Sari la conținut

Crom zgariat furca de la cuzineti


Postări Recomandate

Sunt mai multe zgarieturi superficiale verticale, una se simte cu unghia. Urma sa schimb semeringurile si uleiul si cand am dat jos furca am vazut mai bine. Se mai poate face ceva?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mai multe zgarieturi superficiale verticale, una se simte cu unghia. Urma sa schimb semeringurile si uleiul si cand am dat jos furca am vazut mai bine. Se mai poate face ceva?

schimba tubul. si cuzinetii si daca tot schimbi astea pune si simering+ulei

 

gasesti pe wemoto ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum banuiam, era un cuzinet dus. Banuiesc ca stiu si de la ce se trage, am facut anul trecut o excursie prin Romania de vreo 1500 km pe drumuri mult peste ce era normal pentru zx. Am dat comanda de cuzineti. Eu nu vad nici o urma de indreptare a furcii. Furca era moale si inainte sa curga, arcurile le-am masurat si sunt ca si noi. M-am mirat si eu. Asa ca eu presupun ca cel ce a schimbat inainte uleiul din furca nu a avut habar sa faca nivelul de ulei din furca. In manual este o valuare doar pentru schimbul de ulei de 430ml si una pentru desfacere totala de 505ml de ulei pe jamba. Zgarieturile alea sunt superficiale, le iau cu hartie abraziva de 2500 si apa, am incercat si cu 3000 dar dureaza o vesnicie. Chiar si cu 2500 dureaza de iti iese pe nas, asa ca poate astazi trec si iau si de 2000 sa vad cum se comportata. Am facut prima data o suprafata mica si iese oglinda la, dupa ce si polisezi putin. Nu s-a luat nici din material(0.02mm), deja intra in plaja de eroare a sublerului.

Vreau si eu asta:

 

 

post-43576-0-86803300-1362559335_thumb.jpg

post-43576-0-40718000-1362559384_thumb.jpg

post-43576-0-05276600-1362559433_thumb.jpg

post-43576-0-74657100-1362559484_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mai greu decat de frecat jamba e sa gasesc cuzineti, All Balls si Racetech nu fac pentru modelul asta.Alti producatori aftermarket stie cineva de cuzineti ca sa verific daca au pentru modelul asta? Daca nu gasesc, o sa iau oem chiar daca dureaza mai mult pana ajung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am văzut un clip pe youtube cu un individ care schimba semeringurile la telescoape și lustruia și jambele cu șmirghel. Cum e procedura asta ? Ce granulație, cu sau fără apă, neapărat necesar ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am terminat o jamba in 4 ore, de la 1000 pana la 3000 cu apa. Prostia e ca zgarieturile sunt asa de fine, incat dupa ce ai dat cu smirghelul prima data pe ea, nu mai stii dupaia unde e. Te trezesti ca tot acolo e dupa ce ajungi la 2000-2500. Urmeaza sa o polisez si sa o desfac si pe cealalta.

Trebuie sa ajung la garaj ca sa masor cuzinetii, jamba am luat-o acasa. :crack:

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va salut,

 

Am nevoie pt Suzuki gsxr 600 din 2005 kit reparatie furca ( cred ca are alt nume, dar sunt incepator si mecanicul meu la fel aparent). Ideea este ca aveam joc la telescoape, a desfacut unu si mi-a zis sa imi iau:

- simeringuri

-ghidaje interior

- cuzineti, etc ( nu stiu ce presupune etc, sper sa ma ajutati voi)

 

Va rog putin ajutor/oferta.

 

Va mujltumesc anticipat

Sasha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ca sa inchei topicul, am rezolvat cu furca atunci, dar nu am mai scris. Am schimbat semeringuri ulei, semering praf, cuzineti, ulei. Frecat cromul de la 1000 pana la 3000 cu apa si dupa cu Autosol. Furca are cam 2700 km de cand s-a efectuat operatiune. Toate cele bune in legatura cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu trebuie loctite.

Surubul ala are o saiba de cupru, oricum nu se autodesface, din contra, ala se autostrange..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu trebuie loctite.

Surubul ala are o saiba de cupru, oricum nu se autodesface, din contra, ala se autostrange..

Intradevar nu trebuie loctite daca e strans bine dar nici de strans mai tare nu o sa se stranga ca doar bratul furcii in timpul mersului nu se invarte contrat sensului de strangere al surubului ca sa se stranga. In timp are intradevar tendinta sa ramana blocat pana fortezi un pic mai tare dar de strans sunt foarte sigur ca nu se strange.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar nu trebuie loctite daca e strans bine dar nici de strans mai tare nu o sa se stranga ca doar bratul furcii in timpul mersului nu se invarte contrat sensului de strangere al surubului ca sa se stranga. In timp are intradevar tendinta sa ramana blocat pana fortezi un pic mai tare dar de strans sunt foarte sigur ca nu se strange.

De scos l-am scos cu pistolu' cu impact, merge insurubat la fel? Banuiesc ca nu am ce sa stric asa, saiba se aplatizeaza, tija se invarte in gol. Sau la mana? Mi-e ca nu reusesc sa il strang destul de bine si ma trezesc cu o surpriza cum mi-au facut unii la un service si e uleiul pe jos a 2-a zi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...