Sari la conținut

TARA NOASTRA CA O FLOARE.BASHINA PORCULUI.


HondaSan
 Share

Postări Recomandate

pe bune va spun, eu ma gandesc sa ma las de motociclism.

prea multe accidente lasate cu morti sau schilodiri pe viata, prea multe gropi, prea agresiva lumea, prea, prea....

 

ba e semnalizat drumul prost, ba e o groapa noua si imensa, ba un maidanez, ba un idiot conservar care nu te vede... + ca e posibil sa gresesti chiar tu...

 

decat mort sau olog mai bine conservar. ai mai multe sanse sa scapi cu viata. mai sunt si alte hobby-uri: pescuit, pasarica, bere, munte, muzica, filme....plm

 

sau mai bine deschizi in plm ochii. si nu patesti nimic... am 15 ani de motoare... 12 de condus "legal". cu motorul nimic... faze la linita da, altceva nu. cu duba am doi poponari omorati. macar au murit impreuna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu trag concluzia din ce ai spus tu ca nu conteaza ca furi... conteaza de la cine furi, mai Robin Hood :)) Adica daca furau de la romani, era ok. Daca furau de la alte neamuri de traci, nu era ok... fix mentalitatea de tigan ciorditor, sa nu furi "din cartier" sau de la neamuri.

Am destule argumente, dar tu nu pricepi ca nu despre asta e vorba, discutam despre prezent, nu despre ce a fost acum mii de ani.

In prezent da, tiganii arunca cu pietre (au fost n-spe cazuri de biciclisti/motociclisti/soferi atacati cu pietre de tigani). Si in viitor da, ne vor vana cu lassourile. Usor, usor se impun... cand vor fi mai multi ca noi, romanii, probabil ca nu vom mai lua bolovani in freza, pt ca ne va fi prea frica sa iesim din casa. Si nu vorbesc de mine, de tine... vorbesc in general. Se razbuna acum si recupereaza toti anii aia de sclavie...

Mi se pare hilar sa-mi dai lectii de istorie cand nu te exprimi corect in romana...

Probabil ca si-a luat motorul cu bani... munciti. Asa cum multi dintre noi o fac, cu diverse sacrificii. Fiecare cum si cat poate. Nu toti "se descurca".

De ce e nerecunoscator? Mie nu mi-a dat nimeni cadou un motor, cu atat mai putin statul Roman. Statul Roman doar ia, si cand e vorba sa-ti dea, tot nu-ti da. Sa fiu recunoscator pt ca munesc pt banii mei? Si pt ca platesc taxe si impozite la stat, tocmai pt a nu se intampla mizeriile care se intampla acum din ce in ce mai des?

Nu, e normal ca tara asta sa se duca de rapa cu oameni care se multumesc cu rahaturi si sunt prea prosti sa constientizeze ca e rau... accepta tacit si nu vad dreapta-stanga... ne mandrim cu ce A FOST Romania?

Muncesti legal in Romania? Daca da, atunci afla ca tu dai cam 30% la stat si inca vreo 30% mai da si angajatorul. Bagi benzina din Romania si circuli pe drumurile tarii? Atunci afla ca platesti taxe, impozite si accize dublate si triplate, fara sa ai habar. Platesti rovigneta, platesti taxa de autostrada, platesti taxe de drum incluse in pretul benzinei, platesti impozit pe casa si pe teren, impozit pe auto si pe moto... dar nu e problema ca din cand in cand mai dai peste un bolovan de 30-40 kg pe un dn sau autostrada, ca te vaneaza tiganii cu pietre, ca ti-e frica sa treci noaptea prin anumite zone, ca pe tine te amendeaza controlorii dar pe ei nici nu-i observa... totul e roz in tara asta.

 

Sper ca nu te superi daca iti spun ca tigan ciorditor este tatal tau. Nu stiu cum dracu unii se dau in stamba pe aici si nu patesc nimic. Aloo moderatorii. Pe asta nu il vedeti?

Nu apas pe raport ca nu sunt sifonar. Ma descurc si singur.

