Sari la conținut

Gura Portitei prin Sinoe nu prin Vadu, Periboina


varg-voshod
 Share

Postări Recomandate

Salut am citit si postul asta, este related /index.php?/topic/663664-gura-portitei-pe-jos/

 

Vreau sa ajung la Gura Portitei prin Sinoe http://goo.gl/maps/PqBnQ deci nu prin Vadu, Periboina Chituc cum e mentionat in linkul de mai sus.

Vad ca este un drum neasfaltat care pleaca dinspre Sinoe spre Gura Portitei

Prima problema e ca probabil e si acolo rezervatie, si ma opreste careva sa trec gen garda de mendiu?

Drumul pare practicabil din google maps. Primul obstacol care-l vad pe google maps e la Canalul 2 link aici http://goo.gl/maps/8BG5d

Pare sa fie drum pana la o asezare aici http://goo.gl/maps/H4Xje unde este un fel de pod sau nu peste acel canal. Pentru ca nu se vede bine pe google maps intrebarea mea e ce sanse am sa trec de acest obstacol pentru ca drumul pare practicabil pentru Transalpul meu inafara de acest ultim obstacol.

 

Multumesc anticipat pentru ajutor!

post-67547-0-30954500-1371037665_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, eu am fost de 2 ori la gura portitei, cu masina pana in Jurilovca, de unde am luat barca pana in Portita. Intr-una din vizite m-am intalnit cu niste nemti cu motoare care au vrut sa mearga pana in gura portitei dar stiu ca la o bucata de drum au fost nevoiti sa se intoarca in Jurilovca si sa ia si ei barca pana pe insula. Pe surt nu au reusit sa treaca. e drept ca aeau GS-uri parca de 1200. e posibil cu mult tupeu si cu ceva motor de cros sa poti trece. cat despre garda de mediu... nu cred ca e stres. pe leacul Razim e plin de barci cu motor si salupe scumpe cu motoare de sute de cai....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De optiunea cu Jurilovca stiu. Am fost ultima data acum peste 10 ani dar nu mai tin minte daca am optiunea sa-mi las motorul in siguranta acolo. Am de gand sa ajung acolo sambata si sa plec duminica deci sa las mobra 24 de ore parcata undeva. Din google maps se vede ca e un drum prost ce-i drept din Sinoe pana in Gura Portitei. Cineva a putut sa circule pe acolo candva probabil...

Editat de varg-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 2 aspecte de care trebuie sa tii cont:

 

1. acccesul in rezervatie; nu te opreste nimieni sa intri dar iti poti lua amenda daca te intalnesti cu garda de mediu care patruleaza prin rezervatie

2. trecerea canalului care se poate face numai printr-o ecluza care nu e accesibila decat daca cunosti pe tipii care se ocupa de ea.

 

Am incercat o data sa ajung in Jurilovca; cu punctul 1 am avut noroc dar la 2 nu era de serviciu un tip pe care il cunostea unu dintre noi asa ca nu am avut success si am facut cale intarsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 2 aspecte de care trebuie sa tii cont:

 

1. acccesul in rezervatie; nu te opreste nimieni sa intri dar iti poti lua amenda daca te intalnesti cu garda de mediu care patruleaza prin rezervatie

2. trecerea canalului care se poate face numai printr-o ecluza care nu e accesibila decat daca cunosti pe tipii care se ocupa de ea.

 

Am incercat o data sa ajung in Jurilovca; cu punctul 1 am avut noroc dar la 2 nu era de serviciu un tip pe care il cunostea unu dintre noi asa ca nu am avut success si am facut cale intarsa.

Merci, deci chestia de aici http://goo.gl/maps/6op4m e ecluza

Cred ca o sa am sanse slabe sa ma lase sa trec pe acolo. Daca gasesc pe cineva mai mult ca sigur o sa devina neprietenosi daca insist sa trec...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal .

Fratilor este din ce in ce mai interesant ce se poate citi pe aici este in genul :

Planet - Discovery sunt si eu interesat sa ajung cu mobra la GURA PORTITEI cu cortul de vineri pana duminica , daca mai sunt si alti doritori din Buc hai sa incercam sa facem un plan de " atac " asupra locatiei in functie si de celelalte evenimente de pe forum din aceasta vara .

 

*Banuiesc ca in doua zile se poate face o adevarata cura de peste [ normal spalat bine cu vodca lipoveneasca ] facut la gratar in fata cortului ...... :alcy: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Victor, daca putem ajunge acolo cu motoarele, ne bagam si noi cativa :D

 

PS: daca intre timp ajunge cineva si poate sa intre cu motoru' sa ne anunte si pe noi.

