Sari la conținut

Cursa moto


morpheus
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 282
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cineva," nu spui cine", vine cu Vulcanu' si nu cu Crossbones-ul ?! Parca nu mai vroia sa-l scoata din curte,pina nu-i reparat...headscratch.gif Ca de-aia nu mi-i l-a mai lasat mie...Si tot de-aia ne-am si certat...Ca cica s-a stricat simai rau,c-am mers cu el,asa...Have fun,desi sunt de parerea lui @ ->Bullet<- ...

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iau nimic in nume de rau. Inteleg si respect decizia fiecaruia. N-are nimic, cand veti fi pregatiti pentru asa ceva ori cand vreo organizatie va fi in stare sa pregateasca traseul asa cum va doriti voi se va tine si cursa, pana atunci va urez asfalt uscat!

 

Eu cred ca imi voi vedea de ale mele ca si pana acum.

 

Pana una alta in afara de mine,foxu, bart-bz si arbitrul, nimeni vrea sa participe. Orscum foxu nu vrea sa concureze impotriva mea iar bart n-a mai dat nici un semn, deci anulez toata treaba.

 

@darian: nu comentez, habar n-am ce e intre voi doi dar vezi ce reguli erau pentru aceasta cursa: Obligatoriu conduci un cruiser/custom/chopper cu cilindreea până în 1000cmc. Deci n-aveam cum sa-l pun cu HD-ul.

 

Bafta si asfalt uscat tuturor!

 

@thefatbob - te rog inchide subiectul daca esti de acord cu ce-am spus mai sus. Daca si cand se va vrea cu adevarat asa ceva, oriunde pe la noi prin tara, redeschidem subiectul.

Editat de morpheus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana una alta in afara de mine,foxu, bart-bz si arbitrul, nimeni vrea sa participe. Orscum foxu nu vrea sa concureze impotriva mea iar bart n-a mai dat nici un semn, deci anulez toata treaba.

Aici sunt, asteptam noutati...

Intamplator sau nu, toti cei care ne-am manifestat dorinta de a concura avem VN 800. Poate ar trebui sa marim aria de selectie, pana la 1300 cc, sa zicem. Ar fi o idee si fara limite de cc, cum spunea cineva intr-o interventie anterioara, dar in cazul asta nu m-as risca pe bani prea multi, un motor de 800 vs unul de 1800, 2000 sau 2300 ar fi un pic cam dezechilibrat, cred eu...

Cat despre traseu, as prefera in continuare unul cu localitati cat mai putine, cat mai virajat, cu diferente de nivel si o calitate a asfaltului cat mai buna, in cazul asta vazandu-se cu adevarat cat de meserias e motoristu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva," nu spui cine", vine cu Vulcanu' si nu cu Crossbones-ul ?! Parca nu mai vroia sa-l scoata din curte,pina nu-i reparat...headscratch.gif Ca de-aia nu mi-i l-a mai lasat mie...Si tot de-aia ne-am si certat...Ca cica s-a stricat simai rau,c-am mers cu el,asa...Have fun,desi sunt de parerea lui @ ->Bullet<- ...

pt curiosul din tine, mai am inca o mobra decat vn-ul si HD-ul. mai bine sari cu banii aia odata si lasa spalatul rufelor pe forum, ca nu suntem țațe.

 

On topic: cand ne strangem mai mult decat doi oameni, anuntati ce si cum. nu e nici un fun doar eu cu morfina. dupa aia ce facem? ne batem singuri pe burta? ;)

 

Adica, stabilesti un traseu, sa zicem Bucuresti-Ploiesti (si un punct in Ploiesti unde trebuie sa ajungi, faci o poza si te intorci). Concurentii vor pleca la diferenta de 5 minute unul fata de altul si se va cronometra timpul individual al fiecaruia, cel cu timpul cel mai scurt castiga. In felul asta se evita contactul concurent-concurent, facand cursa mai putin periculoasa, avand in vedere starea drumurilor de la noi...si mai lasi si soarta sa intervina putin, poate tu nimeresti doar semafoare pe rosu, iar altul pe verde, insa cu posibilitatea de recuperare pe autostrada sa zicem. Sa fie sectiuni unde se poate depasi viteza maxima admisa, si sectiuni unde esti obligat sa mergi legal (in oras) pentru a nu pune in pericol viata altor oameni.

+ideea e sa nu mergem pe autostrada. oricum la final ar trebui sa se tina cont de cele 5 minute la finalul cursei. daca primul pleaca la 12 si altul la 12.05, din timpul final al celui de-al doilea scazi cele 5 minute la final si tot asa. depinde cati fac cursa.

Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, abia acum am citit ce mi-ai raspuns... imi pare rau ca s-a anulat... poate ne vedem la o bere sa schimbam ceva idei :friends:

 

de vis! daca saptamana in curs ai timp, mi-ar placea. miercuri la arc te coafeaza?

 

Adica, stabilesti un traseu, sa zicem Bucuresti-Ploiesti (si un punct in Ploiesti unde trebuie sa ajungi, faci o poza si te intorci). Concurentii vor pleca la diferenta de 5 minute unul fata de altul si se va cronometra timpul individual al fiecaruia, cel cu timpul cel mai scurt castiga. In felul asta se evita contactul concurent-concurent, facand cursa mai putin periculoasa, avand in vedere starea drumurilor de la noi...si mai lasi si soarta sa intervina putin, poate tu nimeresti doar semafoare pe rosu, iar altul pe verde, insa cu posibilitatea de recuperare pe autostrada sa zicem. Sa fie sectiuni unde se poate depasi viteza maxima admisa, si sectiuni unde esti obligat sa mergi legal (in oras) pentru a nu pune in pericol viata altor oameni.

 

Dap. Este o idee foarte buna pentru momentul in care se va organiza de catre un club, asociatie, etc.

 

Eu vreau ceva mai dur de-atat si de-aia nu ma erijez in organizator, ci vreau sa fie pe barba fiecaruia aceasta cursa.

 

Hai sa ne intalnim, cum ziceam si mai sus, miercuri la arc si sa punem la punct ceva detalii. OK?

 

Aici sunt, asteptam noutati...

Intamplator sau nu, toti cei care ne-am manifestat dorinta de a concura avem VN 800. Poate ar trebui sa marim aria de selectie, pana la 1300 cc, sa zicem. Ar fi o idee si fara limite de cc, cum spunea cineva intr-o interventie anterioara, dar in cazul asta nu m-as risca pe bani prea multi, un motor de 800 vs unul de 1800, 2000 sau 2300 ar fi un pic cam dezechilibrat, cred eu...

Cat despre traseu, as prefera in continuare unul cu localitati cat mai putine, cat mai virajat, cu diferente de nivel si o calitate a asfaltului cat mai buna, in cazul asta vazandu-se cu adevarat cat de meserias e motoristu'.

 

multe +++-uri. imi place din ce in ce mai mult traseul propus de tine. eventual daca stii unul mai scurt, te rog sa-l propui. eu in week-endul viitor pot veni sa facem cursa. la dracu, chiar vreau sa fac asa ceva.

vad ca si foxu, cum zice mai jos vine si el, deci suntem trei. aia e, daca un astfel de eveniment aduna atatia oameni ar trebui sa fie de-ajuns pentru mine.

si tu? miercuri la arc? poti? daca esti in Bucuresti atunci...

 

pt curiosul din tine, mai am inca o mobra decat vn-ul si HD-ul. mai bine sari cu banii aia odata si lasa spalatul rufelor pe forum, ca nu suntem țațe.

 

On topic: cand ne strangem mai mult decat doi oameni, anuntati ce si cum. nu e nici un fun doar eu cu morfina. dupa aia ce facem? ne batem singuri pe burta? ;)

 

 

+ideea e sa nu mergem pe autostrada. oricum la final ar trebui sa se tina cont de cele 5 minute la finalul cursei. daca primul pleaca la 12 si altul la 12.05, din timpul final al celui de-al doilea scazi cele 5 minute la final si tot asa. depinde cati fac cursa.

 

DA.

 

ps. daca nu vreti miercuri la arc, spuneti ziua si ora, dar nu joi seara. merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca numai voi ati mai ramas cu cruisere de fete... si ai pus limita de 1000 cmc.

 

 

Deh ma AWD, de unde parale pentru altceva?

Aprob pozitiv!

 

De ce?

 

Sincer eu nu cred ca performanta motorului scoate invigatorul intr-o cursa ca asta. Parerea mea, repet.

 

 

Uite de ce am pus limita la 1000cc: cum compari matale vn 800 de ex cu 55 cp si 74 nm cu 115 cp si cati nm o avea la vlc 1800 intruder ?

 

In rest daca limita e o problema, o ridicam.

Editat de morpheus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer eu nu cred ca performanta motorului scoate invigatorul intr-o cursa ca asta. Parerea mea, repet.

