Sari la conținut

Yamaha..haha fazer 600 '99


mateis
 Share

Postări Recomandate

Motocicleta mea e cea mai tare motocicleta pentru ca e prima. Desi intr-o zi va fi calarita de altul eu nu o sa o uit niciodata. Motocicleta mea e un fazer batran din '99. Imi place pentru ca are super frane, pentru ca e furioasa daca tragi de ea peste 8000 de ture dar e docila in rest. Imi place sunetul ei, un suierat de parca ar fi electrica, imi place ca e usor de desfacut si refacut, ca are indicator de benzina :). Nu imi place pentru ca e ceva mai putin confortabila la drum lung decat un mosneag de bandit de exemplu. E iertatoare cand fac tampenii. Imi place ca e foarte ieftina pentru ce ofera, isi vinde calitatile ieftin. Nu-mi place pentru ca se incapataneaza sa fie chioara indiferent ce becuri as pune in farurile ei patrate. Imi place ca are carburatoare si un spatiu imens sub sa pe care l-am vazut doar la ea. Cam atat despre yamaha mea rosie si batrana.

post-42529-0-89139000-1348265129_thumb.jpg

post-42529-0-91512900-1348265150_thumb.jpg

post-42529-0-25590300-1348266299_thumb.jpg

post-42529-0-59657700-1348266308_thumb.jpg

Editat de mateis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca asta e batrana ce sa zica altii cu motoare din 1989 sau mai batrane... Bucurestenii astia... tot timpu asa de "tineri" :)) (acesta este un pamflet - rog a se lua ca atare :D )

 

hahah, stiu ca e pamflet, inca mai am simtul umorului, poti conta pe mine :) pai cei cu motoare din '89 sau mai vechi trec deja la ''clasice'', exponate de muzeu, a mea e doar batrana si ieftina, atat (la fel si la mine, pamflet, motoarele foarte vechi in stare buna sunt bestiale).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar un exemplar foarte bine intretinut al unei "specii" foarte reusite ;)

 

Ma bate gandul (atat de tare incat au inceput sa se vada vanataile) si pe mine sa-mi cumpar acelasi model, tot ca "prima motocicleta".

 

Mi-ar placea sa schimbam cateva idei si impresii. Daca esti dispus, da-mi un PM :cheers:

 

 

S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e aia cu care ai cazut pe transfagarasan? :)

 

Aia e, carena e la reparat si vopsit acum deci o sa arate si mai bine. In rest mai e de vopsit capacul de la magnetou si cu ocazia desfacerii o sa polishez si farurile ceva cam matuite. In rest e bine.

 

Vad ca e destul de intretinuta, s-o stapanesti sanatos..

Sub sea vad ca ai spatiu destul de rezonabil, nu stiu de ce nu au facut asa si la umatoarele modele..

 

Nu stiu de ce nu au facut, probabil economie. De exemplu acum sub sa tin un bidon de 1l ulei, un spray de lant mare, o plasa, o borseta cu scule si mai incap la nevoie, poti sa depozitezi pana in spate de tot, lipit de stop. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti dau un pont ca sa-ti faci motoru sa aibe lumini mai bune! Desfa sticla de la faruri, cumpara niste lupe cu instalatie bixenon, vopseste oglinda in negru, monteaza lupele, capseaza sticla la loc (banuiesc ca e sticla clara) si voila ai lumini mult mai bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti dau un pont ca sa-ti faci motoru sa aibe lumini mai bune! Desfa sticla de la faruri, cumpara niste lupe cu instalatie bixenon, vopseste oglinda in negru, monteaza lupele, capseaza sticla la loc (banuiesc ca e sticla clara) si voila ai lumini mult mai bune!

 

E plastic matuit, o sa il polishez la iarna cand nu o sa am ce face. E o idee buna, ar mai fi varianta sa montez direct doua proiectoare nesimtite pe cadru. (cat mai compacte). Rezolvarea eleganta e insa cea propusa de tine.

 

Pot sa imi mai iau si o frontala eventual sau sa dorm noaptea :)

 

Mersi de idee!

Editat de mateis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E plastic matuit, o sa il polishez la iarna cand nu o sa am ce face. E o idee buna, ar mai fi varianta sa montez direct doua proiectoare nesimtite pe cadru. (cat mai compacte). Rezolvarea eleganta e insa cea propusa de tine.

 

Pot sa imi mai iau si o frontala eventual sau sa dorm noaptea :)

 

Mersi de idee!

 

atentie la dispersoarele matuite... nu fa tu polisarea daca nu ai experienta in domeniu - s-ar putea sa strici acel plexiglass! mergi la o firma care face polish profesional si peste acea sticla din plexiglas se aplica o folie protectoare, fiindca odata facut polish la acel plexiglass se duce din stratu protector!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie la dispersoarele matuite... nu fa tu polisarea daca nu ai experienta in domeniu - s-ar putea sa strici acel plexiglass! mergi la o firma care face polish profesional si peste acea sticla din plexiglas se aplica o folie protectoare, fiindca odata facut polish la acel plexiglass se duce din stratu protector!

 

Cu siguranta nu pun mana eu :). Nu sunt extraordinar de matuite dar ma gandesc ca poate se imbunatateste putin totusi gradul de luminozitate. O sa caut pe cineva care face asa ceva profesional, in Bucuresti. Mersi si numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta nu pun mana eu :). Nu sunt extraordinar de matuite dar ma gandesc ca poate se imbunatateste putin totusi gradul de luminozitate. O sa caut pe cineva care face asa ceva profesional, in Bucuresti. Mersi si numai bine!

 

In Bucuresti e un tip Cristian Popescu are firma de detailing cu multi ani de experienta in spate! Mergi cu incredere la el si DA un far chiar putin matuit nu mai e ca un far nematuit... scade simtitor vizibilitatea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti e un tip Cristian Popescu are firma de detailing cu multi ani de experienta in spate! Mergi cu incredere la el si DA un far chiar putin matuit nu mai e ca un far nematuit... scade simtitor vizibilitatea!

 

Multumesc de pont, am sa il caut si am sa incerc la el. Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine Yamaha Fazer tot prima motocicleta a fost... si mi-a placut atat de mult ca am tinut-o vreo 5 ani! :) Cu greu m-am despartit de ea!

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine Yamaha Fazer tot prima motocicleta a fost... si mi-a placut atat de mult ca am tinut-o vreo 5 ani! :) Cu greu m-am despartit de ea!

 

Da, are un quelque chose asa..aparte, simt si eu ca o sa-mi fie cam greu sa o dau :)

 

toba de esapament care era instalata cand am cumparat-o

post-42529-0-81109600-1348826102_thumb.jpg

Editat de mateis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plimbare de toamna Bucuresti-Daia-Oltenita-Bucuresti cu opriri in padure. Un drum foarte frumos intre Daia si Oltenita, pustiu in timpul saptamanii, cu cateva viraje, dealuri si coborari ca la munte.

post-42529-0-00677200-1348904386_thumb.jpg

Editat de mateis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...