Sari la conținut

Cursa moto


morpheus
 Share

Postări Recomandate

bine ma morpheus,da de ce ai postat aici?

1.vad ca numa vitezisti se inscriu....chiar si tu te contrazici la un moment dat,cu cilindreea...

2.B-VV....ce treaba avem noi cu asta?pune-o la sectiunea Bucuresti.

 

Bun, voi lamuri foarte clar.

Eu am propus initial o limitare la 1000cmc. Din celelalte adaugiri la subiect am priceput ca cei ce comenteaza ar vrea sa fie reprezentati si la alte categorii. Foarte bine, sa fie si alte categorii.

Pentru cei ca noi cei care comentam in aceasta sectiune am descris eu aceasta idee. Ma asteptam ca raspunsurile sa fie in principal de la cei care au cruisere/custom-uri/choppere.

Pe de alta parte, dupa discutia de la bere cu niste preteni motoristi am realizat ca oamenii nu vor participa decat daca vor avea de castigat, mult de tot, foarte mult.

Ar participa la o cursa doar daca ar merita financiar, aspectul prestigios nu conteaza. Sunt frapat. Cursa asta s-a nascut la mine in cap ca o trecere de la toata banalitatea moto care geme in jur, la ceva traditional.

Realizez ca putini pot intelege si ma mir cum e posibil, avand in vedere ca toti doresc sa fie cu adevarati motociclisti.

 

Vreau ca orice comentariu urmator sa fie dupa ce a fost citit regulamentul. Recunosc ca e foarte greu pentru multi oameni sa inteleaga ratiunea acestei actiuni fara prea multe restrictii. Tocmai ideea e ca poti face orice ca sa iti atingi scopul in limitele sigurantei personale.

 

Aceasta cursa este ad-hoc. Nu exista responsabili care sa fie trasi la raspundere. Cine castiga nu poate fi contestat atata timp cat are fotografiile cerute.

Ultimul rezumat:

1. Participi doar daca depui o suma de bani.

2. Obligatoriu conduci un cruiser/custom/chopper cu cilindreea până în 1000cmc.

3. Intre Bucuresti si Vama Veche iti faci poze cu panourile de la intrare/iesire din localitatile care nu pot fi usor accesate din autostrada.

4. Autostrazile sunt interzise.

5. Plecare 29 septembrie 2012 ora 10:00. Arcul de triumf Bucuresti. Sosire: Arcul de triumf Bucuresti.

6. CâÂştigătorul ia tot.

 

PS. Fiecare participa si face ce crede de cuviinta pe riscul lui!

 

Prezenta:

1. morpheus: cruiser. vn 800 classic.

2. ... ... ...

3. ... ... ...

Editat de morpheus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 282
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cursa este, cum zice si titlul, doar pentru moto. Acuma ca tu pleci cu moto si pui pe platforma mai incolo unde nu te vede nimeni si mergi cu platforma trasa de logan e fix treaba ta. O regula ca sa stim ca nu doar ai fost pana dupa colt si te-ai intors este ca "fiecare concurent se va fotografia cu panourile de intrare ori de ieÂşire din localitățile de pe traseul ales cât Âşi cu cel de la destinație pentru a dovedi cursa."

Traseul pe care il propun este Bucuresti - Vama Veche

bilute ma bag. cred ca pot scoate un timp mai bun decat cele doua ore si 25 de care am avut nevoie pana in fata casei mele la 8 dimineata :P

P.s Nu am voie sa zic c..o..a...i...e nici ca termen de alint!? :P

Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma e si categorie de viteza sau numai de cruiser/custom/chopper?

 

Poze din localitati poti foarte usor sa faci rost. O modalitate mai buna e sa ai bonuri de benzina din localitati tot asa straine de autostrada. Alea au si data si ora si nume (card).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea me este ca plecarea sa se faca dintr-o benzinarie unde fiecare alimenteaza ceva acolo, pentru bon, inca o alimentare in Vama si inca una in prima benzinarie. Se face timpul total si voila... Poate cineva vrea sa plece mai pe racoare, pe la 1 noaptea sau se pleaca de la linia de start toata lumea in acelasi timp? Cred ca diferenta o va face semafoarele din Bucuresti. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma vin si eu cu o intrebare, e obilgatoriu doar pe strada??? ca io stiu un drum mai scurt :)))) dar e pa camp :))))

 

cum zicea si cineva mai sus e obligatoriu cu chopper/cruiser/custom pentru ca mobra mea e custom post-1864-0-10412300-1348207511_thumb.jpg, nu mai are legatura cu originalu post-1864-0-39789100-1348207601_thumb.jpg :crack:

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu ma bag, DACA reusesc sa-mi fac furcile pana atunci :grinbandit:

cred ca pentru a demonstra ca ai ajuns, este suficient sa iei ceva de acolo (se gaseste o solutie care sa fie greu de falsificat)

plus ca pe sectiunea asta nu prea am "mirosit" trisori, noi intr-adevar vom merge pentru distractie

sa fim seriosi, daca facem opriri in fiecare localitate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, voi lamuri foarte clar.

