Sari la conținut

17 ORE


Postări Recomandate

17 ore

800 km

curbe

transalpina & transfagarasan

daca eram singur ma gandesc ca undeva la 10-12 ore as fi facut tura

insa pentru fiecare moto alaturata la tura se suplimenteaza cu inca o ora

benzina masa cafea pipi

7 fara un sfert m a prins alergand spre locul de intalnire cu duracell

7.15 am iesit pe autostrada

0.10 ne a prins pe intrare in bucuresti

17 ore de MOTOCICLISM

cu oamnei noi si drumuri cunoscute

cu soare si nori

cu povesti si bucate gustoase

cu asfalt bun si cu drum de tara

toate fac ca cele 17 ore sa aibe sens si sa iti umple viata

am mers intodeauna pe premisa ca stiu cand plec dar niciodata cand ma intorc pentru ca "datul cu motorul" mai ales in romania este pura loterie

 

autostrada banala fara nimic de mentionat

intrarea in pitesti ne aduce un nou camarad de drum cu 10000 km "la bord" si un GSA proaspat si tocmai bun de calarit

dealul negru isi spune cuvantul si imi dau seama ca noul "coiechipier" nu e inca pregatit de nebuniile mele si ale lui duracell

asa ca preferam sa o lasam mai usor si sa l asteptam dupa cate o "sesiune" de curbe

 

m am apucat sa scriu la ora aia pentru ca in loc sa vin spre casa de la vidraru as fi plecat in vama veche

insa trebuia sa onorez promisiunea de a da cu aspiratorul....

 

cum spuneam

pune la fiecare moto dim grup inca o ora la traseu

i am spus lui duracell HOREZU benzinarie si el... dispare in ramnic.... da si cauta l ....

oprim iar si la HOREZU sa alimentam caii si

burtile

ne continuam drumul spre ranca unde nu pot rata niciodata 10 minute de admirat peisajul de la releu si

o mica sedinta foto cu calutii iar o napolitana din rucsacul lui duracell rasplateste FOTOMODELUL canin care umple peisajul

 

DA MI CER ALBASTRU, NORI ALBI PUFOSI SI DEALURI VERZI SI MA CUMPERI PE VECI

 

pacat ca doar 2 am urcat

caci al treilea s a dus sa l recupereze pe al 4 lea care de fapt s a dovedit a fi al 5 lea...

dupa un redbull, strangeri de mana si admirat plasticurile" chinezesti ale unui gs 2013 am inceput urcarea din ranca spre cea mai frumoasa parte a drumului TRANSALPINA

 

ma asteptam ca intarzierea de pe drum sa ne coste O BAIE DE MULTIME PREZIDENTIALA insa SURPRIZAAAAA toti romanii erau la MAREEEE

 

nu am depasit mai mult de 10-15 masini pe toata transalpina, ceea ce m a bucurat foarte tare caci au fost portiuni de drum unde asfaltul iti permitea sa TE DISTREZI .....

 

cateva mici opriri pentru marcat" momentul, peisajul si dai de rupe curbele ...fara parapeti

reusesc sa conving grupul sa iesim intre sibiu si sebes prin jipa/sugag

un drum superb plin de viraje insa plin de praf si nisip dupa ultimile ploi

nu poti sa inclini ca pe circuit insa urcarea brusca si abrupta dezvaluie privirii un peisaj mirific cu un orizont aproape de infinitul...pupilei

 

drumul ingust printre case, fanetele si dealurile cu livezi se bat cu mirosul proaspat de iarba cosita

 

daca nu ar fi romanu cu casa in renovare, gramada de nisip pe asfalt si betoniera in mijlocul drumului chiar te ai simti in alta tara

 

foamea se face din ce in ce mai simtita si promisiunea de a duce grupul la ALBOTA pentru un pastrav in fulgi trebuie onorata asa ca SIBIUL ramane undeva in urma ....TRAIASCA D.OMN PRIMAR CA O GATAT CENTURA AI FAINA.....

 

sibiu ...cartisoara....cand ai foamea in stomac parca e la o invartitura de roata

 

upssssss... am uitat sa le spun ......4 km de drum de tara......

victima...la intoarcere...o vitezana ...scapata de pe loc..... sper sa fie ok !!!!!!!

 

peisajul si bucatele de la PASTRAVARIA ALBOTA sunt platite cu PRAF

 

dar merita

 

1 ora de relas e bine venita asa ca lasam bucatele sa se aseze cat mai jos ca de..... urmeaza TRANSFAGARASANUL......

