nu e adevarat. M-am dus la politie, le-am povestit iar ei mi-au confirmat ca din pacate au mai avut astfel de cazuri, in care nu s-a tinut cont de procesul verbal facut de ei.

 

Intre timp, a doua zi dupa accident, m-am dus la IML pt certificat medico-legal, cu foaia de la spital. S-a uitat ala la foaie, la mine si mi-a zis "mda, nu sunt fracturi, nu sunt hemoragii interne, nu este spitalizare. Veniti in 24 ore dupa rezultat". Dupa 24 de ore ma duc si al doilea soc: 7 zile de ingrijiri, deci adio urmarire penala.

 

Politistii mi-au spus ca singura solutie pe care o mai am este sa il dau in judecata pe civil, pe banii mei, pe timpul meu, cu durata foarte mare de asteptare si cine stie cu ce sentinta de la judecator.

 

Nu vreau sa te descurajez. Si sper sa fii mai norocos decat mine, la deschiderea dosarului de dauna. Singurul lucru pe care il regret este ca in seara accidentului nu m-am gandit sa ma duc dupa el sa vad unde locuieste, sa ii fac o vizita dupa ce ma faceam bine. La momentul ala nu credeam ca se va sfarsi asa.

 

Salut, ce pot sa-ti spun eu sigur e ca pentru lucruri de genul asta (accidente usoare si alte chestii care nu sunt grave) te complici mult prea mult cu judecata - am avut un prieten care a patit ceva similar si l-a dat in judecata pe celalalt sofer. Si-a recuperat banii pentru daune si cheltuieli de judecata dupa vreun an, timp in care a avut de alergat in 1000 de locuri si-a fost frecat la greu cu hartii, semnaturi, taxe, chitante, martori etc. El mi-a spus ca nu o sa mai dea in judecata niciodata pe nimeni, decat daca e ceva grav - altfel nu se justifica orele pierdute si drumurile facute din cauza birocratiei romanesti.

 

Deci au patit-o mai multi. Trist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit acelasi lucru in 2008. Mergeam pe banda 1, un taxi pe banda 2. Cand ajung in dreptul lui, IN MERS, se deschide deodata usa iar pasagerul da sa coboare din masina. Peste mine. Usa taxiului si pasagerul ma izbesc si ma proiecteaza pe dreapta.

 

Motorul peste mine, piciorul prins sub el. Opreste taxiul de tot, coboara soferul in fuga si impreuna cu un pieton de pe strada ridica putin de motor sa pot iesi de sub el. Pasagerul din taxi nonsalant coboara de tot si vrea sa plece mai departe pe jos!!!

 

Soferul taxiului consternat striga dupa el, iar asta da din mana sictirit si-i transmite ca el se grabeste, "ca are sedinta si a intarziat". Pietonul care ajutase la ridicarea motorului fuge dupa el, il ia de guler si-l baga in taxi fortat, soferul incuie usa la taxi si suna la politie si salvare. Eu vazand mobra pleasca pe jos incerc sa o ridic singura dar ma ia cu ameteli si ma asez in c.ur langa ea.

 

Vine salvare, politie, tot tacamul. Se fac masuratori, se testeaza cu alcooltestul ambii soferi si pasagerul, apoi politistul imi spune sa merg cu salvarea ca vin si ei apoi dupa mine la spital.

 

La spital verificari, radiografii. Diagnostic: umar dislocat, entorsa la glezna si genunchi. Imi pun umarul la loc in articulatie, urlete si injuraturi.

 

Apare si politia, face copie dupa foaia de observatie, imi spune ca se duc la sediu sa deschida dosar de urmarire penala si ma intreaba daca pot veni la declaratii sau vin a doua zi. Le zic ca vin, cu umarul pus in bandaj Dessault si cu piciorul in atela.

 

La politie, declaratii, schita accidentului. Desi pasagerul sustinea ca de fapt eu am depasit taxiul pe partea dreapta politaiul n-a stat la discutii si i-a zis doar atat: "Cate benzi are bulevardul Decebal? 3 benzi. Taxiul pe ce banda se afla? Pe banda 2. In dreapta benzii doi este banda 1, unde era motocicleta. Discutia se incheie aici."

 

Procesul verbal in favoarea mea, copie dupa RCA-ul taxiului, amenda de rigoare. Mi-a fost mila de soferul taxiului, pt ca el chiar nu avusese nicio vina, apucase sa vada motorul si chiar strigase la pasager sa nu deschida usa ca trage la bordura, insa ala fiind pe locul din spate a facut ce-a vrut.

