Sari la conținut

Reparatie pompa apa TDM 3vd


Postări Recomandate

Cand totul mergea bine si frumos, conform micii gramajoare de bani bagate in motor, ma trezesc ca 'plange' spre exterior ulei pe la pompa de apa. Buuun...desfac pompa, scot ax, scot rulment, cumpar semering, montez. Nu mai curge ulei, curge antigel acum. Presetupa avea usoare crapaturi de la vechime, deci probabil ca si-a trait viata. Acum problemele mele:

 

1) yamaha nu are decat intregul ansamblu, la o suma...mare.

2) nu stiu de unde sa cumpar presetupa la dimensiunile respective (revin cu masuratorile exacte daca e nevoie), am incercat la 2 magazine cu profil mai 'tehnic', unul de scuterici, unul de tot felul de smecherii si asa ceva nu au.

3) nu gasesc informatii/rezolvare pe nicaieri, de parca sunt singurul cu TDM care are problema asta. Un singur forum mentioneaza problema la un TRX (care are acelasi motor) si zice ca s-ar potrivi de la un YZF, dar nu pot citi tot ca inca astept confirmarea...

 

Daca nu gasesc, ma pis pe el de motor si il dezmembrez, decat sa imi fac nervi ca nu gasesc ce imi trebuie sau ca dau o caruta de bani sa rezolv o banalitate.

 

 

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand totul mergea bine si frumos, conform micii gramajoare de bani bagate in motor, ma trezesc ca 'plange' spre exterior ulei pe la pompa de apa. Buuun...desfac pompa, scot ax, scot rulment, cumpar semering, montez. Nu mai curge ulei, curge antigel acum. Presetupa avea usoare crapaturi de la vechime, deci probabil ca si-a trait viata. Acum problemele mele:

 

1) yamaha nu are decat intregul ansamblu, la o suma...mare.

2) nu stiu de unde sa cumpar presetupa la dimensiunile respective (revin cu masuratorile exacte daca e nevoie), am incercat la 2 magazine cu profil mai 'tehnic', unul de scuterici, unul de tot felul de smecherii si asa ceva nu au.

3) nu gasesc informatii/rezolvare pe nicaieri, de parca sunt singurul cu TDM care are problema asta. Un singur forum mentioneaza problema la un TRX (care are acelasi motor) si zice ca s-ar potrivi de la un YZF, dar nu pot citi tot ca inca astept confirmarea...

 

Daca nu gasesc, ma pis pe el de motor si il dezmembrez, decat sa imi fac nervi ca nu gasesc ce imi trebuie sau ca dau o caruta de bani sa rezolv o banalitate.

vb cu Patrik de la ambulanta moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat de veste mai devreme, astept si de la ei raspunsul, oameni super ok! La telefon Patrik a zis ca e posibil sa fie, insa nu gasesc nicaieri kitul ala de reparatie ca piesa separata, iar asta iarna, imi zisese si mecanicul acelasi lucru, ca nu exista decat ansamblul. Adica, na, pt. restul modelelor din lume am gasit kit, numa' pt. janghina asta nu :) Iar la noi, sa aiba cineva pe stoc asa ceva, ca sa pot compara, nici vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suzuki are, slava Domnului!

 

Si eu am cautat la un moment dat o presetupa aftermarket pentru a mea, am ajuns la oamenii astia: http://rulmenti.ro/ care aveau diverse presetupe intr-o cutie dar nu s-a potrivit nimic asa ca am cumparat-o de la Suzuki.

Vezi poate la tine se potriveste.

 

PS: cat cer astia pe la Yamaha pe o pompa de apa?

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am cu ce sa compar mizeria asta de o am, in C-ta cam bate vantul. In magazinele moto, sincer e si normal, cine naiba sa tina pe stoc o prostie din asta si sa ma astepte pe mine... :) E posibil sa imi fi gasit mexycanu pt 4tx, nu are cum sa difere.

 

In curand, ajung sa injur si eu yamaha, cum facea fesu' cu honda.