Eu am propus initial o limitare la 1000cmc. Din celelalte adaugiri la subiect am priceput ca cei ce comenteaza ar vrea sa fie reprezentati si la alte categorii. Foarte bine, sa fie si alte categorii.

Pentru cei ca noi cei care comentam in aceasta sectiune am descris eu aceasta idee. Ma asteptam ca raspunsurile sa fie in principal de la cei care au cruisere/custom-uri/choppere.

Pe de alta parte, dupa discutia de la bere cu niste preteni motoristi am realizat ca oamenii nu vor participa decat daca vor avea de castigat, mult de tot, foarte mult.

Ar participa la o cursa doar daca ar merita financiar, aspectul prestigios nu conteaza. Sunt frapat. Cursa asta s-a nascut la mine in cap ca o trecere de la toata banalitatea moto care geme in jur, la ceva traditional.

Realizez ca putini pot intelege si ma mir cum e posibil, avand in vedere ca toti doresc sa fie cu adevarati motociclisti.

 

Vreau ca orice comentariu urmator sa fie dupa ce a fost citit regulamentul. Recunosc ca e foarte greu pentru multi oameni sa inteleaga ratiunea acestei actiuni fara prea multe restrictii. Tocmai ideea e ca poti face orice ca sa iti atingi scopul in limitele sigurantei personale.

 

Aceasta cursa este ad-hoc. Nu exista responsabili care sa fie trasi la raspundere. Cine castiga nu poate fi contestat atata timp cat are fotografiile cerute.

Ultimul rezumat:

1. Participi doar daca depui o suma de bani.

2. Obligatoriu conduci un cruiser/custom/chopper cu cilindreea până în 1000cmc.

3. Intre Bucuresti si Vama Veche iti faci poze cu panourile de la intrare/iesire din localitatile care nu pot fi usor accesate din autostrada.

4. Autostrazile sunt interzise.

5. Plecare 29 septembrie 2012 ora 10:00. Arcul de triumf Bucuresti. Sosire: Arcul de triumf Bucuresti.

6. CâÂştigătorul ia tot.

 

PS. Fiecare participa si face ce crede de cuviinta pe riscul lui!

 

Prezenta:

1. morpheus: cruiser. vn 800 classic.

2. ... ... ...

3. ... ... ...

 

 

scrie clar mai sus,ce categorie de motor e admisa.

restu',roiu de aici,la voi pe sectiune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa, prezenta

 

1. morpheus: cruiser. vn 800 classic.

2. foxdesert: cruiser vn800 classic

3. raduprint01: cruiser vn 800

4. ... ... ...

5. ... ... ...

 

ARBITRU: valentino01

 

@stulewa: eu m-am gandit ca n-ar fi corect sa amestecam clasele de motociclete. propun, cum spuneam mai sus sa fie si alte categorii.

Prin urmare o sa fie o categorie chopper/cruiser/custom, o categorie vitezane, una pentru custom-uri ca al tau :D. Asta daca se strang suficienti. Sper sa nu se sperie lumea si sa nu vrea sa concureze impotriva ta.

Ma gandesc ca tu ai experienta vasta in curse si ai putea da o mana de ajutor in sensul ca poate ideea mea nu e taman potrivita cu Bucuresti - Vama Veche, poate pentru tine ar fi mai interesant un alt traseu. Ce parere ai?

 

@raduprint01 nu ne oprim ma in fiecare localitate. din moment ce autostrazile vor fi evitate, de exemplu daca alegi traseul spre Vama Veche folosind vechiul drum spre mare poti sa iti faci o poza in localitatea Ileana, alta in Stefan Cel Mare, alta in Constanta, alta in Vama si inca una la retur unde crezi de cuviinta si gata. Problema e ca traseul asta nu evita portiunea veche de A2. Asa ar ramane doar doua trasee posibile catre Vama Veche: unul prin Slobozia cu trecerea Dunarii pe podul de la Harsova si asa iata, poti sa-ti faci poza cu monumentul din rezervatia arheologica Orasul de Floci la dus si la intors, deci nimeni nu te va putea banui ca ai trisat cu autostrada, iar al doilea traseu, cel pe la ostrov... unde iarasi nu exista dubii...

