Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

Asta in ce oras? Eu in Iasi m-am dus cu dosarul in brate, cu actele puse la punct, cazierul la zi, taxa de examinare platita (6lei) si am stat la rand. Am avut noroc sa iasa un politist dupa vre-o ora de stat ( era rand mare) si a inceput sa verifice dosarele. L-am intrebat daca pot da examen si mi-a zis ca da. Am intrat, m-a programat pe 20 mai si m-am si dus sa dau sala. Am scos 19 din 20 si am plecat zambind. Nu stiu ce o sa fac pe 20 mai, dar incerc sa raman optimist. Eu zic sa mai incerci odata, nu cred ca ai ce pierde, nu cred ca ti-a memorat fata sau numele ca sa sara cu gura ca "ti-a mai zis odata".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Asta in ce oras? Eu in Iasi m-am dus cu dosarul in brate, cu actele puse la punct, cazierul la zi, taxa de examinare platita (6lei) si am stat la rand. Am avut noroc sa iasa un politist dupa vre-o ora de stat ( era rand mare) si a inceput sa verifice dosarele. L-am intrebat daca pot da examen si mi-a zis ca da. Am intrat, m-a programat pe 20 mai si m-am si dus sa dau sala. Am scos 19 din 20 si am plecat zambind. Nu stiu ce o sa fac pe 20 mai, dar incerc sa raman optimist. Eu zic sa mai incerci odata, nu cred ca ai ce pierde, nu cred ca ti-a memorat fata sau numele ca sa sara cu gura ca "ti-a mai zis odata".

Frate eu sunt din Bacau.Chiar ia-am zis ca cineva a reusit sa dea pe data de 26 martie.(vazusem postul tau).Eu m-am dus sa uitat pe dosarul meu,ma trimis sa mai platesc o diferenta de 1 leu la taxa de examinare,dupa ce am platito m-am dus din nou,a stat 5 minute mi-a scanat buletinul si mi-a zis ca nu pot sa dau inca si ca sa mai am rabdare ca nu a aparut legile alea noi..Tara de cacao,Oare sa aiba vreo legatura ca eu dau A1?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil, presupun ca nu ai 18 ani inca. Eu am 26 deci din punct de vedere a varstei nu au ce sa imi faca. Iar daca ma obliga sa dau pe 600 cu instructorul in spate, asta este. Cum ziceam, mai stai vreo cateva zile si mai incearca odata. Ce ai de pierdut? Cand ai terminat scoala? Sau mai bine zis, pe ce perioada ai facut-o?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil, presupun ca nu ai 18 ani inca. Eu am 26 deci din punct de vedere a varstei nu au ce sa imi faca. Iar daca ma obliga sa dau pe 600 cu instructorul in spate, asta este. Cum ziceam, mai stai vreo cateva zile si mai incearca odata. Ce ai de pierdut? Cand ai terminat scoala? Sau mai bine zis, pe ce perioada ai facut-o?