 

Totusi nu pot sa nu remarc ca nu ai inteles nimic din ce am spus eu dar ti-au explicat niste oameni mai sus cum e cu ciordeala si eroismul. Nu e frumos sa furi si e o fapta condamnabila. Cand furi de la unii care ii calca pe cap pe altii mai mici si le fura tara cu totul si urmeaza sa te ocupe si pe tine si sa te fure se numeste gherila, rezistenta, hartuire ori ceva de genul asta. Nu ma pricep si nu caut pe google ca sa par destept.

Ce nu intelegi tu bai Fat Frumos este ca Dacii nu au fost ocupati fiindca le-au furta Roamnilor ce jefuiau ei de la alte popoare. Dacii stiau ca urmau sa imparta si ei soarta acelor popoare jefuite de Romani. Stiu ca Dacii nu au fost niste sfinti. Erau cam ai dracu fiindca ei jefuiau popoarele de dincolo de dunare si inainte sa vina Romanii. Dar asta nu inseamna ca suntem un popor de hoti. Si Vikingii au fost niste cotropitori feroce dar asta nu inseamna ca urmasii lor sunt ciorditori.

Diferenta este ca urmasii vikingilor se mandresc cu faptele de arme ale strabunilor pe cand noi aruncam cu noroi in strabuni. Si Vikingii au fost mai rai de 10 ori decat Dacii.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dar ai dreptate sa lasam trecutul si sa ne concentram pe prezent.

Eu cred ca tiganii au ei un simt al lor. Cum te vad mai fraier cum te ard. Eu am sute de mii de km cu masina prin Romania. Am fost pe aproape toate soselele in toate colturile tarii. Bai frate nu a aruncat nimani cu pietre in mine. Cu motorul am cateva sute de mii de km. Cam jumatate din cat am cu masina. Nu a atentat nimeni la integritatea mea.

Am zeci de prieteni care circula ca si mine. Nu au avut nici o problema. Probabil ca tiganii aia fiorosi au simtit ca nici eu si nici prieteni mei nu suntem fraieri sa ne impiedicam de primul bolovan pus de ei pe sosea.

Am auzit si eu de la altii ca au patit deastea dar nu ii cunosc si nu pot avea incredere in relatarile lor. Lumea mai si exagereaza ca sa capete putina atentie. Mai ales nulitatile.

Si eu cand eram mic aruncam cu visine in masini si le murdaream. Probabil cativa puradei au aruncat cu pietre. Dar sunt cazuri izolate.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nu putem sa generalizam si sa aruncvam toata tara la gunoi pentru o intamplare care nici macar nu poate fi dovedita. Nu putem fi siguri ca cineva apus o piatra pe sosea.

In concluzie ala de a deschis topicul nu poate fi banuit de inteligenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne luam de familie acum? Cand n-ai nimic de zis, jignesti? Si tot tu sa-mi dai report? :)) Inteligent rau... ce pot sa zic. Mi se rupe de parerea ta oricum. La fel si de vikingi, nu ma intereseaza ce fac alte popoare. Diferenta intre ei si noi este ca ei, din niste salbatici, au ajuns o tara civilizata. La noi se merge spre mai rau, nu spre mai bine... desteptule.

Nu sunt cazuri izolate, se intampla din ce in ce mai des. Si nu doar pietre aruncate in masina, ci multe altele. Ori esti orb, ori ipocrit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

In prezent da, tiganii arunca cu pietre (au fost n-spe cazuri de biciclisti/motociclisti/soferi atacati cu pietre de tigani)

 

 

asta e o mare nerozie pe care o susutii. am fost peste tot prin romania si cu motorul si cu masina si nu am avut probleme cu nimeni. nimeni nu m-a atacat cu nimic.

daca au fost cateva cazuri, gandeste-te ca au fost alte cateva zeci de milioane de alte cazuri in care nu s-a intamplat nimic. a

asa ca e irelevant ce spui.

