Sari la conținut

Revizie furca


Postări Recomandate

Salut ! Va rog sa ma ajutati cu un sfat . Ce ulei de furca sa pun la un gsx-r 1000 2007 ? Ce indice si cat trebuie sa cumpar 1-2l ?

Dimensiunile la simering sunt acestea cumva 43x55x9.5/10.5 ? Sau daca le stie careva pe cele bune . Multumesc frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

oxigen72000 - daca TNG nu te poate ajuta atunci nimeni nu te v-a ajuta :) Merci cu incredere la TNG, e un om de milioane :)

Multumesc Alex pentru vorbele frumoase,respect si din partea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TNG de ce 10W ?

 

Am tot cautat inainte sa-mi fac si eu furca si in carte scrie codul si apoi un L0 sau cam asa ceva. Am bagat google si cam nimeni nu stie ce vascozitate are acel ulei. La recomandarile lui Cesar, am pus un 5W si asta fiindca in marea majoritate a cautarilor mele, acel ulei de fabrica de la Suzuki ar fi cel mai apropiat de 5W - el fiind in mare undeva intre 4W si 5W.

 

Tin sa precizez ca dupa ce am facut furca - am observat o intarire a furcii, desi arcurile sunt puse mai pe moale de cum le aveam...deci intrebarea :

 

CE VASCOZITATE ARE ACEL ULEI CARE SUZUKI IL RECOMANDA LA SERVICE.

 

P.S. E doar o dilema de-a mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si la mine e dilemma mare ,fiecare este cu parerea lui ,cand cer un sfat si aud de la fiecare cate un alt lucru nu imi vine sa cred , de curiozitate tu ai pus 5w la k6 1000 ? o fi aceasi furca ca la k8 1000 ?



poate pe viitor vor mai fi si altii in situatia mea , pana la urma multumita lui TNG am cumparat simeringuri ulei + praf de la All Balls iar ca ulei de furca am mers pe Motul 10w Factory line, acum le astept ca sa pot merge sa le montez

Editat de oxigen72000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Original front fork oil for Kayaba front fork
0W grade, 1L:99000-99044-L01
5W grade, 0,5L:99000-99044-05G
10W grade, 1L:99000-99044-10G
15W grade, 1L:99000-99044-15G

 

Fix de pe un alt forum care zice ca e informatie de la Suzuki - nu stiu exact. Deci dupa aceasta schema eu am avut inainte in furca L01 = 0W, poate de aici si intarirea furcii, ca am folosit 5W. Chiar nu stiu, nu sunt expert in asa ceva.

 

TNG o clarificare ceva ? :)

 

O alta chestie interesanta este :

 

Brand Cst@40C

 

Suzuki L01 15.5

Bel-Ray HVI 5W ( ce am pus eu) 19.5

Motul Factory Line Medium 10W 36

 

http://www.transmoto.com.au/fmx/products/7799233/

Editat de Survolaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baiatu care mi a venit cu uleiul de furca , m a si intrebat de ce pun 5w ? ma dau cu ea pe pista? asa m a intrebat ,I am spus ca nu si mi a recomandat daca tot motul doresc 10w factory line nu expertul , am sunat de curiozitate si la un service autorizat Suzuki si tot 10w mi au spus sa cumpar

Editat de oxigen72000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, nu mai inteleg nimic. Eu stiu de obicei ca cu cat te duci mai sus in W-uri pe furca sau amortizor, cu atat mai mult se intareste. Chiar nu stiu ce sa spun...si eu am mers pe mana lui Cesar si uite ca recomandarea lui s-a ivit a fi de calitate chiar daca a venit si cu o oarecare intarire a furcii fata de cum era inainte.

 

Eu tare as vrea sa stiu ce vascozitate are acel ulei de fabrica si asta datorita faptului ca toata lumea zice 10W. :) Doar o curiozitate de-a mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suzuki L01 15.5

Bel-Ray HVI 5W ( ce am pus eu) 19.5

Motul Factory Line Medium 10W 36



L01are viscozitatea de 15.5 la temp de 40 grd

 

Bel Ray are visc de 19.5, deci e mai gros ca L01

 

Motul Smoala 10W are viscozitatea astronomica de 36, tot la 40grd. Cautati viscozitatile la uleiulrile Ohlins, si poate o sa intelegeti. Foarte multi deici din RO, si din lume nu inteleg ca cei care vind ceva, normal, acl ceva o sa va zica ca-i bun.

 

Ca regula generala la uleiurile pt furcile de supersport , un ulei bun e cel de la Kayaba, Kyb 01.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...