 

@choppermaniac: esta o varianta. va rog cei care o sustineti sa va spuneti parerea in acest sens. Eu m-am gandit la varianta in care toti plecam dimineata la aceeasi ora din acelasi loc.

 

@JCDenton: da, vor fi atatea categorii cati doritori sunt. Nu uitati ca fiecare va fi pe cont propriu. Pentru fiecare categorie cate o cutie sigilata unde se strang banii. Castigatorul fiecarei categorii ia tot din ce s-a strans in categoria sa.

 

Si cum bine zice TheFatBob pentru celelalte categorii doritorii sa faca in sectiunile lor organizarea pentru cursa.

Succes!

Editat de morpheus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa, prezenta

 

1. morpheus: cruiser. vn 800 classic.

2. foxdesert: cruiser vn800 classic

3. raduprint01: cruiser vn 800

4. ... ... ...

5. ... ... ...

 

ARBITRU: valentino01

 

 

@raduprint01 nu ne oprim ma in fiecare localitate. din moment ce autostrazile vor fi evitate, de exemplu daca alegi traseul spre Vama Veche folosind vechiul drum spre mare poti sa iti faci o poza in localitatea Ileana, alta in Stefan Cel Mare, alta in Constanta, alta in Vama si inca una la retur unde crezi de cuviinta si gata. Problema e ca traseul asta nu evita portiunea veche de A2. Asa ar ramane doar doua trasee posibile catre Vama Veche: unul prin Slobozia cu trecerea Dunarii pe podul de la Harsova si asa iata, poti sa-ti faci poza cu monumentul din rezervatia arheologica Orasul de Floci la dus si la intors, deci nimeni nu te va putea banui ca ai trisat cu autostrada, iar al doilea traseu, cel pe la ostrov... unde iarasi nu exista dubii...

 

@choppermaniac: esta o varianta. va rog cei care o sustineti sa va spuneti parerea in acest sens. Eu m-am gandit la varianta in care toti plecam dimineata la aceeasi ora din acelasi loc.

 

 

Si cum bine zice TheFatBob pentru celelalte categorii doritorii sa faca in sectiunile lor organizarea pentru cursa.

Succes!

 

ce ma gandesc eu:

1. un traseu care sa nu prezinte posibilitate de autostrada

2. obligatoriu plecam toti din acelasi loc, si primul care ajunge inapoi ia tot (nu stam sa ne cronometram fiecare in parte)

3. traseul sa prezinte si putina adrenalina, adica sa aiba si ceva curbe, ca eu cel putin vreau sa ma dau de placere, nu doar sa tin gazul la maxim pe drum drept

 

Toate astea pentru a exista cat mai putine reguli, daca tot vrem s-o comitem :) , in speta, singura regula este sa-ti faci o poza cu un obiectiv de la destinatie, pe care il alegem de comun acord. Apoi cand pleci, pe unde, cu cine, in ce sui motorul sa nu mai prezinte importanta pentru nimeni, si asa evitam absolut orice discutie la final.

 

Plecam deodata, atingem destinatia si inapoi, fara alte discutii.

 

Cum vi se pare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scrie clar mai sus,ce categorie de motor e admisa.

restu',roiu de aici,la voi pe sectiune...

Scrie clar daca citesti o singura postare, daca citesti mai departe te lamuresti de ce devine derutant.

 

Scuze ca ti-am invadat sectiunea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@raduprint01

 

1&3. propune traseul

2. ABSOLUT.

 

Esti in tema, deci rezolva pct1 & pct3.

 

@JCDenton

De acord ca a parut nitelus derutant la un moment dat, dar sper ca acuma toate cele sunt clare.

Este cel mai sfant ca cei care doresc sa concureze la alte categorii moto sa faca ei anuntul in sectiunea respectivei categorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@raduprint01

 

1&3. propune traseul

2. ABSOLUT.

 

Esti in tema, deci rezolva pct1 & pct3.

 

@JCDenton

De acord ca a parut nitelus derutant la un moment dat, dar sper ca acuma toate cele sunt clare.

Este cel mai sfant ca cei care doresc sa concureze la alte categorii moto sa faca ei anuntul in sectiunea respectivei categorii.

 

 

asa la prima ocheada pe harta ma gandeam la un bucuresti-sinaia, via targoviste, da n-am idee cum e drumul, ca nu l-am facut decat o data, acum multi ani

sau bucuresti campulung, tot via targoviste

da trasee poate stiti voi mai bine, eu nu-s din zona :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Innaceptabil. Prea scurt. Aici vorbim de 600 km dus intors. Pe kilometrajul meu Bucuresti - Vama Veche si retur face 596 km.

