Sari la conținut

Soft Enduro


zigzag
 Share

Postări Recomandate

bun, esti cu inca cineva, ce faci? Abandonezi moto in padure?

Eventual o acoperi cu frunze! :laugh:

te dai la vale pana ajungi la cilivizatie si ori o lasi la cineva in curte ori o tractezi cu celalalt motor pana acasa

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 789
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Caz concret: o data am tras o tranta ca'n filme si am mers pe jos acasa cca 4 km si am recuperta Husqy cu o caruta adusa din sat, iar in alt caz, am ramas fara benzina intr'o rapa, am culcat'o pe o parte ( n'am acoperit'o cu frunze, doar era la draq in praznic, departe de civilizatie) si am plecat in sat dupa 2 L de benzen. Astea au fost singurele dati cand am lasat motorul nesupravegheat/ pazit in locuri unde intarce uliul cu frana de mana...adica departe de casa.

 

Ca sfat, in urma celor intamplate: sa aveti la voi intotdeauna niste bani extra... pt o jumate de rachiu, pt 2 L de benzen, ua'alta.

Acum mi'am amintic ca o data in jud. MM am cumparat de la niste sateni camerele lor de bicicleta, pt a'mi schimba caremra sparta pe fata, de la XT'ul de 600.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Enduristul

 

Nu e de trial, e destul e uman, era si uscat...

Nu-i bai, muntele nu pleaca de acolo.I'll be back!

 

@ Mark81

 

Poza de care intrebi e facuta in Valea Vladului(treci de lac, faci dreapta la o bifurcatie unde se vede o cabana parasita a forestierilor ) In zare cred(dupa harta) ca e curmatura Vadului, intre Vf Bratila si Vf P.Popii. Teoretic este acces spre culme pe un traseu pe langa stana de la capatul drumului(trebuie sa traversezi paraul), noi ne-am intors de aici:

 

post-15386-0-20247500-1349121892_thumb.jpg singura poza pe care o am de ieri.wtf?

 

Arata misto pe acolo, pe langa stana sunt scurmaturi de urs, iar in locul unde am facut poza ni s-a parut la amandoi ca-l auzim pe Ursache.

 

Pentru mine ramane un traseu de facut, probabil la anu' la vara, ca acum nu mai pot iesi vreo 2-3 saptamani si pana atunci da zapada pe sus.

 

@frigider

 

De vreo 4 ani de cand umblu prin locuri d'astea, uneori singur si cu utilaj nepotrivit, nu am facut nici o pana de cauciuc. Daca o fi sa crape mobra pe acolo.... ghinion.

Am avut cu noi la o tura pe Grohotis un aventurier adevarat cu un Transalp mai vechiut si pe la jumatea urcarii i-a crapat ambreiajul complet. Am avut noroc ca erau carutasi care coborau cu lemne de pe munte, am pus vaca peste lemne pana in primul sat. Daca nu era nenea cu caruta ne vedea balauru' tragand de Transalp vreo 12 km prin coclauri.

Alta data eram singur pe Iezer in ceata cu SV-u', am nimerit un dihai(pentru SV) santul sapat de ape, cum e pe acolo, dadusem de dreaq... cand din ceata apare un tip cu un XT, localnic, care m-a ajutat sa scot troaca.

 

Pana la urma aventura e totul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e vb de soft enduro as iesi si eu cu DRZ-ul din dotare dar nu prea pot merge mult pe strada ca am scos absolut tot ce inseamna de strada de pe ea , cum ar fi stop, semnale, cauciucurile de strada (am cramponate)etc si am ramas doar cu farul... asa ca daca aveti vreo idee pe aici prin jurul bucurestiului ma bag si eu... In afara de o padure care o stiu prin stefanesti, in alta parte nu stiu unde am putea merge dar astept sugestii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

s-a modificat schimbarea:

duminica / vf. Leaota - Lacul Bolboci - si pe unde mai nimerim / aceeasi doi

 

alecs: din pacate mergem pe mai departe. da tinem aproape ptr iesiri pe langa Bucuresti :cheers:

Soran: e mai uratel un pic traseul propus de mine dar nu de speriat. daca vreti mergeti cu noi

Editat de zidaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Zidaru

 

Cum vrei sa ajungi de pe Leaota la Bolboci?

O idee ar fi sa cobori spre Muntele Secarile si dupa aia iei la rand Piatra alba, Bucsa, Tataru,Deleanu, Zanoaga si coborat la Bolboci. Problema e ca doua treimi din traseul asta sunt prin rezervatie ...

