Sari la conținut

Schimbare trepte


Evl Taz
 Share

Postări Recomandate

As vrea sa stiu... (presupun ca s-a mai discutat insa nu am gasit eu) retrogradarea treptelor la turatii decente, fara ambreaj, pot afecta cutia de viteze?

Este vb despre un Kawasaki ZXR 400... Uneori, retrogradez fara a mai cupla ambreajul dar la turatii la care motorul nu bruscheaza deloc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o faci ... cand trebuie ... nu crapa ... dar in timp ... scurt timp ... incep sa te lase pinioanele ... parca sare pe liber ... parca nu mai intra pe liber cum trebuie.

 

Cel mai sanatos e downshifting ul ...

 

Mergi ... beep acceleratie ...in timp ce ai debraiat ... tii schimbatorul de viteze "tensionat" ... adica aplici putina presiune ... ca si cum ai apasa cu degetul un lindic ... si schimbi ... apoi dai drumul la ambreaj usor ...

 

Motorul nici nu simte ... nu smuceste ... nu se blocheaza roata ... si nu derapeaza.

 

Deci nu mai schimba fara ambreaj ... nu e sanatos.

 

Nu esti pe circuit unde sa conteze o sutime de secunda ... vorba vine.

 

Dar daca ai ajuns la nivelul de Zeus sa faci downshifting fara ambreaj ... e bine ..dar in timp nu e sanatos ... cat or spune unii ca daca o faci bine nu are nimic. Are.

 

Si apoi .. daca scapi sau prinzi cum nu trebuie ... faci masacru in cutie.

 

Unora le moare motorul cand franeaza ... ca nu trag ambreajul sa decupleze ... si le sare distributia de la punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un Ktm lc2 am schimbat 2 ani de zile fara ambreaj, il foloseam doar cand plecam de pe loc si la oprire(mai rar pt ca il scoteam din mers..) si nu a avut nimic... dar se simtea ca schimbatorul trebuie putin mai fortat,nu e vorba de cine stie ce forta,dar trebuia sa aplic o forta mai mare decat la inceput.. deci schimba cu ambreaj chiar si la retrogradare.. Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa stiu... (presupun ca s-a mai discutat insa nu am gasit eu) retrogradarea treptelor la turatii decente, fara ambreaj, pot afecta cutia de viteze?

Este vb despre un Kawasaki ZXR 400... Uneori, retrogradez fara a mai cupla ambreajul dar la turatii la care motorul nu bruscheaza deloc.

 

Esti asa comod incat sa nu mai tragi ambreiajul?(intrebare cat se poate de serios)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poftim si invata.

Nota: se poate ca motocicletele respective sa aiba slippery clutch,antihopping,etc. Procedura e aceeasi, si cu si fara.

Asta ca sa faci economie de bani la reparatii/schimbari de piese la zx4...

si

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc baieti. O sa trag de ambreaj de acum inainte.

@frigider - La fel de serios raspund. Mi se parea ca uneori chiar nu e nevoie sa-l mai cuplez, nu neaparat din comoditate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate schimba treapta de viteza fara ambreiaj, insa necesita putina ureche muzicala (sic!).

de fapt, e vorba de sincronizarea turatiei motorului cu turatia cutiei in treapta respectiva si turatia rotii. tot ansamblul asta are niste mici tolerante (elasticitate, jocuri), prin acestea se poate face schimbarea treptelor fara folosirea ambreiajului. nu recomand aceasata practica, dar e bine de stiut procedeul, se poate intampla sa ramai fara ambreiaj departe de casa si nu toti au posibilitati sa-si aduca mobra pe platforma sau sa o repare la fata locului. de aia e bine sa stii ca se poate si fara ambreiaj. daca o faci bine, nu strici nimic. e destul de greu sa-ti iasa mereu bine, mai ales pana te inveti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...