 

in rest, de acord

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aca au fost cateva cazuri, gandeste-te ca au fost alte cateva zeci de milioane de alte cazuri in care nu s-a intamplat nimic. a

asa ca e irelevant ce spui.

ai si tu dreptate, dar cand unul din cele 'cateva cazuri' ti se intampla tocmai tie, parca nu mai e la fel de amuzant, nu? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai si tu dreptate, dar cand unul din cele 'cateva cazuri' ti se intampla tocmai tie, parca nu mai e la fel de amuzant, nu? :)

 

asa e.

daca lui geo i s-a intamplat regret sincer pt el.

zi-ne geo, te rog, unde ti s-a intamplat macar sa stim sa ocolim zona :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu masina am luat o bordura pe drumul dintre Navodari si A2, ocolind prin Lumina. Nu stiu exact numele localitatilor... dar era chiar la iesirea dintr-o comuna/sat, fix pe mijlocul benzii. Evident, neluminat. Si nu, nu era lipsa din trotuar, din simplul motiv ca nu aveau trotuar si borduri :)) Nu stiu sa spun din ce motiv era acolo pt ca nu am oprit sa verific si am avut noroc ca n-am rupt masina in 2 pt ca am avut starea de spirit sa nu incerc sa o ocolesc, ci sa o incalec, doar am sters-o pe tobe. Zona nu e chiar indicata pt opriri, nu ma simt in siguranta pe acolo :)) Si garantez ca daca o lua o motocicleta, se rupea si mobra... si motoristul se imprastia pe jos.

Vanat nu am fost pt ca m-am ferit pe cat posibil sa ajung in situatii nasoale. Dar tot am ajuns cu un cutit la gat in Rahova, in strada, cu masina lovita intentionat si zgariata (fara motiv evident), vopsita cu spray-ul pe o parte... plus diverse alte intamplari care imi scapa.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti sigur ca bordura era pusa special sa fii atacat? si esti sigur ca tiganii au facut asta?

 

sa inteleg ca cineva ti-a pus cutitul la gat in rahova? ai fost la politie? ai sunat pe urma sa vezi ce se intampla cu cazul tau?

daca esti/te simti mai ghinionist, iti sugerez sincer sa te inarmezi legal (pistol cu bila) sau ia-ti un pitbull/ belgian malinois si te asigur ca nu o sa mai ai probleme. orice om se sperie la vederea unei arme sau a unui caine si se potoleste.

iar daca ai extremul ghinion sa dai tot peste unul inarmat ca tine, invata sa tragi precum john wayne si atunci vei fi un baiat smecher pe care o sa-l doara in poola de oricine.

eu nu sunt vreun ninja sau john wayne, dar nu mi-a pus nimeni cutitul la gat, nu mi-am luat vreo injuratura sau vreo palma niciodata si am umblat prin toate cluburile, cartierele si zonele "periculoase"din tara

 

iar daca cineva ti-a vopsit masina cu spray-ul, nu trebuie considerat ca cineva te-a atacat. si, stim toti asta, nici un tigan nu umbla cu spray de vopsea. asta e opera tinerilor romani de prin cartiere pasionati de grafitti, sau a vreunui vecin nemultumit de tine ca i-ai luat locul de parcare sau i-ai footut nevasta din gresala

Editat de gringo 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne luam de familie acum? Cand n-ai nimic de zis, jignesti? Si tot tu sa-mi dai report? :)) Inteligent rau... ce pot sa zic. Mi se rupe de parerea ta oricum. La fel si de vikingi, nu ma intereseaza ce fac alte popoare. Diferenta intre ei si noi este ca ei, din niste salbatici, au ajuns o tara civilizata. La noi se merge spre mai rau, nu spre mai bine... desteptule.

Nu sunt cazuri izolate, se intampla din ce in ce mai des. Si nu doar pietre aruncate in masina, ci multe altele. Ori esti orb, ori ipocrit.

Sunt sigur ca te intereseaza parerea mea. Si ca sa vezi ca nu am nimic personal cu tine si nici cu familia ta te invit sa citesti ce ai scris mai jos.

Sa inteleg ca nu prea tii minte ce scrii. Ori scrii fara sa gandesti? Care e varianta adevarata?

Eu nu ma iau aiurea de oameni. Desteptul ala care a inceput topicul mi-a jignit tara iar tu ai mai jos propriile tale cuvinte. Nu stiu care din noi e ala nebun.

E indicat pe viitor sa incerci sa iti controlezi iesirile. E un sfat nu o amenintare.

 

 

EDaca furau de la alte neamuri de traci, nu era ok... fix mentalitatea de tigan ciorditor, .

 

 

Cu masina am luat o bordura pe drumul dintre Navodari si A2, ocolind prin Lumina.

garantez ca daca o lua o motocicleta, se rupea si mobra... si motoristul se imprastia pe jos.

am ajuns cu un cutit la gat in Rahova, in strada,

cu masina lovita intentionat si zgariata (fara motiv evident), vopsita cu spray-ul pe o parte... plus diverse alte intamplari care imi scapa.

