Sari la conținut

Proiect restaurare / caut piese Victoria KR 35 Pionier


Aleko
 Share

Postări Recomandate

citandu-l pe Marlon Brando
"In 1938 Horex si Victoria au lucrat la un proiect comun pt motorizarea cu noul Columbus de 350 cmc ( fabricat la Oberursel) acest motor in patru timpi compact si performant, foarte inaintat tehnic a supravietuit razboiului si in anii 50 a motorizat celebrele Horex Regina.

Dar revenind in anul 1938 motorul Columbus a fost montat pe modelul Horex SB 35 si pe modelul Victoria KR35 SS si SN Pionier.
Furca paralelogram ( tip cadru cu tevi) de la modelul KR 35 S a fost folosit atat la Horex SB 35 cat si la primele serii de Victoria KR Pionier.
Ulterior Victoria Kr 35 Pionier a primit o furca paralelogram mai robusta (cea folosita si pe varianta de razboi KR 35 WH)."

Vorbim de KR 35 SN Pionier ultima Victoria a Imperiului German, cu o "bicicleta" tributara vechilor tehnologii dar un motor avansat, puternic si economic.
Se pare ca in Bucuresti au fost cel putin 2 gemene ce au trecut prin acelasi maini pentru un proces de modernizare - care trebuie inversat.
Sunt in cautare de piese, in special bucati de cadru si furca fata

post-4291-0-70512300-1367245520_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citandu-l pe Marlon Brando

"In 1938 Horex si Victoria au lucrat la un proiect comun pt motorizarea cu noul Columbus de 350 cmc ( fabricat la Oberursel) acest motor in patru timpi compact si performant, foarte inaintat tehnic a supravietuit razboiului si in anii 50 a motorizat celebrele Horex Regina.

 

Dar revenind in anul 1938 motorul Columbus a fost montat pe modelul Horex SB 35 si pe modelul Victoria KR35 SS si SN Pionier.

Furca paralelogram ( tip cadru cu tevi) de la modelul KR 35 S a fost folosit atat la Horex SB 35 cat si la primele serii de Victoria KR Pionier.

Ulterior Victoria Kr 35 Pionier a primit o furca paralelogram mai robusta (cea folosita si pe varianta de razboi KR 35 WH)."

 

Vorbim de KR 35 SN Pionier ultima Victoria a Imperiului German, cu o "bicicleta" tributara vechilor tehnologii dar un motor avansat, puternic si economic.

Se pare ca in Bucuresti au fost cel putin 2 gemene ce au trecut prin acelasi maini pentru un proces de modernizare - care trebuie inversat.

Sunt in cautare de piese, in special bucati de cadru si furca fata

 

citandu-l pe Marlon Brando

"In 1938 Horex si Victoria au lucrat la un proiect comun pt motorizarea cu noul Columbus de 350 cmc ( fabricat la Oberursel) acest motor in patru timpi compact si performant, foarte inaintat tehnic a supravietuit razboiului si in anii 50 a motorizat celebrele Horex Regina.

 

Dar revenind in anul 1938 motorul Columbus a fost montat pe modelul Horex SB 35 si pe modelul Victoria KR35 SS si SN Pionier.

Furca paralelogram ( tip cadru cu tevi) de la modelul KR 35 S a fost folosit atat la Horex SB 35 cat si la primele serii de Victoria KR Pionier.

Ulterior Victoria Kr 35 Pionier a primit o furca paralelogram mai robusta (cea folosita si pe varianta de razboi KR 35 WH)."

 

Vorbim de KR 35 SN Pionier ultima Victoria a Imperiului German, cu o "bicicleta" tributara vechilor tehnologii dar un motor avansat, puternic si economic.

Se pare ca in Bucuresti au fost cel putin 2 gemene ce au trecut prin acelasi maini pentru un proces de modernizare - care trebuie inversat.

Sunt in cautare de piese, in special bucati de cadru si furca fata

salut aleco

 

mai are Vio 2 galerii de toba de razboi de care a uitat sa iti zica ... ca am sunat sa il intreb acum .

fain proiect , success !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri



Piesele de KR 35 Pionier sunt destul de rar chiar si pe ebay. Mai ales o furca completa sare de 350 euro. Se mai poate adapta cu ceva modificari furca de KR25. Pentru replici de piese e un polonez care are unele dar cu preturile destul de maricele ( 300-400 euro, cadru spate)


http://www.ebay.de/itm/Victoria-KR-35-Pionier-Gabel-/171031852237?_trksid=p5197.m1992&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D14%26meid%3D7323130764506935306%26pid%3D100015%26prg%3D1006%26rk%3D1%26sd%3D171031852237%26#ht_298wt_958

Editat de Marlon Brando
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut un anunt de cativa ani de pe bikeshop al unui Nicolae Marian cu piese de KR 35 Pionier, cadru si furca fata. Daca il cunoaste cineva, rog sa ma puna in contact, nu raspunde la telefonul din anunt.

