Sari la conținut

Motocross cu atas in Ucraina


Vizitator MosRahao
 Share

Postări Recomandate

Vizitator MosRahao

Cu ocazia unei vizite de un we la Cernauti am avut privilegiul sa fiu spectator al unui concurs de motocross cu motociclete cu atas. (Cernauti = Chernivtsi, cum se scrie mai nou... adica de vreo 60 de ani... mai multe despre oras aici si in viitor, imediat ce o sa am un pic de timp, un articol ilustrat despre acest oras minunat o sa puteti citi pe blogul meu).

 

Ce m-a frapat la acest concurs: atmosfera extraordinara.

 

Eu am sosit intr-o sambata (concursul era a doua zi) si inca de la granitza, oamenii vazandu-ma cu moto ma intrebau: "ati venit pentru concurs"? La hotel, la fel. Pe strada, la fel... Practic, tot orasul stia de concurs si in momentul in care m-am lamurit despre ce e vorba, am zis ca nu se cade sa ratez. Si bine am facut!

 

In dimineata concursului mi-am baut cafeaua cu o parte a concurentilor si echipelor de suport, cazati la acelasi hotel, Bukovina. De la ei am aflat amanunte despre programul exact; oameni foarte draguti, fara fitze. Asa ca m-am prezentat la ora primei manse, dupa o noua tura prin orasul istoric. In drum spre pista de concurs de la marginea orasului, in treacat, am zarit si o piata de vechituri&de toate - probabil aceea de unde Gaspar si Dani cumpara fiarele; am facut doar cateva poze, atmosfera e de lumea a 3-a, cu lume amarata ce vinde tot felul de prapadenii insirate pe paturi, celofane ori ziare; (o atmosfera opusa celei din centru - unde intalnesti doar lume extrem de placuta, prietenoasa si eleganta).

 

Ce am aflat aici interesant: in Cernauti ar fi si magazine de reprezentanta, cu piese originale de IJ, Ural ori Dnepr...

 

Pista de concurs cu toate imprejurimile ei erau ticsite cu lume. Mii de oameni. Batranei cu coifuri de hartie in cap, mame cu copii in carucioare, tatici cu copii mai marisori pe umeri, tineret dar si mai batraiori - practic toate varstele s-au adunat sa priveasca concursul. Nu predominau motociclistii in public - desi spectatorii motociclisti aveau o zona aparte - ce am remarcat, anume ca numarul covarsitor de spectatori era format din locuitorii obisnuiti ai orasului. Gratare si bere ca si pe la noi, insa atmosfera cu totul civilizata. Motocicleta am lasat-o pe un damb, in spatele unui grup de spectatori, cu casca agatzata de ghidon si bagajele aferente- oamenii s-au fotografiat cu ea insa nimeni nu s-a bagat sa strice ori sa fure ceva. Foarte multe intrebari despre motocicleta - am constatat ca ucrainienii (contrar zvonurilor rele) sunt oameni de isprava, veseli si foarte comunicativi, chiar si cand bariera lingvistica nu poate fi escaladata (desi la Cernauti multa lume stie romaneste, o alta surpriza placuta). Astfel, entuziasmati de motocicleta, ori de steagul romanesc arborat, ori cine stie de ce, nu o singura data au venit oameni care m-au imbratisat , poftindu-ma sa beau cu ei, necontenind in a-mi vorbi in ucraineana. A trebuit sa declin toate ofertele, intrucat in ziua concursului a trebuit sa plec spre casa, dupa prima mansa (a doua era la ora 16 si era prea tarziu pentru drumul spre casa).

 

Tot la Cernauti am inteles, pe viu, ceea ce inseamna fenomenul de masa "picioare pana-n gat". Este primul loc din lume in care intalnesc femei mai frumoase decat romancele. Sunt aici zeci de femei suple si lipsite de vulgaritate. Practic, strazile centrale sunt toate populate cu aparitia acestor femei impecabile, cu corpul perfect si chip de papusa, imbracate ingrijit. Pare-se ca toate au ochi albastri... Unele au fost prezente si in multimea adunata pentru concurs.

