Sari la conținut

Noile reguli (definitive) ale examenului moto:


Cyba
 Share

Postări Recomandate

"singura problema care o am cu noua lege este ca nu specifica ca si ORELE se vor face in trafic,cu instructor in spate sau pe alte motocicleta.Nu este normal sa faci ore doar in poligon,dar sa dai examen in trafic.Orele trebuie sa reproduca exact examenul si invers,iar amandoua trebuie sa reproduca cat mai fidel viata reala."

Bine punctat ! :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 229
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sunt destul de iritat, pentru faptul ca zeci/sute/mii de dobitoci intorc pe linie continua, nu se asigura, nu le pasa de cei pe 2 roti (cu motor sau fara), parcheaza oriunde, etc. scapa nepedepsiti, iar tot motociclistii sunt cei judecati, iar pentru un permis cat. A se face atata caz, sa se bage de la 50 de ani cu 10 feluri de probe si cu un cost de 3000 de euro...

"da frate sa se dea proba in oras cu un pasager de 100kile" ca doar nu ai sa mergi singur pe motor, de parca la examen la categoria C iti umple tiru cu marfa...

Daca ai categoria C te poti plimba cat vrei tu cu camionul GOL...pentru a transporta ceva cu acel camion iti trebuie ATESTAT DE TRANSPORT MARFA care si asta este de mai multe categorii... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei74n, e clar ca nu au facut profi si la timp nici legea, nici regulamentul de aplicare facut la timp, nici regulamentul pentru scolile de soferi. De ce nu raspunde cineva ca nu se fac lucrurile astea CUM TREBUIE?!

- Scolie le soferi si-o iau in barba ca nu au clienti.

- Comericiantii si-o iau in barba ca nu au cui vinde moto si scutere.

- Clientii si-o iau in barba de doua ori ca nu pot face nici scola nici nu pot folosi moto sau scutere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa mai inclin balanta revin la parerea mea ca NU AR TREBUI SA OBLIGE CARARAEA UNUI PASAGER LA EXAMEN

Eat that!

Editat de Batranu`
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai categoria C te poti plimba cat vrei tu cu camionul GOL...pentru a transporta ceva cu acel camion iti trebuie ATESTAT DE TRANSPORT MARFA care si asta este de mai multe categorii... ;)

poti incarca camionul pana la capacitate maxima, ai nevoie de acel atestat doar cand te angajezi la o firma de transport, prin ala validezi faptul ca esti competent...

 

Andrei74n, e clar ca nu au facut profi si la timp nici legea, nici regulamentul de aplicare facut la timp, nici regulamentul pentru scolile de soferi. De ce nu raspunde cineva ca nu se fac lucrurile astea CUM TREBUIE?!

- Scolie le soferi si-o iau in barba ca nu au clienti.

- Comericiantii si-o iau in barba ca nu au cui vinde moto si scutere.

- Clientii si-o iau in barba de doua ori ca nu pot face nici scola nici nu pot folosi moto sau scutere.

scolile o parte se vor inchide altele se vor adapta, instructorul meu era ofticat ca a platit impozit/asigurare sau nu stiu ce taxe si sta cu motoarele pe dreapta

 

Ca sa mai inclin balanta revin la parerea mea ca NU AR TREBUI SA OBLIGE CARARAEA UNUI PASAGER LA EXAMEN

Eat that!

te sustin :), serios acum, la ce politisti sunt nu stiu daca incap 2 persoane pe 1 motor

 

oricum e interesant ca ai voie sa calci lumea la 18 ani dar nu ai voie sa te sinucizi la 23 =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si eu topicul de la cap la coada,clar parerile sunt impartite.

Am 1,63 ,64 de kile si merg numai pe enduroaice de toata lumea ma intreaba daca ajung cu ambele picioare jos(este evident ca nu ajung) si se tot mira cum de pot merge pe asemenea capre.

Sincer nici la SS nu ajung cu picioarele jos dar nu m-a impiedicat sa merg cativa ani de zile pe SS.

Revenind la oile noastre,in afara faptului ca s-ar putea sa coste scolarizarea ceva in plus(si nu cred ca toata lumea are buzunarele pline de bani) sincer nu vad alt minus la legea de fata.

Exact dupa cum a spus un coleg....ce are frate 600? al meu motor de 650 cc are numai vro 40 si ceva de cai(honda nx650 dominator) asa ca nu va mai lamentati de motoarele astea mari.....oricum dupa scoala asa ceva o sa va luati 99% din voi.

