Sari la conținut

cer o parere celor care cunosc!


bratulucian
 Share

Postări Recomandate

Din cate am inteles (am cautat si eu aceste raspunsuri, pana la urma am renuntat la idee) nu isi fac treaba asa bine, cel putin cele venite de prin China la preturi mici. Insa eu tot cred ca merita incercat. Daca schimbi discurile este bine sa schimbi si placutele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Printezi o foaie cu poza ebai, o pui in fata unui vanzator si ii ceri discuri. In felul asta poti cumpara discuri dupa ebai.

 

 

asi vrea mai intai sa stiu daca se merita...de comandat cred ca stie oricine! ;)

am inteles de la o persoana ca nu sunt chear aja de bune...dar asi vrea sa imi zica cineva care le are pe motor sau care a avut asa ceva!

 

Poti folosi placute de frana,placutele de inmatriculare nu se potrivesc. :D

 

evident...dar nu vreau sa bag si discuri si placute de rahat si sa ma opresc abia in primul copac sau in nu stiu ce gard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A cumparat un cunoscut prostii de astea ...

 

Dupa 10k km ... pe langa santurile din disc ... nu a schimbat placutele ... la un disc i-au sarit 2 nituri ...

 

Le-a dat jos ... le-a facut bumerang de ala care nu se intoarce .. si a luat sh .. OEM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mereti ma si va c.a.c.a.t.i...i-au sarit 2 nituri...dute ma...zii zau cu limba scoasa...ia frate setul linistit ca is foarte bune discurile alea...eu mi-am pus la vitezana si merg brici...am mers cu 200 lejer si franeaza bine..si nu apar "shanturi" pe ele si nici niturile nu "zboara"...dupa 6000 de km...nu s-au uzat deloc...doar s-au facut lucioase cum e si normal...is facute foarte bine...si otelul e de calitate...eu am cumparat exact de la acelasi furnizor...si by the way...si rizoma si brembo si care vreti voi toate is facute in CHINA exact din aceleasi materiale...totul e marketing...



vreau sa cumpar un set de discuri dupa ebay...imi poate da cineva un sfat?(daca isi merita banii?,cat de bune sunt?ce placute ar trebui folosite?)

 

 

,http://www.ebay.co.uk/itm/Full-Set-Brake-Discs-Rotors-For-FZR-FZS-600CC-NEW-STYLE-/180658948260?

is foarte bune...i-ale cu incredere..eu mi-am luat set cu 170 de euro...is foarte bine facute...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am testat 2 perechi, una pe unul din motoarele mele, una pe al unui prieten, le-am aruncat dupa ~3000 de km. dar iti spun un secret: majoritatea n-au habar sa foloseasca franele cand se dau "tare" (in mintea lor) si n-ajung sa vada cat de proaste sunt. la noi nu a sarit nici un nit, au facut doar un joc mai mare, destul de stresant la mersul prin oras, zornaie ca mizeriile alea de plastic de la puneai pe spitele bicicletelor. in schimb coeficientul de frecare e vai mama lui. si gandeste-te ca eu am folosit brembo si prietenul meu carbone lorraine, deci nu e vorba de placute. si sistemele de franare brembo cap-coada la ambele, eu avand chiar pompa radiala. acum prietenul meu foloseste lucas alien (decente, mai putin cand le infierbanti tare, atunci nu mai tin asa de bine), vrea sa treaca pe brembo si eu folosesc cu mare placere braking batfly strada, foarte faine la franare (si da, arata si fain, nu ca mizeriile astea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am testat 2 perechi, una pe unul din motoarele mele, una pe al unui prieten, le-am aruncat dupa ~3000 de km. dar iti spun un secret: majoritatea n-au habar sa foloseasca franele cand se dau "tare" (in mintea lor) si n-ajung sa vada cat de proaste sunt. la noi nu a sarit nici un nit, au facut doar un joc mai mare, destul de stresant la mersul prin oras, zornaie ca mizeriile alea de plastic de la puneai pe spitele bicicletelor. in schimb coeficientul de frecare e vai mama lui. si gandeste-te ca eu am folosit brembo si prietenul meu carbone lorraine, deci nu e vorba de placute. si sistemele de franare brembo cap-coada la ambele, eu avand chiar pompa radiala. acum prietenul meu foloseste lucas alien (decente, mai putin cand le infierbanti tare, atunci nu mai tin asa de bine), vrea sa treaca pe brembo si eu folosesc cu mare placere braking batfly strada, foarte faine la franare (si da, arata si fain, nu ca mizeriile astea)

