Sari la conținut

Tunele Sub Bucuresti


lil debul
 Share

Postări Recomandate

apropo de tunele..is un pic offtopic..

aflasem si noi de tunele de la palatu ghica in tei...si normal ca ne-am pus de cautat..dar am renuntat ca nu gasem intrare...insa...ne-am apucat de colindat ...canale :cheers: undeva la ghica...se apucasera oamenii sa schimbe conductele de apa si era un mare gauroi si fiind nepazit ..tzusti in el! si cum umblam noi am zis la un moment dat...hai sa saltam capau asta sa vedem unde iesim.....

si am iesit unde?

in curtea interioara a sectiei 7 politie :lol:) ....ca incepura si caini sa ne latre...nu va dati seama cum am intins-o de acolo!!!!!si nu ne-am mai trebuit canale!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ok revin....

 

 

ASTAZI 23 NOV ORA 21.00 STATUIA EROILOR SANITARI !!!

nu zic ca o sa facem mare lucru astazi dar macar facem un refresh cine mai este interesat cine nu ...ce se mai stie cine stie anumite lucruri ..etc...sper din toata inima inafara de H3llriderr si rogo sa apara si veteranii postului ipman & lil debul

 

Pe diseara cercetasilor :cheers:

tanzyyyy id de mess

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine la 12 ne intalnim cu !! xXVaRcoLaCXx !! sub pod la Magurele sa ne bagam in 3 catacombe pe acolo. Eu stiam numai de baterie dar cica mai sunt doua. daca se mai baga cineva ne auzim la tel pe la 11.

O sa fac si poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai as venii si eu ...da maine am treaba.....tre sa fiu odihnit sincer.....oricum....azi nu ...da alta data sigur merg;) ...anuntati-ma si p mn ....cand se mai merge ...tanzyy vezi ca ti-am dat add p mess

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre, expeditie?mai degraba seamana a pelereinaj la acel "LOC SFANT" care la randu-i seamana a loc de alcoolizare si taiere de pisici :finger:

 

roackeri satanisti ce sunteti :baldy: macar ati gasit ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate vad prea tirziu topicul. As fi venit si eu.

Totusi saptamina asta sint in concediu, daca cineva mai are chef ... PM.

Canalele duc in diferite locuri, ma refer la cele cu conducte de apa/gaze. Dar nu inseamna nimic pentru mine cel putin.

Sint curios sa reluam investigatiile despre tunelul dintre Ilioara si fosta inchisoare Vacaresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IPMAN ma bucur sa te recitesc :lol:

 

am fost f ocupat nu am reusit sa postez nimic despre intalnirea de vineri...avem si poze high definition...cu toate asetea nu cred ca aducem nimic in plus fata de "realizarile" anterioare ale acestui post...dn cauza asta nici nu am dat zor.

 

Totusi pe scurt... echipa 5 baietii de pe forum ara helrider care a sosit tocmai cand am iesit.

 

Tinta 1

am luat pas cu pas adapostul de la opera...am fotografiat totul...dar am lasat neumblate "TUNELE DE SALVARE" usa patrata blindata la intrare, profil patrat in sectiune de 1metru latura...noroioase bine in care numai taras avansezi...

deci astea nu le=am verificat....(2 la numar)

Apoi am mai "ratat" 3 usi blindate inchise...

 

de ce le-am ratat ? :D ...la una din usile blindate desfacute...am dat de un culoar cu trepte..care ducea la o usa normala (cum ar fi ceea de intrare in apartament) si odata ajunsi acolo ne-am pus pe rasfoit niste afise de informare 2metri *1metru sau 2metri*2metri....am incercat si usa respoctiva...si surpriza : se aude un telefon sunand de partea ceealalta si o voce raspudne si vorbeste calm dar prea incet ca sa intelegem ce zice.... :lol: ...se atserne liniste de mormant asteptand sa vedem daca am fost descosnpirati :) ...se pare ca nu...desi e tare ciudat cum de nu ne-a auzit omuletzul acela la cat de bine il auzeam noi pe el si la ce forfoteala era acolo...ma rog

Restul gastii a iesit repejor afara am ramas eu cu HORIA mai departe dar nu am terminta de verificat cateva usi dupa cum va ziceam si cele 2 canale de salvare....eu unu as mai incerca odata...daca mai sunt doritori...sa infirmam/confirmam ipoteza comunicarii cu restul buncarelor etc

 

 

Tinta 2

vestitul tunel de la LUJERULUI unde "se introduceau vagoanele de metrou" etc...este full de gunoaie si se duce atat intr-o parte cat si in cealalata a pasajului la suprafata....si face legatura intre semnatoarea in spate la turnul de telecomunicatii SRI si alte foste intreprinderi inspre timisoara....