Am un exemplu bun,o amica si-a luat motor HONDA SHADOW 600 cc parca,si era inscrisa si la scoala.Vreau sa zic ca aproape de terminarea scolii de soferi(timp in care facuse ore pe nus ce mobra comunista) nu era in stare sa mearga pe shadow-ul ala decat in linie dreapta,il chema pe prietenul ei sa-i intoarca mobra sa vina inapoi........

Asta e clar un exemplu ca nu are ce cauta pe o asemenea mobra,eventual una mai mica sau un scuter sa se invte cu ceva motoras sub poponeata si dupa sa se urce pe un motor adevarat.

Acum inchipuiti-va ca lua carnetul(intre timp si-a dat seama ca nu-i de ea ) si iesea in trafic....si da nu era SS de miii si mii de cai ...concluzia o puteti trage voi

Revenind la intrebarea pe care o primesc frecvent referitoare la inaltime si categoria mobrei.....trebuie si putina inclinatie pentru a putea fi un motociclist.

Multi vor sa faca multe lucruri da nu-s de ei nici pe departe.

Asa ca inainte ca toata lumea sa zica ca-i o lege de cacao intrebati-va ce inseamna a fi motociclist?ganditi-va la situatiile pe care le puteti intalni in trafic.

Nici nu m-as gandi sa dau carnet(cat A) unui motociclist care nu e in stare sa tina pe cineva pe spatele mobrei,sau nu e in stare sa conduca un super sport sau un cooper de 200 de kile plus.Exista categorii inferioare exact pentru aia care se plang de cei 600 cc.....

touche.

nu va mai temeti ca o sa va descurcati :)

ascultati de la altii - nu e greu cu pasager ;) trebuie putin mai multa atentie, finete.

 

o sa vedeti cand va apucati de scoala ca nu e asa naspa cum ati crezut/auzit.

 

chiar sunt curios ce vor spune primii care vor sustine ex dupa noua "forma".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti incarca camionul pana la capacitate maxima, ai nevoie de acel atestat doar cand te angajezi la o firma de transport, prin ala validezi faptul ca esti competent...

:))....stai sa ne intelegem!!! Ai zis ca il poti incarca pana la capacitatea maxima....poate doar ca manipulant marfa o sa-l poti incarca dar de plecat cu el, nici vorba!!!

PS: ma ocup de logistica unei firme de transporturi nationale si fac asta de 10 ani ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))....stai sa ne intelegem!!! Ai zis ca il poti incarca pana la capacitatea maxima....poate doar ca manipulant marfa o sa-l poti incarca dar de plecat cu el, nici vorba!!!

PS: ma ocup de logistica unei firme de transporturi nationale si fac asta de 10 ani ;)

sunte off-topic dar asta e, adica eu cu categoria C ma pot plimba cu camionu doar gol ?:))

zic de persoana fizica nu de angajat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunte off-topic dar asta e, adica eu cu categoria C ma pot plimba cu camionu doar gol ? :))

zic de persoana fizica nu de angajat...

Gresit.....mai intereseaza-te!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunte off-topic dar asta e, adica eu cu categoria C ma pot plimba cu camionu doar gol ? :))

zic de persoana fizica nu de angajat...

te poti plimba cu el si incarcat, dar, doar in interes personal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te poti plimba cu el si incarcat, dar, doar in interes personal

Ce spui tu nu este adevarat + ca nu ai cum sa demonstrezi asta!!!........in fine, oricum suntem off.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica eu daca am categoria C nu pot sa pun un sac de cartofi in camionul meu si sa-l plimb? Trebuie musai sa fie gol camionul?

Eu stiam ca atestatul ala e necesar cand te angajezi ca sofer la o firma, nu in cazul in care folosesti camionul personal. http://www.ghidtransport.ro/atestat-transport-marfa.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cristidb sa fim ironici, este mai simplu decat sa tragem o basina....lasand sacul de cartofi pe care tu vrei sa-l cari cu un camion, pentru care probabil nu ai nici permis sau daca ai, incearca sa incarci un camion si sa treci de cateva ori prin Jilava de exemplu, unde sigur o sa gasesti echipaj de la ARR + RAR + PR si or sa te lamureasca ei ;). Atestatul reprezinta dovada pregatirii soferului si ii ofera acestuia posibilitatea de a efectua transport de marfuri.