scoala am facuto pe doar pe hartie..28.12.2012-02.03.2013 ..eu am implinit 16 pe 1 martie.Am sa mai incerc..chestia e ca e un chin sa aud si sa vad atatea motoare si eu sa nu pot sa ies si eu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca ai facut-o doar pe hartie, cam asa se face deobicei. Nici eu nu am facut poligon inca, astept pana pe 10 aprilie sa vad ce si cum. Sa cresti mare si sa ajungi sa te bucuri de viata. Dar vad ca te grabesti, si sincer sa fiu imi fac griji. Esti la varsta la care parerea celor din jur conteaza (sau cel putin asa crezi tu) si asta + motor nu prea se pupa bine. Vad un r6 la avatarul tau? Da-mi voie sa fac o presupunere. La 16 ani sa dai pt carnet cat. A(1) inseamna ca: iti plac motoarele, ca te grabesti si... Ca iti permiti. Pt ca daca nu ti-ai permite, nu te-ai grabi. Deci presupun ca ai deja si buget pt motor (presupun ca de 125) si probabil si un model anume in cap. Intrebarea mea e ... Echipament ai? Ce anume? Ce motor vrei? Ce vrei sa faci cu el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca ai facut-o doar pe hartie, cam asa se face deobicei. Nici eu nu am facut poligon inca, astept pana pe 10 aprilie sa vad ce si cum. Sa cresti mare si sa ajungi sa te bucuri de viata. Dar vad ca te grabesti, si sincer sa fiu imi fac griji. Esti la varsta la care parerea celor din jur conteaza (sau cel putin asa crezi tu) si asta + motor nu prea se pupa bine. Vad un r6 la avatarul tau? Da-mi voie sa fac o presupunere. La 16 ani sa dai pt carnet cat. A(1) inseamna ca: iti plac motoarele, ca te grabesti si... Ca iti permiti. Pt ca daca nu ti-ai permite, nu te-ai grabi. Deci presupun ca ai deja si buget pt motor (presupun ca de 125) si probabil si un model anume in cap. Intrebarea mea e ... Echipament ai? Ce anume? Ce motor vrei? Ce vrei sa faci cu el?

La avatar e o Yamaha r125,pe care o si am deja..echipament momentan o casca AGV K3 si o pereche de manusi, resutul nu mi le permit inca,am facut sacrificii foarte mari pt motor,stang bani de mult pt el si anul trecut pe 21 decembrie am reusit sa il iau,sper sa imi iau si echipament cat mai curand :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Geaca de la Roleff eu mi-am gasit pe louis cu vreo 300 de lei, si ghete Probiker cu vreo 80 de lei. Noi si frumoase, ca sa nu mai zic ca isi fac treaba bine de tot. Frumos cadou de craciun ti-ai facut. Scuze ca am presupus ca esti "baiat de bani gata". Ce sa zic, succes cu examenul si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Geaca de la Roleff eu mi-am gasit pe louis cu vreo 300 de lei, si ghete Probiker cu vreo 80 de lei. Noi si frumoase, ca sa nu mai zic ca isi fac treaba bine de tot. Frumos cadou de craciun ti-ai facut. Scuze ca am presupus ca esti "baiat de bani gata". Ce sa zic, succes cu examenul si asfalt uscat.

Multumesc mult pt info am sa ma gandesc si la varianta asta.Am luato chiar in ziua cand trebuia sa vina "sfarsitul lumii".Cel mai fumos cadou.Nu e nici o problema,chiar mi-as fi dorit sa fiu de bani gata.Multumesc la fel,poate ne intalinm in trafic sau intrunirii in viitorul apropiat,asfalt uscat.

 

Cu siguranta, am prieten care s-a programat la A pe joi acum....in Bacau...

Joi sa programat sau joi da poligonul?.A dat sala,daca da,cand a dato?Multumesc

Editat de white.wolfy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca tineretul se plictiseste grav de tot pe aici!!

de ce zic asta ...pai in loc sa despicati firul in patru fara a stii nimic, poate ar trebui sa treceti la invatat legislatia rutiera si poate o parte din voi cum sa abordati o intersectie!!!

 

acum

-examenul pentru cat A care probabil se mai da prin anumite localitati din romania, este un ajutor dat de "militie" pentru cei care au terminat legal scl \cursurile pana in data de 19-01-2013.

aici avem insa o prb acest examen va putea fi sustinut DOAR de cei care au inplinit varsta de 24 de ani PUNCT, ceilanti care au terminat si ei cursurile au foast repartizati automat de calc la cat A2

 

inscrierile pentru TOATA gama de categorii MOTO sunt sistate\blocate de catre ARR si pana nu se va gasi o modalitate de aplicare a legi nu se vor face inscrieri!!

 

o zi buna,respect si spor la invatat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Papadie, a aparut vreo carte noua pentru asta sau trebuie citit direct din Monitorul Oficial?