 

plecare pe etape pentru a evita acoperirea desertului cu praf de albota ne aduce insa 15 minute de intarziere necesare unei cazaturi si ratacirii drumului de 2 colegi de drum

 

MINUNEEEE

TRANSFAGARASANUL MAI PUSTIU CA TRANSALPINA......IUPIIIIII

 

o caciula alba de nori acoperea varfurile si nu lasa soarele sa ne incalzeasca insa ploaia nu a vrut deloc sa se intalneasca cu noi asa ca ne am bucurat inca o data de curbele uscate la MAXIM

 

Era sa uit ... DURACELL. a vrut sa ne arate ca si merita PORECLA

nu a putut sa se abtina si a facut jumate de Transalpina de 2 ori......

 

ora destil de tarzie ce ne a prins pe transfagarasan cred ca a fost singurul impediment sa nu l faca si pe el de 2 ori......

 

s a multumit doar cu poze la BULEA" lac si sa ne alerge fara placute pe spate pe serpentinele in coborare dinspre curtea de arges

 

.....Mosule , nu stiu ce are da parca nu mai tine frana spate ...asa cum tinea....apas si ...NIMIC......

 

pai fu.tu.ti neamul tau de copil........stii ca franarea se face CU NISTE PLACUTE......ALEA PE CARE NU LE MAI AI ...DELOC ...CU FERODO PE ELE........

 

nebunia tineretii si de ce nu EXPERIENTA

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

dac-ai fi fost femeie... jeez, dac-ai fi fost femeie....

 

17 ore? si ai rezistat?

l-am facut in 11:45, pe tine ta vad la 11. acum daca scad din 17 raman 6 ore, poze si masa. cam mult, asta tradus insemnand multa frustrare. citand insa ce scrii, ma cam insel. si ma intreb acum, eu as reusi sa le fac in 17 ore?

okay sa zicem mca as face-o. dar greu, greu al naibi si cu multa frustrare care se poate disipa numai daca reiau drumul imediat a doua zi. singur!

misto poveste. ii bagi pe fratii andersen sub pat, :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos povestit :crack:

Uite pun si eu cateva poze, scuze de calitatea proasta, dar asta e sunt facute cu telefonul, DRFIT-ul nu stiu unde l-am pus ................

 

Ai uitat sa mentionezi consumul Achim :tempted: .

800km 6,5% viteza medie 72km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dac-ai fi fost femeie... jeez, dac-ai fi fost femeie....

 

17 ore? si ai rezistat?

l-am facut in 11:45, pe tine ta vad la 11. acum daca scad din 17 raman 6 ore, poze si masa. cam mult, asta tradus insemnand multa frustrare. citand insa ce scrii, ma cam insel. si ma intreb acum, eu as reusi sa le fac in 17 ore?

okay sa zicem mca as face-o. dar greu, greu al naibi si cu multa frustrare care se poate disipa numai daca reiau drumul imediat a doua zi. singur!

misto poveste. ii bagi pe fratii andersen sub pat, :lol:

ziceam sa iesim la o bere cand vii din nord....da ....la cum zici DACA AS FI FOST FEMEIE..........cred ca ramanem la discutii pe topic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io zic ca e acceptabil spre bun consumul

Este enorm din pct meu de vedere, dar am tras de ea..........are o scuza sa zicem. Numai la intoarcere pe autostrada am mers 100-110 pe intruneric si a scazut de la 7 la 6,5.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si apropo

CHIAR NU A FOST FRUSTRANT!!!!!

 

m am bucurat de drum

singura problema a fost la intoarcere ca eram cu ochelarii de soare

si farul/protectia aveau muste si jeg de "norvegia"

 

Frumos povestit :crack:

Uite pun si eu cateva poze, scuze de calitatea proasta, dar asta e sunt facute cu telefonul, DRFIT-ul nu stiu unde l-am pus ................

 

Ai uitat sa mentionezi consumul Achim :tempted: .

800km 6,5% viteza medie 72km/h

si eu tot cu TELEFONUL ......uita te si tu la diferenta......

 

asta e ca si la castile alea de 300 ron......stii discutia de la BULEA lac....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este enorm din pct meu de vedere, dar am tras de ea..........are o scuza sa zicem. Numai la intoarcere pe autostrada am mers 100-110 pe intruneric si a scazut de la 7 la 6,5.

 

mate, am auzit "legende" despre stilul tau si acum am si dovada, polizarea placutelor. caldura din discuri sunt benzina. deci la stilul tau, e normal.

cand am luat primul fz6 in canada, ziceam ca o sa merg la 4-5.