Editat de costi_pci
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ma-ti facut curios cum e cu marfa asta asa ca, desi suntem OFF voi suna un meserias sa ma lamureasca si revin cu detalii



L.E. Gata, m-am lamurit acum. Un posesor de permis categoria C, CE si ce-o mai fi (aia de plimba camioane mari, TIR-uri, etc) nu are voie sa conduca respectivul utilaj fara a avea atestat de transport marfa, indiferent ca are sau nu marfa cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ma-ti facut curios cum e cu marfa asta asa ca, desi suntem OFF voi suna un meserias sa ma lamureasca si revin cu detalii

 

L.E. Gata, m-am lamurit acum. Un posesor de permis categoria C, CE si ce-o mai fi (aia de plimba camioane mari, TIR-uri, etc) nu are voie sa conduca respectivul utilaj fara a avea atestat de transport marfa, indiferent ca are sau nu marfa cu el.

Atunci de ce iti mai iei categoria respectiva, pentru care faci niste cursuri si esti examinat??? :))

Crede-ma...ca de exemplu categoria C iti da dreptul de a conduce autovehicule cu masa maxima autorizata de peste 3,5t fara nici un fel de incarcatura. In cazul unui transport marfa iti trebuie faimosul ATESTAT.

Editat de costi_pci
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CAPITOLUL III

Conducatorii de vehicule

SECTIUNEA a 2-a

Atestatul profesional

Art. 71. - (1) Atestatul profesional este documentul care da dreptul posesorului permisului de conducere, angajat pe baza de contract, sa conduca autovehicule destinate transportului public de marfuri sau persoane.

(2) Atestatul profesional se elibereaza de catre Autoritatea Rutiera Româna în conditiile stabilite prin ordin al ministrului lucrarilor publice, transporturilor si locuintei.

Art. 72. - Atestatul profesional se elibereaza conducatorului de autovehicul care efectueaza:

a) transport de marfuri cu vehicule cu masa maxima autorizata mai mare de 7,5 tone, în trafic intern si/sau international;

B) transport public de persoane în trafic intern si/sau international;

c) transport de produse sau substante periculoase;

d) transport cu autovehicule cu mase si/sau gabarite depasite.

Art. 73. - Atestatul profesional se suspenda sau se anuleaza de catre autoritatea care l-a eliberat, în cazul în care titularul a savârsit abateri grave sau repetate de la reglementarile specifice privind transportul rutier si protectia mediului.

Art. 74. - Titularul permisului de conducere valabil pentru una sau mai multe categorii de autovehicule nu poate efectua transport public de marfuri sau persoane fara a avea atestat profesional valabil pentru tipul de activitate pe care o executa.

 

Eu nu ma mai contrazic cu nimeni. Dupa logica mea, din textul de lege reiese ca iti trebuie cand asta e meseria ta, faci transport public de persoane sau marfuri. Daca ai categoria D si 12 copii ai tai poti sa-i cari cu microbuzul proprietate personala pe toti sau iti trebuie atestat de transport persoane?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a) transport de marfuri cu vehicule cu masa maxima autorizata mai mare de 7,5 tone, în trafic intern si/sau international;

Nu stiu de unde ai luat tu asta dar tind sa cred ca ori este f vechi ori f gresit...atestatul de marfa iti trebuie de la 3,5 tone in sus. Ce zici de asta?

Editat de costi_pci
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma mai contrazic cu nimeni. Dupa logica mea, din textul de lege reiese ca iti trebuie cand asta e meseria ta, faci transport public de persoane sau marfuri. Daca ai categoria D si 12 copii ai tai poti sa-i cari cu microbuzul proprietate personala pe toti sau iti trebuie atestat de transport persoane?

Dracu` stie!

Cat despre ce lege ai citat tu acolo, tare ma tem ca a fost modificata intre timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi voie sa nu te cred :D

Nici macar nu trebuie sa iti dau eu voie...trebuie doar sa realizezi ca ce ai spus tu este total gresit. :D

 

Dracu` stie!

Cat despre ce lege ai citat tu acolo, tare ma tem ca a fost modificata intre timp.

Aici sunt de acord cu tine!!! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

touche.

nu va mai temeti ca o sa va descurcati :)

ascultati de la altii - nu e greu cu pasager ;) trebuie putin mai multa atentie, finete.

 

o sa vedeti cand va apucati de scoala ca nu e asa naspa cum ati crezut/auzit.

 

chiar sunt curios ce vor spune primii care vor sustine ex dupa noua "forma".

o sa va scriu aici dupa... :)

numai sa se decida "plantele" cu legea asta sa pot sa dau examenul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...