 

Concursul a fost comentat in direct, erau difuzoare mari in care se auzea un comentariu alert, insa doar in ucraineana. Numeroase echipe de filmare, din toate unghiurile posibile, filmarea fiind facuta inclusiv dintr-o drona ce a survolat tot timpul zona de concurs. Este greu de descris in cuvinte o asemenea atmosfera, asa ca poate ajuta cateva fotografii.

 

Tot respectul concurentilor, dar si publicului si jos palaria pentru asa o organizare, cum eu nu am vazut!

 

 

 

 

post-67793-0-04771100-1369669735_thumb.jpg

post-67793-0-36757600-1369669796_thumb.jpg

post-67793-0-01821600-1369669819_thumb.jpg

post-67793-0-31131400-1369669860_thumb.jpg

post-67793-0-37133300-1369669911_thumb.jpg

post-67793-0-41040000-1369669955_thumb.jpg

post-67793-0-25142400-1369669992_thumb.jpg

post-67793-0-79925100-1369670060_thumb.jpg

post-67793-0-62411700-1369670095_thumb.jpg

post-67793-0-36164500-1369670132_thumb.jpg

post-67793-0-54874200-1369670167_thumb.jpg

post-67793-0-62278300-1369670198_thumb.jpg

post-67793-0-50350400-1369670245_thumb.jpg

post-67793-0-65986200-1369670281_thumb.jpg

post-67793-0-87083200-1369670364_thumb.jpg

post-67793-0-48537000-1369670421_thumb.jpg

post-67793-0-29866700-1369670474_thumb.jpg

post-67793-0-46676200-1369670606_thumb.jpg

post-67793-0-29581900-1369670635_thumb.jpg

post-67793-0-68394700-1369670749_thumb.jpg

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Din pacate nu mi-a dat prin minte sa filmez un pic, fie si cu telefonul mobil (aparatul meu foto face doar poze). Atmosfera a fost cu totul impresionanta.

 

Multimea de spectatori izbucnea in urale ori de cate ori riderii apareau in zona in care ma aflam - lucrul acesta se intampla de fapt pe tot circuitul cursei, insa pista era foarte mare si de unde ma aflam puteam vedea doar o bucatica, insa uralele se auzeau si atunci cand motociclistii ajungeau in celelalte sectoare ale traseului. Ce sa zic... Am ramas masca. Este uluitor sa vezi atata lume incurajand viguros concurentii unei asemenea curse. Practic, intr-un iures nebun si in nori de praf, echipajele apareau in goana, in palcuri, concurentii se tatonau feroce. Nu mi-a facut impresia ca publicul incuraja o echipa anume, era de altfel imposibil sa-i deosebesti: datorita vitezei, a prafului si a lipsei de vizibilitate asupra ansamblului. Observati in poze cum in liziera de la marginea pistei sunt mii de oameni si imaginati-va cum toti acestia striga, incurajand riderii, atunci cand acestia ajung in dreptul lor.

 

Peste damburile mai inalte sareau la inaltimi apreciabile, precum in fotografia asta (vezi sageata rosie) :



Am numarat vreo 15 drapele arborate la start, unul e rosu galben si albastru. Este al Republicii Moldova.

post-67793-0-10621500-1369674185_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte, foarte frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..... Lumea se mai si distreaza ... in felul lor

Super fotografiile , se pare ca acolo la concurs nu au ajuns si smecherii :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Aşa e acolo. Un popor, mult peste romîneţi.

 

Eu sunt roman de natie. Expresia ta ma insulta.

 

Am o rugaminte mare: ezita sa o mai folosesti in public, nu pe acest forum. Ai alte forumuri la dispozitie spre a-ti manifesta frustrarea legata de propria-ti origine, aici e un forum de motociclism. Ma simt automat insultat cand citesc cuvantul asta favorit al tau: "romîneţi". Te rog mult sa incetezi, ti-au mai spus si altii... Intelege omeneste.

 

Si.. tot despre "romîneţi", avand in vedere ca -precum se vede- nu ai avut curiozitatea sa dai click inainte de a scrie. Te ajut eu cu acel click:

 

Cernăuți (Чернівці / Cernivți) este un oraș din nordul Bucovinei. Râul Prut trece prin acest oraș.