Primul drum (dupa 1000km de rodaj) 8.5. Dar la drum intins, legal, o scoteam la sub 4.

 

Ieri mi-am pus mandra pe motor plus inca 65kg. 200km. Maine ii fac consumul.

 

si apropo

CHIAR NU A FOST FRUSTRANT!!!!!

 

pai tot apropo, de acolo, din modul cum ai descris, vine prima data mirarea mea, apoi invidia.

 

ziceam sa iesim la o bere cand vii din nord....da ....la cum zici DACA AS FI FOST FEMEIE..........cred ca ramanem la discutii pe topic...

 

cat timp stai vertical cand faci pipi nu e nici un pericol.

numai sa-mi iau pachetelul cu servetele daca ne povestesti ceva... ca sunt emotiv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si parca spuneai ca vrei sa te "lasi". cum ai putea ? la cat suflet pui si cad de mult se vede ca iti place ....numai bine iti doresc in orice ai alege sa faci,frumoasa tura apropo :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa tura dar cam alergata, ar fi fost numai bine de ramas peste noapte pe undeva lo altitudine mai mare, ar fi fost un somn de nota 10.

sefu

poate o betie de nota 10

pe transfagarasan erau 16 grade....

si sincer as fi preferat un somn pe plaja da........

asta e viata nu le poti avea pe TOATE

ps alergata am si vrut sa fie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De GSA m-am indragostit pentru ca cineva la AB mi-a spus sa caut pe forum "Ianachim".

Si acum, dupa "Transalpina si Transfagarasan in 17 ore" trebuie sa spun

ca ziua de ieri a fost una din cele "pline".
Si ca Ianachim a "uitat" sa adauge ca pe langa cei numai 10 000km "la bord", eram si decanul de varsta
al grupului si in acelasi timp "soimul patriei" la data obtinerii A-ului (august 2012).

Si cu toate astea m-am simtit excelent. Am "bifat" un nou "record" in CV-ul meu de motociclist tomnatic.

 

Si nu as fi putut fara voi : Ianachim, Duracell, Silviu si simpaticul cuplu vitezoman Max Outlet.

Ianachim, sper ca ideea de a te lasa de moto sa dispara in neant. Altfel ar fi pacat.

La multi ani !
(pe moto :) )



numai doua

post-71604-0-10903400-1373801998_thumb.jpg

post-71604-0-30541500-1373802063_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si parca spuneai ca vrei sa te "lasi". cum ai putea ? la cat suflet pui si cad de mult se vede ca iti place ....numai bine iti doresc in orice ai alege sa faci,frumoasa tura apropo :10:

o sa-ti spuna ca e cantecul lebedei, ma rog lebedoiului, sau libidoului, dracu sa le ia de cuvinte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De GSA m-am indragostit pentru ca cineva la AB mi-a spus sa caut pe forum "Ianachim".

Si acum, dupa "Transalpina si Transfagarasan in 17 ore" trebuie sa spun

ca ziua de ieri a fost una din cele "pline".

Si ca Ianachim a "uitat" sa adauge ca pe langa cei numai 10 000km "la bord", eram si decanul de varsta

al grupului si in acelasi timp "soimul patriei" la data obtinerii A-ului (august 2012).

Si cu toate astea m-am simtit excelent. Am "bifat" un nou "record" in CV-ul meu de motociclist tomnatic.

 

Si nu as fi putut fara voi : Ianachim, Duracell, Silviu si simpaticul cuplu vitezoman Max Outlet.

Ianachim, sper ca ideea de a te lasa de moto sa dispara in neant. Altfel ar fi pacat.La multi ani !

(pe moto :) )

numai doua

bine si multam ca i ai "definit" tu pe ceilalti participanti

super tare poza asta

parca ma uit intr un televizor si este o camera ce transmite life

parca te vad si pe tine cu telefonul facand poza

 

ps daca retineam ca ai DOAR 10000 km nu cred ca erai pe lista.....

 

o sa-ti spuna ca e cantecul lebedei, ma rog lebedoiului, sau libidoului, dracu sa le ia de cuvinte...

pana se va da moto voi continua sa merg doar nu o sa o pun in VITRINA

si unele locuri merita "batute" inca o data inainte sa ma las

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa fie cam greu motorul...... si nu stiu cat o sa te bucuri de viraje

 

stiu doar ca virajele-s compromise oricum pentru ca am oricum extra 65kg vii pe spate.

cat despre greutate, sper sa ma incadrez la sub jumatate fata de cat am facut testul. chiar am dat cu scara sau cricul de jos cand am scos-o de pe a1 la omv.

cortul cred ca-l las acasa si saltelele. restul e posibil sa-mi intre doar in cutii.

