Sari la conținut

Intrebari despre Vanzator moto Pancota


Postări Recomandate

"bord, stop, plastice+ grafice noi"

Daca e 4timpi si e 2008-2011 mai repede mergi pe :

- verificat uleiul (sa nu dispara din motor in cutie si viceversa, e foarte frecventa treaba)

-Pus obligatoriu intinazator manual la lantul de distributie (e hidraulic iar cand dispare din ulei nu mai este presiune si nu mai intinde)

-Segmenti

-Semeringri supape

-Un schimb complet al semeringurilor din motor ar fi ideal ca sa te scape de grija uleiului

Ulei in filtrul de aer nu e ceva normal, ajunge doar daca motocicleta o dai peste cap si sta asa un timp sau semeringurile la supape + alte lucruri pot fii duse

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"bord, stop, plastice+ grafice noi"

Daca e 4timpi si e 2008-2011 mai repede mergi pe :

- verificat uleiul (sa nu dispara din motor in cutie si viceversa, e foarte frecventa treaba)

-Pus obligatoriu intinazator manual la lantul de distributie (e hidraulic iar cand dispare din ulei nu mai este presiune si nu mai intinde)

-Segmenti

-Semeringri supape

-Un schimb complet al semeringurilor din motor ar fi ideal ca sa te scape de grija uleiului

Ulei in filtrul de aer nu e ceva normal, ajunge doar daca motocicleta o dai peste cap si sta asa un timp sau semeringurile la supape + alte lucruri pot fii duse

Ms mult de tot Alfred, stiu ca imi trebuie chestiile astea... m-am interesat inainte de problemele modelului asta :) o sa le cumpar incetul cu incetul pe toate... primele sunt cum ai zis si tu intinzator manual de lant, arcuri pt greutatea mea, ulei, filtre etc, sa vad cat ma duce un schimb complet al semeringurilor, si sper sa nu ma trezesc ca imi zice ca ia ventilatorul ca de ala am nev, daca il ia va trebui sa imi iau si ventilator...pm... vom vedea cu ce bani raman dupa ce o cumpar iar de acolo imi organizez prioritatile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta in cazul in care termina cu actele de austria si le pune pe numele lui la financiar.

 

Inscrierea la financiar se face dupa ce ai tradus actele si apoi ai fost la RAR si i-ai facut mobrei carte de identitate de Romania. Daca vrei sa o cumperi in acel moment, nu mai ai de trecut decat pe la financiarul tau si apoi direct la politie sa o inmatriculezi.

Deci ai vorbit cu omul sa-i faca carte de identitate de Romania? Se descurca el cu RAR-ul sa il treaca indiferent ca nu are bord si stop pe frana? Pai atunci ai scapat de o mare belea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci trebuie CIV pentru financiar. Asta am omis. Atentie! Daca trec mai mult de 30 zile de la semnarea contractului de vanzare - cumparare, cumparatorul va plati amenda pentru ne-declararea la financiar.

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inscrierea la financiar se face dupa ce ai tradus actele si apoi ai fost la RAR si i-ai facut mobrei carte de identitate de Romania. Daca vrei sa o cumperi in acel moment, nu mai ai de trecut decat pe la financiarul tau si apoi direct la politie sa o inmatriculezi.

Deci ai vorbit cu omul sa-i faca carte de identitate de Romania? Se descurca el cu RAR-ul sa il treaca indiferent ca nu are bord si stop pe frana? Pai atunci ai scapat de o mare belea.

Sincer eu asa i-am zis..ca dupa ce o pune la financiar si o scoate sa imi dea un semn sa vin sa o iau... acum sper sa fi inteles... daca nu, oricum nu ma grabesc sa o inmatriculez, o sa ma duc la rar sa ii scot cartea, pe urma la financiar sa o iau in evidenta...iar cand o sa am timp o sa ajung si la politie... dar nu e graba. Actele sa le stiu in regula ca restul se fac. Chiar daca o inmatriculez, stop, semnalizatoare si oglinzi le scot dar vreau sa le am sa fie motocicleta stoc.

 

Achile bine ca mi-ai zis ca nu stiam :))

Editat de alecs_1000rr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer eu asa i-am zis..ca dupa ce o pune la financiar si o scoate sa imi dea un semn sa vin sa o iau... acum sper sa fi inteles... daca nu, oricum nu ma grabesc sa o inmatriculez, o sa ma duc la rar sa ii scot cartea, pe urma la financiar sa o iau in evidenta...iar cand o sa am timp o sa ajung si la politie... dar nu e graba. Actele sa le stiu in regula ca restul se fac. Chiar daca o inmatriculez, stop, semnalizatoare si oglinzi le scot dar vreau sa le am sa fie motocicleta stoc.

 

Achile bine ca mi-ai zis ca nu stiam :))

 

 

Nu cred ca tine faza cu data necompletata. Inseamna sa treci data cand vrei tu sau cum? Sunt date care apar pe toate actele (cvc, carte, actele originale din strainatate) asa ca nu vad cum poti fenta treaba asta?