Pe un drum gen Constanta - Vama Veche, cum e una dintre propuneri, unde-i mai mult drum drept, trafic slab in perioada asta, una-i sa te dai cu motocicleta de 600, 750, 800 sau 900cc, si alta cu tractoare de 1700, 1800, 2000 sau 2300cc. Iar tu, ca fost detinator de motocicleta 800, chiar nu vad de ce m-ai contrazice in situatia data. Daca traseul ar fi cum am mentionat intr-o interventie anterioara, cu care ai fost de acord, intr-adevar, situatia s-ar mai echilibra, dar tot nu stiu ce dreaqu' m-as descurca daca cu un monstru de 177Nm(VN 2000) sau(si)cu unul cu 142HP(Triumph Rocket III) ar fi pe urmele mele(presupunanad ca cei doi stateau de vorba cand s-a dat startul :rolleyes: ). Dar nu pot afla decat intr-un singur fel, asa ca sunt de-acord cu Morphy sa ridicam orice limita de cc. :ChopperEmo:

Editat de Bart Bz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, deci dam drumu' la treaba pe traseul propus de bart in week-endu asta? Adica 6 Octombrie?

Eu, fata de altii chiar trebe sa programez unele chestii, deci vreau sa stiu pana maine-poimaine cine se mai baga la cursa pe traseul propus de bart si fara limitare de CC daca asta era problema si de-aia nu va bagati.

In concluzie, fara limita la CC, castigatorul ia tot, fiecare pune la cutie cat il taie capul. Traseul dus-intors Buzau - Brasov - Buzau. Evident ca daca vreti alt traseu, propuneti.

 

Prezenta: @Buzau - Brasov - Buzau ora plecare ora 10:00. OK?

 

1. morpheus

2. fox

3. bart

4. ... ... ...

5. ... ... ...

6. ... ... ...

 

Astept comentarii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, o eugenie costa intre 0.6 ron si 1 ron, si contine 492.05 calorii. Calculul hartiei indica faptul ca prin consumul a 5 eugenii pe zi (doua dimineata, doua la pranz si una seara - sa nu se puna la colacel), ne asiguram necesarul de calorii. 3 lei pe zi x 365 zile inseamna 1095 ron. Spunem 1200, poate mai creste pretul eugeniei. Restul de bani se duc la fondul de motoreta. Simplu! Mie mi-a iesit. De trei ori pana acum!

 

 

 

Peste 160 nM.

 

Nu compari, o iei ca atare diferenta asta, si speri intr-un miracol. Speri ca pe curbe fiind mai usurel recuperezi. Nimic mai fals, de altfel.

 

 

 

Ai avea mai multi concurenti, ar fi o manifestare animata, demna de un sfarsit de sezon, chiar daca nu ai mai avea sanse de castig. Bine, cruiserele de pana la 1500 cmc nu fac probleme unui VN 800, dar dupa 1600 se cam schimba problema. Nu sariti, asta e parerea mea.

 

o parere corecta de altfel, si in opinia mea.

pe de alta parte, observatia mea personala ii ca in general detinatorii de choppere/cruisere in marea lor majoritate nu stiu sa se dea pe curbe;

sunt evident si exceptii, in general persoanele care au mai avut si alta clasa de motoare inainte,s au care sunt interesate de mersul corect/tare pe curbe.

Ceea ce vreau sa spun este ca norocul de care zici este destul de posibil sa apara, mai ales pe un traseu super-virajat

dar daca are cateva portiuni de linie dreapta, adios amigos, ca la tras de gaz se descurca oricine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de vis! daca saptamana in curs ai timp, mi-ar placea. miercuri la arc te coafeaza?

 

 

timp ar fi daca treci pe la mine pe la garaj...sunt cam prins cu pregatitul mobrelor pt etapa de supermoto sambata pe amkart...

 

uite nr meu 0735862388

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scris mai sus: "Traseul pe care il propun este Bucuresti - Vama Veche:" dar sunt dispus la propuneri.

 

 

TRASEUL trebuie sa cuprinda MAI MULT decat LOCUL DE PLECARE si LOCUL DE SOSIRE

 

am mai gandit si eu asta mai de mult

dar pe traseu international

trebuie sa pui un traker gps pe fiecare mobra

asa vezi si traseul si orele si viteza

ii dai drumul la plecare si citesti informatiile la sosire

 

miza...........macar banii pe benzina sa.i scoti

 

TRASEU ...ar fi frumos sa fie minim 500 - 600 km combinati mare si munte :cheers:

 

sa nu uit

NU PLEACA TOTI in acelasi timp

minim 15 minute

 

cand il vezi pe cel din fata ta creste dorinta de al depasi si riscul de accidentare.......

NU UITA SUNTETI PE DRUM CU CIRCULATIE nu pe circuit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@AWD. Se mai fabrica eugenii? Am luat act de spusele lu' matale

Revenind, locomotivele de care spui vor manca viata cruiserelor mici si nu cred ca mai vrea cineva sa concureze cand stie aproape sigur ca va pierde. Dar cum spuneam daca cilindreea e problema sa o lasam deoparte si sa va vad ca luati act de prezenta. Se pare ca nici asa nu se inghesuie lumea.