 

Cu toate acestea, n-am rezolvat nimic, iar politaiul m-a avertizat inca de atunci, deoarece erau patiti cu inca vreo 3 cazuri identice. De ce n-am rezolvat?

 

La asiguratori cand sa deschid dosarul de dauna mi s-a spus ca se va refuza despagubirea, din start, pe motiv ca nu soferul taxiului este vinovat de accident, ci pasagerul taxiului. Le-am replicat ca vina pt ce face un pasager in taxi este a soferului de taxi. Mi-au replicat ca nu ai voie sa incui usa unui taxi, asa ca nu ai cum sa te asiguri ca ala nu face tampenii, cum s-a intamplat. Plus ca am fost rasturnata cu motorul "si de pasager, nu numai de usa taxiului si ca nu se stie cu exactitate ce anume m-a daramat, usa sau pasagerul".

 

Am crezut initial ca fac misto, insa erau seriosi. Le-am spus ca fac plangere la CSA, mi-au replicat ca sa fac, ca au mai avut astfel de cazuri si nu le-au pierdut. Am facut plangere, iar peste 1 luna am primit raspunsul "cum politia nu a facut expertiza exacta pt a stabili ce anume a dus la producerea accidentului, usa taxiului sau pasagerul (nu aveam urme pe mobra, ma lovise cu usa exact in piciorul stang) nu se poate considera ca partea asigurata (taxiul) se face raspunzatoare de producerea accidentului, astfel ca despagubirea nu este justificata". Si ca daca vreau despagubiri, sa cer pe civil, de la pasagerul taxiului.

 

Am crezut ca nu e adevarat. M-am dus la politie, le-am povestit iar ei mi-au confirmat ca din pacate au mai avut astfel de cazuri, in care nu s-a tinut cont de procesul verbal facut de ei.

 

Intre timp, a doua zi dupa accident, m-am dus la IML pt certificat medico-legal, cu foaia de la spital. S-a uitat ala la foaie, la mine si mi-a zis "mda, nu sunt fracturi, nu sunt hemoragii interne, nu este spitalizare. Veniti in 24 ore dupa rezultat". Dupa 24 de ore ma duc si al doilea soc: 7 zile de ingrijiri, deci adio urmarire penala.

 

Politistii mi-au spus ca singura solutie pe care o mai am este sa il dau in judecata pe civil, pe banii mei, pe timpul meu, cu durata foarte mare de asteptare si cine stie cu ce sentinta de la judecator.

 

Nu vreau sa te descurajez. Si sper sa fii mai norocos decat mine, la deschiderea dosarului de dauna. Singurul lucru pe care il regret este ca in seara accidentului nu m-am gandit sa ma duc dupa el sa vad unde locuieste, sa ii fac o vizita dupa ce ma faceam bine. La momentul ala nu credeam ca se va sfarsi asa.

 

 

 

Deci au patit-o mai multi. Trist.

Mda nasol final ... dar eu am multa vopsea de la masina pe mobra adica de la ambreiaj la bascula..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speram sa nu postez vreodata aici dar ...in fine accidentul sa petrecut cam asa :

 

Eu mergema cu mobra pe banda 1 banda 2 si 3 erau pline cu masini care se strangeau la semafor am mers aproximativ 100 metri fara probleme si deodata o cucoana cu masina de pe banda 2 se gandeste sa lase alta cucoana din aceeasi masina (persoana din dreapta)sa coboare si mia deschis usa in lateral sa zic asa gen mia dat cu usa in ghidon si pe urma mia raschetat toata partea stanga (carena varza maneta varza scarita varza )dupa care ma proiectat pe jos si in alta masina.

Eu ma simt ok am avut toate cele pe mine ma doare doar umarul si genunchiul stang . Luni trebuie sa ma duc sa dau declaratie la udriste .

 

Acum asi ruga si eu pe cineva patit sa imi explice si mie ce trebuie sa fac ma duc la constatare unde, cAND , cum si cum trebuie sa procedez sa o dau in judecata.

Si cum trebuie sa procedez sa imi faca mobra care este sparta bine pe standa si rupte mai toate si dreapta julita toata sper sa nu am si la furca ceva ca este plesnita si fata si pe la bascula un pic ..

 

 

daca vrei sa faci plangere penala trebuie sa mergi la IML cu documentele de la spital, oricum dupa circa o luna te citeaza la udriste sa te intrebe. daca vrei sa te constitui parte civila, este alta poveste, consulta un avocat.

pentru asigurare trebuie sa te inarmazi cu rabdare, depinde de societatea unde este asigurata cucoana...daca vrei bani repede poti sa alegi regie proprie, dar, atentie, pierzi TVA si manopera, insa primesti ceva bani rapid, insa nu multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...