Sari la conținut

tacanit lant


Postări Recomandate

salutare. am facut 1500 de km de cand mi-am luat motorul, si azi am zis sa-i curat lantul, fiind destul de murdar...l-am curatat bine cu o carpa inmuiata in motorina , apoi am sters cu o carpa uscata, dupa care l-am dat cu spray protector de lant....l-am lasat sa se usuce si am iesit la o tura. dupa ce i-am dat a 2a si am accelerat putin am inceput sa aud un tacanit usor ..la inceput nu mi-am dat seama de unde vine, dar acum sunt 100% sigur ca e de la lant...n-am procedat eu corect cand l-am curatat ? asa ar trebui sa se auda lantul cand este curat ? nu o fi bun sprayul folosit de mine ? imi poate explica cineva de unde acel tacanit ?

post-72580-0-98698900-1367410284_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune-l si tu pe central si invarte de roata si vezi exact daca e lantul sau nu ,data viitoare foloseste cu incredere o pensulica si 200 ml motorina (stersul cu carpa e kkmaka)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica intinderea lantului, tare mi-e ca tre sa-l intinzi.La 1500 km trebuia curatat si uns a doua oara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare. am facut 1500 de km de cand mi-am luat motorul, si azi am zis sa-i curat lantul, fiind destul de murdar...l-am curatat bine cu o carpa inmuiata in motorina , apoi am sters cu o carpa uscata, dupa care l-am dat cu spray protector de lant....l-am lasat sa se usuce si am iesit la o tura. dupa ce i-am dat a 2a si am accelerat putin am inceput sa aud un tacanit usor ..la inceput nu mi-am dat seama de unde vine, dar acum sunt 100% sigur ca e de la lant...n-am procedat eu corect cand l-am curatat ? asa ar trebui sa se auda lantul cand este curat ? nu o fi bun sprayul folosit de mine ? imi poate explica cineva de unde acel tacanit ?

Daca iti da si trepidatie in scarita mai mult ca sigur e lantul dus..asta am patit si eu desi lantul meu a fost intretinut bine intotdeauna..verifica daca ai zale blocate care nu mai stau in linie..in momentul in care se blocheaza nu mai gliseaza bine pe pinionul de atac de unde si vibratia sau zornaitul..sau poae ai noroc si e bun dar trebuie intins

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am mai auzit tacanitul asta pana acum, pana sa curat lantul...daca avea lantul o problema , n-ar fi trebuit sa se auda si pana acum ?



am curatat fiecare din zale in parte, si nu mi-a sarit nici una in ochi cum ca ar fi "stricata" ...si nu simt nici un fel de trepidatie

Editat de radiusG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lantul nu se spala cu motorina. Are niste garnituri, o-ringuri sau x-ringuri care se strica. Daca si cel de dinainte l-a spalat cu motorina, lantul e compromis. Folositi spray-uri de curatat lantul.

zi zau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lantul nu se spala cu motorina. Are niste garnituri, o-ringuri sau x-ringuri care se strica. Daca si cel de dinainte l-a spalat cu motorina, lantul e compromis. Folositi spray-uri de curatat lantul.

Lantul nu se spala cu benzina ca ataca o-ringurile...cu motorina e recomandat,plus de asta e mai ieftina decat un spray de lant care te tine 2-3 spalari ca lumea

 

eu nu am mai auzit tacanitul asta pana acum, pana sa curat lantul...daca avea lantul o problema , n-ar fi trebuit sa se auda si pana acum ?

 

am curatat fiecare din zale in parte, si nu mi-a sarit nici una in ochi cum ca ar fi "stricata" ...si nu simt nici un fel de trepidatie

Pesemne ca era atata mizerie ca atenua zgomotul..glumesc...deci intinde lantul daca nu e,si eventual obisnuieste-te cu zgomotul daca persista:)..dupa cum zici tu lantul pare bun..ai verificat cand invarti roata daca e tensionat in mod egal,adica sa nu dai o tura de roata si sa fie intins,si cand mai dai una sa aiba burta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lantul nu se spala cu motorina. Are niste garnituri, o-ringuri sau x-ringuri care se strica. Daca si cel de dinainte l-a spalat cu motorina, lantul e compromis. Folositi spray-uri de curatat lantul.

Alt destept..cu benzina sa nu se spele, motorina e foarte buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai fratilor eu il spal cu motorina si cu periuta de dinti si personal sa stiti ca aceasta combinatie este foarte buna si da rezultate! apoi de uns il ung cu spray de lant catenoil care mi se pare destul de bun si cu o ungere foarte eficace. acum recomand si eu ceea ce am incercat si am experimentat si a dat rezultate daca cineva are ideei mai bune bucuros sunt sa le citesc si sa invat! :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc din 2008 periile de curatat lantul de la louis cu motorina si pot garanta ca motorina nu dauneaza O-Ringurilor.
La Dominator lantul m-a tinut aproape 30.oookm (motorul luat second - nu stiu de cati km era lantul), iar la V-strom lantul are 42.oookm si mai duce lejer pana la 50.ooo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lantul nu se spala cu motorina. Are niste garnituri, o-ringuri sau x-ringuri care se strica. Daca si cel de dinainte l-a spalat cu motorina, lantul e compromis. Folositi spray-uri de curatat lantul.

 

 

Trebuie sa dea si incepatorii sfaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este sa nu se spele cu solutie pe baza de diluanti, sau acetone, acestea intr-adevar dizolva 'O'ringorile, in rest se poate cu spray de curatit, cu benzina sau cu motorina, cu pensula sau periuta, suflat in final cu aer sub presiune, si in functie de sprayul de lant, stiu ca nu se utilizeaza motorul imediat dupa aplicarea acestuia, necesitand o perioada de fixare respectiv uscare . Eu , dupa ce am aplicat sprayul de gresaj, nu folosesc motorul pina a doua zi., sau cel putin cateva ore bune.

Editat de leloy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...