 

Sunt de acord de exemplu cu

Bucuresti - Sibiu via Sinaia

sau

Bucuresti - Iasi

sau mai departe.

 

Trasee sub 500km dus-intors nu accept.

 

Prin urmare, prezenta, Bucuresti-Vama Veche si retur

 

1. morpheus: cruiser. vn 800 classic.

2. foxdesert: cruiser vn800 classic

3. raduprint01: cruiser vn 800

4. ... ... ...

5. ... ... ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Innaceptabil. Prea scurt. Aici vorbim de 600 km dus intors. Pe kilometrajul meu Bucuresti - Vama Veche si retur face 596 km.

 

Sunt de acord de exemplu cu

Bucuresti - Sibiu via Sinaia

sau

Bucuresti - Iasi

sau mai departe.

 

Trasee sub 500km dus-intors nu accept.

 

Prin urmare, prezenta, Bucuresti-Vama Veche si retur

 

1. morpheus: cruiser. vn 800 classic.

2. foxdesert: cruiser vn800 classic

3. raduprint01: cruiser vn 800

4. ... ... ...

5. ... ... ...

 

 

ma, eu acum 3 saptamani am facut un traseu de 700 km, intr-o zi, si mi-au trebuit cam 2 saptamani sa ma refac..... partial

am fost bucuresti-transalpina-sibiu-brasov-cheia-bucuresti.

mers tare, cu 2 opriri pentru masa (45 minute) si inca 2 sau 3 pauze nu mai lungi de 15 minute fiecare. Am facut parca 16 ore, dar repet, mers tare, doar 2 motoare.

Eu personal nu mai vreau traseu asa de lung, pentru mine este maxim 500 km.

Nu vreau sa ma plang sau ceva, doar spun ca nu mai exista componenta de fun dupa 400-500 km (poate o fi de vina pozitia de pe motorul meu), asa ca mai bine ma retrag momentan

dar repet, ideea e buna si ar trebui repetata, poate si pe trasee ceva mai scurte, sa impartasesti si ceva impresii dupa, la o bere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va astept eu in vama , si dau un autograf de plecare . Asta asa ca sa aveti pe cineva la checkpoint in vama ( impartial ) . Cine nu face poza cu dominatorul , este descalificat .

Editat de kryst666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zici rau deloc.

 

Prin urmare, prezenta, Bucuresti-Vama Veche si retur

 

1. morpheus: cruiser. vn 800 classic.

2. foxdesert: cruiser vn800 classic

3. ... ... ...

 

Arbitru: kryst666

 

PS.

daca voi veti vrea ca pentru prima editie sa alegem un traseu mai scurt, va rog sa faceti propuneri.

daca majoritatea va hotara ca mergem pe un traseu mai scurt atunci n-o sa ma duc eu ca berbecul pe traseul Buc-Vama Veche

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a venit ideea de a face o cursa pentru orice motocicletă cruiser/custom/chopper cu cilindreea până în 1000cmc intre doua orase.

Plecarea de dimineata, fara autostrazi, ajuns la celalat oras, inapoi. Cine ajunge primul ia tot. Restul nimic.

Foarte interesanta propunerea ta... :wink:

Ce-mi place mai putin este traseul propus. Urat cu spume, numai localitati, viraje mult prea putine, nu tu urcusuri ori coborasuri, politie garla... Motocicleta isi va spune cuvantul in primul rand, sansa de a prinde mai liber pe sosea in al doilea, maiestria "calaretului" avand o pondere mai mica, si, pana la urma, tu asta vrei sa vezi, nu?

Eu propun Buzau-Brasov pe DN 10{Siriu). Asfalt bun 90%, localitati mult mai putine, radare rare (maxim doua), viraje de toate categoriile, diferente de nivel considerabile, trafic rarefiat, de peisaj nu mai vorbesc(desi asta conteaza mai putin, nu stiu cat timp pt a contempla va avea vreunul dintre anarhistii participanti :laugh:). Sunt peste 300 de Km dus-intors pt a forja bietele cruisere, care nu-s "programate genetic" pt a fi "blanite" foarte mult, ceea ce e mai mult decat satisfacator, dupa parerea mea. In plus, si pentru participanti vreo 4 ore de concentrare maxima sunt suficiente, nu crezi? ;)

Editat de Bart Bz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu Bucuresti - Trasfagarasan - Transalpina - Bucuresti?

Cel care tine urna imparte niste cartonase facute de el si toti participantii se fotografiaza cu cartonasul respectiv in diverse puncte pe traseu astfel incat sa se vada ca pozele nu au fost facute cu alte ocazii.