 

 

cred ca e mult mai bun un sh OM decat astea chinezesti....ceva nou original este exagerat de scump pentru modelul asta...ms de sfat :peace:

 

pai da..toti dau sfaturi mai putin cei in masura sa le dea ,adica cei care au probat aceste discuri...eu astea le am pe motor..si sunt super multumit.

 

nush ce sa zic...poate daca mergi la drum lung si nu ai nevoie de eficaticate max a franelor,sunt bune,dar nu asi avea baza pe ele dak ma dau ceva mai tare.cred k ultima solutie sunt cele sh OM sau ceva nou original! ms oricum ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)))in fine...e normal sa sune discurile ca doar sunt flotante..eu le-am folosit cu preponderenta in orash..frana cu caru..cu pasager in spate cateodata...n-are rost sa ciorovaim aiurea....otelul e otel...ca e brembo ca e caca maca...de curios s ate uiti cati au pe motoare discuri dinastea..si mai ales sa vezi catzi straini au cumparat de la baietii astia si ce comenturi le-au lasat...eu am inspectat discurile astea..sunt foarte foarte frumos lucrate..reiterez..otelul e de foarte buna calitate...dar noah asa e cand ai motor de 2 zile si ai fobie de orice surubel si orice shaiba venita de altundeva decat de la OEM...dupa ce mai trece vremea iti dai seama ca toate is numai povesti si minciuni si asa se fac banii...ca si povestile cu uleiul...totul se face in CHINA..mai mult sau mai putin de calitate..in functie de cat esti dispus sa platesti..:D



ia prietene iti dau copy paste la niste replici pe un forum moto din strainatate..luat asa ca din oala...

"

Considering the manufacturers of the Chinese rotors onsell them to companies like EBC, who then restamp them, I seriously doubt any quality issues....
The Chinese have embraced technology as a way to gain efficiency and they're simply lots cheaper because of it.
Your really should do some research on how things are made in China these days.
I've used the parts, the quality is excellent.
I don't recall anyone mentioning track/race motorcycles either."

 

"

No mention of the thousands of people all over the world who use these rotors every day? Then you follow it up with a story about a massive failure that WASN'T caused by a cheap Chinese part.
I do 40,000 kays a year on my bike and I have no problem using Chinese rotors. I've had 3 sets so far and if my current bike needed rotors I wouldn't even bother with OEM. I Sold a set to a guy for his ZX6 trackie and he didn't have a problem with them either. I also have knockoff Pazzo levers.
The OP did ask ", just wondering if anyone has had any experience or actually knows anything about these specific ones, not really after internet "fuck china" genius'. " wink.gif

 

 

"

You can buy the Chinese rotors direct from China, or you can buy them with a brand name stamped on them for double the price.
Either way they're pretty good, the ones I've handled have been very well made, nice machining processes, well designed, fit well etc. That generally indicates a fair quality in a product."

 

dar daca insisti cumpara-ti EBC..CU 1000 DE RON DISCUL..facut tot de baietii astia din China dar cu alta shtanta pe el..:))cunostinte zero barat...



si eu am testat 2 perechi, una pe unul din motoarele mele, una pe al unui prieten, le-am aruncat dupa ~3000 de km. dar iti spun un secret: majoritatea n-au habar sa foloseasca franele cand se dau "tare" (in mintea lor) si n-ajung sa vada cat de proaste sunt. la noi nu a sarit nici un nit, au facut doar un joc mai mare, destul de stresant la mersul prin oras, zornaie ca mizeriile alea de plastic de la puneai pe spitele bicicletelor. in schimb coeficientul de frecare e vai mama lui. si gandeste-te ca eu am folosit brembo si prietenul meu carbone lorraine, deci nu e vorba de placute. si sistemele de franare brembo cap-coada la ambele, eu avand chiar pompa radiala. acum prietenul meu foloseste lucas alien (decente, mai putin cand le infierbanti tare, atunci nu mai tin asa de bine), vrea sa treaca pe brembo si eu folosesc cu mare placere braking batfly strada, foarte faine la franare (si da, arata si fain, nu ca mizeriile astea)

 

 

:))))probabil alea care le-ai avut tu erau din plastic tinere....sau le-ai luat din LIdl...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

 

ia prietene iti dau copy paste la niste replici pe un forum moto din strainatate..luat asa ca din oala...