 

Ma baiatule. Eu zic sa mai treci si tu pe la biserica. Tu ai duhovnic? :D

Tu ai mai multe peripetii decat au altii care au dublul varstei tale.

Am prieteni care stau in Rahova si in Giurgiului. Ca sa ajungem de la unii la altii treceam prin Ferentari care e la mijloc. Am plecat noaptea de la ei de nenumarate ori uneori eram morti de beti. Nici eu si nici ei nu au patit ceva acolo vreodata.

----------------------------------------------------------------

Eu cred in continuare ca tine si de om. Unii parca atrag problemele. Toate li se intampla numai lor.

Avem in scoala generala un coleg care in fiecare zi avea cate o suparare. Statea el trist asa de parca abea astepta sa il intrebe cineva ce a patit. Ba ii furau tiganii banii, ba il bateau asa din senin, ba il urmareau serviciile secrete sovietice, ba isi pierduse abonamentul de metrou.

Pe scurt era tipul de om care vrea sa para special si cum nu il ducea capul sa faca ceva special inventa ceva tragic.

-----------------------------------------------------

Acum inventam intamplari ca sa aruncam cu noroi in tara asta? Nu ne ajung problemele reale ale tarii? Mai e nevoie si de inventii cu tigani criminali care pun borduri in calea motociclistilor pe A2? Sunt sigur ca bolovanul ala a fost real. Dar enormitatea cu tiganii criminali depaseste niste limite de imaginatie.

Eu pana acum nu am auzit de masini jefuite pe A2. Si nu ar avea logica. Hotii nu sunt prosti. Un hot prost nu face cariera.

Sa gandim putin. Eu sunt tigan ciorditor cum spune Geo ca as fi. Pun un bolovan pe sosea. Care sunt sansele mele ca in bolovanul ala sa se loveasca un om cu bani ori cu bunuri de valoare asupra lui?

Sa presupunem ca eu cu mintea mea de tigan ciorditor vanez motociclisti. Sa le iau ce? Casca, pantalonii cu protectii? Ce bunuri de mare valoare poate avea un motociclist la el incat sa merite riscul ca ala sa moara si eu sa fac parnaie pentru omor si sa ma aleg cu 100 de euro si doua carduri goale cat avea motociclistul prin buzunare.

Totusi eu sunt un ciorditor optimist.

Dau lovitura si ma aleg cu doua Iphone si 300 de euro de la o masina valoroasa care a lovit bolovanul meu. Unde fug eu sa ma ascund de garda in mijlocul campului?

Ala cu masina valoroasa o sa cheme politia nu ca motociclistii nostrii care isi rup roata si pleaca acasa.

Eu ciorditorul optimist fug la mine in sat ca e aproape de autostrada. Cam care ar fi primul loc cunde o sa caute politia? In cel mai apropiata sat cu tigani ciorditori in el?

Daca tiganii erau atat de prosti nu va teameati voi atat de tare de ei. Tiganii sunt nesimtiti dar nu prosti. Asa ca nu dati vina pe ei pentru ca nu sunteti in stare sa va protejati singuri.

------------------------------------------------------------

Aruncati cu vorbele fara sa ganditi bai baieti. Si un motoiclist care nu gandeste nu are viata lunga pe doua roti. Iar daca insista o mierleste repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa presupunem ca eu cu mintea mea de tigan ciorditor vanez motociclisti. Sa le iau ce? Casca, pantalonii cu protectii? Ce bunuri de mare valoare poate avea un motociclist la el incat sa merite riscul ca ala sa moara si eu sa fac parnaie pentru omor si sa ma aleg cu 100 de euro si doua carduri goale cat avea motociclistul prin buzunare.

Totusi eu sunt un ciorditor optimist.

Dau lovitura si ma aleg cu doua Iphone si 300 de euro de la o masina valoroasa care a lovit bolovanul meu. Unde fug eu sa ma ascund de garda in mijlocul campului?

Ala cu masina valoroasa o sa cheme politia nu ca motociclistii nostrii care isi rup roata si pleaca acasa.