 

Tinta 3

fortul de la A2/centura nimic spectaculos ci doar un semn de intrebare....cum arata forturile astea stiti dar...am gasit intruna din camerele periferice...un canal care era astupat...iar la exterior zidul continua inca 20 de metri fata de camerele accesibile... ultimele 2 poze reprezinta grosimea peretelui "degeaba" nu am gasit camerele corespondente lui la interior si dupa cum se vede este destul de gros poza este facuta de pe tavanul "acelor camere" ...spun asta pentru ca era niste guri de aerisire deasupra "camerelor respective"

niste tevi mici infundate...daca are cineva info rog sa posteze...

 

cam atat tre sa o tai ....astept ipmanii helriderii si pe toti ceilalati la o noua intalnire...propuneti voi o zi si o ora

 

Salut pe toti !!!

 

--- Mesaj completat în 06 Dec 2007 21:04 -------------
MAINE VINERI 7 DEC 2007 INTALNIRE LA OPERA ORA 19.00 !!!

 

--- Mesaj completat în 06 Dec 2007 23:19 -------------
ps am luat contact si cu Romulus Cristea..este prins pana la 21 decembrie cu lansarea unor carti despre revolutieapoi il avem printre noi...(este informat omu si nu vb din auzite)...asteptam si pe veteranii postului ...PE MAINE!!!

Editat de tanzyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

INCEP SA IMI DAU SEAMA DE CE ACEASTA TEMA NU MAI AVANSEAZA...AM INFORMATII CA SUNT ANUMITE ECHIPE CARE S-AU INTALNIT PE ACEST TOPIC DAR AU CONTINUAT SEPARANDU-SE...

DIN MOTIVE DE TEAMA CA "CINEVA AR AFLA" SAU PUR SI SIMPLU PENTRU CA AU DEJA DE JOACA... :crack:

 

ROG PE ACEASTA CALE...PE CEI IN SITUATIA DE MAI SUS SA DEA UN SEMN...AM TOATE DATELE MELE DE CONTACT DATE PE FORUM... SA NE STRANGEM FORTELE PATE AJUNGEM UNDEVA CU IDEEA ASTA...

 

DUPA SARBATORI SPER SA NE FOCALIZAM PE NISTE TINTE ...

 

AN NOU CU BUCURII SI DESCOPERIRI DEOSEBITE :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare natiune. Ma bucur sincer ca lumea se misca , chiar daca s-au impartit pe echipe si merg pe blat. Macar se cerceteaza. Dar , rogu-va , face-ti poze si postati-le acilea , sa vaza si ochii nostrii ceva interesant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare natiune. Ma bucur sincer ca lumea se misca , chiar daca s-au impartit pe echipe si merg pe blat. Macar se cerceteaza. Dar , rogu-va , face-ti poze si postati-le acilea , sa vaza si ochii nostrii ceva interesant.

 

ohoo.. ai aprut :rolleyes: , avem ceva interesant , da mai cautam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal, fratilor! n-am citit chiar tot ce s-a postat dar va pot spune ca linia de fortificatii a Bucurestiului este mai mare decat se crede. in alta ordine de idei, am fost personal in fortul de la Broscarie cand ma satisfaceam in ciclu' armatei si pot sa va spun ca este inaccesibil civililor deoarece este in curtea unei UM cu specific de depozit de munitie strategic si conservare munitie + casare munitie. este singurul fort ramas intreg din motive militare, restul de baterii erau legate de forturi asemanatoare dar accesul a fost inchis c cu ocazia vizitei vecinului sovietic pe la noi, dezafectand bateriile si distrugand coroanele de ghidare ale turelelor. ca masura de precautie ca nu cumva sa-i treaca romanului prin cap sa le reafecteze.au urmat blindari de cai de acces si modificari menite sa induca in eroare. in prezent sant monitorizate de SRI de la distanta sau sant inaccesibile. daca reusiti sa intrati intr-un fort si nu in zonele de logistica afectate bateriilor veti gasi camere de 7 pe 9 m, inalte de aproape 2,7 m , coridoare de acces late de 1,5 m si inalte de 2 m ce au din 20 in 20 m nise prevazute cu un fel de banci pt soldati. o caracteristica a forturilor o prezinta portile de acces auto in incinta fortului. daca va mananca sa vizitati asa ceva fiti siguri ca nu va pasc diverse pericole, in general sant solid construite, dar exista surprize!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca s-a ajuns la o concluzie cu forturile astea si anume , sint nepericuloase (surpari..) , unele sint accesibile civililor si , ce-i mai rau , toate tunelele secrete care se spune ca le leaga intre ele au fost foarte atent astupate. Planuri originale nu sint , batrinii care au vazut si stiu nu intra pe net si nici nu s-a facut o echipa care sa aiba timp sa cerceteze in amanunt. Nici macar nu prea cred ca sint toate monitorizate de sri , unele poate , dar nu toate. Cel mai nasol lucru ar fi sa te intilnesti cu unu urmarit general , care se ascunde acolo , dar pina la urma nici asta nu-i problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa gasiti nimic spectaculos pe acolo, adica pe unde se mai poate ajunge. Doar sa intrati in Fortul de la Broscarie, ceea ce nu cred. Si ca o dovada a rezistentei constructive, au fost gandite sa faca fata bombardamentelor fara sa sufere avarii foarte serioase. Poporul vecin si prieten a avut propriile interese cu linia de fortificatie a Bucurestiului, luand pe post de captura de razboi tot ce se putea lua. Apoi au intrat in planul de strategie al Garnizoanei Bucurestiului, unele fiind folosite pentru aplicatii militare si simulari. Planuri originale? Cine ar fi nebunul sa dea in in media asa ceva? Juridic se incadreaza la inalta tradare!!! Planuri complete ale forturilor si ale restului de catacombe si subterane le au doar Biroul de Pregatire pt Lupta din Ministerul Fortelor Terestre si SRI-ul. Daca gasiti pe undeva un colt de plan original sa ma anuntati si pe mine. Sau pe cineva sa faca rost de ele. Monitorizarea SRI-ului este mai discreta, nu-i intereseaza pe ei de aurolaci sau de nebuni dispusi sa-si rupa oasele.