Dam o bere cand ne vedem. :P

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu in perioada imediata ,studiem posibilitatiele am reusit sa dotez pantherul cu GPS NAVIGATOR 4 [ are din ce am apucat sa vad si optiune de off/ roud ] trebuie sa gasim si noi o " portita " de a ajunge cu mobrele intrebarea este daca te lasa cu cortul sau trebuie sa ne cazam la satul de vacanta EDEN ,,,, sa ne apucam de investigatii aste trebuie sigur .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu in perioada imediata ,studiem posibilitatiele am reusit sa dotez pantherul cu GPS NAVIGATOR 4 [ are din ce am apucat sa vad si optiune de off/ roud ] trebuie sa gasim si noi o " portita " de a ajunge cu mobrele intrebarea este daca te lasa cu cortul sau trebuie sa ne cazam la satul de vacanta EDEN ,,,, sa ne apucam de investigatii aste trebuie sigur .

 

vezi te rog ultima postare si ultima poza din acest post de Galen /index.php?/topic/663664-gura-portitei-pe-jos/page-2

chiar daa omul a luat-o prin Vadu, Chituc si eu vreau prin Sinoe, legea se aplica si noua nu?

Editat de varg-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Camparea e permisa la Gura Portitiei. Exista si grupuri sanitare, foisor cu mese, priza.. etc.

 

2. Daca e rezervatie, risti amenda.

 

 

Deci este permis cu cortul in spatii amenajate normal [daca sunt ] in loc gura portitei ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca acolo se ajunge legal doar cu vaporasul si e permisa camparea doar in microstatiune daca e permisa si acolo. Atunci am zis ca am ajuns si am fost multumit desi nu am reusit sa beau macar un suc acolo, chit ca imi crapau buzele de sete. Nici apa nu dusesem cu mine si nici casca macar nu aveam, mersesem in slip si slapi si fara bani sau acte. Nu aveam chef sa fiu arestat ca transfug sau contrabandist. In rest pe plaja esti "soldier of fortune", e rezervatie a biosferei si cu mintea de acum accept realitatea asta. Eram constient ca pot fi amendat in orice moment dar noah, in vremea aceea cel putin era Romania tuturor posibilitatilor, cred ca intelegeti ce spun. Si mai erau cativa tipi in zona nu multi si e drept cu barci si gipane ;) Oricum in zona Piriboina nu gasesti o picatura de apa si ai nevoie cam de 10 litri in 3 zile (atat am stat eu in zona).Cand s-a termnat apa, a trebuit sa plec urgent de acolo, la intoarcere am baut in vadu cam doi litri fara sa pun jos sticla de la gura.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De optiunea cu Jurilovca stiu. Am fost ultima data acum peste 10 ani dar nu mai tin minte daca am optiunea sa-mi las motorul in siguranta acolo. Am de gand sa ajung acolo sambata si sa plec duminica deci sa las mobra 24 de ore parcata undeva. Din google maps se vede ca e un drum prost ce-i drept din Sinoe pana in Gura Portitei. Cineva a putut sa circule pe acolo candva probabil...

au parcare acolo cu paznici....nush cat se plateste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 2 aspecte de care trebuie sa tii cont:

 

1. acccesul in rezervatie; nu te opreste nimieni sa intri dar iti poti lua amenda daca te intalnesti cu garda de mediu care patruleaza prin rezervatie

2. trecerea canalului care se poate face numai printr-o ecluza care nu e accesibila decat daca cunosti pe tipii care se ocupa de ea.

 

Am incercat o data sa ajung in Jurilovca; cu punctul 1 am avut noroc dar la 2 nu era de serviciu un tip pe care il cunostea unu dintre noi asa ca nu am avut success si am facut cale intarsa.

