Sari la conținut

SOFT ENDURO MONTEORU EP 2 ,,SI MAI ANTRENATI,,


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 149
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

sunt incepator si eu in enduro, pe strada am avut GSXR, FZ6. ma pregatesc sa imi iau ceva intre 125-350cmc si sa ma joc putin cu el pana pe 23/03.

credeti ca as putea veni si eu?

daca da as vrea sa stiu cum se procedeaza cu inscrierea.

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia uite cati incepatori in ale soft enduroului sunt :D si eu dupa cateva motorete de strada ca si k5 1000, 1000rr, k8 600, zx9r and so on am trecut pe endureala care este cel mai misto sport pe care l-am practicat.. Asa ca hai sa ne strangem toti incepatorii si sa mergem la monteoru .

 

P.S. - are cineva ceva filmulete de anul trecut sa vedem si noi cam cum este zona si poate daca are bunavointa Teo ne va da si noua punctul de plecare si sosire sa le vedem pe harta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alecs, pana acum te bagai in toate discutiile despre hard enduro, laudai super motocicleta DRZ, iar acum te-au taiat transpiratiile doar gandindu-te la o eventuala participare la una dintre cele mai usoare curse ale sezonului.

Eu tocmai mi-am vandut motorul, si probabil nu o sa particip la cursa asta, dar cineva care merge cat de cat, poate cu siguranta sa termine macar o tura, indiferent ca are Drz, Xr, Klr sau alte moto inchipuite de enduro.

Pe de alta parte, daca esti total antitalent, sau obisnuiesti sa te saluti cu "asfalt uscat", ai loc de frunte la mancare si bautura, fara sa te chinui prin padure, si sa chinui si pe altii, cautandu-te prin padure.

Asa ca, Teo, daca nu imi iau moto pana atunci, astept sa ma sponsorizezi cu vreo mobra, sa te ajut la recuperare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alecs, pana acum te bagai in toate discutiile despre hard enduro, laudai super motocicleta DRZ, iar acum te-au taiat transpiratiile doar gandindu-te la o eventuala participare la una dintre cele mai usoare curse ale sezonului.

Eu tocmai mi-am vandut motorul, si probabil nu o sa particip la cursa asta, dar cineva care merge cat de cat, poate cu siguranta sa termine macar o tura, indiferent ca are Drz, Xr, Klr sau alte moto inchipuite de enduro.

Pe de alta parte, daca esti total antitalent, sau obisnuiesti sa te saluti cu "asfalt uscat", ai loc de frunte la mancare si bautura, fara sa te chinui prin padure, si sa chinui si pe altii, cautandu-te prin padure.

Asa ca, Teo, daca nu imi iau moto pana atunci, astept sa ma sponsorizezi cu vreo mobra, sa te ajut la recuperare!

Nu stiu in ce discutii m-ai vazut pe mine despre hard enduro... in fine... Si acum laud motocicleta mea si tocmai de asta am zis ca o sa merg si eu daca am cu ce sa o duc pana acolo... Nu stiu de unde ai tras tu concluziile ca m-au trecut transpiratiile probabil din cauza faptului ca nu am cu ce sa imi duc mobra acolo si tu o consideri ca un fel de a da inapoi. Iarasi nu inteleg care e problema ta ca am eu DRZ care in capul tau nu este mobra de enduro... sau la soft enduro se merge doar cu KTM??? iar cea mai mare nelamurire care o am... CE AI TU CU MINE??? ti-am facut ceva sa ma iei la misto sau asta se intampla tuturor incepatorilor??? ca daca e asa si are unul nervii mai slabi se lasa de sportul asta imediat ce da de unul ca tine care ii taie tot cheful de enduro. Sa inteleg ca daca tu ai KTM esti cel mai bun, cel mai tare si altu nu e ca tine nu? Frate... cand ma uit la comunitatea asta inchipuita de motociclisti imi vine sa imi iau campii ( pe drz-ul meu bineintele) Cum frate sa te iei de aia incepatori doar prin simplul fapt ca sunt incepatori... PM in loc ca cei mai experimentati sa ii incurajeze pe cei care abia incep sa mearga pe enduro si sa le dea sfaturi si sa le impartaseasca din expeirentele lor rele( ca cele bune le vad si incepatorii) se gaseste cate unul care sa ii ia la misto si sa faca in asa fel incat astia care sunt la inceput de drum sa se gandeasca de 2 ori inainte daca sa faca pasul asta spre enduro sau sa se indrepte spre altceva... cam atata am avut sa spun... imi pare rau ca unii gandesc asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea Alex, oamenii mai vechi sunt satui de cate sfaturi au dat la viata lor unor incepatori. Si, cand tu vii cu un dual sport, prima data ceri sfaturi despre cum sa-l faci mai usor, ce sa-i mai schimbi la suspensii ca sa le imbunatatesti, cum sa-l faci mai struto-camila, toata lumea te sfatuieste sa alegi o alta motocicleta care are deja aceste modificari facute, o motocicleta dedicata de hard enduro. Apoi, cand incepi sa-ti lauzi struto-camila ca fiind cea mai tare din parcare si nu iei in serios nici unul din sfaturile celor deja trecuti prin situatia ta, oamenii devin acizi sau nu-ti mai raspund la posturi.