Mai departe, citesti tu. Te documentezi, afli. Apoi vorbesti. Si despre Cernauti si despre Bucovina si despre ... "romîneţi". De-abia apoi scrii. OK? Toate bune, multumesc pentru intelegere.

 

(inca o mica rugaminte: te rog sa nu imi raspunzi. nu ma intereseaza polemicile sterile despre romani/romaneti/romanism/romania; daca totusi doresti o dezbatere pe aceasta tema, deschide rogu-te un topic separat intr-o sectiune corespunzatoare a forumului, multumesc)

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"romîneţi" preluat de la smenarii cu numere de bulgaria,influenta anturajului..

 

dar daca-i spune careva moldovean se supara..

 

pentru mine nu exista romani,unguri,moldoveni,olteni,mitici etc.. exista oameni cu care am colaborat in mod placut indiferent de zona si de natie si,la fel,mi-am luat-o de la indivizi din diferite zone ale tarii,inclusiv banat,so .. omenia-i greu de gasit,n-o poti cauta pe harta,iar dac-o gasesti nu profita de ea,ulciorul nu merge de multe ori la apa.

 

faptul ca am scris in anumite topicuri,pe la alte colturi,cum ca romanii sunt vazuti ca niste hoti dincolo de granite(mi-a fost dat sa intampin asa ceva) nu inseamna ca fac referire la in mod direct x sau y, sintagma romanii - popor de chacat n-am inventat-o eu,si nici nu obisnuiesc s-o fredonez aleatoriu precum in cazul de fata.

 

instigarea la ura,se pedepseste conform.. las-o balta..

 

have fun

 

Pentru astfel de "chestii" exista "Topic de feedback-uri" (nu te gandi ca esti singurul care-si scrie doleantele pe sub-forumul asta). Treaba cu banatenii, moldovenii, muntenii, ardelenii s.a. e discutabila iar daca vorbesti despre imaginea romanilor peste granite sa sti ca nu e chiar asa. Am facut tranzactii cu oameni din Ungaria, Polonia, Austria, Bulgaria, Estonia inclusiv Republica Moldova si Rusia - oameni care nu au avut nimic de reprosat la adresa vanzatorului/cumparatorului. Eu consider ca mai tine si de atitudinea/seriozitatea/corectitudinea/promptitudinea celui care initiaza sau abordeaza tranzactia.

 

PS : fa ceva cu telefonul ala. Te tot sun si niciodata nu ai semnal.

 

PPS : crezi ca are rost sa-ti consumi energia scriind ceva la adresa "românetelui" ?

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ocazia unei vizite de un we la Cernauti am avut privilegiul sa fiu spectator...

 

Iata cum un om cu o viziune clara arupra realitatii reda imagini de calatorie, fara a umfla si desumfla nimic din perceptiile sale. Tot respectul amice! :10:

Un mare :agree: pt asta:

"In drum spre pista de concurs de la marginea orasului, in treacat, am zarit si o piata de vechituri&de toate - probabil aceea de unde Gaspar si Dani cumpara fiarele; am facut doar cateva poze, atmosfera e de lumea a 3-a, cu lume amarata ce vinde tot felul de prapadenii insirate pe paturi, celofane ori ziare; (o atmosfera opusa celei din centru - unde intalnesti doar lume extrem de placuta, prietenoasa si eleganta)."

 

Iar la comentariul Vulpoiului suferind sunt in asentiment cu tine in a-mi exprima indignarea.

 

PS Nu cunosc personal pe niciunul dintre voi. Judec, daca se poate spune asa, doar dupa ce ati scris aici in forum, fara pretentia ca v-am citit toate posturile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am bucurat sa citesc despre Cernauti/Ucraina asa, fiind satul de comentariile majoritatii care nu vede decit "traditia" pe care eu nu am dat-o niciodata si nici nu a fost nevoie, de militia care nu m-a oprit decit o data in apropierea granitei fara nici o problema insa,dar care m-a ajutat de multe ori cind am ratacit drumul, de gropile pe care oricum nu le observ cu motocilceta si care nu-s mai mari ca in multe zone pe la noi, de hotii care, chipurile, te fura cu totul si alte lucruri de genul asta. Prea putini vorbesc de caldura oamenilor si de entuziasmul lor, in ciuda faptului ca o duc mai greu decit noi, de ospitalitatea lor, pe care nu prea o gasesti in Alpi, de ex, decit cu interese subtile...financiare:-) , de mincarea lor buna, de locurile frumoase si de strazile late si destul de libere si , desigur , de femeile lor.Tot timpul m-am intrebat cum de ele pot fi asa elegante si la noi le vezi pe toate in treining si adidasi sau stiu eu ce haine "la moda" care le transforma in adevarate pitipoance -nu-mi place cuvintul insa se potriveste.