 

am incercat s-o conving sa ne vedem acolo sa-i "dau" nitel prin finlanda cel putin.

dar "vrea si ea" riga, tallinn, helsinki, ferry-ul de la tallinn, mos craciun...

 

daca n-o sa ma bucur de viraje imi raman peisajele.

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

stiu doar ca virajele-s compromise oricum pentru ca am oricum extra 65kg vii pe spate.

cat despre greutate, sper sa ma incadrez la sub jumatate fata de cat am facut testul. chiar am dat cu scara sau cricul de jos cand am scos-o de pe a1 la omv.

cortul cred ca-l las acasa si saltelele. restul e posibil sa-mi intre doar in cutii.

 

am incercat s-o conving sa ne vedem acolo sa-i "dau" nitel prin finlanda cel putin.

dar "vrea si ea" riga, tallinn, helsinki, ferry-ul de la tallinn, mos craciun...

 

daca n-o sa ma bucur de viraje imi raman peisajele.

lasa cort si saltele

IA SACII DE DORMIT SI CEARCEAFURI DE MATASE DE LA DECATLON

FINLANDA E SEACA...FOARTE SEACA"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine pleaca de dimineata...prinde TF pe lumina... Cel mai frustrant drum din viata mea a fost cand am facut TA si TF intr-o zi anu' trecut si am facut atatea pauze incat am reusit idioata performanta sa ne prinda noaptea la Balea Lac. Am coborat pe intuneric in Ag. si a fost ca dreaqu. Zburau liliecii peste casca pe langa Vidraru de ma uitam mai mult la ei decat la drum...

Ianachime, inteleg ca te-ai potolit cu amenintarile alea negativiste care imi ajunsesera la urechi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact asta am facut.

cearceaf de matese doar pentru ea, eu sunt okay si cu iarba

 

stii cum vad finlanda?

sa opresc motorul si sa aud.. nimic si sa-i zic: "taci femeie!"inca inainte sa se gandeasca doar ce-ar putea spune.

 

apoi noaptea s-o iau pe kodiak sa merg asa vreo 5km si sa opresc, sa inchid ochii, sa ma intind pe spate, iar cand ii deschid, la o juma de metru de fata mea sa fie primul rand de stele.

 

a doua zi, sa merg asa cum mergeam prin nevada sau new mexico dar la 50°C in cazul ala, sa nu vad tipenie de om. si sa-mi inchipui, dracu-mi mai inchipui, sa tac si sa ma mir asa ca prostu'

stii cum achime?

ca si cand merg la mare oriunde in lumea asta si raman singur pe plaja si ma uit in valurile care ma hipnotizeaza sa nu ma mai misc d-acolo...

 

aia astept de la finlanda.



Cine pleaca de dimineata...prinde TF pe lumina... Cel mai frustrant drum din viata mea a fost cand am facut TA si TF intr-o zi anu' trecut si am facut atatea pauze incat am reusit idioata performanta sa ne prinda noaptea la Balea Lac. Am coborat pe intuneric in Ag. si a fost ca dreaqu. Zburau liliecii peste casca pe langa Vidraru de ma uitam mai mult la ei decat la drum...

Ianachime, inteleg ca te-ai potolit cu amenintarile alea negativiste care imi ajunsesera la urechi...

 

asta trebuia s-o pui la accidente

:lol:

 

n-as fi coborat noaptea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

si sincer as fi preferat un somn pe plaja da........

asta e viata nu le poti avea pe TOATE

 

eii....asta am facut eu ieri. am tras un somn in Vama (cam scurt ce-i drept), cu sforaieli si poate si alte chestii...ca n-am mai auzit nimic la un moment dat. cert este ca acum is rosu pe c ur ca un rac fiert. noroc ca a venit ploaia pe la 14 si ne-am dus la masa.

imi pare rau ca n-am ajuns cu voi....de fapt imi pare rau ca s-a suprapus tura voastra cu tura mea in Vama.

si pe mine cand ma apuca nebunia ajung pe traseul asta, Transfagarasan-Transalpina. pleca la 7 ma intorc pe la 11. alergatura dar merita. transfagarasanul e ok...dar pe transalpina zici ca ma apuca nebunia :) . are ceva traseul ala.

ati fost pe drumul ala nou de la Jina ? am vazut niste poze de acolo si e nebunie :D . eu l-am facut cand abia puneai terasamentul dar acum e asfalt si arata super in poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...