Poti veni la Monteoru, ai sanse sa termini cu DRZ-ul, dar MARE ATENTIEEE!!!! Eu la o prieteneasca din asta am decis ca Husqvarna TE610 de o aveam inainte e buna la enduro doar daca vrei sa faci muschi si sa ramai ultimul, cu copii de 10 ani si cu 2-3 incepatori cu motociclete prost alese (cross-uri sau "legendarele" DR350, XT350, etc). Si intr-o luna aveam deja EXC-ul. Vezi ca tentatia de a te intoarce de la o astfel de intalnire cu un EXC sau un WR 250 e mare. :bandit:



P.S. Pentru ca la vitezane te pricepi. Tu cu un miar, eu cu un transalp, ambele merg pe sosea. M-ai lua la o tura Bucuresti-Constanta si retur? Eu unul cred ca nu, ai mai face si misto de tractorasul meu, chiar daca consuma mult mai putin decat al tau si are mult mai multe sanse de a ajunge la 200.000 km fara sa-i desfac motorul.

La fel si aici: daca ai DRZ, eu unul nu te-as lua la o tura, chiar daca sunt si eu incepator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu ! Ce nebunie aici!?!?trebuie sa veniti sa va dati ca sa iasa nervi. Ce face iarna din endurist ! Soft enduro e ptr orice motoreta orice pregatire ! Totul depinde de pilot. Forta E Cu Voi !

 

Inscrierile se fac la fata locului vineri de la 15 dupa amiaza si sinbata pina la 9,30 ca la 10 e startul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata si tie Asds si ms pt postare :)

in primul rand te-as lua cu mare drag chiar daca as avea miar si tu transalp pt ca nu merg la timpi ci merg de distractie iar in turele care le-am facut eu cu miarul si in grupuletile pe care le-am avut dupa noi nu toti aveau miare si nu ne-a interesat cine ce motoreta are pt ca toti aveam acelasi scop, sa mergem la o plimbare nu la o cursa. Asta iti poate zice oricine cu care am mers...

Legat de sfaturi ce pot sa zic, eu oricui imi cere sfatul il ajut chiar daca sfatul ala l-am dat de 100 de ori pana atunci si nu imi permit sa iau pe nimeni la misto sau sa dau ochii peste cap cand aud aceiasi intrebare a nu stiu cata oara pt ca stiu cum e sa fi incepator (la vitezane ma refer) si sa te ia toata lumea la misto si din incepator pe miar si ca nu o sa o duc mult in stilul asta si etc ...Daca nu am ce raspuns sa ii dau legat la o intrebare tac din gura si zic ca nu stiu dar de obicei placandu-mi sportul asta (mototciclismul) imi face mereu placere sa dau sfaturi celor care nu stiu pt ca o fac cu placere nu o fac din obligatie. In absolut toate posturile mele nu ai sa gasesti replici acide catre alti membrii ai forumului care mi-au pus intrebari si celor carora le-am dat sfaturi.

 

Acum legat de motoreta iar e o discutie interminabila pt ca desi cum spune toata lumea am facut greseala oricarui incepator si mi-am luat DRZ, asta nu inseamna ca DRZ-ul nu e motoreta.Doar de la Todea am auzit de 1000 de ori ca mai bine ma duc sa ar cu tractorul meu :)) Nu doar KTM-ul poate face enduro si hard enduro si aici nu zic ca a mea face harde enduro pt ca oricun nu am ajuns la stadiul sa stiu eu sa fac ceea ce motoreta mea nu mai poate. Din cauza asta am zis ca anul asta o tin tocmai ca nu mi se pare normal sa cumpar o motoreta si sa o dau inainte sa vad ce poate, iar de aici a rezultat si incercarea mea de a o aduce mai mult pe linia de plutire cu modificarile facute pt a o usura si ce am mai facut la ea. Nu vreau sa o dau acum doar ca sa imi iau un KTM din 2000 poate maxim 2003 deoarece lumea zice ca nu e enduro. Cand o sa mai strang niste bani (ca nu cresc in copaci ca la altii) o sa o dau si o sa imi iau una dedicata dar pana atunci trebuie sa ma obisnuiesc cu ce am si sa o fac cat mai mult pe placul meu. Sau nu am dreptate? Ideea in mare este ca eu nu inteleg postul lui Siadimet in a ma lua la misto. Nu i-am facut nimic, nu mi-a facut nimic, nu i-am cerut o parere, din ce am scris aici pe topic cred ca era evident ca vb direct cu teo iar daca vb cu altii am specificat. Nu inteleg de unde atata rautate intre membrii care nici macar nu se cunosc. Frate poate eu sunt pueril dar parca vad altfel o comunitate moto si vreau sa cred ca e altfel cu rautati, pareri aiurea si mai stiu eu ce. In fine... nu vreau sa o mai lungesc pt ca oricum chit ca vreau sau nu tot se va simti cineva lezat si iar o sa atraga posturi aiurea.