 

 

post-15386-0-87819900-1349458329_thumb.jpg

 

post-15386-0-64351400-1349457892_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa zic niciodata nu la o iesire la munte, dar partea mai nasoala este ca nu am cu ce sa o duc pana acolo iar pe roti sincer nici nu se pune problema. Pt mine care sunt incepator in ceea ce inseamna enduro fie el hard sau soft. un traseu greu m-ai mult m-ar incomoda desi mi-ar facea placere sa incerc macar. Asa ca daca pleaca cineva sa faca un soft sau orice fel de enduro (nu hard) si are un locsor pe undeva pe platforma lui , luati-ma si pe mine in calcul. In rest m-as gandi pe undeva pe langa bucuresti unde am putea face nebunii cu poparcile din dotare :)

 

P.S. - krong daca ai vreo sugestie pt maine da-mi si mie un semn ca poate cine stie... macar iesim amandoi daca altcineva nu se baga pe aici pe langa bucuresti :D

Editat de alecs_1000rr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata...cat e vremea frumoasa...nu ma dau pe langa casa...ci numai la munte! Tot pneuri de scandal am si eu....insa nu se pune problema sa stau acasa.....merg cu ele pe asfalt...asta e...n-am alta solutie mai buna! Nu stiu cum primesti matale sugestiile.....insa decat sa stai acasa...mai bine monteaza-i tot pe ea...si hai la plimbare! Nu va sari nimeni sa-ti duca mobra pe platforma.....caci matale nu vrei sa-ti strici crampoanele!

Editat de krong28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca doua treimi din traseul asta sunt prin rezervatie ...

 

 

hmm, cam aia ar fi ruta in mare...nu-mi facusem un plan, o luam mai mult "la ochi" si cu goagalu' maps in mana.nu stiam ca e rezervatie..

multam' de pont..

vedem..

 

te intereseaza traseul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm, cam aia ar fi ruta in mare...nu-mi facusem un plan, o luam mai mult "la ochi" si cu goagalu' maps in mana.nu stiam ca e rezervatie..

multam' de pont..

vedem..

 

te intereseaza traseul?

De la Seaua Strunga poti sa cobori la Padina(mai greut) si de acolo la Bolboci -usor. Peisaje superbe.Recomand.

post-4621-0-55177200-1349493760_thumb.jpg

post-4621-0-58462600-1349493776_thumb.jpg

Editat de bibanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa stii krong ca nu ma refeream sa isi faca cineva pomana cu mine sa mi-o duca gratis... particip la costurile benzinei si ce mai trebuie pentru ca nu imi place sa merg cu ea pe roti la drumuri lungi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

De la Seaua Strunga poti sa cobori la Padina(mai greut) si de acolo la Bolboci -usor.

 

 

 

aha, multam'. o sa ne orientam la fata locului. da nu-i rezervatie? n-ati avut emotii de jandarmi?

nu stiu ce intelegi prin greut..tine cont ca noi avem capre mai domestice, nu capre negre ca voi :) :cheers:

oricum, care vrea sa vina ar fi f.bine daca ar avea cramponate.

ca loc de intalnire: 9.30-10.00 la OMV-ul din Targovite, ala de la intrare dinspre Bucuresti.

 

care vine maine?

Editat de zidaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm....nu se da nimeni mai soft?! Am trecut astazi dinspre Valea Doftanei(DJ 102l) pana in DN1 si apoi am urcat la cabana Ciucas....f frumos! Vreme splendida sus! Din pacate traficul pe DN1 e infiorator.....am vazut o gramada de "animale" cu nr de PH (indeosebi)...si nu numai! Vitezanele au innebunit....din pacate driverii n-au destula minte sa se urce pe A3!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseu foarte frumos, o zi superba, echipaj super :friends:

Iezer.

Aha, deci te ti de echipaje care va sa zica :cheers: intr-o zi superba pe un traseu foarte frumos... dar de ce nu pomenesti de cat trebuie sa tragi de tine sa ajungi acolo??? si cand crezi ca ai scapat urmeaza coborarea...., oare de ce de fiecare data cad te catari pe ceva trebuie sa si cobori :scratch:

 

in ordinea de pe tricouri... :blbl:

post-49126-0-01838000-1349561728_thumb.jpg

post-49126-0-68640500-1349561850_thumb.jpg

post-49126-0-90156400-1349561977_thumb.jpg

Editat de SUN_83
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseu foarte frumos, o zi superba, echipaj super :friends:

\

 

Chiar ca! :cheers: Sper sa fiu "bagat in sedinta" si data viitoare.

Apropos, m-am simtit excelent. :bounce:

p.s. nu am putut sa trec cu vederea coregrafia pusa in valoare in poza 8. :friends:

p.p.s. inca strang din b.uci dupa coborarea de final.

:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...