Mi s-a facut dor de mers din nou pe acolo.

Apropo de vestitul bazar, pe care l-ai vazut in trecere, daca ai rabdare gasesti acolo tot ce vrei, am intrat o data intr-o dugheana ,3 pe 4m sau asa ceva, in care se gaseau aparate de sudura pe toti peretii de sus pina jos si in mijloc, cred ca erau mai multe modele decit am vazut in totate magazinele,inclusiv cele virtuale, de la noi.Si nu erau toate chinezarii...

Ca fapt divers, stiati ca exista doua patinoare acoperite in Cernauti?Nu stiu zau cite avem noi in toata tara....

Oricum e o tara plina de contraste tulburatoare, evident nu tocmai pe placul multora, dar pe care merita din plin sa o strabati cu motocicleta.

Multumesc!

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@festina - big like bro. bine ca anunti " dupa" , uratule. nu i bai, anul asta si pe bicicleta si tot ma duc acolo cateva zile. ( si nu, nu te anunt :) ). btw..te sunasem lately sa ti urez de bine da' tu nimic, batman, batman :)

 

@ bob - ma bucur sa vad ca mia exista oameni ce apreciaza , am acceleasi pareri ca tine despre UA si oamenii de acolo

 

la mai multe/mare din astea.

 

respecte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt roman si atat. Nu ma cred ales. Nu sunt adunatura. Sunt aici de 10 de generatii. Nu sunt un sub-popor. Te rog sa nu ma mai jignesti cu termenul "romanet". Nu-mi pasa de refularile tale. Vorbesc in numele meu.

 

Am spun lucruri pe care nu le simt. Doar le spun, poate ai sa intelegi. Cum era vorba aia cu cablul monofilar pe deasupra trenului?

Editat de choppermaniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Cernauti este un oraș din nordul Bucovinei. Raul Prut trece prin acest oras. Este atestat documentar la 1408, intr-un document al lui Alexandru cel Bun, domn al Moldovei.

Lucru scris si pe un imens panou din centrul orasului - Cernauti serbeaza azi 605 ani. Uluitor de multe nume scrise in cartea de istorie a romanilor sunt intr-un fel sau altul legate de acest oras superb.

  • Mihai Eminescu, a învățat la școala elementară, precum și la liceul german din Cernăuți;
  • Grigore Vasiliu Birlic, a studiat dreptul și artele dramatice la Cernăuți, unde a și debutat la Teatrul Național din localitate;
  • Ciprian Porumbescu, născut Golembiowski, a făcut studii muzicale la Cernăuți, unde a compus unele din creațiile sale muzicale, inclusiv muzica la Imnul Albaniei (sau în versiunea inițială românească „Pe-al nostru steag”);
  • Sextil Pușcariu, profesor extraordinar, a fost titularul catedrei de limbă și literatură română timp de zece ani (începând cu anul 1908) și decanul Facultății de Filosofie de la Universitatea din Cernăuți în 1918, om politic, fruntaș al luptei pentru unirea Bucovinei cu România;
  • Aron Pumnul (1818 - 1866), filolog și pedagog român originar din Cuciulata, județul Brașov, a activat in timpul regimului austriac în Ardeal și Bucovina, profesor al lui Mihai Eminescu, la gimnaziul german din Cernăuți; a murit la Cernăuți;

 

Si multi altii... Aici, am scris despre ei regasindu-i pe internet. Insa despre toti acestia si multi altii cine credeti ca mi-a povestit? Paznicul Universitatii din Cernauti. Un "rominet", desigur... Ca si mine, omul e parte a unui "sub-popor". Demn de dispretul Vulpoiului...