 

 

P.S. - Teo cum poate fi asa de ok si nu cred ca o zice doar pt cei 125ron care ii va primi ... Dupa cum a zis si el e pt orice motoreta si pregatire.

Editat de alecs_1000rr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai inteles gresit. Vroiam sa spun ca o multime de bikeri fac enduro, chiar hard enduro cu Drz si alte mobre din aceeasi categorie. Din pacate asta se intampla doar pe forum-uri, si cand e vorba de iesiri adevarate, nu mai dai de ei.

Stiu cum o sa fie cursa la Buzau si o mai spun inca o data:

Merge cu orice motocicleta sub 150 kg, cu cauciucuri adecvate si cu un pilot care iubeste sportul asta.

Esti binevenit, si te provoc la o competitie de baut bere viteza, dupa cursa, pentru ca o sa fie sete mare dupa plimbarea asta.

Si, ai inteles gresit preferintele mele moto. Sufletul meu e Yamaha!!!!!

Cat despre partea cu misto-ul, incerc de fapt sa te ambitionez sa vii la cursa, cu orice motor ai avea.

Te astept la Buzau si o sa iti dau sa mergi cu o motocicleta potrivita pentru tine, si nu o sa mai fi suparat pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms mult de tot pt postare Siadimet... Chiar aseara am vb cu un prieten , Coxanelul, si l-am intrebat: Bre am vazut si eu topicul asta si zi-mi daca crezi ca ar trebui sa ma bag si eu cu DRZ-ul la traseul asta ,ca toata lumea mi-a zis ca nu poate... El a raspuns simplu si chiar nu ma asteptam la asemenea raspuns... DRZ-ul poate, dar tu poti? si am ramas putin socat.

Eu a, specificat ca hard enduro nu fac si nu cred ca voi putea face datorita varstei (32 ani) si celor 112 kg. As putea sa scap de cateva din ele daca chiar as vrea sa fac , dar nu cred ca e de mine hard enduro ( nu zic sigur ca nu e ca inca nu am incercat nici soft pe un traseu cum trebuie)

 

Ms mult de tot ca ma provoci la competitia de bere dar cum nu prea beau alcool de fel s-ar putea sa ma intreci dupa prima jumatate de halba :))

Preferintele mele in moto sunto crf250x sau wr250f si in ultimul rand 250 exc-f, asa ca pana ajung la o suma de bani consistenta care sa imi permita schimbul drz-ulu cu una din cele mentionate de la 2008 in sus , o sa raman cu asta actuala si o sa incerc sa merg cat posibil cu ea.

Imi cer scuze daca am inteles gresit ca faceai misto si mai mult ca sigur nu am vazut-o ca o ambitionare :)

Legat de faptul ca imi dai sa merg cu o mobra dedicata pt asa ceva o sa zic pas deoarece nu vreau sa ma chinuie gandul ca o alta motoreta e mult mai ok decat drz-ul meu pana nu o schimb pe a mea si imi iau alta :))) pt c a stiu ca imi va placea ca e mult mai buna ca a mea si ca nu imi permit sa mi-o iau. Asa ca daca nu cunosc nu am de ce sa imi para rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prezent si eu.

 

Are careva un track GPS cu traseul? De anu asta, de anu trecut...nu conteaza...sa ne facem si noi astia care n-am fost prin zona o idee pe unde e traseul. Poate ajungem p-acolo inainte de concurs.

 

Mersi frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai nici ktm....si nici nu bei.....!!!!

ce dracu enduro e ala???

:cheers:

octavius... sincer cateodata ma intreb si eu acelasi lucru :)) dar imi tece repede

Sincer nu stiu de ce dar niciodata nu prea mea placut beutura dar sa stii ca ma pot distra si cu lipton de lamaie la bord dar sambata am vrea vreo 3 motorete( drz, ktm 450 exc si un te 610) sa ne ducem la traseu sa incercam ce si cum.

 

Prezent si eu.

 

Are careva un track GPS cu traseul? De anu asta, de anu trecut...nu conteaza...sa ne facem si noi astia care n-am fost prin zona o idee pe unde e traseul. Poate ajungem p-acolo inainte de concurs.

 

Mersi frumos.