Important e sa o treci pe numele tau la fisc (nu e musai s-o imatriculezi) si sa platesti impozit, care nu e mare, astfel evitand amenda care e mare.

Alecs, e aiurea sa-i ceri s-o treaca la fisc pe numele lui apoi s-o treci tu? Care este motivul pt. care-i ceri asa ceva? E adusa de mult timp in tara? Asa as intelege.
Daca vrei sa treci fara amenda, trebuie sa ai un CVC intre tine si fostul proprietar din Austria semnat cu data nu mai veche de 30 de zile, chiar daca motorul e radiat in Austria.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tine faza cu data necompletata, fiscul se ia dupa data radierii din strainatate. Dar amenda nu e mare, e de 30 lei. Fix-Pix.

Si, intr-adevar, marele hop e trcerea de RAR, dupa asta o poti baga la orice fisc din tara cu cartea de identitate de Romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amenda o stabileste angajatul/casierul care constata neregula.

In cazul meu, era o pitzipoanca buna care facea exces de zel, ma amendat razand la propriu cu 200 lei, asta in 2008.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai simplu,nu mergi la fisc=> nu iei amenda

e ok daca vrei sa te dai cu moto neinscris, dar omul vrea s-o inscrie - deci musai fisc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e vb ca vreau sa o inscriu... e vb ca vreau sa aleg eu daca vreau sa o inscriu sau nu. Adica vreau actele sa pot decide eu ce vreau sa fac nu sa stiu ca am acte si cand o voi vinde sa ma trezesc ca ma injura cumparatorul ca l-am mintit ca se poate inscrie si el nu poate... asta e ideea. O vreau cu acte sa stiu ca totul este ok cu ea si ca nu e furata de pe la vreun confrate si pe urma ma alearga ala pe mine... :)

 

P.S. - pt cei care se pricep... ce parere aveti despre cum se aude motoreta asta??? sa stiu daca se merita drumul pana acolo adica vreo 260km. Adica daca suna bine fac drumul daca nu , nu...

http://www.youtube.com/watch?v=j3VWRlZwUEw&feature=youtu.be

Editat de alecs_1000rr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e vb ca vreau sa o inscriu... e vb ca vreau sa aleg eu daca vreau sa o inscriu sau nu. Adica vreau actele sa pot decide eu ce vreau sa fac nu sa stiu ca am acte si cand o voi vinde sa ma trezesc ca ma injura cumparatorul ca l-am mintit ca se poate inscrie si el nu poate... asta e ideea. O vreau cu acte sa stiu ca totul este ok cu ea si ca nu e furata de pe la vreun confrate si pe urma ma alearga ala pe mine... :)

 

P.S. - pt cei care se pricep... ce parere aveti despre cum se aude motoreta asta??? sa stiu daca se merita drumul pana acolo adica vreo 260km. Adica daca suna bine fac drumul daca nu , nu...

http://www.youtube.com/watch?v=j3VWRlZwUEw&feature=youtu.be

 

Mi se pare ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana trece acest val de "caldura" mai astept pareri despre cum vi se pare ca suna pt ca vreau sa vad daca se merita sa ma duc pana acolo. Sper sa ajung pana in week end si sa ma intorc cu ea. Ms Achile, ms Crazy :) Pana acum 2-0 pro plecare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am zis... tare as vrea sa pot avea incredere in oameni dar in romania, asta chiar nu se poate...

 

Pai sincer atata timp cat MULTI oameni vorbesc persoana respectiva de bine nu vad de ce nu ai avea incredere?

Pana la urma un motor, mai ales la valoare aceea nu se cumpara prin curier, parerea mea.

Pentru un motor iei remorca dupa tine, rogi un prieten cu buz, platesti benzina, mergi cu trenul si te intorci pe moto, etc.

 

In fond chiar daca-ti trimite prin curier, in afara de urgent courier nimeni altii nu accepta verificarea coletului inainte.

 

Sfatul meu personal este sa te duci tu sa-ti cumperi motorul dorit, direct de la vanzator.

Sau roaga pe cineva de pe forum care este in acelasi oras sa mearga sa se uite pentru tine la motor si sa-ti spun o parere la rece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer imi pare rau dar mi-a iesit din minte ideea de a cumpara moto de la el doar din considerentul ca este prea departe si nu bat un drum pana acolo sa vad ceva chiar daca e bun sau rau... imi pare rau ca desi am vb cu soso macar putea sa schimbe titlul topicului daca de sters nu vrea in altceva deoarece vad ca nu se mai vb de tipul din pancota ci de cu totul altceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa titlul asa poate cauta alti useri informatii despre el.Cat despre distanta....esti prea comod.Sa nu-ti para rau dupaia si sa zici mai bine mergeam pana in jermanica dupa o mobra,mai ales ca ai de gand sa tii mobra asta 2-3 ani

 

p.s te poti duce cu trenul vezi mobra,probezi,lasi depozit,inapoi cu trenul si cauti pe bursa transporturilor pe cineva sa o aduca.restul sumei prin transfer bancar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...