Sari la conținut

Echipament...


Vizitator VULPOIU
 Share

Postări Recomandate

Vizitator VULPOIU

Normal, la călătorie călare îți trebuie Âşi echipament adecvat.

 

Pe lîngă cele legale Âşi logic-necesare (cască Âşi haine), se mai impun destule pe lîngă.

Primul lucru la care să mă gîndesc, rucsacul, pentru că poate fi util în două feluri: pe rezervor ca tank-bag, sau în spate.

După căutări, găsesc un lucru care mi-a sărit în ochi ca format:

http://www.kaki.ro/produse/rucsac-austria-army.php

Mi-a plăcut că are buzunarele frontale Âşi laterale Âşi corzile de întărire. ÂŞi cică Âşi impermeabil.

Iar prețul este chiar foarte bun, dacă chiar e original, cum îl laudă.

Cer Âşi io o părere....

 

Alt lucru care îmi este necesar, Âşi care îl vreau BUN, pentru că nu am:

http://www.gocamping.ro/index.php/corturi/cort-2-persoane/cort-2-pers-tip-iglu-hpt-037-2.html

Văd că are supratentă, Âşi "pridvor"

Tot o părere....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vulpoiule rucsacu e bun dar nu pe fuel-tank ca e prea mare,pe spate merge (parerea mea).

Cortu` e bun,are inaltime,lungime si latime.pret bun,dar ai vazut e k la piata,te uiti de 100 de ori pana iei ceva.

Succes!thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cortul pe care il prezinti tu face parte din categoria mizeriilor ieftine chinezesti , mai bine fa rost de inca ceva bani si cauta un cort bun , ala no sa te tina mult si in caz de ceva apa de sus trebuie sa il acoperi neaparat cu ceva 100% impermeabil , ceva celofan , etc .

 

uite niste corturi bune ( si la oferta ) : Cort 1 si Cort 2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Vulpoiule, intra pe www. Cort.ro. Vezi ce gasesti pe acolo si suni la nr. 0721283080. Cind am sunat eu mi-a raspuns un domn foarte amabil. Nu ma sanctionati ca fac reclama produsului, eu fac reclama OMULUI si AMABILITATII sale. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Mulțumesc,

Însă corturile pe care le are nu sunt ce-mi trebuie (2 persoane, verandă închisă)

 

Asta este ce caut

cort_loap_berg_-2_persoane.jpg

Editat de VULPOIU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.himalaya.ro/ro/produse/categoria--corturi-24

Nu va jucati cu panarame de corturi chinezesti nu se merita ....mai bine dai un ban si il ai toata viata si te bazezi pe el oriunde si pe orice vreme . :cheers: .......acu depinde si ce vrei sa faci cu el , drumetii si campari sau asa de un sfarsit de saptamana si atat .

Editat de ioneld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal, la călătorie călare îți trebuie Âşi echipament adecvat.

 

Pe lîngă cele legale Âşi logic-necesare (cască Âşi haine), se mai impun destule pe lîngă.

Primul lucru la care să mă gîndesc, rucsacul, pentru că poate fi util în două feluri: pe rezervor ca tank-bag, sau în spate.

După căutări, găsesc un lucru care mi-a sărit în ochi ca format:

http://www.kaki.ro/produse/rucsac-austria-army.php

Mi-a plăcut că are buzunarele frontale Âşi laterale Âşi corzile de întărire. ÂŞi cică Âşi impermeabil.

Iar prețul este chiar foarte bun, dacă chiar e original, cum îl laudă.

Cer Âşi io o părere....

 

 

 

Mi-am luat si eu cate ceva de la Kaki.ro, si te pot asigura ca sunt seriosi, si da, sunt originale produsele( provin din stocuri militare)!

Editat de micriganel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
Vizitator VULPOIU

Azi mi-am amintit că am aruncat într-un colț un cort mai vechi. Ca acesta: http://www.okazii.ro/catalog/sport-pescuit-vanatoare/sporturi-minge/fotbal/cort-frankfurt-ii-pentru-2-persoane-a44360353

 

L-am desfăcut să mai ia aer, pare încă întreg. Din amintirile mele de cînd l-am folosit, cam ia apă... am stat în el prin 2008 pe platoul PadiÂş, unde vreo patru zile am avut baftă cam numai de ploaie. Am folosit atunci folie de plastic ca supratentă...