 

@marcone: 130-230 dolari am gasit eu, pe la noi inca nu am intrebat. Nu e extraordinar de mult, insa deabia mi-am revenit si eu, trebuie sa mai bag ceva in honda ca e statuta de aproape un an juma si incerc sa imi strang si de una mica si noua de oras... Ca sa nu mai zic ca am bagat o gramada de bani in ea, in consumabile, reparatii etc, ca sa mai cada si pompa de apa acuma. E vorba si de factorul 'psihic'.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand totul mergea bine si frumos, conform micii gramajoare de bani bagate in motor, ma trezesc ca 'plange' spre exterior ulei pe la pompa de apa. Buuun...desfac pompa, scot ax, scot rulment, cumpar semering, montez. Nu mai curge ulei, curge antigel acum. Presetupa avea usoare crapaturi de la vechime, deci probabil ca si-a trait viata. Acum problemele mele:

 

1) yamaha nu are decat intregul ansamblu, la o suma...mare.

2) nu stiu de unde sa cumpar presetupa la dimensiunile respective (revin cu masuratorile exacte daca e nevoie), am incercat la 2 magazine cu profil mai 'tehnic', unul de scuterici, unul de tot felul de smecherii si asa ceva nu au.

3) nu gasesc informatii/rezolvare pe nicaieri, de parca sunt singurul cu TDM care are problema asta. Un singur forum mentioneaza problema la un TRX (care are acelasi motor) si zice ca s-ar potrivi de la un YZF, dar nu pot citi tot ca inca astept confirmarea...

 

Daca nu gasesc, ma pis pe el de motor si il dezmembrez, decat sa imi fac nervi ca nu gasesc ce imi trebuie sau ca dau o caruta de bani sa rezolv o banalitate.

incearca aici: http://www.intramark.ro/home.html

e in cluj magazinul, pe mine m-au rezolvat cu multe chestii ciudate. cel mai bine ar fii daca ai sa le dai dimensiunile si cred ca iti pot face ei. mie chiar ieri mi-au facut o garnitura de la pompa de ambreaj de la motor...foarte ciudata arata, am mers cu cilindrul de la pompa de ambreaj la ei la magazin, in 15 min, mi-au facut pe loc, cost 14lei... Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai incercat sa vezi daca se potriveste de Super Tenere? Motoarele sunt foarte similare, in unele aspecte chiar identice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bica: nu stiu exact ce generatie. 162, comparativ cu cat am bagat in ea, e parfum. Pe mine ma interesa sa nu dau 5-6-7 milioane.

 

@Bucurmarius: multumesc, o sa incerc in caz ca nu gasesc nimic.

 

@Grip: stiu ca sunt multe componente la fel, insa la fel ca si la TDM, ce gasesc arata asa:

 

http://www.oemmotorparts.com/oem5.asp?M=Yamaha&T=XTZ%20SUPER%20TENERE%20%20750&Y=1995&L=YA-XTZ-SUPER-TENERE-750&O=WATER%20PUMP&F=YA-XTZ-SUPER-TENERE-750_af&L2=YA-XTZ-SUPER-TENERE-750_af

 

Ai gasit tu pe undeva piesa separata? Kitul de reparatie adica? Pana acum mi-a dat mesaj mexycanul si mi-a zis ca a gasit pt. 4tx, astept si pretul si revin cu detalii si aici. Ciudat insa ca pe topicul de TDM nu prea s-a intalnit lumea cu asa ceva. Trebuia sa fiu si eu special cumva nu? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca aia de yzf 750 se potriveste..sunt 99% convins ca se potriveste..si nu doar aia ci si carburatoarele si multe alte chestii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca aia de yzf 750 se potriveste..sunt 99% convins ca se potriveste..si nu doar aia ci si carburatoarele si multe alte chestii...

stii cum se zice : fiecare om trebuie sa creaza in ceva ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din poza seamana, dar daca e diferenta de cativa mm, nu se mai potrivesc. Piese sunt mult care sunt la fel, chiar si de la marca la marca, insa daca nu are nimeni pe stoc, nu am cu ce sa compar. Nu e vina lor ca nu au ditamai depozitul sa rezolve pe loc pe toata lumea. Sa mai incerc pe la magazin la yamaha, dar nu imi fac sperante prea mari, asta in caz ca nu rezolv cu mexycanul, dar cred se rezolva.

