Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut motociclistilor!

Sunt nou pe acest forum. O sa imi cumpar curand o motocicleta de capacitate mica,avand in vedere faptul ca am aproape 17 ani,si faptul ca ar fi perfect sa fac o crestere progresiva in ceea ce priveste puterea motorului

Imi cer scuze daca mai exista alt topic deschis pe subiectul asta,dar eu nu am gasit niciunul.

As avea nevoie de diverse sfaturi cu privire la achizitionarea unui motor de 125 cmc...

Ma tot bate gandul la modificarea unei motociclete cu motor in 2 timpi,facand-o sa mearga cu unul in 4 timpi (stiind ca fiabilitatea unui motor in 2 timpi nu se ridica la nivelului motorului in 4 timpi :D) Daca cineva se pricepe la mecanica sau stie daca asa ceva e posibil,ar fi perfecta o parere.

Ar fi ceva foarte tare sa poti face "conversia" asta,pentru ca,din cate am vazut,exista o gama mare de motociclete 125cmc in 2 timpi,ce arata foarte bine,si sunt echipate cu suspensii si frane pentru o putere mai mare de motor.

Am atasat mai jos o "schema" in care am enumerat cateva motoare despre care am auzit ca sunt bune.

Unul din modelele astea as dori sa mi-l cumpar in vara asta din Italia. Daca aveti informatii despre oricare din tabel,puteti sa dati cu parerea,sau,daca aveti o idee mai buna..ar fi binevenita.

 



post-69955-0-21714500-1367507461_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa fi surprins ca unul in 2 timpi cu power valve (sau fara) e mai coios decat 125 in 4 timpi. (Ex Aprilia Tuareg 125 peste 5/6000 rupe dar la 90km/h ti-e cam mila de el)

Nu distrugi tu motorul in 2 timpi pana o sa poti/vrei sa-ti iei altul.

Nu incepe de pe acum sa cheltuiesti aiurea banii. Sunt investitii moarte. Si eu am bagat cacalau de bani intr-un Simson si acum ma dau cu Honda. :)

 

Bafta!

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai chiar daca ti-ar reusi fizic sa faci treaba asta, o sa fie imposibil sa o omologhezi la RAR.

Sunt motociclete care arata bine si in 4 timpi (yamaha r125 de exemplu), si motocicletele in 2T, daca sunt ingrijite nu sunt atat de stricacioase cum zice lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoarele in 2 timpi sunt mult mai stricacioase ca acelea in 4 dar cele in 2 timpi trag mult mai bine ca cele in 4 timpi asta comparand un rs de 125 cu un yzf ;)

Editat de casynike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa prostiile, ia-ti o bicicleta, pune-i un motor de drujba si pune de te plimba (LEGAL!)

lasa modificarile si prostiile de genul asta.. ce vezi tu pe discovery, nu poti aplica la noi....

castiga-ti experienta PE ea, nu SUB ea...

Editat de BOA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa prostiile, ia-ti o bicicleta, pune-i un motor de drujba si pune de te plimba (LEGAL!)

lasa modificarile si prostiile de genul asta.. ce vezi tu pe discovery, nu poti aplica la noi....

castiga-ti experienta PE ea, nu SUB ea...

Iti multumesc pentru intentia de a ma sfatui...dar nu cred ca atitudinile astea mistocare sunt de apreciat..

Am inteles ca nu e o idee buna,asta e motivul pentru care am deschis subiectul. Ai putea sa folosesti cele 30 de secunde in care mi-ai scris ca pot sa merg cu bicicleta spunandu-mi ceva folositor. Nu ma intelege gresit..nu vreau sa te sfidez...doar ca mi-ar fi mai de folos un sfat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca să transformi un motor ai atâtea de înlocuit şi adaptat încât mai bine schimbi motorul cu totul.

Cumpără un 125cc în 4 timpi, e mai bun pentru oasele unui începător.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da.. m-am comvins ca nu este o idee buna. Va multumesc pentru pareri :D

Alti cunoscatori ale motoarelor in 2 timpi? De exemplu un Cagiva Raptor 125,sau Cagiva planet 125 (care mi se par niste motoare foarte frumoase,si ies din fabrica cu suspensii foarte bune si frane brembo) merita cumparat? Cu conditia sa nu stau mai mult "pe butuci" decat pe drum cu el.. De lucrul asta nu m-am lamurit..daca sunt chiar asa de sensibile pe cum zice lumea :)

:stuck:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut motociclistilor!

Sunt nou pe acest forum. O sa imi cumpar curand o motocicleta de capacitate mica,avand in vedere faptul ca am aproape 17 ani,si faptul ca ar fi perfect sa fac o crestere progresiva in ceea ce priveste puterea motorului

Imi cer scuze daca mai exista alt topic deschis pe subiectul asta,dar eu nu am gasit niciunul.