Ma astepam ca dupa ce am hotarat ca nu mai facem cursa cu cilindreea limitata la 1000cc sa fie mai multa lume prezenta dar se pare ca nu prea sunt interesati motociclistii din categoria noastra de treburi de-astea. Cred ca nu ii intereseaza competitia in clasa asta de motociclete. Scopul final al acestei intreceri este simplu: in fiecare an, in aceleasi conditii si la aceeasi data acest eveniment sa existe si sa devina traditional.

@raduprint. Te bagi ori ba? Ca vreau sa stiu.

@stulewa. Te sun si stabilim ce si cum.

@ianachim. N-ai citit sectiunea asta de la inceput? Nu se pune problema de ce spui tu acolo, cred ca n-ai inteles bine despre ce vorbim. Te rog reciteste sectiunea de la inceput. Ori daca vrei sa fie cursa asa cum propui sa vad ca te implici si aduci cele trebuincioase, gps tracker, arbitrii, etc. Faci instructie pentru popor, etc.

 

Hai cu prezenta, in orasul lui Bart, traseul @Buzau - Brasov - Buzau ora plecare ora 10:00. OK?

 

1. morpheus

2. fox

3. bart

4. AWD ?

5. ... ... ...

6. ... ... ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anu' asta nu cred ca pot, din varii motive, toate fiind financiare:

am furca fata blana si nu am timp si bani sa o fac acum

da am asigurare valabila inca ceva vreme, deci daca se mai amana putin (nu cer asta), sunt sanse mari sa remediez problema.

Dar fara discutie de la urmatoarea voi fi prezent si voi pune umarul la "traditionalizarea" evenimentului.

Mai mult chiar, propun sa il organizam de 2 ori pe an, o data la inceputul sezonului si o data la sfarsitul sezonului, si cu datele aproximative stiute din timp. (ceva in genul primul we din aprilie si ultimul we din octombrie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@AWD. Se mai fabrica eugenii? Am luat act de spusele lu' matale

Revenind, locomotivele de care spui vor manca viata cruiserelor mici si nu cred ca mai vrea cineva sa concureze cand stie aproape sigur ca va pierde. Dar cum spuneam daca cilindreea e problema sa o lasam deoparte si sa va vad ca luati act de prezenta. Se pare ca nici asa nu se inghesuie lumea.

Ma astepam ca dupa ce am hotarat ca nu mai facem cursa cu cilindreea limitata la 1000cc sa fie mai multa lume prezenta dar se pare ca nu prea sunt interesati motociclistii din categoria noastra de treburi de-astea. Cred ca nu ii intereseaza competitia in clasa asta de motociclete. Scopul final al acestei intreceri este simplu: in fiecare an, in aceleasi conditii si la aceeasi data acest eveniment sa existe si sa devina traditional.

@raduprint. Te bagi ori ba? Ca vreau sa stiu.

@stulewa. Te sun si stabilim ce si cum.

@ianachim. N-ai citit sectiunea asta de la inceput? Nu se pune problema de ce spui tu acolo, cred ca n-ai inteles bine despre ce vorbim. Te rog reciteste sectiunea de la inceput. Ori daca vrei sa fie cursa asa cum propui sa vad ca te implici si aduci cele trebuincioase, gps tracker, arbitrii, etc. Faci instructie pentru popor, etc.

 

Hai cu prezenta, in orasul lui Bart, traseul @Buzau - Brasov - Buzau ora plecare ora 10:00. OK?

 

1. morpheus

2. fox

3. bart

4. AWD ?

5. ... ... ...

6. ... ... ...

drace, eu is cu munca liber un weekend da, unul ba. Piula mea, ghici ce se intampla in weekendul asta? oricum nu ar suna rau o intrecere ale cruiserelor de capacitatea mai mare. dar cu cei 75 de cp si 127 nm ar trebui sa am altceva sub poponeata sa bat uratania aia de motor de sub poponeata mare al lui AWD. Apropo ma, iti uram casa de piatra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ma. Amanam ma, ca nu au intrat zilele in sac.

Week-endul asta, celalalt. Merge oricand.

 

PS. Pana diseara vreau sa definitivam chestiunea legata de week-endul curent ca sa stiu ce fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ma. Amanam ma, ca nu au intrat zilele in sac.

Week-endul asta, celalalt. Merge oricand.

 

PS. Pana diseara vreau sa definitivam chestiunea legata de week-endul curent ca sa stiu ce fac.

Pai Vulpoiu' nu poate week-endul asta, celalalt se strica vremea, din cate am vazut:

http://www2.wetter3.de/fax.html

Chiar nu stiu ce sa zic... :scratch:

Editat de Bart Bz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...