Iron voi cand vreti sa mergem ca suntem si noi vreo 3 care am vrea sa plecam spre zona aia sambata dimineata si sa ne intoarcem seara sau duminica pe la pranz si poate ne vedem pe acolo :)

Editat de alecs_1000rr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zona e ok...traseul e ok....insa....nu e usor!!

de la pitesti venim in grup!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zona e ok...traseul e ok....insa....nu e usor!!

de la pitesti venim in grup!!

Daca stau sa ma gandesc, sincer nici eu nu as vrea sa fie foarte usor pt ca daca tot ma duc macar sa capat un minim de expereienta. Asa pe zona de camp si padure de bucuresti pot sa merg fara probleme... dar prefer sa mai avanseaz si eu un pic. Voi cand vreti sa veniti??? in week-endul asta sau la concurs?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luati-va GPS ca sa marcati punctul de plecare. Eventual sa va inregistrati traseul. Un track incarcat deja in GPS nu va trebuie. Sunt deja in zona o gramada de trasee care se intersecteaza, poteci vizibile, portiuni mari marcate cu banda de la cursele anterioare. Un track anume nu va trebuie pentru ca sigur va contine portiuni mai grele pe care oricum le veti ocoli. Dar un GPS va trebuie ca sa nu va rataciti. Sa gasiti drumul de intoarcere. Sa nu va treziti la sfarsitul zilei pe partea cealalta a dealului dupa ce v-ati chinuit ore sa scoateti mobrele din vreo vagauna.

Eu am track-ul de la Prieteneasca de anul trecut dar n-am drepturile de autor. Ma gandesc sa nu se supere Teo daca il postez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@alecs traseele de la moteoru merg brici de drz, insa cele 112 kile s-ar putea sa te jeneze putin ;)

 

p.s. nu e relevant daca "te descurci" pe "zona de camp si padure de bucuresti", emduro e mai placut pe inclinat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei , te rog frumos zi-mi despre ce gps vorbim aici ca nu am inteles niciodata ce fel de gps imi trebuie... banuiesc ca cel de pe telefon nu e tocmai bun nu? Daca se indura Teo si te lasa sa il dai , te rog da-mi-l si mie pe PM sa incercam sa il facem pe ala.

 

Soso dupa cum am zis as prefera ceva mai greu ca de astea pe plan drept m-am plictisit si la fel cum ai zis si tu pe plan inclinat e mai frumos. Daca nu o sa incerc chiar si cu cele 112kg ale mele + echipament inseamna ca nu merit sa ma dau la enduro :)))

 

P.S. - Iron poate te hotarasti sa mergi we asta cu mine si cu Vlad ca am aflat ca tu erai a 3-a persoana care nu stia daca poate veni :D ca sa am si eu cu cine sa stau in camera sa mai reduc din costuri :))

Editat de alecs_1000rr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Navigator GPS. Sa poti marca un Waypoint. Sa stii in permanenta unde te afli fata de locul de plecare. Nu ma pricep la telefoane. Or fi bune si astea, nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea le am eu cu GPS-urile dar ma refer la ceva gen din ala de masina Garmin sau se poate si cu google maps? Ca igo-ul nu are ce cauta acolo ca nu stie unde sunt :)) Sau este vreun GPS dedicat moto pt enduro? Chiar nu ma pricep.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mos, orice dispozitiv care sa poata marca un punct intr-un sistem de coordonate si sa-ti arate pozitia curenta in acelasi sistem de coordonate. Nu va trebuie ceva dedicat moto sau enduro pentru o tura lejera cum aveti de gand sa faceti. Un aparat dedicat e folositor doar in regim de cursa, sa-l ai tot timpul sub ochii. Altfel, la plimbare, il poti cara si in desaga sau buzunar. Te opresti din cand in cand si iti verifici pozitia. Sa stii cand e cazul sa incepi sa te gandesti sa te intorci la baza/masina. Aparatul nu e obligatoriu sa contina harti in el. Altfel, daca treaba cu GPS-ul e prea complicata pentru voi, old fashion: busola si harta. Ideea e sa nu va prinda noaptea balaurind prin multimea de poteci, vai si creste, cautand drumul de intoarcere.

PS: Te aprinzi cand lumea te ia la misto (asta fiind doar parerea ta) in discutiile cu modelele de motocicleta. Acum nu incepe o polemica si cu orientarea turistica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms Andrei. Nu incep nici o polemica doar ca vroiam sa stiu daca google maps face fata sau dca trebuie sa vb cu cineva sa imi dea ceva dedicat pt asta. Cum am zis si mai sus chiar nu ma pricep la GPS-uri si cum ar fi prima mea iesire la munte ma gandeam sa fiu pregatit cu tot ce imi trebuie nu sa stau sa imi stric ziua pe acolo. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...