Sari la conținut

Crom zgariat furca de la cuzineti


Postări Recomandate

Nu folositi pistol penumatic la strangere decat daca aveti mana formata. Eu nu recomand sa se foloseasca deloc dar sunt furci la care daca nu ai holder nu reusesti sa strangi cum trebuie surubul. Eu mi-am facut holdere pt mai multe modele de inteernale sau damping rods. Daca totusi nu reusiti sa obtineti strangerea, puneti surubul de debit pe 1 sau 2, nu pe 4 si macar scade riscul sa stricati ceva.

Atentie si la ce fel de loctite puneti pe rurubul de jos care tine cartusul sau damping rodul. Loctite 243 medium - culoare albastra. E cel mai cunoscut thread locker de uz general si n-ar trebui sa lipseasca din garajul oricarui motociclist care face servisare pe cont propriu. Exista thread locker si de la alti producatori, aveti grija sa fie medium, nu folositi substanta care se desface la temperatura inalta.

Desi manualul recomanda, eu prefer sa nu pun loctite pe suruburi pentru ca acestea au pas fin si se pot strange suficient de tare fara risc de desfacere.

Mai exista riscul ca la furcile cu surub inbus 6 sa se strice hexagonul interior. La unele l-am gasit si eu stricat si e tare neplacut sa le desfaci in astfel de conditii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspuns si sugestii! Holder banuiesc ca te referi la ceva sa tii contra ca sa prinzi surubul? In manual zice sa comprimi amortizorul, si sa scoti/strangi surubul. Insa la partea de scos, am reusit doar cu pistolul, poate la strans merge mai usor, dar cred ca e mai util sa imi fac si eu dintr-o teava ceva sa tin contra. Loctite albastru am, insa nu ma prea gandeam sa pun.

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspuns si sugestii! Holder banuiesc ca te referi la ceva sa tii contra ca sa prinzi surubul? In manual zice sa comprimi amortizorul, si sa scoti/strangi surubul. Insa la partea de scos, am reusit doar cu pistolul, poate la strans merge mai usor, dar cred ca e mai util sa imi fac si eu dintr-o teava ceva sa tin contra. Loctite albastru am, insa nu ma prea gandeam sa pun.

Cilindrul din interiorul furcii care este desfacut practic de surubul ala ar trebui sa aibe in capatul opus gaurii filetate pentru surub un cap de imbus mare gen 17-19-22, depinde de la o furca la alta. Daca nu are inseamna ca ar trebui sa mearga si fara, desi si cele cu cap de imbus merg stranse fara contra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia e ca se prind internele direct de surubul ala de jos, nu am loc sa bag tija cu piulita in cap ca sa tin contra ci trebuie o teava decupata un pic, am modelul in cap. iti multumesc si tie, utile sfaturile de aici! Stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal nu are ce sa curga la strangerea surubului de jos, el etanseaza pe garnitura de cupru. Poti sa-l bagi stramb sa curga ( am intalnit si asta), doar asa, sau sa nu-l strangi bine sau sa nu-ti mai tina garnitura. Nu-l strange cu pistoul, daca ii cureti filetul frumos la amortizor si la surubul respectiv o sa vezi ca merge foarte bine strans la mana. Fixator nu-l recomand, multi nu stiu ce sa puna si probabil va trece mult timp pana va mai fi o servisare la furca respectiva. Daca se exagereaza cu timpul de servisare sau cu fixatorul poti sa ai surpriza sa nu-l mai desfaci decat cu bormasina :) , am intalnit si asta si muuult am mai injurat pe cel care a pus fixator acolo dupa ureche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana una alta trebuie sa fac rost de saibe de cupru jos ca nu avea :)

 

Cam asa arata furca: am cumparat cuzineti, semeringuri, ulei 10w belray, poate ajung pe sambata. Si ca tot ma plictiseam am vopsit si paharele(sau cum le zice) cu niste vopsea bicomponent f rezistenta (cica) ca era cojita de la pietricele cea veche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte elegant. Deci aia era buba pana la urma. Nu mai erau deloc garniturile de cupru :) O precizare insa, ansamlul interior nu era neaparata nevoie sa-l desfaci, chiar deloc. O sa fie mult mai greu de comprimat arcul si de reasamblat acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte elegant. Deci aia era buba pana la urma. Nu mai erau deloc garniturile de cupru :) O precizare insa, ansamlul interior nu era neaparata nevoie sa-l desfaci, chiar deloc. O sa fie mult mai greu de comprimat arcul si de reasamblat acum.

 

Gresit. Nu e furca upside ;)

Se monteaza cu mana libera. Se strange piulita de blocaj a tijei de revenire pe capacul furcii.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da bine ca ai vazut tu :D asa e, la upside e dificil. Am cumparat prostie d'aia de comprimat arcul de la k-tech special pentru treaba asta la furcile upside si la aia m-am gandit cand scriam.



Da merci, stiu cum se monteaza ca am mai vazut :) , repet mintea mea era la cu totul ata furca ;)

Editat de DeusEx1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte elegant. Deci aia era buba pana la urma.

Pai tocmai ca nu era chiar asa mare problema ca nu avea alea de cupru. M-a mirat ca nu a curs siroaie, in schimb era doar un pic umed locul. Buba era ca la ultima iesire, simteam furca cam nasol, simteam ca e o problema, confirmata atunci cand am desfacut-o: cuzinetii praf. Surubul de jos l-am desfacut tocmai deasta: sa verific garniturile de cupru pt ca era un pic umeda zona, garnituri care, dupa cum am zis, erau lipsa :) Oricum, la cat am bagat in motor (aproape inca o data valorea), nu ma zgarceam la furca si am zis sa scot tot, spal frumos, verific ce e de verificat si o fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De scos l-am scos cu pistolu' cu impact, merge insurubat la fel? Banuiesc ca nu am ce sa stric asa, saiba se aplatizeaza, tija se invarte in gol. Sau la mana? Mi-e ca nu reusesc sa il strang destul de bine si ma trezesc cu o surpriza cum mi-au facut unii la un service si e uleiul pe jos a 2-a zi :)

 

Pai ai zis parca ca uleiul era pe jos..ai ma gandeam ca era problema nu cuzinetii, daca ai ajuns la aia asta e altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca tot ma plictiseam am vopsit si paharele(sau cum le zice) cu niste vopsea bicomponent f rezistenta (cica) ca era cojita de la pietricele cea veche.

Jambele inferioare sant paharelele? ca in poaza alea-s vopsite . Vopseaua are o problema cu aluminiul crud ,cam sare de pe el (in timp) ;de aceea se da un strat de grund pt aluminiu . Vopseaua 2K e mai rezistenta decat asta obisnuita si daca o si coci (expunere la soare,zi de vara pana'n seara) e si mai si.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...