 

http://www.ebay.com/itm/NEW-Mechanical-water-pump-seal-KIT-for-Yamaha-YZF750-R-SP-1993-1996-/370815322130?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item565650c812

 

Oricum, va multumesc pt interesul si ajutorul dat! Va raman dator.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, pana la urma am gasit urmatoarele solutii:

 

1) in sfarsit am primit acceptul pe trx850 forum dupa ce l-ar rugat sa nu mai imi dea flit si din singurul post de pe intreg internetul asta nenorocit, care face referire la problema asta, am aflat piesa care se potriveste si pe XTZ, si pe TDM, TRX etc. codul ei la yamaha este: http://www.boats.net/parts/detail/yamaha/Y-11H-12438-00-00.html . Colegul bica a avut dreptate, este dimensiunea de yzf 750, dar merge si la multe altele.

 

2) Pana o sa imi comand piesa respectiva, totusi nu sunt 100% sigur ca merge, asa ca pana atunci imi cumpar o pompa SH sa ma folosesc de rabla intre timp. Ca de obicei, in ajutor mi-a sarit Dl. Daniel de ambulanta moto (mexycanul). E deabia a 2-a oara cand lucrez cu ei, insa am fost foarte multumit de cat de usor lucrezi cu ei si relatia cred ca o sa continue mai mult.

 

Deci, pana la urmatoarea abatere, a scapat de dezmembrat :alcy: De la furca, pana la roti si motor, am bagat la bani si am crezut ca am schimbat tot ce putea sa cada... se pare ca vechiturile au personalitatea lor (ca sa nu zic ca sunt rable). Sper ca cealalta, honda din '84 sa nu faca la fel.

 

Anyways, va multumesc pt. incercarile de a ma ajuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am stiut eu..:))la yamaha asa e...daca o pompa sau un electromotor si-a facut treaba bine la un model moto atunci aia l-au pus inca 10 ani pe toate motoarele produse...:))asta e o chestie buna..thats why I looove Yamaha;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

aici iti este necesarul cu pompa de apa pt 3VD-ul tau

(prima imagine)

aici este pompa de apa la YZF 600R (thundercat si fzr 600R)

(a 2a imagine)

aici este necesarul cu preturi pt pompa de apa la R6 (an 99-01)

(a3a imagine)

a4a imagine iti arata forma pompei de apa la TDM-ul tau

 

Cred ca ai noroc cu R6le sa iti doneze ceva piesulici :P

 

 

Site-ul unde iti poti cauta Part-number-e de piese si diagrame explodate este www.motosport.com _ chiar daca e din SUA - all-moto.ro sau mexykanu, unul dintre cei 2 iti pot aduce piesele de care ai nevoie! Bafta!

post-63118-0-25934300-1372586676_thumb.jpg

post-63118-0-79767100-1372586733_thumb.jpg

post-63118-0-88205300-1372586736_thumb.jpg

post-63118-0-32626800-1372586835_thumb.jpg

Editat de ..:::ZAR:::...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat de ceva vreme problema, am dat comanda pe codul de mai sus :)

 

LE: Dap, mi-a ajuns azi comanda, asta e, se potriveste (cum a zis si Bica, ii dau iar dreptate)! :)

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in caz ca ai nevoie de carburatoare pentru TDM sau piese din ele nu ezita...am o baterie tzipla tzipla de mikuni bdst38.;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca tin minte ca ziceai ceva de o baterie de carburi de fzr daca nu ma insel... nu ar fi rele la casa omului, dar parca nici nu as mai baga bani in tdm. Vreau sa le dau sa trec la enduro :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut yzf750 si mi-au ramas de la el o baterie de carburatoare impecabile...merge pe tdm pe fzr pe ducati etc...tot ce are mikuni bdst38...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...