Sari la conținut

Accident soseaua de centura Bucuresti in Mai


varg-voshod
 Share

Postări Recomandate

Salut, sper ca postez unde trebuie. Am nevoie de un sfat despre plata dosarului de catre asigurator catre servisul care mi-a reparat motoreta. Povestea mea este urmatoarea:

 

Accidentul a avut loc pe 4.04.2012, am avut hematom la piciorul drept. M+am recuperat in proportie de 95%

Constatarea a fost facuta de asirom pe 8.04.2012

Reparatia a fost facuta la un servis pe RCA si pe data de 23.07.2012 am depus documentele de reparatie si copiile facturilor. Am luat un numar de intrare a dosarului si pe 1 iulie am primit confirmarea ca dosarul a fost inaintat spre plata.

Problema este ca dureaza deja foarte mult acest proces si am depus o reclamatie la CSA pe 16 august, nu am fost contactat inca.

Conform 'Ordinul CSA-Nr-14-2011'; capitolul V Despagubirea: ' inteleg ca despagubirea trebuia deja facuta in 10 zile de la depunerea facturilor si a trecut peste o luna...

 

Multumesc,

 

V

post-67547-0-94471800-1345880905_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap, dureaza gramada....depinde si de suma in cauza.

Ia legatura cu inspectorul care ti-a intocmit dosarul , trage-l deoparte, baga-i un vin in portbagaj si intreaba-l ce si cum, poate - poate.

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dureaza foarte mult, eu i-am sunat aproape in fiecare zi, m-am dus si la ei la sediu si s-a rezolvat in 2 luni cred:)) si asta acum 2 ani :)

 

merci

 

dap, dureaza gramada....depinde si de suma in cauza.

Ia legatura cu inspectorul care ti-a intocmit dosarul , trage-l deoparte, baga-i un vin in portbagaj si intreaba-l ce si cum, poate - poate.

bafta!

 

merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap, dureaza gramada....depinde si de suma in cauza.

Ia legatura cu inspectorul care ti-a intocmit dosarul , trage-l deoparte, baga-i un vin in portbagaj si intreaba-l ce si cum, poate - poate.

bafta!

 

Tot comunisti am ramas. Mai bine fac rate la o mobra noua decat sa ma milogesc in halul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de curiozitate .. ce-ai schimbat la moto si cat teo costat?

 

salut, s-a inlocuit tot ce a fost zgariat/indoit si acum arata foarte bine:

 

furca

oglinda stanga

maneta ambreiaj

mansoane

ghidon

capac motor dreapta + buson de ulei

ax roata fata

roata fata respitata centrata echilibrata

scut motor

 

aproximativ 1000e piesele + manopera 200 de euro dar aspectul asta il priveste pe asigurator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap, dureaza gramada....depinde si de suma in cauza.

Ia legatura cu inspectorul care ti-a intocmit dosarul , trage-l deoparte, baga-i un vin in portbagaj si intreaba-l ce si cum, poate - poate.

bafta!

 

De ce sa faca asta? Pana mea cand aud de faze d-astea mi se urca tensiunea la cer...

 

Nu te milogesti, iti ceri dreptul la bani pt reparatia motorului. Trag de bani, atata tot.

 

Se referea la sugestia colegului care spunea sa ii bage o spaga celui care se ocupa de caz, faza care m-a secat si pe mine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu' a cerut un sfat, unii i l-au dat. Altii comenteaza ca nu asa se face treaba.

 

Din pacate asta e tara, astea sunt conditiile. Ori te adaptezi, ori ramai fara banii de asigurare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu' a cerut un sfat, unii i l-au dat. Altii comenteaza ca nu asa se face treaba.

 

Din pacate asta e tara, astea sunt conditiile. Ori te adaptezi, ori ramai fara banii de asigurare.

 

Azi am reusit sa vorbesc cu cineva de la asigurari si au zis ca dosarul nici macar nu a fost aprobat (documentele au fost depuse pe 23 iulie) Dupa aprobare vine programarea platii..

Cei de la CSA au primit reclamatia mea si au cerut asiguratorului copie a dosarului daca am inteles bine. Acum baza mea este in CSA

 

merci

-------------

 

Se gaseste un avocat pe forum specializat pe accidente?

 

Merci

 

V

Editat de varg-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dosarul nu a fost aprobat pentru ca... sunt mai multe motive. Fie exista suspiciune de frauda, fie lipsesc acte de la dosar, fie pur si simplu nu vor sa plateasca.

 

Avocatul nu-l gasesti pe forum, deschizi frumos gugle sau intrebi un prieten.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dosarul nu a fost aprobat pentru ca... sunt mai multe motive. Fie exista suspiciune de frauda, fie lipsesc acte de la dosar, fie pur si simplu nu vor sa plateasca.

 

Avocatul nu-l gasesti pe forum, deschizi frumos gugle sau intrebi un prieten.

 

Merci oricum dar sunt sigur ca se gasesc avocati motociclisti specializati pe accidente pe forum.

 

Ordinul CSA 14/2011, Art. 37. — Daca asiguratorul RCA nu isi indeplineste obligatiile in termenele prevazute la art. 36 sau si le indeplineste defectuos, inclusiv daca diminueaza nejustificat despagubirea, la suma de despagubire cuvenita, care se plateste de asigurator, se aplica o penalizare de 0,2%, calculata pentru fiecare zi de intarziere.

Stie careva cum trebuie formulata o petitie catre asigurator in care sa ceri penalizari pentru intarzierea platii dosarului rca?

 

Merci,

V

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu petitie tre sa le trimiti. De ce nu intrebi tu un avocat?

 

Sper sa nu fiu prea pripit, nu am primit mobra de la servis dar am primit confirmarea de la doua persoane de la Asirom cum ca plata a fost facuta.

Inca nu au ajuns banii la servis dar este o chestiune de timp si de transfer bancar.

 

Caz rezolvat, in sfarsit imi merge si mie ceva bine.

 

Merci,

V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...