Sari la conținut

Cate un accident pe zi...


Teddydk
 Share

Postări Recomandate

Exista o zii in care sa ma trezesc si sa nu aud de un accident moto grav? Motociclisti, treziti-va, daca soferii sunt "prosti" acordati-le voi putina atentie, nu suntem regii soselelor, in ultimele zile au fost "mitinguri" pentru atentionarea soferilor ca existam in trafic, degeaba daca noi nu ii respectam, haideti sa fim mai atenti in trafic, abia dupa 5 ani de permis moto incep sa realizez ca strada nu este un circuit, daca avem "mania" vitezei, zic sa ne descarcam in locuri "speciale" nu in Bucuresti....MARE GRIJA SI ASFALT USCAT, Ride In Paradise fallen friends...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

dar ce faci cand ieri mergeam in localite(ma intorceam acasa de la Marasesti(mausoleu)) si unu cu duba se uita in copaci si ajunsese pe contra sens pe prima banda si cand l-am trezit a franat si o blocat amandoua benzi

 

!!!Multumim motociclistului din Cipru care ne-a dat portocale la 130h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar ce faci cand ieri mergeam in localite(ma intorceam acasa de la Marasesti(mausoleu)) si unu cu duba se uita in copaci si ajunsese pe contra sens pe prima banda si cand l-am trezit a franat si o blocat amandoua benzi

 

!!!Multumim motociclistului din Cipru care ne-a dat portocale la 130h

ce ma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cate un accident pe zi ajunge pe forum, sunt ceva mai multe in realitate.

Aici nu e chestie de grup, comunitate & shit, aici e vorba ca fiecare e pe cont propriu, si daca nu e atent sau e nitel ghinionist, plateste.

Eu inainte sa imi iau moto m-am uitat la o gramada de accidente moto pe youtube, forum, si pe unde am gasit, si am intrat "constient" in lumea motociclistica, unii insa probabil,cred ca e ca pe PC.

Vorbesc de accidentele cauzate de motociclisti, aia luati prin surprindere nu au nici o vina, dar fiecare din noi a ales sa fie expus, altfel mergeam cu masina, nu?

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cate un accident pe zi ajunge pe forum, sunt ceva mai multe in realitate.

Aici nu e chestie de grup, comunitate & shit, aici e vorba ca fiecare e pe cont propriu, si daca nu e atent sau e nitel ghinionist, plateste.

Eu inainte sa imi iau moto m-am uitat la o gramada de accidente moto pe youtube, forum, si pe unde am gasit, si am intrat "constient" in lumea motociclistica, unii insa probabil,cred ca e ca pe PC.

Vorbesc de accidentele cauzate de motociclisti, aia luati prin surprindere nu au nici o vina, dar fiecare din noi a ales sa fie expus, altfel mergeam cu masina, nu?

just

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa ai viata lunga, motoretist fiind, parerea mea este ca ai nevoie de:

 

1. Echipament ( multi se duc pentru ca aveau doar casca pe cap, restul corpului facandu-se praf )

2. Motocicleta conform experientei/skillului tau

3. Viteza redusa, forja cu bun simt ( adesea ne scapa mana in gaz )

4. Motocicleta pusa la punct ( fara furci care scapa ulei, fara frane gelatina, fara gume lemn sau alte probleme care iti pun viata in pericol )

5. Nu te gandi doar la pilotaj in sine, analizeaza in permanenta traficul si uita te in oglinzi ( nu putini sunt cei care se dau fara oglinzi, personal eu nu ii inteleg )

6. Pentru cei din sud care se duc la munte - Evitati DN1!!!! Autostrada e mai safe

7. Nu in ultimul rand, desi nu tine de noi, ceva noroc si sansa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o zii in care sa ma trezesc si sa nu aud de un accident moto grav? Motociclisti, treziti-va, daca soferii sunt "prosti" acordati-le voi putina atentie, nu suntem regii soselelor, in ultimele zile au fost "mitinguri" pentru atentionarea soferilor ca existam in trafic, degeaba daca noi nu ii respectam, haideti sa fim mai atenti in trafic, abia dupa 5 ani de permis moto incep sa realizez ca strada nu este un circuit, daca avem "mania" vitezei, zic sa ne descarcam in locuri "speciale" nu in Bucuresti....MARE GRIJA SI ASFALT USCAT, Ride In Paradise fallen friends...

Ai facut topicul asta...DE CE?! Ce zici, crezi ca e vreo zii fara accidente urate de masina?!