Apropo, cine i-mi spune si mie de ce toate statiile de metrou au usi antiatomice?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-ti spun eu si cred ca am dreptate. Statiile de metrou sint in miezul capitalei , razboiul atomic nu exista pe vremea cazematelor , e normal sa existe adaposturi anti-atomice in epoca noastra si metroul a fost construit in perioada razboiului rece , cind tocmai bomba nucleara era cea mai mare amenintare. Acum , cu terorismul asta ( cam discutabil ) si cu posibilitatea unui atac bacteriologic usile alea sint mai mult o amintire. Ideea este ca multe capitale au catacombe si avem si noi , dar nu le punem in valoare. Acum ce mare secret militar or mai fi niste tunele amarite , nu stiu. Oricum , la coruptia din Romania , toate secretele au fost deja vindute si nu cred ca o gasca de nebuni frumosi , adica noi , sintem inamicul. Asa ca nici secretul militar nu mai inseamna mare lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot sistemul Metrorex-ului a fost gandit ca un adapost antiatomic, dar au avut unii grija sa dezafecteze una, alta, pentru a nu mai putea fi folosit 100%. Secretele se vand, dar nu noua, ci unora care au interese mai mari si mai marsave decat ne putem inchipui. De ce sa stim noi ce potential avem si sa mai scoatem si un profit din chestia asta, cand pot fi altii mai destepti si sa traga ei foloasele? De exemplu, de ce nu se stie si de sistemele de alimentare cu apa, curent si aer? de ce nu apar si ele undeva, in vreo poza? Doar se stie ca germanii erau destul de metodici si i-si creeau conditii de supravietuire superioare altor armate! Nu zic nu, frumos gest de a incerca sa afli o parte a istoriei care ar face lumina in multe chestii, dar nu dispunem de tehnologia necesara. Daca reusiti sa gasiti ceva concret, anuntati-ma, de', sant si io curios!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DKWraith, tu zici ca ai citit tot ce scrie aici? Sigur-sigur?

De altfel nici lil debul n-a facut-o, sau cel putin nu m-a bagat pe mine in seama.

 

Dar eu sint incapatinat si repet: forturile au fost construite intre 1890 si 1906-7. Intrari pentru masini? No way ... nu existau in perioada proiectarii lor automobile. Sint rezistente la bombardamente, dar bombardamente cu tunul si mortierul de atunci. Fortificatia este din beton nearmat ... se face praf la orice proiectil modern.

Cit despre rusi ... ce sa mai gaseasca fratilor? Forturile erau abandonate si dezarmate inca dinainte de primul razboi mondial!

Ah ... sa zic ca am avut planurile in mina? Si ca le gasiti frumos pe internet? Nu, nu zic ... ca nu asculta nimeni.

Sa fiti voi fericiti ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ipman. am spus clar ca nu am citit chiar tot. eu am spus doar de ce am vazut cu ochii mei, adica fortul de la Broscarie prin care am umblat . Da, se fac praf la orice proiectil modern, dar si orice fortificatie moderna o faci pilaf cu o jucarie termo-nucleara sau una cu hidrogen (macar asta cu hidrogen distruge tot ce-i viu dar lasa restul oarecum intact). Daca situatia s-a mai schimbat , in legatura cu planurile, scuzele de rigoare, dar eu stiu ce stiu din alta sursa. Deci, adevarul este undeva la mijloc. Oricand putem discuta pe tema asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te-am contrazis deloc. Unele forturi sint in incinta unor unitati militare cu diverse specifice. Si eu am vizitat un fort si o baterie in timpul armatei. Fortul exista doar sub forma fortificatiei centrale, contrafortul era in mare parte folosit civil sau distrus. Dupa ani de zile, acum e si mai distrus ... bateria a ramas poligon de tragere.

Pacat ca cel mai interesant fort, cel lacustru de la Stefanesti, este ocupat de niste baieti ...

Hai sa bem o tarie impreuna si sa stam la povesti ca e urit afara. Si mai lamurim una-alta, sper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...