Sari la conținut

Trasee magice in Prahova


bmwio
 Share

Postări Recomandate

Salut, acum ne-am intors dintr-o plimbare prin centrul judetului Prahova. A fost o plimbare de 3 ore, 170 km, pe traseul Urlati-Magurele-Valeni-Teisani-Slanic-Stefesti-Alunis-Pietriceaua-Brebu-Telega-Cosminele-Lipanesti-Plopu-Urlati. Ia mare parte drumurile sint asfaltate de curind sau in stare foarte bune, iar drumul serpuieste prin comune, sate si in special prin paduri de foioase, care acum au niste culori incredibile. Va recomand acest traseu pentru prima zi calda.

Si ca sa fie mai interesant ar trebui adaugata si urmatoarea ruta: Brebu-Valea Doftanei-Secaria-Comarnic-Cimpina-Telega sau Cimpina_Provita-Valea Lunga-Moreni.

Am o intrebare pentru cei care cunosc mai bine zona Slanic: exista legatura prin Stefesti-Bertea-Secaria? pe harta apare traseul, dar cind am intrebat un un scuterist in Stefesti mi-a zis ca drumul se inchide in padure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint destule, si in dreapta si in stinga, numai sa vrei, stiu si citiva colegi bucuresteni. Cind mai pleci da un semn.

Noi am vrut sa plecam simbata dar era rece, asa ca a ramas pe azi si a fost o alegere buna,

zile frumoase pentru toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este adevarat traseul este super il stiu, am incercat si varianta telega, barajul paltinu,valea doftanei tot inainte, la fel arata drum pe harta, am fost nevoit la un moment dat sa intorc, motocicletei mele nu ii placea deloc (vitezana)dar am avut tovarasi care au continuat (aveau cu ce) si au iesit linga brasov din spusele lor drumul a fost un vis frumos plin de peisaje superbe (drum forestier) dar pentru amatorii de cafele, sucurii ,etc, se poate ajunge si cu vitezana pina in anumite locuri unde gasesti linistea si calmul naturii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, acum ne-am intors dintr-o plimbare prin centrul judetului Prahova. A fost o plimbare de 3 ore, 170 km, pe traseul Urlati-Magurele-Valeni-Teisani-Slanic-Stefesti-Alunis-Pietriceaua-Brebu-Telega-Cosminele-Lipanesti-Plopu-Urlati. Ia mare parte drumurile sint asfaltate de curind sau in stare foarte bune, iar drumul serpuieste prin comune, sate si in special prin paduri de foioase, care acum au niste culori incredibile. Va recomand acest traseu pentru prima zi calda.

Si ca sa fie mai interesant ar trebui adaugata si urmatoarea ruta: Brebu-Valea Doftanei-Secaria-Comarnic-Cimpina-Telega sau Cimpina_Provita-Valea Lunga-Moreni.

Am o intrebare pentru cei care cunosc mai bine zona Slanic: exista legatura prin Stefesti-Bertea-Secaria? pe harta apare traseul, dar cind am intrebat un un scuterist in Stefesti mi-a zis ca drumul se inchide in padure.

 

Intre Cosminele si Lipanesti ai luat-o pe Cocorastii Mislii sau Valcanesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da exact langa sacele

pentru weekend au anuntat vreme cam naspa in zona din cate stiu eu

 

nu ma demobiliza :)sper ca se mai schmaba pana atunci

daca nu,cred ca bag o tura de "drumuri faine " din astea de pe aici, vreau zapada si toamna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand bucuresti - fierbinti - dridu -jilavele (asfalt perfect) - salciile - mizil - prin cele 2 variante absolut spectaculuase in zile senine (hint: route 66 de romania) drum asfaltat dar dificil - valuri, gropi - merge cu putina rabdare -> urcare in sus pe la tohani (sa va uitati spre sud de pe deal) apoi drumu duce la un punct obscur pe unde sunt 2 variante: una spre magura - pe la tabara de scluptura si apoi spre buzau - intoarcere bucuresti sau - alternativa- spre cislau - cu intoarcere prin ploiesti.

 

Pm cine vrea sa vina la ture de soiul asta. cu plecare din bucuresti - 250 - 300 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saptamana viitoare , Lacul Rausor, langa Campulung

A-ti stabilit ceva? zi, ora, traseu? vremea se anunta la fel de frumoasa ca weekendul trecut si ar fi pacat sa nu iesim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apoi drumu duce la un punct obscur pe unde sunt 2 variante: una spre magura - pe la tabara de scluptura si apoi spre buzau - intoarcere bucuresti sau - alternativa- spre cislau - cu intoarcere prin ploiesti.

Drumul ala spre Cislau (DJ102C) era partial macadam acum vreo 2-3 ani. S-a mai asfaltat ceva din el?

 

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu cand era cu macadam - dar era absolut perfect :)

 

Rezon!

Eu am fost in 2010 si arata cam asa si am presupus ca era pregatit pentru asfaltare:

 

Panorama%25204%2520Cislau.JPG

 

P1120045.JPG

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este asfaltat nici acum, dar nu raste o problema pentru ca se poate merge bine. Sint 5 km prin padure si se fac in 15-20 min, dar se merita pentru ca scutesti 1-2 ore pe alte trasee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici vorba, crec ca nu vorbim de acelasi traseu. Ce zic eu merge aproape exclusiv prin padure. Cred ca trag o recunoastere rapida maine, cel tarziu poimaine

 

Fotografiile au fost facute exact aici, imediat dupa iesirea din padure:

 

http://goo.gl/maps/rPVDJ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puine cineva un track cu drumul asta ?

thx

lasa ca te duc eu pe acolo, alta data, este drumul prin Lapos-Cislau, deci tot prin padurea despre care vorbeam.

Ce facem vineri? nu se lucreaza si vremea se anunta frumoasa, asa ca noi o sa iesim, dar nu am hotarit traseul. Asteptam ideile voastre, toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alunis-Brebu-Valea Provitei 67.gif

Ma tu ai un fix? In fiecare toamna si primavara vrei Provita.

Hai sa schimbam, mergem pe Comamarnic-Breaza-Pucioasa, dupa ce facem Brebu-Valea Doftanei.

Dar dupa cum vad ca decurg discutiile, cred ca mai multi am fost anul trecut de 1 DECEMBRIE, atunci cu steagurile, decit acum.

Cred ca ne lipsesc citiva colegi traditionali, pe care ii asteptam chiar si in ultimul moment,

toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...