 

Asta e genul de topic de sters direct.

 

corect, graba...

Vrajeala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai scris de doua ori "zii" deci..

 

Eu nu stiu ce va pasa atata, sunteti neamuri cu toti, veri de gradu II... ?

 

La fiecare 3 zile moare un motociclist. Asa, si? De ce n-as avea eu o dimineata de luni frumoasa si insorita? Ce vrei sa fac acu, sa plang? :what:

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt importante intradevar echipamentul, starea motorului si toate cele enumerate aici, dar cel mai important mi se pare ca este a fi atent, a nu te crede mare zmeu, sau stapanul soselelor. Stau pe motocicleta din 1975. Am avut 2 accidente usoare, nu am avut niciodata un os rupt sau ceva asemanator. Am 65 de ani, fac anual mai mult de 5ooo km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai scris de doua ori "zii" deci..

 

Eu nu stiu ce va pasa atata, sunteti neamuri cu toti, veri de gradu II... ?

 

La fiecare 3 zile moare un motociclist. Asa, si? De ce n-as avea eu o dimineata de luni frumoasa si insorita? Ce vrei sa fac acu, sa plang? :what:

 

ce rost are comentariul tau? nu intru in polemici cu tine, ideea era mesajul ;) :-j

 

Ai facut topicul asta...DE CE?! Ce zici, crezi ca e vreo zii fara accidente urate de masina?!

 

Asta e genul de topic de sters direct.

 

Vrajeala...

ce rost are comentariul tau? nu intru in polemici cu tine, ideea era mesajul ;) :-j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt importante intradevar echipamentul, starea motorului si toate cele enumerate aici, dar cel mai important mi se pare ca este a fi atent, a nu te crede mare zmeu, sau stapanul soselelor. Stau pe motocicleta din 1975. Am avut 2 accidente usoare, nu am avut niciodata un os rupt sau ceva asemanator. Am 65 de ani, fac anual mai mult de 5ooo km.

Corect!

Punct de vedere imbatabil!

In plus, un mare "Bravo!" si la cat mai multi km!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amu' depinde ce intelegem prin notiunea asta de "stapan al soselelor". Eu am incercat sa merg ultra regulemtar si am ajuns la concluzia ca nu am unde sau poate nu mi se potriveste mersul asta ultra preventiv.

 

Eu merg sportiv si, ce-i drept, in 2 ani jumate de motoretism n-am avut nimic rupt, am cazut de 2 ori in primele 2 luni din cauza lipsei de experienta pe 2 roti. Fiecare merge in stilul lui si trebuie sa isi asume asta. Ca multi altii, nu merg doar cu 50 in oras, fac adesea lane splitting, nu stau in coloana ca doar de-aia mi-am luat motoreta, nu ? Ideea e ca toate manevrele sunt facute numai cand sunt sigur ca sunt in siguranta. Bucurestiul nu e oras de mers cu motocicleta regulamentar, am observat ca atunci apar problemele ;)

 

Stiu, stiu, e foarte probabil sa ma pomenesc candva cu vreun bou care schimba banda fara semnal, fara se asigure, iar eu, intre benzi fiind, sa intru in el. Parerea mea este ca un 5-10% acolo motoretismul e noroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu nu singur, dar daca esti adeptul zicalei care spune ca neamurile ti le da Dumnezeu, dar prietenii tii alegi singur, sii ai asa cum tii alegi atunci e frumos sa mergi in grup, si pt ca ai o mana de ajutor, si pt ca nu ai timp sa te plictisesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu!!!!!

Din experienta proprie iti spun ca e urat tare sa pleci singur la drum, sa ai accident si sa ramai fara acte, telefon, bani si la mila strainilor de langa tine.

 

sunt convins ca in conditiile astea e naspa... eu ma referam ca singur nu ai constrangeri de niciun fel. Mergi in ritmul tau, faci cate opriri vrei etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt convins ca in conditiile astea e naspa... eu ma referam ca singur nu ai constrangeri de niciun fel. Mergi in ritmul tau, faci cate opriri vrei etc

Sa mergi cu prietenii nu inseamna neaparat sa mergi in grup in sensul in care se foloseste termenul la motocicleala. Poti sa mergi fiecare in ritmul lui dar cu regrupari periodice. In felul asta daca se intampla ceva cuiva ceilalti se vor prinde si-l vor ajuta.

Eu asa merg pe serpentine, de exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...