Sari la conținut

Voltmetru


Auxois350
 Share

Postări Recomandate

Am de gand sa montez pe Jawa, un voltmetru de pe un automobil, pentru a vedea in orice moment in ce stare se afla incarcarea, curentul in baterie, etc. Cum se monteaza? E posibil? sau e prea mica bateria de pe moto pentru a putea observa ceva pe voltmetrul unui automobil? Dati-mi si mie o idee! Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune un multimetru digital, pe baterie si leaga-l la tensiunea de la bat...e mai marfa si masoara multe...si util pe deasupra nu numai la motor....da si bine la aspect :lol:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca a vrut sa-ti spuna sa iei un voltmetru cu tot cu baterie, altfel oricum nu merge chiar daca-i reduci tensiunea de la baterie, partea mai naspa e ca din cand in cand tre sa-i schimbi bateria

Cel mai simplu e sa pui un voltmetru analogic; exista unele care au exact forma si dimensiunile ceasurilor de dacie pt apa si ulei numai ca se gasesc cam greu.

Daca e voltmetru auto pt instalatii de 12 V nu ai problema la motocicleta presupunand ca ai instalatia pe 12 si nu pe 6V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu parca am vazut pe la jawa mai veche voltmetru incastrat in rezervor,era o chestie in carcasa de aluminiu,am un prieten care a pus asa ceva pe un jupiter 5 si merge brici :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu parca am vazut pe la jawa mai veche voltmetru incastrat in rezervor,era o chestie in carcasa de aluminiu,am un prieten care a pus asa ceva pe un jupiter 5 si merge brici :lol:

 

ala montat in rezervoarele de jawe mai vechi e ampermetru shi itzi arata amperajul shi nu voltzii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...