Sari la conținut

Cine ma ajuta cu o cheie mai speciala?


Bob
 Share

Postări Recomandate

Salutare. Am un dr650se caruia i-am desfacut motorul. Acum il pun la loc dar m-am oprit fiindca am nevoie de-o "tubulara" mai speciala ca sa prind o piulita in spatele magnetoului. Trebuie stransa la 80NM, am si dinamometrica dar nu am scula respectiva. Dau o bere oricui ma poate ajuta. Dimensiunile sunt 52mm dimetrul cercului exterior si vreo 48-48.5 diametrul dintre santuri.

post-74-0-12653800-1344196569_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! In caz ca nu gasesti tubulara, ai putea sa folosesti o teava de 52mm careia sa-i dai forma care te intereseaza. O sa poti strange cu ea dar nu cred ca o sa reziste la 80Nm.

 

Daca pozitia iti permite, pe piulitele astea se mai foloseste si cheie de-aia cu cioc, nu stiu cum se numeste exact. Spor la cautari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa lucrez decat cu tubulara, nu e loc de ceva gen cheie fixa sau inelara. Nu vreau sa cumpar scula respectiva ca s-o folosesc doar odata. M-am gandit si la varianta cu teava dar trebuie in capatul celalalt un patrat gol pentru cheia dinamometrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre Bob, nu am gasit asa mica. Imi pare rau.

 

Strange-o cum ai desfacut-o. Lasa dinamometrica ca n-o fi foc.

 

Multzam oricum. In ultima instanta o voi strange cum pot. Ma gandesc ca tensioneaza vibrochenul de rulment, peste piulita vine magneto-ul deci nici-o sansa sa se desfaca... Mai caut cateva zile si daca nu gasesc o iau la surubelnita si ciocan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca ultima solutie cauta un dorn de bronz sau alama si starange-l batand in fiecare din canelurile piulitei.

Daca optezi pt varianta cu teava poti sa bati usor in teava si cineva sa stranga treptat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit si la asta dar trebuie sa fie lunga de 10-13 cm minim.

ai vazut vreodata o trusa de tubulare? fara sa sacrifici ceva faci dintr-o teaza (diametrul interior cat ala mic al tau, probabil un tol si 3/4, nu am chef sa calculez acum :scratch: )zona crenelata !!! (tu te gandesti probabil la canelura interioara, ceea ce e mai greu de realizat)si pe capatul celalalt sudezi o flansa si/sau o piulita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...