Sari la conținut

Probleme pregatit mandra ptr iernat


Grattiela
 Share

Postări Recomandate

Hi, ce fac daca am rupt cheia in contact?

Azi am tot mesterit pe la ea si am folosit cheia cand la contact,cand la rezervor si la un moment dat am ramas cu jumate' de cheie in mana. Am reusit sa scot si jumatatea ramaasa in contact, problema e ca n-am cheie de rezerva...se mai poate rezolva ceva sau tre' sa schimb tot?

 

Thx :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e butuc clasic,fara antifurt electronic si alte chestii de genul,se poate face cheie dupa butuc.intai cauti un atelier care face chei (unul profesional,nu la metrou),preferabil sa te duci la ei cu butucul sau cu jugul scos de pe telescoape.Eu asa am facut,m-a costat 70 de lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai ambele bucati nu ar trebui sa desfaci butucul, cam la orice atelier de chei ar trebui sa te rezolve. Daca e cu chip atunci trebuie sa apelezi la cineva mai specializat, dar in mod normal nu trebuie demontat nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Eu cred ca e predestinat si eu m-am lovit de o chestiuta, dar cu dublura si nu mai zic; barem acum merge.

 

Are Florin V un anunt pe la vanzari, cu matrite de chei ~25 ron. Insa dublura sa o faci la un atelier de 'chei speciale', nu 'alde chei de usa obisnuita.

 

Sa nu-mi spui ca stai degeaba, urata senzatia, cred ca fierbi de nervi.

 

Bafta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi all, am rezolvat, am dat unui baiat de aici cele 2buc de cheie si mi-a adus w chei intregi :D.

Mai am o intrebare, sapt trecuta am curatat rezervorul(interior) folosind metoda cu lantul si benzina, dar au mai ramas cateva pete de rugina. Mai exista si alta metoda DIY ? Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi all, am rezolvat, am dat unui baiat de aici cele 2buc de cheie si mi-a adus w chei intregi :D.

Mai am o intrebare, sapt trecuta am curatat rezervorul(interior) folosind metoda cu lantul si benzina, dar au mai ramas cateva pete de rugina. Mai exista si alta metoda DIY ? Ms

 

electroliza :)

/index.php?/topic/365472-cum-se-curata-un-rezervor-de-rugina/

gasesti aici detaliat cum se face

 

sau diluant d501 jumatate de litru si un modul piezo pus cu masa la rezervor si firul de potential la 2 mm de gura rezervorului , se misca energic rezervorul astfel incat sa se acopere cu diluant toata suprafata interioara apoi se apasa butonul modului piezo :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi all, am rezolvat, am dat unui baiat de aici cele 2buc de cheie si mi-a adus w chei intregi :D.

Mai am o intrebare, sapt trecuta am curatat rezervorul(interior) folosind metoda cu lantul si benzina, dar au mai ramas cateva pete de rugina. Mai exista si alta metoda DIY ? Ms

 

FERUGINOL

2 zile dureaza operatiunea. Dupa ce agiti rezervorul bine cu solutia in el, il lasi o zi. A doua zi arunci ce e inauntru, pui restul de feruginoil. Agiti si mai lasi 24 de ore. Clatesti bine cu apa la final si il usuci cu o sursa de caldura.

 

Functioneaza si electroliza dar, nu ai garantia unui control al distantei fata de peretii rezervorului, cat de cat "egal" si exista sansa sa il gauresti. Se poate, nu e obligatoriu.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau diluant d501 jumatate de litru si un modul piezo pus cu masa la rezervor si firul de potential la 2 mm de gura rezervorului , se misca energic rezervorul astfel incat sa se acopere cu diluant toata suprafata interioara apoi se apasa butonul modului piezo :)

 

WTF? Tu esti normal?

Te-ai gandit macar o clipa ca poate se gaseste un pustan mai nepriceput care sa incerce "metoda" ta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...