Eu ciorditorul optimist fug la mine in sat ca e aproape de autostrada. Cam care ar fi primul loc cunde o sa caute politia? In cel mai apropiata sat cu tigani ciorditori in el?

Daca tiganii erau atat de prosti nu va teameati voi atat de tare de ei. Tiganii sunt nesimtiti dar nu prosti. Asa ca nu dati vina pe ei pentru ca nu sunteti in stare sa va protejati singuri.

------------------------------------------------------------

Aruncati cu vorbele fara sa ganditi bai baieti. Si un motoiclist care nu gandeste nu are viata lunga pe doua roti. Iar daca insista o mierleste repede.

 

:laugh: nu e frate, sunt toti in cardasie de la tigan pana la primar-politie-parlamentari, e clar ca nu mai avem nici o scapare.

ti-ai stricat gura de pomana. poti sa scrii argumentat de 5 ori pe atat ca astia tot paranoici o sa fie. de aruncatul vorbelor (cred si sper ca) e de vina mediul asta virtual in care unora le vine usor sa se "manifeste".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ last: noroc ca esti tu destept. Si bisericos pe deasupra :)) Daca tu crezi ca inventez... e problema ta. Depinde si cum iti traiesti viata... in fata tv-ului sau a pc-ului, sau in viata reala. Ti-am mai spus si repet: mai iesi din casa, am vaga impresie ca sutele de mii de km sunt virtuali.

Vorbesti de parca traiesti in alta lume... macar la tv uite-te, sunt oameni batuti, furati sau chiar si omorati pt 10-20 lei sau 3 gaini. Sa ne protejam singuri? in secolul 21, intr-o tara care se vrea civilizata, trebuie sa ne protejam, sa ne luam pistoale? Ti se pare normal? Pana vine politia aia sunt de mult la casele lor si nu-i mai prinde nimeni. Si daca vine politia "la tine" in sat, ce dovada au ca tu esti de vina, mai ales cand tu ai 20 de neamuri care se jura pe rosu ca n-ai facut nimic? Parca vorbesti din carti... Si nu am spus ca esti tigan ciorditor, ci ca prin comentariul la care ti-am raspuns, asta e mentalitatea de care ai dat dovada... e ok sa furi de la straini, dar nu de la ai tai.

Nu ma dau victima, am fost intrebat si am raspuns. Din fiecare intamplare am invatat ceva si nu am ramas "marcat".

Un hot prost nu face cariera... corect. Fura, e prins, face 3-4 ani, iese, fura iar... si tot asa, pana ajunge sa numeasca puscaria "casa" si sa fie un inadaptat social. Am cunoscut astfel de oameni. Si nu spun ca ma mandresc cu asta.

Te las in lumea ta, in care tiganii (sau si romani "tiganizati") sunt niste nevinovati, oameni linistiti si muncitori care sunt discriminati fara motiv :))

 

@ gringo 75: nu sunt sigur, nu am spus ca stiu sigur, ci doar ca banuiesc. Am trecut de multe ori prin zonele respective, si zi si noapte... si am vazut "indigenii". Nu asta era ideea, ca sunt sau nu ei de vina, ci ca in mijlocul unui drum public, pe care se circula legal cu 90 km/h, era un bolovan mare.Si nici nu am spus ca masina mi-a fost vopsita de tigani (vecinii cu locul de parcare se exclud, eram la munca, in parcare publica). In Rahova am rezolvat in alt fel, nu am avut nevoie de politie. Si politia o sa faca ce? Aveti impresia ca e ca in filme, sta cineva sa faca portrete robot sau sa te cheme la identificari in spatele unei oglinzi, pt ca ti-a fost zgariata/lovita/vopsita masina? In cel mai bun caz prinde 3 aurolaci, carora le pune in carca tot ce s-a intamplat rau in ultimile zile. Si cazul se inchide. Cu masina vopsita am fost la politie... un politist tanar, de treaba, mi-a spus clar ca sunt sanse minime sa se rezolve ceva, desi au un suspect, pt ca nu exista dovezi. Am mai sunat de 2 ori la el, acelasi raspuns: nu stim. Nu ma asteptam sa se rezolve, eram doar curios daca a mai facut si a fost prins in flagrant.

Ideea nu e sa ne inarmam toti... ci sa se evite cazurile astea. Vezi in SUA ce se intampla, din cauza ca au dreptul sa poarte arme de foc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ macar la tv uite-te.