pana in jurilovca ai drumul bun...de la jurilovca e probl cu moto ca nush daca te poate baga cu ea pe vapor/salupa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti intra pe www.guraportitei.ro si la contacte ai numar de tel pt iformatii. Se poate campa pe malul marii si in afara statiunii ,inspre far. La canalul 5 asa se nhmeste ecluza aia se poate trece dar trebuie sa vorbesti cu paznicii de acolo. Campingul este ok .restaurant,terasa,pizerie etc. De preturi nu stiu nimic... De la ecluza pana in camping mai sunt aproximativ 5-7km.drumul este un dig de pamant cu ceva vegetatie pe el.. Daca vrei sa dai la peste trebuie luata autorizatie de la receptia campingului.loc bun de peste pe canalul din stanga 30-40 m dupa far .cum vii dinspre camping inspre ecluza.pe vremea lu ceausescu se trecea lejer pe la ecluza ,acum nu stiu. Mai bine intrebi la telefonul de pe site.ia la tine si ceva votca... Bafta si amintiri placute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da am sa incep sa caut si pe site-ul acela nu este graba ,nu tin neaparat sa stau la cort daca se gasesc casute in acel sat de vacanta dar pe bune cum ar fi fost la cort acolo pe malul apei ,un foc seara in fata cortului si un gratar pe care sa se perpeleasca niste crapalai , prisi sau luoati la schimb pe vodca , era prea frumos poate , ideea este ca daca nu pot gasi o poteca ceva drum orcum ar fi el , eu cu mobra mea nu pot face trasferuri asa usor prin barci sau alte pirogi sau ce or mai avea pe acolo ......

Totusi sa speram ca vom gasi o solutie , eu unul chiar imi doresc o iesire de V/D pe acolo .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da am sa incep sa caut si pe site-ul acela nu este graba ,nu tin neaparat sa stau la cort daca se gasesc casute in acel sat de vacanta dar pe bune cum ar fi fost la cort acolo pe malul apei ,un foc seara in fata cortului si un gratar pe care sa se perpeleasca niste crapalai , prisi sau luoati la schimb pe vodca , era prea frumos poate , ideea este ca daca nu pot gasi o poteca ceva drum orcum ar fi el , eu cu mobra mea nu pot face trasferuri asa usor prin barci sau alte pirogi sau ce or mai avea pe acolo ......

Totusi sa speram ca vom gasi o solutie , eu unul chiar imi doresc o iesire de V/D pe acolo .

poti sa stai si la cort in afara satului de vacanta...la 30 m...de fapt e gardul si pe urma poti sa itiinstalezi cortul...eu ma duc aprope in fiecare an acolo cu cortul..si e super

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe salupa aia am vazut pus si un trabant... Dar asta prin 92. Motorul sau motoarele intra linistite. Oricum totul tine de barcagiu. Nu este doar o barca sau doua , mai sunt si altii de prin sat Jurilovca care fac tranversari.trebuie intrebat. Misto este sa ajungi cu mobra pe malul marii ca de acolo te poti duce frumos pana la Perisor cam 30 km in nord .frumos este sa prinzi si marea fosforescenta sa faci baie noaptea... Ceva de vis. Pentru cunoscatori: Traiasca Portita libera si independenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa stai si la cort in afara satului de vacanta...la 30 m...de fapt e gardul si pe urma poti sa itiinstalezi cortul...eu ma duc aprope in fiecare an acolo cu cortul..si e super

 

Pai hai frate atunci organizeaza ceva si anul acesta poate acum cand nu sunt chiar acele caldurii de vara cred ca este greu de gasit ceva copacii pe acolo sa-ti poti instala cortul si la o umbra si hai s o facem eu unul votez de pe acum cu un DA daca ajungem cu motoarele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ajungeti cu motoarele, stati linistit.

Singurul loc pe unde se poate ajunge ( pe uscat, fara barca), este stavilarul de la Periboina, insa podetul este atat de subred, incat n-as baga pe el ceva mai greu de 100 kile.

Dinspre nord nu se poate ajunge, fiindca sunt canale care intra in mare dinspre Razelm.

Dar nici nu merita sa va bagati cu motoarele, pur si simplu n-ai pe unde merge acolo cu motoare grele, den GS sau orice peste 170 de kile. Este numai nisip, in care te afunzi si gata.

Daca vreti sa va plimbati in conditii similare, mergeti de la Vadu pana la Periboina si va dati seama despre ce vorbesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol , nasol , nasol ce sa mai zic , totusi dintrei cei care au mai fost pe acolo [ cunosc zona cat de cat ] poate mai vrea cineva sa organizeze o iesire de vineri, sa putem pune corturile intr-o zona la gura apei sa bagam un bat in balta sa mai si cumparam niscaiva crapalai si sa facem seara un foc si un gratar fara sa avem probleme cu autoritatile , cred ca s-ar gasi destui doritorii pt asa ceva .

Tema vad ca este dezbatuta pe doua topicuri ,zic eu sa incercam aici sa vedem ce iese .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...