 

Deci pana la urma cu B poti conduce A1 si A2 cum e prin Italia, Spania?

Un prieten a luat B saptamana trecuta pe permis iau completat doar B,B1 si AM.Deci doar categorile astea se pot conduce cu B

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Papadie, a aparut vreo carte noua pentru asta sau trebuie citit direct din Monitorul Oficial?

 

Deci pana la urma cu B poti conduce A1 si A2 cum e prin Italia, Spania?

au aparut carti cele de la national sunt cele mai ok

cu B se pot conduce doar autovehiculele din cat B B1 si AM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, revin si eu cu o completare. M`am apucat de scoala in noiembrie, bun. Am luat sala in decembrie, dupa care pauza, ca nu era vreme buna pentru traseu desi ma programase pe 14 februarie... acum pe 1 aprili am fost iar la politie, sa vad ce fac, sa ma reprogramez sau sa`mi iau gandul.Am ajuns la cucoana care era cu programarile si i`am explicat situatia si hop a sarit de fund in sus ca nu mai am ce cauta, ca legea zice clar ca nu ma mai incadrez, dupa care a inceput putin circ...Ok...zic eu dar banii mei? motorul meu nu se incadreaza in categoria A2 si nu o fac ca asa vreti voi...Mi se pare logic ca sa fiu incadrat in legislatia valabila in perioada in care am depus actele...e ceva de genul daca anul trecut iti dadeau 5 ani pentru ucidere si anul asta au modificat`o la 10, le mai adauga si celor din trecut inca 5 ani.. e o Aberatie totala...In fine....mi`a cerut dansa cnp`ul de 2 ori...Asa mi`a zis: zi`mi cnp`ul de 2 ori....a vazut ca am luat sala si m`a programat pe 13 aprilie la traseu...acum sa vedem ce circ o sa mai fie si atunci. Dupa asta imi sun instructorul cu care nu mai luasem legatura de mult, sa`l anunt. Soc: imi zice ca motorul lui e de 250 si ca nu i`a mai facut inspectia asigurare si nu stiu ce acte, pentru ca v`a fi nevoit sa`si cumpere alta dupa legea "astora"...Acum astept si astept..cum tre` sa faci la noi in tara...doar sa astepti

Editat de George2013
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, cei care au facut scoala si au depus dosarul pe legislatia veche dau examenul sala si poligon, pe orice motor... bla,bla, vechea legislatie. Deci alte probleme la poligon nu cred sa ai.

In privinta motorului, cauta sa inchiriezi altul, de la alta scoala moto si roaga instructorul sa faci cateva ture cu el inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu bag mana in foc pt nimic, mai ales ca nu e nimic clar 100%... dar, stiam ca s-au sistat inscrierile, nu examinarile. Si legal vorbind... legile nu se aplica in trecut. Deci oricine a depus dosarul pana la data aprobarii noii legi, adica publicarea in MO (automat si abrogarea celei vechi), beneficiaza de examinare in conditiile vechii legi.

Fa o instiintare catre ARR si Politia Rutiera, in care sa ceri un raspuns oficial in privinta cazului tau... si cred ca ti se va spune ce am spus si eu mai sus. Cu acel raspuns oficial te duci la nenea militianu' care te-a refuzat si il pui sa te examineze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi legea asta noua care e in dezbatere pune probleme care e in legatura cu modul de examinare ca la categoria C C+E nu au fost niciun fel de probleme despre varsta sau orice altceva...

 

Deci ce trebuie sa fac si unde? :)) ca oricum n-am nimic de pierdut :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ARR = autoritatea rutiera romana.

Politia Rutiera, dar nu stiu daca te pot ajuta si ei cu ceva... dar nu ai nimic de pierdut, eventual te directioneaza catre cine trebuie.

Cauta pe net adrese de contact si da-le mail, explica-le situatia si cere un raspuns oficial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...