Sari la conținut

Atestat scuter 50 cc scos in Spania


xhelazz
 Share

Postări Recomandate

Va salut pe toti! Am si eu nevoie de niste raspunsuri, de preferinte de la oameni cunoscatori, va rog. Sunt plop si plop in aer, asa ca, multumesc anticipat.

 

Mi-am scos atestatul (50 cc) in Spania, intrebare: E valabil in Romania? Daca nu, de ce (putin absurda intrebarea poate)? Daca da, ce e de facut? Trebuie tradus? Trebuie schimbat? Pana la urma cine se ocupa cu informatiile de genu, Prefectura mai nou?

 

Alta - In 19 ianuarie 2013 se va implementa o noua categorie/subcategorie, intrebare: Daca ai deja atestat, mai trebuie sa iti scoti permisul? Dai o proba? E nevoie sa-l schimbi si atata tot?

 

Ultima - Atunci cand cumperi de la Cutarescu un scuter, ce trebuie sa-ti dea omu`(actele) ca sa fii sigur ca nu te trezesti cu surprize?

 

Va multumesc mult de tot.

Un fel de "update":

Asa ceva nu exista. Am sunat in 5 - 6 orase diferite la Politia Rutiera (ca Prefectura e pe langa si ma trimite la Inmatriculari, iar inmatricularile ma trimit la rutiera) si doar 2 - 3 pareri coincid, restul pauza. Nu e posibil asa ceva. Unii imi zic ca tradus e ok si merge, altii sa ma adresez la o scoala de soferi, altii la primarie, altii spun un "da" asa, da` nici ei nu-s siguri... etc.

Stie cineva ceva sigur? Eventual sa imi arate si un link sau ceva, nu stiu. Pur si simplu e dement ceea ce se intampla in tara asta. Va multumesc mult de tot, din nou.

Editat de xhelazz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: Dute inapoi in Spania si spune-le alora sa-ti dea un atestat pentru România :crack: . Acum serios mergi la o scoala de soferi cu 100 de lei si iei un ”atestat” de scuter.Nu e mai simplu asa?

 

Impresionant :). Apreciez comentariile de la, cum am spus in primul rand din topic, cunoscatori in domeniu. Multumesc frumos!

Editat de xhelazz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atestatul din Spania nu are caracter international. De aprox. 2 ani e eliberat noul model de permis ca contine cat. Am,A1,A2 si B2. Intreaba la scoala si la politie unde dau examen.

 

 

Imi poti spune unde ai citit aceasta informatie? Multumesc!

 

P.S: Tocmai am spus ca Politia Rutiera e plop si plop in aer.

 

cu aprx 150lei iti faci in Ro curs de legislatie- dar o sa fie valabil pana in 2013, de atunci baga permis si la scutere

 

 

Nu te supara, dar de ce Dumnezeu imi raspundeti la intrebari pe care eu nu le-am pus?

Editat de xhelazz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari si tie.

O sa incep prin a spune ca nu sunt un om cunoscator in domeniu insa sper totusi sa ma pot incadra in cerintele tale.

Intrebarea nr 1:Nu este valabil in romania

Nr 2:Deoarece este foarte posibil ca legislatia rutiera din Spania sa difere de cea din Romania

Nr 3: Incepand cu anul viitor se vor introduce noi categorii,una dintre ele fiind AM pentru mopede ce nu depasesc 50cc.Acum nu stiu sigur,insa nu cred ca se va putea schimba atestatul,fiind necesara inscrierea la o scoala moto pentru obtinerea permisului.

Ultima:CI (carte de identitate a vehiculului),certificat fiscal ,contract de vanzare-cumparare si nu in ultimul rand obiectul vanzariiChopperEmo.gif.Daca am omis ceva sau am gresit in legatura cu actele necesare rog pe cineva sa ma corecteze

Sincer,colegii ti-au oferit niste informatii mai mult decat bune privitoare la atestat.Parerea mea este ca nu are rost sa te complici cu traducerea atestatului din Spania sau si mai rau sa circuli cu el pentru ca nu se stie niciodata peste ce "binevoitor" care sa nu fie de acord cu acesta.Te complici mai mult decat este necesar insa ma repet,aceasta este numai opinia mea.

Stima beer.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari si tie.

O sa incep prin a spune ca nu sunt un om cunoscator in domeniu insa sper totusi sa ma pot incadra in cerintele tale.

Intrebarea nr 1:Nu este valabil in romania

Nr 2:Deoarece este foarte posibil ca legislatia rutiera din Spania sa difere de cea din Romania

Nr 3: Incepand cu anul viitor se vor introduce noi categorii,una dintre ele fiind AM pentru mopede ce nu depasesc 50cc.Acum nu stiu sigur,insa nu cred ca se va putea schimba atestatul,fiind necesara inscrierea la o scoala moto pentru obtinerea permisului.