 

O să-l folosesc Âşi la Siriu, dacă nu-mi iau altceva pînă atunci.

 

Căutările continuă!

 

Mi-am dat seama că-mi lipseÂşte nelipsitul... multifuncțional. Cu care să deschizi conserva, să tai pîinea Âşi să mănînci fasula.

Am pus mîna pe cîte unele pe aici pe la mine, însă ba era prea mic, ba îmi dădea impresia de plastic nenorocit de slabă durată de viață.

Pe internet mi-a căzut cu tronc acest model:

http://www.okazii.ro/catalog/turism-sport-pescuit-vanatoare/pescuit/accesorii-camping/briceag-multifunctional-camping-lingurita-furculita-a56087661

 

ÂŞtiți voi unde să găsesc unul idem ca acesta, ca Âşi componente, dar BUN?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulți oameni îți vor recomanda pe bună dreptate produsele Victorinox. Este vorba de un renumit producător elvețian de bricege, cu tradiție multă Âşi calitate pe măsura buhului mondial de care se bucură. O firmă locală, pe nume Kaki, comercializează bricege Âşi accesorii Victorinox la noi în țară.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinand cont ca multifunctionalele cu adevarat utile si rezistente sunt foarte scumpe(Skeletool), iar pe cele ieftine nu te poti baza, iata multifunctional my style:

- briceag cu o singura lama blocabila, solid si pot sa sap si printre stanci, deschid conserva etc. Il ascut cu grija, dar nu-l menajez. 20 lei.

r2n5et.jpg

- Ienicerii isi puneau lingura in turban. Eu am bagat o lingura clasica in buzunarul de la pantalon, trece cizma moto peste el. E bun de atela :-)

- furculita? Pentru ce? Cu briceagul fac din 2 miscari o pereche de betisoare ca in Asia si am rezolvat treaba, mananc orice. Cere antrenament, dar am avut ocazia. Asa ca se recompenseaza cunostintele. Cu briceagul pot face tot felul de tepuse de gratar, traiasca proteina. De gratar chiar nu este nevoie.

- tirbuson nu e nevoie, adevaratii betivi baga dopul in sticla.

- deschizator de capac de bere nu e nevoie, adevaratii il deschid cu orbita :-)) - Eu il deschid plaseaua de Al a briceagului sau cu bricheta.

- forfecuta - hai sa fim seriosi. Ce taie foarfeca si nu taie un cutit ascutit?

 

In rest in trusa de scule moto sunt destule unelte interesante.

 

Bricheta cu gaz, aprindere cu piatra este foarte utila, rezista la apa, mica si versatila.

Daca nu ai bricheta, pui 3 picaturi de benzina pe o scama, scoti bujia si ii dai o aprindere cu scanteie.

 

Merge bushcraft la greu, daca vrei sa cari toate prostiile dupa tine, si sa le cari apoi inapoi, trebuie echipa de asistenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- briceag cu o singura lama blocabila,

- lingura clasica

- furculita

- tirbuson

- deschizator de capac de bere

- forfecuta

in trusa de scule moto sunt destule unelte interesante.

 

daca vrei sa cari toate prostiile dupa tine, si sa le cari apoi inapoi, trebuie echipa de asistenta.

 

Neapărat vă trebuie un motoplanor electric comandat prin radio și accesoriile aferente, pentru a filma din spațiu toată adunătura.

 

Măgureni 2012

post-59949-0-82371000-1347558599_thumb.jpg post-59949-0-79401900-1347558613_thumb.jpg

 

Boboci 2012

post-59949-0-09715500-1347558650_thumb.jpg

 

Campionatul European de aeromodele planoare cu orientare magnetică, Turda 2012

post-59949-0-22213600-1347559054_thumb.jpg post-59949-0-30060200-1347558753_thumb.jpg

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU
Da-l dracu de Victorinox, pt 5 iesire in camping pe an nu cred ca e mare scofala achizitionarea unei astfel de scule.

 

Amin! Âşi o bere rece ciocnită la următoarea ieÂşire cu-ntîlnire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...