 

PS: Eu nu particip ca n-am nici o sansa pe drum drept (A1).

Editat de Marius '95
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bart BZ Nu zici rau deloc. Ai intuit excelent, moto isi va spune cuvantul dar sa nu ne temem, avem cu ce.

 

@Marius 95. Nici tu nu zici rau.

 

Prin urmare, prezenta:

 

1. morpheus: cruiser. vn 800 classic.

2. foxdesert: cruiser vn800 classic

3. bart bz: cruiser vn 800 classic

4. ... ... ...

 

Arbitru: kryst666

 

Acuma sa facem asa:

 

traseul 1: Buc - Vama Veche - Buc

traseul 2: Buzau - Brasov - Buzau

traseul 3: Buc - Transfagarasan - Transalpina - Bucuresti - e foarte posibil sa se fi inchis transfagarasanul

traseul 4: Bucuresti - Sinaia - Bucuresti

traseul 5: Bucuresti - Cheia - Brasov - Bucuresti

 

Accept faptul ca iar ma contrazic. Asta se intampla pentru ca am primit deja doua dorinte exprimate pe forum, nu mai zic in afara lui, de trasee mai scurte. Imi pun tarana in cap si ce mai vreti voi. Vezi postul #40 in care spun ca nu accept un traseu mai mic de 500km dus intors.

 

Hai sa votam si ce iese din urna pe-acolo alergam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bart BZ Nu zici rau deloc. Ai intuit excelent, moto isi va spune cuvantul dar sa nu ne temem, avem cu ce.

 

@Marius 95. Nici tu nu zici rau.

 

Prin urmare, prezenta:

 

1. morpheus: cruiser. vn 800 classic.

2. foxdesert: cruiser vn800 classic

3. bart bz: cruiser vn 800 classic

4. ... ... ...

 

Arbitru: kryst666

 

Acuma sa facem asa:

 

traseul 1: Buc - Vama Veche - Buc

traseul 2: Buzau - Brasov - Buzau

traseul 3: Buc - Transfagarasan - Transalpina - Bucuresti - e foarte posibil sa se fi inchis transfagarasanul

traseul 4: Bucuresti - Sinaia - Bucuresti

traseul 5: Bucuresti - Cheia - Brasov - Bucuresti

 

Accept faptul ca iar ma contrazic. Asta se intampla pentru ca am primit deja doua dorinte exprimate pe forum, nu mai zic in afara lui, de trasee mai scurte. Imi pun tarana in cap si ce mai vreti voi. Vezi postul #40 in care spun ca nu accept un traseu mai mic de 500km dus intors.

 

Hai sa votam si ce iese din urna pe-acolo alergam.

 

 

da zic ca ar trebui facuta schema cat mai repede pentru ca:

se pleaca dimineata, si cu cat mai frig, cu atat mai periculos pe curbe, mai ales cu cauciucurile noastre, care nu-s prea gandite pentru stilul de mers care va fi:

adica se va trage tare de motoare :burnout:

eu inca ma consider incert, depinde de traseul ales si perioada, da as vrea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord, deocamdata se pare ca nu suntem prea multi. Hai sa va vad greilor, participati sau nu?

 

Vreau sa vad ce traseu alegeti. Facem sau nu facem cursa?

 

Prin urmare, prezenta:

 

1. morpheus: cruiser. vn 800 classic.

2. foxdesert: cruiser vn800 classic

3. bart bz: cruiser vn 800 classic

4. ... ... ...

 

Arbitru: kryst666

 

traseul 1: Buc - Vama Veche - Buc

traseul 2: Buzau - Brasov - Buzau

traseul 3: Buc - Transfagarasan - Transalpina - Bucuresti - e foarte posibil sa se fi inchis transfagarasanul

traseul 4: Bucuresti - Sinaia - Bucuresti

traseul 5: Bucuresti - Cheia - Brasov - Bucuresti

 

Va rog votati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ramane pentru vama , propun sa mergeti cam asa : Bucuresti-Calarasi-bac-Baneasa-Dobromir-Viroaga-Negru Voda- Vama Veche-Constanta-Bucuresti( la alegere , pe autostrada sau pe drumul vechi ) . Asta ar fi aproximativ 600km +/-.Eu o sa fiu in vama la timpul potrivit daca va hotarati . Iar cei care se plang de drum sau ceva , eu zic sa se mai gandeasca . Eu baxez pe wikend 500-800 km odata( 1-2 plimbari)si inca nu m-a rupt dominatorul , ce sa mai ic de cei cu 2v . Hai , bafta si asfalt uscat :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...