Ultima:CI (carte de identitate a vehiculului),certificat fiscal ,contract de vanzare-cumparare si nu in ultimul rand obiectul vanzariiChopperEmo.gif.Daca am omis ceva sau am gresit in legatura cu actele necesare rog pe cineva sa ma corecteze

Sincer,colegii ti-au oferit niste informatii mai mult decat bune privitoare la atestat.Parerea mea este ca nu are rost sa te complici cu traducerea atestatului din Spania sau si mai rau sa circuli cu el pentru ca nu se stie niciodata peste ce "binevoitor" care sa nu fie de acord cu acesta.Te complici mai mult decat este necesar insa ma repet,aceasta este numai opinia mea.

Stima beer.gif

 

Amin, un raspuns la subiect. Multumesc!

 

Daca e s-o luam cu legislatia (ca difera), ce-mi spui de carnetul de sofer care e valabil oriunde? Aici nu mai difera legislatia?

 

Oricum, probabil ca voi incerca sa-mi scot carnetul de 125 mai degraba decat de scuter. Ideea e ca vroiam niste informatii/pareri. Inca le astept. Va multumesc.

 

 

 

LE: Intrebare inca de actualitate...

Editat de xhelazz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt o mulțime de situri unde oamenii prezintă propria aventură cu mopedul în jurul lumii. Au călătorit bine-merci și nu s-a luat nimeni de ei. Și eu am fost cu scuterul în Bulgaria. Dacă cineva trece cu mopedul prin 10 țări nu ia 10 atestate.

De ce n-ar fi valabil în altă țară din UE? Dacă emiți o factură în Germania și deduci TVA în România spune cineva că nu e valabilă? Regulile de circulație sunt aceleași, cum să fie diferite?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt o mulțime de situri unde oamenii prezintă propria aventură cu mopedul în jurul lumii. Au călătorit bine-merci și nu s-a luat nimeni de ei. Și eu am fost cu scuterul în Bulgaria. Dacă cineva trece cu mopedul prin 10 țări nu ia 10 atestate.

De ce n-ar fi valabil în altă țară din UE? Dacă emiți o factură în Germania și deduci TVA în România spune cineva că nu e valabilă? Regulile de circulație sunt aceleași, cum să fie diferite?

 

Eh, aici, in ce spui tu e alta treaba. Cand treci prin 3 tari sau 100, treci, nu ramai :). Vorbim de un atestat care poate fi sau nu transformat intr-unul romanesc (cazul de fata) sau macar tradus si legalizat pentru a fi valabil si recunoscut in RO.

Editat de xhelazz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, aici, in ce spui tu e alta treaba. Cand treci prin 3 tari sau 100, treci, nu ramai :). Vorbim de un atestat care poate fi sau nu transformat intr-unul romanesc (cazul de fata) sau macar tradus si legalizat pentru a fi valabil si recunoscut in RO.

 

Raspuns scurt si la obiect: NU! Nu se poate asa ceva. In Spania/alte tari europene, sunt alte legi si reguli cu privire la obtinerea atestatelor/permiselor de conducere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspuns scurt si la obiect: NU! Nu se poate asa ceva. In Spania/alte tari europene, sunt alte legi si reguli cu privire la obtinerea atestatelor/permiselor de conducere.

 

Bun, atunci de ce permisul de conducere spaniol se poate schimba intr-unul romanesc daca sunt (cum spui tu) alte legi si reguli cu privire la obtinerea permiselor de conducere?

Editat de xhelazz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eh, aici, in ce spui tu e alta treaba. Cand treci prin 3 tari sau 100, treci, nu ramai :). Vorbim de un atestat care poate fi sau nu transformat intr-unul romanesc (cazul de fata) sau macar tradus si legalizat pentru a fi valabil si recunoscut in RO.

Atestatul pe care il ai tu , cred eu este valabil , este indeajuns sa-l traduci si sa-l legalizezi si este valabil. Este un act nu o chitanta si nu este interpretabil, ai dat un examen de legislatie rutiera si este atestat ca ai trecut examenul...

Eu am avut permis romanesc a fost tradus si legalizat, apoi a fost transformat in cel italian , nu am mai dat nici un examen in plus .

Tu fa traducerea , copie dupa cel original , si sa vedem cine il contesta ...legal,daca ti-l contesta sa mentioneze legea , numarul legii paragraful si litera din paragraf.

Astea sint acte nu sint pareri, nu sint chestii cu care te joci :angryfire:

Spor

Alta chestie ...legislatie rutiera este la fel in toata europa, schimba amenzile iar la englezi se schimba regulile de prioritate si sens, daca sint diverse regulule de circulatie in europa ...mentionati care sint...

Aici fiecare da cu parerea dar nu scrieti doar asa ca sa treceti vremea , poate ca cineva poate lua de bune unele ideei :crack:

 

Raspuns scurt si la obiect: NU! Nu se poate asa ceva. In Spania/alte tari europene, sunt alte legi si reguli cu privire la obtinerea atestatelor/permiselor de conducere.

Apropo citi ani si sute de mii de km ai facut tu pe soselele europene ca sa sustii asta ? :scratch: ai vazut vreun regulament si esti convins de asta , sau spui asa din convingere , ca ti-a povestit cineva...

Editat de mihaai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...