Sari la conținut

Demontare bascula suzuki bandit


Postări Recomandate

Salutare tuturor.

Am si eu o problema. Vreau sa imi schimb kitul de lant ( lantul nou vine endless) si ma gandeam ca sa nu mai desfac lantul , mai bine sa dau jos bascula( cu toate ca e o operatiune mai dificiula decat sa desfac lantul).

 

Problema se pune in felul urmator: daca desfac doar axul basculei la remontare se mai poate monta usor sau imi trebuie un cric ceva( ma gandesc ca arcul este un pic tensionat). Motocicleta este pe cricul central , deci nu ar mai trebui sa fie chiar asa tensionat arcul sau ma insel eu si arcul nu mai este tensionat deloc.

 

Daca dau doar axul F din poza din manualul de reparatie , este de ajuns pentru a monta noul lant?

Daca a mai dat cineva jos bascula la un bandit si ma poate ajuta ii sunt recunoscator.

 

Multumesc. Atasat sunt si niste poze poate va sunt de ajutor.

post-69124-0-01492500-1370285009_thumb.jpg

post-69124-0-14338100-1370285020_thumb.jpg

post-69124-0-54001400-1370285053_thumb.jpg

post-69124-0-07371000-1370285076_thumb.jpg

post-69124-0-33269400-1370285123_thumb.jpg

post-69124-0-77535200-1370285211_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte sa dai jos bascula desfaci piulita de comprimare de la amortizor pana cand arcul este detensionat. Apoi nu mai este nicio problema.. Iti recomand totusi sa ai o persoana langa tine, chiar si nepriceputa, pentru ca iti va fi greu cand remontezi sa asezi bucsehele si shaibele dintre bascula si prinderea de pe cadru.

Tre sa desfaci si linkage-ul de la amortizor ...

 

Bafta.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine desfaci lantul...

Da ... cum zice colegul, mai bine iti cumperi o presa de lantz ... si apoi mi-o imprumuti si mie :))) ca si mie mi-e lene sa-mi schimb lantul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. am dat bascula jos la Bandit (de vreo citeva ori).

2. ca sa scoti bascula e musai sa desfaci si surubul de la amortizor (si, posibil, si alte chestii pe acolo, nu mai tin minte cum e).

3. chiar si pentru operatiile simple de genul asta nu strica sa consulti manualul (Haynes, orginal Suzuki sau ce-o mai fi), ca sa ai o idee cu ce te confrunti.

4. e posibil sa ai oleaca de bataie de cap cu pinionul motrice la desfacere, fara cineva care sa tina frina spate si un prelungitor la clichet sa nu scapi.

5. btw, sper ca stii ca se schimba cu tot cu pinioane.

mai bine desfaci lantul...

fara experienta, operatia poti s-o faci si intr-o ora. daca schimbi lanturi saptaminal, da, poate e cazul sa-l tai. si e vorba de un Bandit (naked), la care nu trebuie sa demontezi 3/4 din motor ca sa schimbi o bujie.

Iti recomand totusi sa ai o persoana langa tine, chiar si nepriceputa, pentru ca iti va fi greu cand remontezi sa asezi bucsehele si shaibele dintre bascula si prinderea de pe cadru.

nu exista saibe acolo. poate sa faca operatia si singur (true story), problema reala e la desfacut pinionul. Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu trebuie detensionat amortizorul, nu e nevoie. Cu roata spate suspendata, doar desfaci surubul care prinde amortizorul. Bineinteles ca trebuie sa scoti axul basculei si surubul care tine link-ul pe cadru. Desfa toate suruburile, cu ocazia asta gresezi articulatiile cu vaselina proaspata. Demontarea basculei e treaba de 2 ore daca lucrezi ca melcul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare! am desfacut cele 3 suruburi si a iesit finut bascula. nu a trebuit sa detensionez arcul. adevarul este ca iti trebuie niste scule "tari" pt ca suruburile sunt stranse bine de tot.

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

 

asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ... cum zice colegul, mai bine iti cumperi o presa de lantz ... si apoi mi-o imprumuti si mie :))) ca si mie mi-e lene sa-mi schimb lantul.

Daca desfaci lantul iti trebuie si o za de inchidere, nu poti refolosi ce-ai desfacut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare! am desfacut cele 3 suruburi si a iesit finut bascula. nu a trebuit sa detensionez arcul. adevarul este ca iti trebuie niste scule "tari" pt ca suruburile sunt stranse bine de tot.

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

 

asfalt uscat !

pai daca nimeni nu unge suruburile alea niciodata...gem de uscate ce is...fara husa,fara garaj fara gresare...cam asa e..suruburi rupte,capuri belite,chei rupte..flex,burghie..etc..;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca nimeni nu unge suruburile alea niciodata...gem de uscate ce is...fara husa,fara garaj fara gresare...cam asa e..suruburi rupte,capuri belite,chei rupte..flex,burghie..etc.. ;)

 

Cine oare ar desface axul basculei doar ca sa-i unga unga surubul?

Axul basculei e strans tare de la mama lui, nu e vorba ca nu e gresat sau ceva in gen. Cred ca cel mai mare cuplu de strangere din toate suruburile de pe o motocicleta il are axul basculei, normal ca nu iese piulita cu cheia cu brat de 20cm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"salutare! am desfacut cele 3 suruburi si a iesit finut bascula. nu a trebuit sa detensionez arcul. adevarul este ca iti trebuie niste scule "tari" pt ca suruburile sunt stranse bine de tot."..deci suruburi...nu SURUBUL...si sunt convins ca e vorba de suruburile de la amortizor implicit...eu mi le gresez alea periodic...mai ales ca acolo intra multa apa cateodata...;)Uita-te la pozele postate de om ca sa vezi cat de "uscata" e motocicleta...si cum sunt pishcate de rugina unele zone..fara nici o carcoteala....BBOY

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...