Sari la conținut

Modificare toba


Postări Recomandate

Rolele alea pe care urci motocicleta la ITP fac parte din aparatul numit popular dinamometru . Dinamometru moto mobil e de marimea unei valiza si contine rolele . Poate fi incastrat in beton (statii ITP) ,autoutilitara (apare uneori la 'topgear' ,de urca masina intr-un camion carosat) sau la mana (format valiza) .



Stand de verificat frane http://www.clubafaceri.ro/22795/stand-pentru-verificarea-sistemului-de-franare-al-motocicletelor---posibilitate-1168323.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi dyno-tester, aia e alta mancare de peste, bine, tot cuplu si forta masoara dar e mult mai complicat.

In sens obisnuit dinamometru e acel aparat din laboratorul de fizica cu care masori forta sau cuplul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa toba ! Ar fi pacat sa o strici, modificand-o/scurtand-o ! Daca nu poti sa o mai ajustezi din galerii mai bine o vinzi (iesi in pierdere cu ceva) si iei alta care se potriveste si nu loveste in etrier. Decat sa o modifici si sa o strici pe asta mai bine iesi in pierdere cu 100/150 ron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dyno asta e vre-o firma ,cum se numesc toti pantofii sport adidashi . Rolele alea le conectezi la calculator si din soft comanzi sa masoare rezistenta opusa de roata cand aceasta e condusa de role sau rezistenta opusa de role cand acestea sunt conduse de roata .Desigur exista o marja de eroare dar poate sa te lamureasca daca e limitare la 20kW sau la 27kW . Sau daca are 50kW sau 53kW . Din soft se seteaza revesibilitatea sistemului . Si trebuie sa fie prevazut cu motor electric cu magneti .



icey , suma aia reprezinta consumul suplimentar si reparatiile .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreo firma nu vre-o firma!

 

Apoi DYNO e prescurtarea de la DYNAMOMETER care pentru englezi si americani si vorbitorii de limba engleza inseamna SI dinamometru SI DYNO - tester in GENERAL.

 

Noi in limba romana folosim cuvantul DINAMOMEMTRU pentru acel instrument cu care se masoara forta si orice copil care a fost la scoala in ciclul gimnazial l-a vazut la laboratorul de fizica cand invata legile lui Newton.

 

Pentru dyno-tester trebuie sa folosim cuvantul inprumutat din limba engleza, sau in cel mai bun caz am putea sai spunem "stand dinamometric pentru masurarea cuplului si fortei unei masini"... in nici un caz banalul "dinamometru". Asta daca intelegi tu limba romana si ce vreau eu sa spun, daca nu, tine-o pe-a ta.

Un om care a mers la scoala pana in clasa a VIII-a cand aude "dinamometru" se gandeste la acel instrument (daca l-a tinut minte) si in nici un caz la un stand de masurare a fortelor motorului unei masini. Ai inteles acum? :huh:

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,am tobita asta a mea care e prea lunga si la sarituri,sau damburi mai mari imi atinge in etrier si o indoaie. Doresc sa o tai de la jumate si o nituiesc din nou,este posibil? Se schimba sunetul? in rau ?

 

 

Multumesc anticipat!

 

Toba ta pare sa fie luata de la o motocicleta de viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

B.B

Recunosc ca gramatica si literatura limbii romane nu sunt punctul meu forte ,acesta e altul.

Cine a mers numai 8 clase la scoala dinamometrul pe care-l cunoaste e cu arc si nicidecum nu are dimensiunile unei valize , in mesajul ulterior am si explicat cum e si de curiozitate am cautat ,tocmai in pagina furnizata de tine , un exemplu in favoarea celor spuse de mine : http://www.auto.ro/stiri/pontiac-g8-gt-a-fost-testat-pe-dinamometru.html

Acu vad ca exista modele cu toba trasa pe langa sa ,supermoto are toba inclinata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate, dinamometru ar trebui sa fie denumit si cel cu care se testeaza puterea unei masini, si eu sunt in urma cu stiinta si tehnica sau mai bine zis cu denumirile din domeniu.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca ai tu o toba mai smechera !!

Am vrut sa spun ... ca ptr modelul lui ... a ales o toba prea mare ....

 

Toba care vrea sa o modifice el ... e aftermarket.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cotul trebuie modificat ..ca sa ridice partea din fata a tobei(partea cu imbinarea la cotl)mai sus...sa se aseze frumos in locul fostei tobe...aia e beshina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scurtarea e inestetica...mie imi place formatul tobei...si in general tobele ovale si lungi..daca o scurtezi arata penal...cum crezi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...