@Marlon Brando
Multumesc, furca asta de pe ebay o am in urmarire dar dupa cum motocicletele sunt rare nici clientii nu sunt multi. O sa-i fac o oferta.
Ai un website al polonezului cu piese?
Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oferta lui Nicolae Marian numai este valabila.

In legatura cu furca de pe ebay, nu cred ca ai sa reusesti sa o negociezi sub 350 euro. Ultima data s-a vandut o furca intr-o stare mult mai jalnica ( dar cu ghidon) cu 450 euro.

pentru polonez ( Zinkiel) nu am decat pagina foto cu piese (sa incerc sa gasesc cont-ul lui pe ebay) . Nu stie decat limba germana.

http://www.fotosik.pl/u/zinkiel/zdjecia/1

Si niste preturi mai jos

- BEINSCHÜZER FÜR AUSPUFFROHRE ( chrom ) - (14502 ) 80 E
- BEINSCHÜZER FÜR AUSPUFFROHRE ( ohne chrom )- (14502 ) 50 E
- LAMPENHALTER 1 SET (18606+18607) 45 E
- HINTERRADSTÄNDER (MILITARY) - (20801a) 160 E
- STEUERUNGSDÄMPFER -OHNE CHROM-(18338+18326a+18360+18325) 50 E

gruse
zinkiel




Editat de Marlon Brando
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rade iarasi primavara...de 1 Mai am facut din gramada de fiare o asamblare neglijenta. Se observa ca motocicleta a fost modificata de priceputi. Unul din ei a tinut lanturile intr-o tavita plina de seu cu vaselina, a procurat camasi etc.
post-4291-0-49954600-1367445744_thumb.jpg post-4291-0-13275200-1367444897_thumb.jpg
@Jack0088, furca ta de la ce este, nu pare a fi de Pionier, ca de KR 20 ai zis ca nu este
@Fishy86 inscrie-te ;)
am unele piese importante pt motorul Columbus , sunt gata de schimb pentru repere precum furca fata, aparatoarea de lant, cadrul spate

O problema pe care o intampin e lipsa totala de documentatie. Exista o Victoria Interessengemeinschaft unde am inteles ca platind o taxa de 20euroi pe an ai acces la manuale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rade iarasi primavara...de 1 Mai am facut din gramada de fiare o asamblare neglijenta. Se observa ca motocicleta a fost modificata de priceputi. Unul din ei a tinut lanturile intr-o tavita plina de seu cu vaselina, a procurat camasi etc.

attachicon.gifDSCN2803.jpg attachicon.gifDSCN2817.jpg

@Jack0088, furca ta de la ce este, nu pare a fi de Pionier, ca de KR 20 ai zis ca nu este

@Fishy86 inscrie-te ;)

am unele piese importante pt motorul Columbus , sunt gata de schimb pentru repere precum furca fata, aparatoarea de lant, cadrul spate

 

O problema pe care o intampin e lipsa totala de documentatie. Exista o Victoria Interessengemeinschaft unde am inteles ca platind o taxa de 20euroi pe an ai acces la manuale.

 

spor la treaba.......astept vesti.....!:))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

O problema pe care o intampin e lipsa totala de documentatie. Exista o Victoria Interessengemeinschaft unde am inteles ca platind o taxa de 20euroi pe an ai acces la manuale.

 

 

 

Am copia catalogului de piese de schimb pt Victoria Kr 35 Pionier. Dar nu este scanata digital. O sa incerc sa mi gasesc timp sa o scanez cumva. Am cumparat-o pe ebay de la o cehoaica care vindea copii dupa carti tehnice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei o pot scana eu si iti digitalizez un articol de 7 pagini despre KR35 luat tot de pe e-bay :peace: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei o pot scana eu si iti digitalizez un articol de 7 pagini despre KR35 luat tot de pe e-bay :peace: .