 

Aoleu. Acum inteleg.

Parerea mea este ca tu te uiti prea mult la stirile de la ora 5.

Eu nu mai am TV de 3-4 ani. Sa stii ca ti se schimba viziunea asupra vietii fara TV.

----------------------------------------

In schimb tu ar trebui sa te uiti mai atent in jurul tau si sa mai lasi TV-ul.

Cand mai multi oameni au o parere diferita de a ta e cazul sa iti pui niste intrebari.

---------------------------------------

Tu iti bazezi afirmatiile pe ce vezi la TV? E grav. Deja depaseste competenta unui duhovnic. :D Trebuie sa incerci ceva mai apropiat de mentalitatea ta. Incerca Miscarea de integrare in absolut.

--------------------------------------------------------------

oricum eu nu am sustinut nici un moment ca populatia Romaniei e sfanta. Dar nu mai rea decat in alte tari. Da o tura prin Anglia. In Romania nu exista zona unde sa nu am curajul sa ma afisez. In Anglia chiar sunt zone naspa. Daca in Ro te jefuiesc si gata din zonele alea din Londra chiar poti sa mori usor. In ro tiganii sunt rai? Sa vezi cum sunt jamaicanii in Londra. Acolo chiar mi-a fost frica.

------------------------------------------------

Nu am nici o problema cu cei care afirma ca majoritatea romanilor nu sunt civilizati. E normal dupa anii de comunism. Si e ok cu tine. Discutam bine si e ok sa afirmi ca fosta populatie a tarii au fost putin barbari.

Dar cand vine unul si imi pune un titlu care imi jigneste tara ma cam oftic.

Nu sunt un mare patriot dar mitocania ma deranjeaza garv.

Desi mai multi forumisti au luat atitudine alaturi de mine cu privire la titlu nici un moderator nu s-a sesizat.

Asa se procedeaza in tara asta tot timpul. E normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, culmea, ca nu pe tv ma bazez... nu mai prind de ani de zile stirile de la ora 5. Imi e suficient cat umblu pe strada, chiar si pe un drum obisnuit acasa-munca-acasa, ca sa vad cel putin o data pe saptamana ceva "anormal". Am fost si in Londra, au si ei zonele rau famate pe care le-am evitat, evident. Dar mi s-a intamplat sa ajung din greseala intr-o seara printr-o zona (nu stiu cum se numea, am gresit autobuzul incercand sa ajung in Chiswick) fix cu jamaicani. Oamenii erau pe treaba lor, l-am intrebat frumos pe unul cum sa ajung unde am nevoie, mi-a dat indicatii si am plecat. Poate erau intr-o zi buna, fara chef de jecmaneli :)) Nu zic ca nu ai dreptate, orice tara are zone rau famate, dar la noi se intampla peste tot, nu doar in anumite zone.

Legat de supararea colegului care a deschis topicul... sunt curios cum ai reactiona tu daca ti s-ar intampla faza asta. Da, stiu, dupa razboi multi viteji se-arata...

p.s: ai o fixatie cu "duhovnic"... vezi ca ai gresit topicul, nu are treaba una cu alta. Si lasa jignirile voalate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@HondaSan: mie imi place sa despic firul in 4. Eu nu am fost anul acesta pe A2, dar am vazut ca au scris colegii forumisti ca au aparut ditamai craterele pe atostrada. Fiind noapte, viteza destul de mare (120-140 km/h este o viteza mare pentru deplasare pe timp de noapte cu faza scurta) nu exista posibilitatea ca baiatul tau sa fi dat intr-o groapa si sa i se fi parut ca este un bolovan? Eu ma leg si de detalii si nu stiu, dar un bolovan de 30 cm diametru cred ca te pune instant jos si se lasa si cu furca stramba/rupta pe langa roata fata varza. Ziceai ca s-a intors sa ia bolovanul drept proba si nu l-a gasit, existau gropi in acea zona?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respesct opiniile tuturor.Pro sau contra.dar,din pacate ,evenimentele ,ultimele,ma indreptatesc sa cred ca am nimerit cel mai bun titlu de topic,cel mai aproape de realitate.

Saptamana asta au avut loc doua accidente care au perfecta incadrare in acest topic.