As avea nevoie de diverse sfaturi cu privire la achizitionarea unui motor de 125 cmc...

Ma tot bate gandul la modificarea unei motociclete cu motor in 2 timpi,facand-o sa mearga cu unul in 4 timpi (stiind ca fiabilitatea unui motor in 2 timpi nu se ridica la nivelului motorului in 4 timpi :D) Daca cineva se pricepe la mecanica sau stie daca asa ceva e posibil,ar fi perfecta o parere.

Ar fi ceva foarte tare sa poti face "conversia" asta,pentru ca,din cate am vazut,exista o gama mare de motociclete 125cmc in 2 timpi,ce arata foarte bine,si sunt echipate cu suspensii si frane pentru o putere mai mare de motor.

Am atasat mai jos o "schema" in care am enumerat cateva motoare despre care am auzit ca sunt bune.

Unul din modelele astea as dori sa mi-l cumpar in vara asta din Italia. Daca aveti informatii despre oricare din tabel,puteti sa dati cu parerea,sau,daca aveti o idee mai buna..ar fi binevenita.

 

 

attachicon.gifmoto 125cc.jpg

 

ce retard...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce retard...

Asta e semnatura ta? Ce pana mea cauti pe forumul asta sau ce cauti sa comentezi ca un RETARD ce esti daca n-ai nicio treaba?

Eu am pus o intrebare acolo,la care poti raspunde,daca ai idee de ce vorbesc acolo si vrei sa ajuti,sau vrei sa te dai cocos ca esti tu miezu'din ghioc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca ai un buton de report.

 

2 timpi nu-i poti modifica in 4, eu, cel putin nu stiu cum sa fac chestia asta,

in alta privinta, la 2T fiabilitatea trebuie ca e mai mare, puterea mai mare, de ce s-o strici?

merge?

foloseste-o!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E important sa iti placa cum arata motocicleta, dar nu asta ar trebui sa fie unicul criteriu dupa care alegi motocicleta. Si yamaha de 125 are frana brembo pe fata, oricum asta conteaza destul de putin, la 15 cai cat e limita pe segmentul asta, sunt foarte apropiate toate intre ele, iar suspensiile si franele sunt cam la fel de proaste pe toate, pentru ca nu ai nevoie de ceva deosibt la un agregat care cu greu prinde 110km/h reali.

 

Daca vrei sa inveti sa mergi pe moto, ia-ti ceva in 4T si da-te cu ea cat mai mult. Consumul la clasa asta e pana in 3litri/100km, deci cu 150 -180 de lei te plimbi o mie de kilometri, uleiul e neglijabil ca si pret (intra cam un litru, adica vreo 40 de lei o data pe sezon sau la vreo 5k km), filtrele de ulei si aer, placute de frana, toate sunt la preturi comice cand compari cu motocicletele mari. O sa ai timp destul sa te dai cu viteza, asa ca acum baga kilometri multi si prinde experienta pe doua roti.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca ai un buton de report.

 

2 timpi nu-i poti modifica in 4, eu, cel putin nu stiu cum sa fac chestia asta,

in alta privinta, la 2T fiabilitatea trebuie ca e mai mare, puterea mai mare, de ce s-o strici?

merge?

foloseste-o!

Multumesc :) folositor sfatul. Paste fericit!

 

E important sa iti placa cum arata motocicleta, dar nu asta ar trebui sa fie unicul criteriu dupa care alegi motocicleta. Si yamaha de 125 are frana brembo pe fata, oricum asta conteaza destul de putin, la 15 cai cat e limita pe segmentul asta, sunt foarte apropiate toate intre ele, iar suspensiile si franele sunt cam la fel de proaste pe toate, pentru ca nu ai nevoie de ceva deosibt la un agregat care cu greu prinde 110km/h reali.

 

Daca vrei sa inveti sa mergi pe moto, ia-ti ceva in 4T si da-te cu ea cat mai mult. Consumul la clasa asta e pana in 3litri/100km, deci cu 150 -180 de lei te plimbi o mie de kilometri, uleiul e neglijabil ca si pret (intra cam un litru, adica vreo 40 de lei o data pe sezon sau la vreo 5k km), filtrele de ulei si aer, placute de frana, toate sunt la preturi comice cand compari cu motocicletele mari. O sa ai timp destul sa te dai cu viteza, asa ca acum baga kilometri multi si prinde experienta pe doua roti.

:10: Foarte folositor! multumesc:) Paste fericit,si sa ai parte de un drum bun si fara incidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...