 

 

Am reusit sa o scanez. Da mi un PM cu adresa ta de email . Sunt vreo 30 pag ( 21 Mb)

post-27079-0-08682600-1368110436_thumb.jpg

post-27079-0-10868400-1368110450_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Salut Basty, este foarte frumos restaurata si fidela intr-un procent foarte mare originalului.
Pozele imi vor fi de ajutor, deocamdata proiectul meu nu merge inainte din diverse motive.
Incerc sa cumpar una alta, am cumparat semicadrul spate de Victoria, dar nu de KR35 -trebuie sa-l mai ajustez.
Cea mai stringenta problema este lipsa furcii fata.

Pune si un video sa auzim cum duduie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Un alt exemplu de Victoria din Romania modificata care a stat impreuna cu inca un cadru,o furca paralelogram si 2 motoare complete in amalgamul de fier vechi restaurabil al unui colectionar bucurestean - pana sa se vanda nu se stie unde si cui.
E doar un exemplu de desfasurarea a actiunii care ne arata cat de greu este sa urmarim prezenta unor motociclete mai exotice in tara pentru a pune cap la cap o istorie.

post-4291-0-45608100-1386832326_thumb.jpg

post-4291-0-43094000-1386832475_thumb.jpg

post-4291-0-14070300-1386832489_thumb.jpg

post-4291-0-95867500-1386832499_thumb.jpg

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A stat alaturi de struto-camila asta dar, detinatorul lor, neavand interes in a le reface au incaput pe mana altcuiva. Respectivul nu vrea sa-ti spuna cui le-a vandut.

post-47416-0-67982200-1386886025_thumb.jpg

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce drac e aia ?

 

Un "ceva" ce s-a vrut a fi motocicleta.....facut din vreo 15 marci de motociclete.

 

Un alt exemplu de Victoria din Romania modificata care a stat impreuna cu inca un cadru,o furca paralelogram si 2 motoare complete in amalgamul de fier vechi restaurabil al unui colectionar bucurestean - pana sa se vanda nu se stie unde si cui.

E doar un exemplu de desfasurarea a actiunii care ne arata cat de greu este sa urmarim prezenta unor motociclete mai exotice in tara pentru a pune cap la cap o istorie.

 

Uite inca una ce a stat in pozitia aia aproximativ 2 ani dupa care, acum vreun an, a luat calea Germaniei :

post-47416-0-21140400-1386934382_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PENTRU CA LE TINETI PENTRU VOI SA LE LUATI PE 2 LEI

si cei care au posibilitati de achizitionare nu ajuns la ele.

normal sa ajunga in germania sau la topit (asta dupa ce au fost batuti prea mult la cap ca nu are valoare motorul si ca face doar vre-o 100 lei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte critici ce nu-si au temei. Daca cunosteai situatia motocicletei nu mai scriai postul.

Omul ce a avut-o pe cea de mai sus, nu voia s-o vanda. A vandut-o ( la pachet cu celelalte inca 20 ) fiind nevoit de situatia in care se afla la momentul respectiv.

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un alt exemplu de Victoria din Romania modificata care a stat impreuna cu inca un cadru,o furca paralelogram si 2 motoare complete in amalgamul de fier vechi restaurabil al unui colectionar bucurestean - pana sa se vanda nu se stie unde si cui.

E doar un exemplu de desfasurarea a actiunii care ne arata cat de greu este sa urmarim prezenta unor motociclete mai exotice in tara pentru a pune cap la cap o istorie.

 

Acum ce sa zic, sa urmaresti toate struto camilele de motociclete care au fost modificate de alungul anilor in Romania mi se pare o pierdere de timp.

Singura problema in Romania ca pe aceste Struto camile de multe ori se cerea un pret ca si cum erau motociclete cu toate piesele intregi si originale pe ea. In realitate mai puteai recupera doar motorul , cadrul central si poate rotile.

 

Mai bine hai sa contabilizam motocicletele ( exotice ?) care inca mai sunt in Romania in curs de restaurare, ca cele vandute peste hotare nu se mai intorc ori cat ne-am da peste cap.

Legat de Victoria Kr 35 am inteles ca ai cadrul de spate de la KR 25. Este diferenta mare intre ele. Unghiurile sunt complet diferite la KR35 (roata era mai departata ca sa aiba loc rezervorului de ulei).Si la KR 35 furca spate este asimetrica. Numai vorbesc de urechile unde vine axa rotii care sunt mult mai mari. Oricum cand te hotarasti poti sa vii sa iei releve-ul dupa al meu.

post-27079-0-36472300-1387295714_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...