 

Aici: http://calatoriifestinalente.wordpress.com/2013/05/30/cernauti-%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%BD%D1%96%D0%B2%D1%86%D1%96-chernivtsi-czerniowce-tschernowitz/ am publicat cateva fotografii si o mica poveste a vizitei mele la Cernauti. Sper sa va faca placere sa vedeti pozele. Nu e departe acest oras si merita vazut. Toate bune!



@festina - big like bro. bine ca anunti " dupa" , uratule. nu i bai, anul asta si pe bicicleta si tot ma duc acolo cateva zile. ( si nu, nu te anunt :) ). btw..te sunasem lately sa ti urez de bine da' tu nimic, batman, batman :)

 

om, am plecat la Cernauti de la Iasi, unde jobul m-a trimis. in we m-am repezit sa vad orasul, nu a fost planuit... pe bicicleta pana acolo sa stii ca nici nu merg, sunt tare lenesh - dar asta stii. (cum o sa faci tu cu foaxa cea mica pe bicicleta? ma intreb, fiind ea obisnuita cu motocicleta mai ales) am fost de asemenea iesit mai departe, de aceea nu ti-am raspuns cand ai sunat. stiu bine cand ai sunat. iarta-ma ca-ti multumesc de-abia acum... toate cele bune, om!



....

 

Subscriu la tot ce-ai scris. Ca aflam doar despre sosele proaste si politisti spagari? Da, e real. Dar nu si cel mai important lucru observat la vecinii nostri. Cand cantaresti cele bune cu cele rele, atat cat mi-a fost mie sa vad in doar doua zile, cele bune atarna coplesitor mai mult.

 

Sa nu se mai ia nimeni dupa zvonuri tampite. Ca e de bine. Io asa zic...



fara a umfla si desumfla nimic din perceptiile sale. Tot respectul amice!

 

multumesc mult, tot respectul si tie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Beograd -fi ma serios,io nu ma duc acolo.. pai? pai cum pai.. aia 'or avut razboi,is mai rai ca tiganii. toti au arme la ei acolo. daca te vad ca ai bani ti-s cu pistolu' la tampla. zi mersi daca nu te 'mpusca.

 

so.. in folclor ti-e dat sa intalnesti des astfel de baliverme,riscand sa le dai crezare daca nu te stapanesti :laugh:

 

eu in Serbia am fost de 2 ori. n-ai nici un fel de treaba. (de fapt, singura tara in care am simtit priviri chiorase a fost Croatia - dar nu pentru ca-s roman ci pentru ca nu m-am lasat jumulit. aaaa si Germania... in fine, revenind): in prima tura a mea in Serbia (in tranzit) am oprit la o carciuma de sat.

 

mi-am luat o bere, am iesit afara sa o beau la o masa, erau 3 mese amarate de plastic, toate ocupate. la una, era un singur tip, in maieu, mutra de tractorist. imi face semn sa ma apropii. el, pe romaneste: esti roman? da. zice: stai jos. io stau. el: ai platit berea? io: da, bineinteles, cum altfel? (raspund eu, incercand sa fiu cat mai convingator, pentru ca omul vorbea aspru, apasat si eram singur intr-un sat dintr-o tara straina). el zice: foarte rau.

 

de-acum incolo, tot ce bei si mananci aici platesc eu.

 

omul era sarb, era un om obisnuit, luptase si in razboaiele din anii `90 (era omul in armata atunci) tinea o nevasta romanca, un tip super. am vorbit multe cu el. desi nu voiam sa mananc si sa beau nimic in plus fata de acea bere, am acceptat o cafea, pentru ca sa nu il jignesc. si am baut-o cu mare placere! oamenii sunt oameni, oriunde, dar parca in zona asta mai de est de statele... "civilizate" parca sunt mai... de-ai nostri.

 

la fel de placute experiente am avut si in ungaria - ca tot s-a pomenit de unguri. am mare respect pt. ei.

 

zvonurile rauvoitoare circula mai mult decat vestile bune, nu trebuie sa aplecam urechea la propaganda de rahao si mai ales sa nu-l inghitzim nemestecat, prieteni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...