Sari la conținut

Cum montez un maner de 25,4mm pe un ghidon de 22mm


HighPriest
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Vin si eu cu urmatoarea problema spre rezolvare. Astazi am primit (sa spunem de la moshu') un set de manere. Problema e ca au diametrul de 25,4 mm, ghidoanele de la calul meu fiind de 22. Exista vreun manson/adaptor pentru a putea face montajul (am cautat pe net si nu prea am gasit, poate totusi imi recomanda cineva ceva...)

 

O varianta ar fi o banda adeziva metalica pe care l-am gasit-o la un prieten, care are putere destul de mare de prindere si de asemenea are si o grosime ok. As putea da cateva straturi, insa as prefera totusi sa nu improvizez...

 

Mersi (anticipat)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aa mansoane ,nu manere :D ..ce zici sa bagi un furtun pe ghidon si peste sa pui mansoanele .. alta solutie nu vad ..btw .. fi mai atent cand cumperi accesorii ca s-ar puta sa dai bani degeaba

 

Treaba e ca nu sunt cumparate de mine, le-am primit cadou. Si, din cauza asta, nu prea as vrea sa le dau inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zis ca poti pune linistit acea banda ca nu are ce sa afecteze inafara se lipiciul care o sa ramana dar se da jos cu benzina sau cu camera de masina-tractor taiata la dimensiunea dorita puna pe ghidon si peste peste un strat de banda sau sub ea sa pui banda dublu adeziva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia o teava care sa iti intre pe manerul tau si care impreuna cu manerul sa iti fie exact de 25mm sau cat iti trebuie dupa ce ai taiat 2 bucati de lungime cat se cere le faci o crestatura de vreo 2-3 mm si le pui..pui peste manerul tau si strangi...puneti ma oameni si voi o poza daca vrei ajutor calumea...ca asa ne tot dam cu presupusu toti,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru ajutor. Intrebarea a fost, de fapt, daca exista ceva ce pot cumpara din magazin, pentru a realiza montarea (nu as fi vrut sa improvizez eu). Totusi, deoarece nu am gasit nimic pe internet, am sa folosesc o banda adeziva metalica, pentru a mari diametrul ghidonului de la 22 mm la 25,4 mm, astfel incat mansonul sa stea fix. Am sa incerc sa fac montajul zilele astea. O sa postez ulterior si cateva poze, poate acestea vor ajuta si pe altcineva.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

matiseaza cu atza si da-i cu lac, asa fac pescarii la inele pt lansete :crack:

sau cauta un furtun de gradina de 1,7mm "in carne"

 

PS- ca sa nu improvizezi inlocuieste ghidonul ! :crack:

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...