O gashka de prieteni pleaca cu motocicletele catre Giurgiu,sperand sa petreaca o zi frumoasa si sa se intoarca acasa sanatosi si cu amintiri placute.Da un nenorocit de localnic (am vrut sa fiu mai dur da m-am abtinut) din Calugareni,nu vrea sa-si tina cotarla legata in curte,ba nu vrea nici macar sa o tina in curte.O lasa sloboda linga una din cele mai aglomerate sosele din Romania.Cotarla ,ca orice cotarla primavara,a vazut ceva interesant pe cealalta parte a soselei si se apuca de traversat.Tocmai la timp ca sa tranteasca la pamant un copil care nu avea nicio vina in toata afacerea aceasta.Defapt nici cainele nu avea nicio vina.Ce stia el ,un biet animal?De vina este nenorocitul de taran care nu are grije de cele doua sau trei dobitoace de pe langa casa lui,inclusiv el si nevasta-sa.Si nenorocitul asta face parte,cu cinste,din tara lu bashina porcului.Sa ma scuze floarea.

 

Asta m-a enervat cel mai tare.

Aseara ,doi copii frumosi,cu toata viata inainte,cu planuri de viitor,tinandu-se strans unul de celalalt,au plecat intr-o excursie,plimbare sau mai stiu eu unde.Mergeau pe DN1,cu siguranta ca nimic anormal nu s-ar putea intampla pe prima sosea natinala a tarii bashinii porcului.Ce nu stiau acesti copii era faptul ca tara in care traiesc nu este tara pe care o credeau ei si asemeni lor foarte multi oameni de bunacredinta.N-au stiut ca undeva ,in intuneric,un nenorocit de om,poate un betiv,poate numai un localnic indobiticit de multa munca de peste zi,un specimen care cu greu poate capata titlul de om,ei bine acest nenorocit despre care am aflat cu regret ca l-a luat dracu,se apuca si in sfidarea celor mai elementare reguli de circulatie trece soseaua durandu-l in basca de ce se intampla in jurul lui.Doi copii nevinovati ( sa nu vina vreun dobitoc sa spuna ca mergeau repede ) nici nu stiu ce li s-a intamplat.Mor nevinovati,lasa in urma doua familii carei plang cu lacrimi grele,lasa in urma o multime de colegi si prieteni carora nu le vine sa creada ca prietenii lor nu mai sunt.Ma doare pentru ei ca si cum ar fi copii mei si-mi vine sa dau de pamant cu toti aia de scriu pe aici numai ca sa se bage in seama,fara sa constientizeze ca urmatorii pe acest topic, care este acolo unde trebuie,ar putea fi ei.Prima conditie pentru a rezolva o problema este aceea de a recunoaste ca ai o problema.Ca sa dau un exemplu concret,alcoolicul care recunoaste ca are aceasta problema,mai are sanse de vindecare.

Justific aici dece regret ca ,criminalul copiilor a crapat.Era bine sa traiasca mult si schilod rau,ca sa-l apese in fiecare zi traita,crima pe care a facut-o.Da bunul Dumnezeu stie mai bine.

Scopul topicului meu este acela de a discuta si avedea ce este de facut de aici incolo ,de a trage un semnal de alarma,de a invata ceva.



@HondaSan: mie imi place sa despic firul in 4. Eu nu am fost anul acesta pe A2, dar am vazut ca au scris colegii forumisti ca au aparut ditamai craterele pe atostrada. Fiind noapte, viteza destul de mare (120-140 km/h este o viteza mare pentru deplasare pe timp de noapte cu faza scurta) nu exista posibilitatea ca baiatul tau sa fi dat intr-o groapa si sa i se fi parut ca este un bolovan? Eu ma leg si de detalii si nu stiu, dar un bolovan de 30 cm diametru cred ca te pune instant jos si se lasa si cu furca stramba/rupta pe langa roata fata varza. Ziceai ca s-a intors sa ia bolovanul drept proba si nu l-a gasit, existau gropi in acea zona?

L-am intrebat pe fiul meu,care a iesit cel ma neshifonat dintre cei trei,de mai multe ori daca nu i sa parut.Raspunsul a fost intodeauna ferm.A fost un mare bolovan.Defapt se poate observa si din poze.Am cumparat o roata noua si dupa ce voi face schimbarea voi pune poze cu janta goala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...