"

Considering the manufacturers of the Chinese rotors onsell them to companies like EBC, who then restamp them, I seriously doubt any quality issues....

The Chinese have embraced technology as a way to gain efficiency and they're simply lots cheaper because of it.

Your really should do some research on how things are made in China these days.

I've used the parts, the quality is excellent.

I don't recall anyone mentioning track/race motorcycles either."

 

"

No mention of the thousands of people all over the world who use these rotors every day? Then you follow it up with a story about a massive failure that WASN'T caused by a cheap Chinese part.

I do 40,000 kays a year on my bike and I have no problem using Chinese rotors. I've had 3 sets so far and if my current bike needed rotors I wouldn't even bother with OEM. I Sold a set to a guy for his ZX6 trackie and he didn't have a problem with them either. I also have knockoff Pazzo levers.

The OP did ask ", just wondering if anyone has had any experience or actually knows anything about these specific ones, not really after internet "fuck china" genius'. " wink.gif

 

 

"

You can buy the Chinese rotors direct from China, or you can buy them with a brand name stamped on them for double the price.

Either way they're pretty good, the ones I've handled have been very well made, nice machining processes, well designed, fit well etc. That generally indicates a fair quality in a product."

 

dar daca insisti cumpara-ti EBC..CU 1000 DE RON DISCUL..facut tot de baietii astia din China dar cu alta shtanta pe el.. :))cunostinte zero barat...

 

 

 

:))))probabil alea care le-ai avut tu erau din plastic tinere....sau le-ai luat din LIdl...

 

 

"tinere" :))) crede-ma ca atunci cand eu calaream si reparam motociclete tu te basheai in praf si-ti sarea praful in ochi! dar trecem peste, nu asta e subiectul topicului.

 

ce a aratat omul asta aici sunt niste mizerii penale si atat. in oras? ma faci sa rad, nu incingi franele in oras chiar daca te dai tare. in plus un simplu test de franare in aceleasi conditii a aratat o diferenta de 7 metri la 100 de m pe motorul meu, 6 pe cel al prietenului. un rsv 1000 r 2008 si un kawa zx10 2010. le-am schimbat impreuna si am zis "de ce nu? 6, respectiv 7 metri inseamna MULT! "otelul nu e otel" in toate cazurile. pe langa asta conteaza si coeficientul de frecare, suprafata de frecare si cat de repede disipa caldura, deci chestie de proiectare, nu ce mizerii fac chinezii astia. si nu-mi da exemplu ca s-a dus un gigel cu un zx6 pe pista, o sa ramai uimit cati dintre amatorii de afara, desi se duc pe pista, nu stiu sa franeze! iar chestia aia cu "ebc" stantat, cred ca n-ai vazut o pereche de discuri ebc in viata ta, nu prea seamana cu astea decat din avion. intr-adevar, pretul vine si din branding dar si calitatea difera, chiar daca-s facute in china... si majoritatea electronicelor (sa nu mai zic de ecipamente medicale si alte lucruri mai serioase) de pe motoarele noastre si din case sunt facute in china. dar la fabrica pretul este mai mare decat al unor copii facute tot in acea minunata tara. controlul materialelor, produselor, masinariile, totul e diferit, la niste standarde la fel de inalte ca in orice alta tara. doar ca mana de lucru in sine e mai ieftina ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ce tot intrebi prietene...?nu ai spus ca iti iei OEM folosite?si daca iti spune ca is bune tot nu le iei...

bah,care e problema ta?...am tot timpul sa ma hotarasc...de ce sa ascult doar doua pareri?cand sunt si altii in masura sa dea niste sfaturi despre astea...pana acum unul zice ca sunt bune...altul spune ca sunt panarami...iti multumesc pentru sfat dar te rog sa iti vezi de treaba ta...eu hotarasc ce cumpar pana la urma! :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...